Home \ Autá a Ostatné vozidlá
 

Ako kúpiť ojazdené auto od súkromného predajcu.

 

Pri kúpe auta od súkromného predajcu môžete (z pozície kupujúceho) často ušetriť čas aj peniaze.. Získate možnosť voľnejšie zjednávať o cene, často potom aj s menej skúseným vyjednávačom. Ten vám navyše ponúkne iné podmienky, ako predajca zastupujúci obchodná spoločnosť.. Rad kupcov sa bojí, že týmto spôsobom zaobstará auto, ktoré bude časovanou bombou so skrytou vadou. Väčšinou však možno tieto vozidlá za neveľkú sumu opraviť. Ak budete trpezliví a venujete ak čas prieskumu trhu, zvyčajne sa vám podarí zaobstarať ojazdené auto od súkromného predajcu veľmi výhodne.

              

Postup .

    

  Časť 1      Výber vozidla  .

    
   
 1.            1      Odložte si konkrétny peňažný obnos. Súkromie predajcovia očakávajú platbu v hotovosti alebo prevodom, nemôžu vám ponúknuť financovanie. Zvyčajne potom nastavujú ceny o niečo nižšie než autobazáre, pretože sa na nich nevzťahujú zákony na ochranu spotrebiteľa. Hodnotu auta, o ktoré máte záujem, môžete overiť na stránkach Kelley Blue Book. 
    
  • Požiadajte o financovaní svoju banku. Ak nemáte našetrené dostatok peňazí, zvážte osobné bankový úver. Jeho celková cena sa môže výrazne odvíjať od vašej kreditnej histórie. Požiadajte o financovaní predtým, než vôbec začnete konať s predajcom.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Zhodnoťte svoje potreby ohľadom dopravy. Uvážte, či budete brázdiť dlhé diaľnice alebo prevážať veľké skupiny pasažierov, aj to, na akú vzdialenosť sa pravidelne prepravujete, a tiež v akom teréne jazdíte. Berte ohľad na každodenné situácie, nie na extrémne prípady - v opačnom prípade budete hľadať zbytočne naddimenzované auto. S týmito kritériami potom ľahšie určíte typ hľadaného vozidla.       
 4.  
 5.             3      Zúžte výber áut. Hľadajte v inzercii automobilov, na internete, v miestnych novinách, alebo skrze známe a rodinu. Internetové zdroje, ako je web Craigslist, vám umožní rýchlo triediť a filtrovať predajcu. Tí medzi sebou súperia v rámci nasýteného trhu, vy preto môžete byť vyberaví v tom, na čí inzerát odpoviete.       
 6.  
 7.             4      Zanalyzujte informácie v inzeráte. Málo konkrétne a detailné inzeráty často značí neúprimného predajcu. Čím viac informácií z inzerátu ste schopní jednoducho overiť, tým lepšie. Umožní vám to tiež porovnať požadovanú a trhovú cenu vozidla.                 
 8.  
             

  Časť 2      Stretnutie s predajcom  .

    
   
 1.             1      V rozumnú hodinu predajcu kontaktujte. Snažte sa nevolať neskoro večer, alebo moc skoro ráno. V túto dobu s vami predajca pravdepodobne nebude môcť o aute hovoriť príliš dlho. Predajca by mal byť jednoducho zastihnuteľný na uvedenom kontakte. Ak tomu tak nie je, opustite od akéhokoľvek ďalšieho konania, môže sa jednať o podvod.       
 2.  
 3.             2      Overte si značku, model, výrobné rok, najazdené kilometre, identifikačné číslo a celkový stav vozidla. Akékoľvek poškodenie či opotrebenie môže hrať úlohu v cene vozidla, preto sa snažte porovnať zistené údaje s požadovanou cenou. Opýtajte sa, prečo je auto na predaj. Informácie si poznačte, aby ste ich neskôr mohli porovnať so skutočným stavom vozidla.       
 4.  
 5.             3      Naplánujte si stretnutie. Čas schôdzky musia vyhovovať obom stranám. Ak predajca nepoznáte, stretnite sa na verejnom mieste. Ak je to možné, nechajte predajcu auto priviezť, aby ste ho mohli prezrieť. Mali by ste mať zhromaždené všetky údaje a základné informácie o vozidle. Pokiaľ dôjde ohľadom plánu stretnutia k akejkoľvek zmene, informujte predajcu.       
 6.  
             

  Časť 3      Prehliadka vozidla  .

    
   
 1.             1      Spýtajte sa na servisnú históriu auta. Súkromný predajca môže mať záznamy o všetkých opravách a servisných úkonoch, ktoré vykonal na vozidle. Záznamy o nehodách, ktoré vozidlo prekonalo, u nás poskytuje napríklad Cebia. Tam, a v ďalších podobných súkromných službách, môžete použiť číslo VIN, ktoré nájdete v interiéri na stĺpiku riadenia, alebo na motore.       
 2.  
 3.             2      Preveďte podrobnú prehliadku vozidla s vypnutým aj naštartovaným motorom. Hľadajte zjavné poškodenia karosérie, známky závažných opráv, viditeľné defekty pneumatík (praskliny, podhustenie), a známky poškodenia na motore. Súkromným predajcom nemožno nijako zabrániť v predaji poškodených áut. Môžu tiež zakryť pôvod vozidla pomocou jeho predpredaja a registrácia v inom štáte.        
 4.  
 5.             3      Hľadajte na voze známky poškodenia vodou. Nerastné usadeniny, vyblednuté farby, mokré škvrny v interiéri, silný zápach čistiacich prostriedkov či nános naplavenín sú neklamnými známkami toho, že bolo vozidlo poškodený vodou. A akékoľvek zaplavenie motora či interiéru je pre auto obvykle konečnú.       
 6.  
 7.             4      Pozrite sa po korózii a poškodeniu karosérie. Prezrite podbehy kolies, prahy, podlahu a batožinový priestor. Zastaviť korózii a opraviť hrdzavé auto je drahé. Ukazovateľmi mizerné opravy karosérie sú nesúrodá farba, použitie plastových a laminátových tmelov a nelícující medzery medzi panelmi karosérie.       
 8.  
 9.             5      Preverte nájazd vozidla. Zvyčajne sa dá spoľahnúť na počítadlo kilometrov, neklamným ukazovateľom najazdených kilometrov je však tiež opotrebenie pedálov a poťahov sedadiel. Server Kelley Blue Book poskytuje kalkulačku pre výpočet vplyvu počtu najazdených kilometrov na cenu vozidla. Tá sa hodí, aj keď sa presná cena auto od auta líši.        
 10.  
 11.             6      Skontrolujte opotrebovanie pneumatík, zvlášť tých predných. Ak sú opotrebované nesúmerne, auto môže vyžadovať nastavenie geometrie prednej nápravy, opravu tlmičov, výmenu pneumatík, alebo spojovacích tyčí riadenia. Hoci samotná výmena pneumatík môže byť relatívne lacná, auto s akýmkoľvek zjavným a závažným poškodením spomínaných častí môže byť pri testovacej jazde nebezpečné.       
 12.  
 13.             7      Prezrite batériu. Autobatérie sú lacné a ľahko vymeniteľné. Pokiaľ má teda batérie skorodované póly, je to známkou zanedbanej údržby. Testovacie jazde s autom, ktorého batéria je príliš skorodovaná, sa radšej vyhnite - batéria by mohla iskriť, alebo aj zapáliť auto.       
 14.  
 15.             8      Skontrolujte vzduchový filter. Preverte, že vo vzduchovom filtri, ani v blízkosti sania nie je žiadny olej. Ten by mohol značiť prepálené piesty či iné poškodenie motora. Ak si nie ste istí, ako kontrolu vykonať, nechajte si ju predviesť od skúseného mechanika.       
 16.  
 17.             9      Pri vypnutom motore prekontrolujte hladinu chladiacej kvapaliny a oleja. Olej na mierke by mal byť čierny a bez nečistôt. V chladiacej kvapaline nesmú byť žiadne pevné častice. Samotná kvapalina potom nesmie byť kalná ani zahnednuté. To by mohlo poukazovať na závažné problémy s motorom, vďaka ktorým by mohlo auto byť nebezpečné, a ktorých oprava by mohla byť nákladná.       
 18.  
 19.             10      Pri bežiacom motore skontrolujte kvapalinu v prevodovke. Mala by sladko voňať a obsahovať malé množstvo pevných častíc. Jasne oranžová alebo hnedá farba znamená, že kvapalinu nikto dlho nevymenil. Testovacie prechádzke s autom s problémovou prevodovkou sa vyhnite, pretože by sa mohla zadrieť či inak pokaziť. To by potom mohlo viesť k nehode.       
 20.  
 21.             11      Otestujte ovládanie kúrenia a klimatizácie. Nechajte bežať kúrenie a klimatizáciu, aby ste zistili, ako dobre tieto systémy fungujú. Je možné, že bude pre zlepšenie výkonu klimatizácie potreba doplniť freón. Vetrák by sa mal točiť voľne a bez nadmerného hluku.       
 22.  
 23.             12      Uskutočnite s autom testovacie prechádzku. Jazdite bežným spôsobom a po rozumnú dobu. Mali by ste sa prejsť po diaľnici aj po meste. Strážte teplotu motora a kontrolku motora, preverte stabilitu riadenia a ľahkosť radenia. Radenie rýchlostí môžete pri zrýchľovaní a spomaľovaní sledovať podľa stúpanie a klesanie ručičky rýchlomera. Väčšinu opráv potom možno vykonať pomerne rýchlo.        
 24.  
             

  Časť 4      Kúpa auta  .

    
   
 1.             1      Skontrolujte, že má predajca všetky potrebné dokumenty. Na rozdiel od nákupu v bazáre, tu musíte všetko papierovanie ku kúpe auta vybaviť sami. So žiadosťou o poskytnutie dokladov pre zaplatenie dane, prevod vlastníctva, registráciu vozidla a ďalšie právne náležitosti sa môžete obrátiť na oddelenie dopravy miestneho úradu. Majte pred kúpou vozidla zaistené financovanie, či už s pomocou úspor, alebo prostredníctvom úveru.       
 2.  
 3.             2      Pozvite profesionálneho mechanika, aby auto preveril a otestoval všetko potrebné. V niektorých krajinách je potrebné pred predajom prejsť meraním emisií. S pomocou mechanika tiež môžete zachytiť všetky problémy, ktoré vám mohli pri skúšobnej jazde uniknúť. Predajca by s týmto mal byť ochotný, hoci náklady budete pravdepodobne hradiť vy.       
 4.  
 5.             3      Ak vám auto vyhovuje, urobte ponuku. Hoci ste pravdepodobne zvyknutí na fixnú cenu, v tomto prípade máte často istú páku a môžete ponúknuť podhodnotenú cenu. V tejto situácii je priestor na vyjednávanie, a ak držíte v ruke hotovosť, môžete predajca dotlačiť na nižšiu cenu. 
    
  • Zvážte motívy predajcu. Ten je často k súkromnému predaju dovedený nízkou ponukou od autobazáru, takže pred vyššou cenou uprednostní to, že sa autá zbaví. Pri predaji auta je tiež predajca zvyčajne ochotný zmieriť sa s nižším ziskom. Toho môžete pri vyjednávaní o cene využiť vo svoj prospech.  
  •  
         
 6.  
 7.             4      Nechajte predajcu podpísať prevod vozidla. Ak predajca prijme vašu ponuku, povedzte všetky potrebné dokumenty a zaplaťte. Potom predajca podpíše danej dokumenty, čo vám garantuje možnosť registrovať si vozidlo na seba. Ak by vás bez týchto dokumentov, vedených na vaše meno, zastavila polícia, mohla by voz považovať za kradnutý.       
 8.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                (7)      
Autá a Ostatné vozidlá populárne:
Ako naštartovať auto s vybitou batériou.

Ako nastaviť časovanie zapaľovania motora.

Ako zahrabať s autom.

Ako skontrolovať a doplniť kvapalinu v automatickej prevodovke.

Ako zistiť, či je u auta potrebné vymeniť vodnú pumpu.

Ako skontrolovať a doplniť kvapalinu v automatickej prevodovke.

Ako prepláchnuť chladič.

Ako skontrolovať a doplniť kvapalinu posilňovača riadenia.

Ako šetriť benzín.

Ako vojsť na diaľnici a nebúri.

Ako naštartovať auto s manuálnou prevodovkou.

Ako očistiť skorodované kontakty autobatérie.

Ako skontrolovať a doplniť kvapalinu posilňovača riadenia.

Ako nastaviť svetlá auta.

Ako nastaviť odtrh zapaľovacej sviečky.

Ako zahrabať s autom.

Ako vymeniť olej pri aute.

Ako skontrolovať a doplniť kvapalinu v automatickej prevodovke.

Ako riadiť auto s automatickou prevodovkou.

Ako namontovať tesnenie hlavy motora.