Home \ Autá a Ostatné vozidlá
 

Ako naštartovať auto s manuálnou prevodovkou.

 

Riadenie auta s manuálnou prevodovkou je o niečo záludnější ako jazda s automatom. Akonáhle sa to však naučíte, môžete si užiť veľa zábavy a väčšej kontroly nad autom, a to z hľadiska radenia a akcelerácie. Než sa však budete môcť rozbehnúť, musíte sa najprv naučiť auto dostať do prevádzky. Pokračujte teda na prvý krok a zistite o štartovanie manuálu viac.

              

Postup .

    

  Časť 1      Naštartovanie autá  .

    
   
 1.      1      Vložte kľúčik do zapaľovania. Ešte s ním však neotáčajte - ak to urobíte, nič sa nestane! Než budete môcť bezpečne naštartovať, musíte ešte urobiť niekoľko ďalších úkonov.       
 2.  
 3.      2      Nájdite spojku, brzdu a plynový pedál. V aute s manuálnou prevodovkou sú tri pedále: spojkový, brzdový a plynový. Než sa rozbehnete, musíte úplne iste vedieť, ktorý z nich je ktorý.  
    
  • Pedál úplne vľavo je spojkový . Umožňuje vám odpojiť motor od kolies, zatiaľ čo radíte rýchlosť. Mali by ste ho ovládať ľavou nohou.
  •  
  • Pedál uprostred je brzdový a pedál úplne vpravo je plyn . Oba tieto pedále ovládate pravou nohou.
  •  
  • Pamätajte na to, že sa poradie pedálov nemení podľa toho, či sedíte v aute s ľavostranným alebo pravostranným riadením.
  •  
         
 4.  
 5.      3      Skontrolujte, že je zaradený neutrál. Ako budete štartovať, musíte skontrolovať, že je zaradený neutrál. Ten spoznáte tak, že:  
    
  •   je páka prevodovky v neutrálnej polohe . V neutrálnej polohe je radiaca páka vtedy, keď pôsobí na dotyk voľne a možno s ňou jednoducho pohybovať do strán. Ak neutrál zaradený nie je, môžete to napraviť tak, že úplne vytlačíte spojku a posuniete radiacu páku do prostrednej (neutrálnej) polohy.
  •  
  •   máte úplne vycedí spojku . Ak vám to lepšie vyhovuje, môžete auto dostať do stavu "vyradené" aj tak, že ľavou nohou úplne vyšliapnete pedál spojky.
  •  
         
 6.  
 7.      4      Zapnite zapaľovanie. Akonáhle máte zaradený neutrál, môžete otočiť kľúčikom v zapaľovaní a naštartovať. Pamätajte však:  
    
  • keď je auto na neutráli s radiacou pákou v neutrálnej polohe, môžete zapaľovanie zapnúť, bez toho aby ste museli držať plynový spojkový pedál.
  •  
  • keď je však auto na neutráli len vďaka vymáčknuté spojke (čiže je stále zaradená rýchlosť), musíte pri otočením kľúčika držať zošliapnutú spojku, inak vám auto poskočí.
  •  
                   
 8.  
             

  Časť 2      Začíname s riadením  .

    
   
 1.      1      Úplne zošliapnite spojku. Akonáhle motor beží, musíte pred rozjazdom zaradiť rýchlosť (pokiaľ teda už nemáte zaradené - v tom prípade preskočte na krok 3). Pre zaradenie úplne zošliapnite spojku.        
 2.  
 3.      2      Posuňte radiacu páku do polohy prvej rýchlosti. S nohou udržujúci zošliapnutú spojku posuňte radiacu páku do polohy prvej rýchlosti. To u väčšiny áut znamená pohnúť pákou doľava a hore - na hlavici radiacej páky by malo byť vľavo hore jasne vyznačené číslo 1.        
 4.  
 5.      3      Pomaly uvoľnite nohu na spojke. Veľmi pomaly začnite povoľovať nohu na spojkovom pedáli. Zdvíhajte ju, pokiaľ nezačnú padať otáčky motora a auto sa nezačne pohybovať pomaly dopredu. Táto poloha pedálu je známa ako miesto "záberu" spojky.        
 6.  
 7.      4      Začnite sešlapávat plyn. Akonáhle sa dostane spojka do záberu, je čas začať pomaly a jemne pridávať plyn.  
    
  • Keď začne pravá noha sešlapávat pedál plynu, ľavá noha musí súčasne s tým pokračovať v uvoľňovaní spojkového pedálu.
  •  
  • Keď sa všetko podarí ako má, auto sa začne pomaly pohybovať vpred a vy pôjdete na jednotku.
  •  
         
 8.  
 9.      5      Pozor na zdechnutí. Buďte opatrní - keď pustíte spojku príliš prudko, auto zdochne (motor sa zastaví) a vy budete musieť všetko urobiť znova.  
    
  • Na druhú stranu, ak príliš silno zošliapnete plyn, bez toho aby ste úplne uvoľnili spojku, môžete spôsobiť jej opotrebenie, alebo dokonca poškodiť auto.
  •  
  • Nerobte si však starosti - pri prvých pokusoch o jazdu s autom s manuálnou prevodovkou je každému súdené, že mu motor niekoľkokrát zdochne. Nájdenie perfektnú rovnováhu medzi púšťaním spojky a pridávanie plynu chce praxi.
  •  
         
 10.  
 11.      6      Preraďte na druhú rýchlosť. Keď sa motor začne dostávať do otáčok a znie, ako by bol príliš namáhaný (obvykle okolo 2500 až 3000 otáčok za minútu - hoci sa to môže líšiť podľa auta), budete musieť preradiť na dvojku. Urobíte to nasledovne:  
    
  • Pravú nohu zložte z plynu (ak je to nutné) a ľavou nohou úplne zošliapnite pedál spojky.
  •  
  • Chyťte radiacej Pank a posuňte ju rovno dole na druhú rýchlosť - ktorá by mala byť na hlavici vyznačená číslom 2.
  •  
         
 12.  
             

  Časť 3      Zvládnutie rozjazdu do kopca  .

    
   
 1.      1      Pochopte záludnosť rozjazdu do kopca. Keď stojíte v kopci, budete musieť pri rozjazde musieť postupovať mierne odlišne. Je to nutné preto, aby sa vám auto nerozbehli dozadu.        
 2.  
 3.      2      Použite brzdový pedál. Pri rozjazde do kopca s pomocou brzdového pedálu začnite s ľavou nohou tlakovú spojku a pravou nohou tlakovú brzdu. Zaraďte, uvoľnite ručnú brzdu a začnite uvoľňovať nohu na spojke, kým sa nedostanete do záberu. Teraz pustite brzdu (spojku držte v zábere, aby auto nezačalo cúvať) a zošliapnite plyn trochu viac ako obvykle. Pokračujte ako normálne.        
 4.  
 5.      3      Použite ručnú brzdu. Pre rozjazd do kopca s ručnou brzdou dajte ľavú nohu na spojku a zaraďte. Pomaly púšťajte spojku, kým sa nedostane do záberu, a potom uvoľnite ručnú brzdu. Akonáhle ju uvoľníte, dajte pravú nohu na plynový pedál a pokračujte ako normálne.        
 6.  
            

Tipy .

                  

Varovanie .

      

          
Autá a Ostatné vozidlá populárne:
Ako šetriť benzín.

Ako vojsť na diaľnici a nebúri.

Ako riadiť auto s automatickou prevodovkou.

Ako odpojiť autobatériu.

Ako vykonávať základnú údržbu auta.

Ako skontrolovať guľové čapy.

Ako zastaviť prehrievanie motora.

Ako vykonávať základnú údržbu auta.

Ako šetriť benzín.

Ako vymeniť rozvodový remeň.

Ako prelakovať auto.

Ako nastaviť časovanie zapaľovania motora.

Ako zapojiť autorádio.

Ako očistiť skorodované kontakty autobatérie.

Ako zistiť, či je u auta potrebné vymeniť vodnú pumpu.

Ako zastaviť aquaplaning.

Ako očistiť skorodované kontakty autobatérie.

Ako zastaviť aquaplaning.

Ako očistiť skorodované kontakty autobatérie.

Ako naštartovať auto s manuálnou prevodovkou.