Home \ Autá a Ostatné vozidlá
 

Ako vykonávať základnú údržbu auta.

 

K tomu, aby ste dokázali vykonať základné údržbu vozidla, nemusíte byť ani automechanik, ani nadšenec do áut. Keď si zapamätáte pár jednoduchých krokov a postupov, dokážete svoje auto udržať v dobrej kondícii po celý rok a navyše si ušetríte ako peniaze, tak starosti. Už nikdy nebudete musieť cez víkend volať do autoservisu, ani čakať na krajnici na príchod asistenčného vozidla. Vykonávajte kontroly a údržbu pravidelne a vaše auto sa vám odmení spoľahlivým a bezpečným fungovaním. Pokračujte na prvý krok návodu, kde sa dozviete viac.

              

Postup .

    

  Časť 1      Implementácia základného kontroly  .

    
   
 1.            1      Skontrolujte olej a doplňte ho, ak je treba. Jednou z najjednoduchších ciest k predĺženiu životnosti automobilu bez nutnosti platiť drahé opravy je pravidelná kontrola (a prípadné doplnenie) hladiny oleja. Kontrola hladiny oleja zaberie len minútu či dve, vďaka odmerke v bloku motora je to navyše úplne jednoduché aj pre úplných začiatočníkov. 
    
  • Nájdite na motore viečko, zvyčajne označené "Oil" (olej), a potom ponornú mierku, ktorá bude na bloku motora blízko viečka. Kontrolu vykonávajte po vychladnutí motora, alebo hneď ráno, kedy dostanete najpresnejší výsledok. Mierku vytiahnite z motora a papierovým obrúskom alebo handrou z nej utrite olej.            
  •  
  • Pozrite sa na handru. Je olej veľa čierny? Sú v ňom nejaké usadeniny? Vyzerá príliš husto? Ak áno, pravdepodobne by ste mali olej vymeniť. Vráťte mierku späť na miesto a znovu ju vytiahnite, aby ste skontrolovali hladinu oleja. Rysky na mierke by vám mali ukázať, koľko má byť vo vani oleja.       
  •  
  • Ak je oleja málo, zložte olejové viečko a pridajte malé množstvo vysoko kvalitného motorového oleja, ktorý zodpovedá požiadavkám vášho motora. Ak neviete, aký olej použiť, spýtajte sa v obchode s náhradnými dielmi. Použite lievik, aby ste olej nerozliali po motore, a po doplnení opäť skontrolujte hladinu.            
  •  
         
 2.  
 3.             2      Skontrolujte pneumatiky. Nič nie je horšie ako Pichl pneumatika vo chvíli, kedy v lejaku ponáhľate do práce! Kto to niekedy zažil, už nechce. Tejto nepríjemnosti však dá predchádzať pravidelnými prehliadkami a striedaním pneumatík. Skontrolujte tlak vzduchu v pneumatikách a stav opotrebovania behúňa. Ak je potrebné, pneumatiky vymeňte za nové.  
    
  • Môžete použiť tlakomer, ktorý je na väčšine čerpacích staníc, alebo si za pár korún kúpiť v obchode s náhradnými dielmi vlastné, ktorý si budete voziť v priehradke spolujazdca. Pozrite sa na bok pneumatiky, kde je uvedený správny rozsah tlakov, a ten Nepresahujte. Keď budete pneumatiky nafúkané na správny tlak, zníži sa vám spotreba a zlepší sa ovládateľnosť vozidla.            
  •  
         
 4.  
 5.             3      Skontrolujte hladiny ostatných kvapalín. Nájdite nádobky s kvapalinou ostrekovačov čelného skla, s kvapalinou prevodovky, brzdovou kvapalinou a tiež nemrznúcou kvapalinou. Pri všetkých skontrolujte, že sú čisté a plné, prípadne danú kvapalinu doplňte. Tieto veci nemusíte kontrolovať každý týždeň, keď však budete kontrolu vykonávať aspoň trochu pravidelne, zaručíte si tým bezchybné fungovanie auta. 
    
  •   Mierka kvapaliny prevodovky bude u auta s automatickou prevodovkou tá druhá. Nejde o rovnakú mierku ako na olej v motore. Mierku oleja prevodovky vyberte, utrite, a potom zmerajte hladinu oleja. Olej prevodovky by mal byť takmer číry, mierne červený. Výmenu kvapaliny v prevodovke by ste mali vykonávať zhruba každých 150.000 km.            
  •  
  •   Brzdová kvapalina je skladovaná v plastovej nádobke pod kapotou, ktorá je označená nápisom "brake fluid" (brzdová kvapalina). Jej hladina by nikdy nemala klesnúť. Ak klesne, máte netesnosť v brzdovej sústave a musíte auto okamžite odviezť do servisu, alebo prezrieť brzdové potrubie svojpomoci.            
  •  
  •   Náplň chladiča (chladiacu kvapalinu) by ste mali kontrolovať len pri úplne vychladnutom motore. Keď sa motor zahreje (stačí len málinko), horúca chladiaca kvapalina doslova vyprskne, ak odstránite viečko chladiča. Buďte preto veľmi opatrní. Ak si všimnete divného, ​​lepkavo sladkého zápachu, ktorý za jazdy vychádza z prieduchov kúrenia, je možné, že vám kvapalina Nekuda uniká. Počas toho na motor kvapká glykol, ktorý sa páli. Pokiaľ máte kvapaliny málo, toto môže byť príčinou.            
  •  
  •   Kvapalina posilňovača riadenia i kvapalina ostrekovačov sú v plastových nádobách pod kapotou. U kvapaliny posilňovača zvyčajne nájdete rysku na meranie pri studenom a teplom motora, preto kontrolujte tú správnu. Ak je to potrebné, kvapalinu doplňte. Kvapalina ostrekovačov nemá zásadný vplyv na životnosť auta, jej pravidelným doplňovaním však môžete predĺžiť životnosť stieračov.            
  •  
         
 6.  
 7.             4      Skontrolujte batériu. Pozrite sa, či na batériu nenájdete korózii a iné známky opotrebenia. Kontakty batérie sa môžu zalepiť kvapalinou, ktorá je vnútri, čo vám môže spôsobiť problémy pri štartovaní. Ak si všimnete, že auto štartuje ťažšie ako predtým, skontrolujte kontakty batérie. 
    
  • Ak je potrebné, vyčistite kontakty jedlou sódou a starým kefkou na zuby. Môžete tiež použiť malé množstvo coly či podobného nápoja, s ktorého pomocou sa prehryziete koróziou a očistíte kontakty. Ak je to nutné, povoľte skrutky, ktorými sú kontakty upevnené, a odstráňte z kontaktov všetky nánosy nečistôt.            
  •  
         
 8.  
 9.             5      Otestujte čoskoro. Pravidelne pri jazde (keď nie je prevádzka) v nízkej rýchlosti silne zošliapnite brzdy, aby ste zistili, ako budú reagovať. Majú okamžitý nástup? Zasahuje v správny moment ABS? Postrehli ste akékoľvek drhnutie, vŕzganie či nerovnomernou reakciu? Akákoľvek Abnormálne môže značiť opotrebené brzdové doštičky, čo znamená, že vás čaká oprava.       
 10.  
 11.             6      Skontrolujte si svetla. Nie je zlé pravidelne vykonávať skúšku svetiel a overiť si, že všetko správne funguje a že vám nikde nezhorela žiarovka. Prizvite si pomocníka, ktorý vám u stojaceho auta zabliká smerovky a zošliapne brzdový pedál, kým budete kontrolovať, či všetko funguje. 
    
  • Diaľkové svetlá môžete skontrolovať tak, že zastavíte proti múru a blikne nimi. Občas je diaľkové svetlá nutné upraviť tak, aby osvetľovali správnu časť cesty a poskytovala vám správny rozhľad pre bezpečnú jazdu v noci.            
  •  
                   
 12.  
             

  Časť 2      Vykonávanie rutinných opráv  .

    
   
 1.             1      Každých 5.000 km meňte olej . Aby ste udržali motor vo vrcholovej kondícii, musíte starý olej kompletne vypustiť a naplniť motor čerstvým olejom predpísané špecifikácie. Tiež budete musieť meniť olejový filter, ktorého životnosť je obvykle okolo 25.000 km. Dobrou príležitosťou pre jeho výmenu je zvyčajne práve výmena oleja. Oboje vám zaistí predĺženie životnosti vozidla.  
    
  • Výmena oleja je stredne obtiažny úkon. Hoci na samotnej práci nič zložité nie je, potrebujete správny materiál a náradie (nový olej, nádobu na starý olej a hever či rampu). Keď auto zavezie na výmenu oleja do servisu, vyjde vám to pomerne lacno. Zvlášť ak žijete v meste a nemáte vhodné priestory, kde by ste mohli vymeniť svojpomoci.            
  •  
         
 2.  
 3.             2      Prestriedajte pneumatiky a vymeňte ich, ak je treba. Pre vyrovnanie opotrebenia pneumatík a predĺženie ich životnosti je vhodné pravidelne meniť ich umiestnenie (s tým, že vždy dodržíte správne poradie). V závislosti na tom, ako s pneumatikami zaobchádzate, môže byť nutné meniť ako strany auta, tak umiestnenie vpredu a vzadu. Ak chcete si pneumatiky prestriedať svojpomoci, budete potrebovať niekoľko Hever. Druhou, rýchlejšie a cenovo dostupnú možnosťou je odviezť auto do servisu na hydraulický zdvihák.        
 4.  
 5.             3      Vymeňte stierače, ak je treba. Ak spozorujete, že sa opotrebováva hrana stieračov, že stierače cvakajú, alebo zanechávajú Nezachovanie miesta, vymeňte ich za nové. V obchode s náhradnými dielmi zvyčajne nájdete manuál, z ktorého zistíte potrebnú veľkosť stieračov pre vaše auto. Môžete si so sebou tiež priniesť staré stierače na výmenu.       
 6.  
 7.             4      Vymeňte vzduchový filter. Vzduchový filter je zvyčajne ukrytý na vŕšku motora pod rozmerným okrúhlym kovovým či plastovým krytom. Keď vzduchový filter vytiahnete a poriadne vyčistíte (stačí ho je prefúknuť stlačeným vzduchom a vytrieť), môžete tým značne predĺžiť životnosť motora.       
 8.  
 9.             5      Skontrolujte a prípadne vymeňte remene. Takzvaný "klinový remeň" je dlhý gumový remeň, ktorý sa tiahne medzi alternátorom, pumpou posilňovača riadenia a ďalšími súčasťami motora, ktoré spája. Podobne vyzerá aj remeň klimatizácie. Usporiadanie a rozmiestnenie remeňov sa môže výrazne líšiť podľa typu motora, ak však pri štartovaní či zatáčaní začujete vysoko posadený pištivý zvuk, skontrolujte opotrebovanie remeňov a prípadne ich vymeňte. Nový remeň stojí pár korún a návod pre jeho inštaláciu nájdete v motorovom priestore.       
 10.  
 11.             6      Vymeňte zapaľovacie sviečky . Mali by ste vykonávať aj kontrolu (a v prípade potreby i výmenu) zapaľovacích sviečok. Sviečky sú základom spaľovacieho mechanizmu motora, je preto dôležité udržiavať ich v dobrom stave. Akákoľvek porucha na zapaľovacej sviečke môže spôsobiť zastavenie motora, čomu by ste mali predchádzať pravidelnou výmenou.       
 12.  
             

  Časť 3      Predĺžte životnosť vozidla na maximum  .

    
   
 1.             1      Menej jazdite. Jednoducho povedané, čím viac studených štartov auto denne prekoná, tým väčšia záťaž na motor dopadá. Pokiaľ chcete maximálne predĺžiť životnosť auta, jazdite s ním len v prípade nutnosti a vyhýbajte sa častému štartovanie a vypínanie motora. 
    
  • Obmedzte jednotlivé krátke jazdy, ktoré by šlo zlúčiť do jednej dlhšej. Namiesto toho, aby ste išli ráno pre kŕmenie pre psov a večer pre ingrediencie na večeru, spojte obe cesty do jednej a skúste svoje jazdy lepšie plánovať.
  •  
  • Ak viete, že budete dlhšiu dobu autom jazdiť menej, zvážte, či ho nezazimovat na bezpečnom mieste a nedopravovat sa iným spôsobom.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Pridávajte pomaly. Záťažové prevodovku štarty z nuly na maximálnu rýchlosť je skvelý spôsob, ako si za nejakú dobu zničiť motor. Spomaľte. Aj ak sa ponáhľate, môžete pridávať plynulo a jemne, čím sa nakoniec tiež prepracujete k požadovanej rýchlosti. A aj keď idete autom s automatickou prevodovkou, predstierajte, že voľným tempom radíte rýchlosti. Naučí vás to správne zrýchľovať.       
 4.  
 5.             3      S brzdami zaobchádzajte opatrne. U auta s manuálnou prevodovkou môžete podradiť, pričom motor auto spomalí. Vodiči áut s automatickou prevodovkou si však musí dávať pozor na prudké brzdenie na poslednú chvíľu. Prechody z akcelerácie k brzdenia výrazne zaťažujú brzdové doštičky, a to bez ohľadu na typ prevodovky. Je preto dôležité naučiť sa predvídať zastávky a dochádzať k nim plynulo. 
    
  • Nikdy nezrýchľujte, keď sa blížite k červenej na semafore. Zložte nohu z plynu a udržujte takú rýchlosť, aby ste mohli plynule zastaviť.
  •  
         
 6.  
 7.             4      U auta s manuálnou prevodovkou raďte hladko. Jednou z najdrahších a najnákladnejších opráv je výmena spojky. Hrubé radenie, pri ktorom počujete zachrastit kolieska prevodovky, alebo prílišné vytáčanie motora zaťažuje prevodovku, ktorej oprava či výmena nebude lacná. Trénujte preto hladké a jemné radenie, zvlášť na nižších rýchlostiach.       
 8.  
 9.             5      Čepujte do auta ten správny benzín. Používajte benzín s predpísaným oktánovým číslom. To nájdete v manuáli k autu, alebo tiež na vnútornej strane krytu nádrže. Netankujte na čerpacích staníc, ku ktorým práve prišla cisterna s novým palivom. Ak uvidíte, že sa na čerpacej stanici práve prečerpáva z cisterny nové palivo, choďte inam. Keď sa do nádrže čerpacej stanice dopĺňa palivo, rozvíri sa v nej usadeniny a voda, ktoré inak sedí na dne. Hoci sú pištole na čerpacej stanici aj vaše auto vybavené filtrami, tie nedokážu zachytiť všetko a po čase sa upchajú. Je teda najlepšie sa takémuto tankovanie vyhnúť. Ak blízkosti iná čerpacie stanice nie je, dajte si prestávku, odskočte si na záchod, prejdite sa a počkajte 15 až 20 minút, než sa palivo v podzemnej nádrži ustáli.       
 10.  
 11.             6      Závady riešte vždy hneď, keď ich zistíte. Keď sa objaví problém, je najvyšší čas zaparkovať pred garážou a začať ho riešiť. Keď budete jazdiť týždne s pískajúcimi klánovým remeňom, nebude to dobré ani pre váš motor, ani pre psychiku vašich susedov.       
 12.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                (1)      
Autá a Ostatné vozidlá populárne:
Ako sa zbaviť zápachu z auta.

Ako vymeniť olej pri aute.

Ako zahrabať s autom.

Ako vysať z nádrže palivo.

Ako vymeniť olej pri aute.

Ako vykonávať základnú údržbu auta.

Ako riadiť auto s manuálnou prevodovkou.

Ako prepláchnuť chladič.

Ako kúpiť nové auto.

Ako nastaviť odtrh zapaľovacej sviečky.

Ako kúpiť nové auto.

Ako nastaviť časovanie zapaľovania motora.

Ako naštartovať auto cez štartovacie káble.

Ako skontrolovať alternátor.

Ako skontrolovať a doplniť kvapalinu v automatickej prevodovke.

Ako naštartovať auto cez štartovacie káble.

Ako očistiť skorodované kontakty autobatérie.

Ako kúpiť ojazdené auto od súkromného predajcu.

Ako v aute vymeniť zapaľovaciu sviečku.

Ako zastaviť aquaplaning.