Home \ Autá a Ostatné vozidlá
 

Ako namontovať tesnenie hlavy motora.

 

Tesnenie hlavy sa nachádza medzi blokom motora a hlavou valcov (resp. Hlavami v prípade motorov do V). Tesnenie funguje ako uzáver, ktorý bráni prenikaniu splodín zo spaľovania do chladiacich kanálikov, ktoré obklopujú každý z valcov. Obvykle tiež tesní priestor medzi kanáliky pre olej a chladivo, aby sa tieto dve kvapaliny nemiešali.

 

Výmena tesnenia hlavy môže byť v servise veľmi drahá, pretože ide o časovo náročný úkon. Preto je potrebné presne vedieť, prečo je nutné výmenu tesnení hlavy valcov vykonať. Nechajte si nutnosť výmeny tesnenia posúdiť od certifikovaného automechanika. Cieľom tohto článku je naučiť vás, ako vymeniť tesnenie svojpomoci a ušetriť peniaze. Do výmeny by sa však mali púšťať len tí z vás, ktorí majú s opravami áut bohaté skúsenosti.

                

Postup .

    
   
 1.            1      Zožeňte si servisný manuál pre danú značku a typ vozidla. V ňom nájdete ilustrované návody, ktoré vás krok za krokom prevedú výmenou tesnenia hlavy (hláv). Zistíte z nich tiež, aké špeciálne náradie budete potrebovať.        
 2.  
 3.             2      Vypustite z motora všetok olej a chladiacu kvapalinu. Odmontujte súčiastky, ktoré sú pripevnené na hlave valcov. Presný postup nájdete v servisnom manuále, všeobecne však väčšinou ide o zvody výfuku, zvody sanie, veko ventilov a remene. U rady motorov bude nutné dať dole tiež rozvodový remeň alebo reťaz. Než sa pustíte do rozoberania rozvodov, naštudujte si postup nastavenia rozvodov a uistite sa, že zreteľne vidíte nastavovacie rysky. 
    
  • Každý diel si pred demontážou poznačte. Buďto si ho odfoťte, alebo zapíšte, aby ste následne vedeli, čo kam patrí.  
  •  
  • Hlava valcov je upevnená niekoľkými skrutkami a u niektorých motorov je predpísané poradie, v akom sa povoľujú. Niekedy sa skrutky nesmie znovu použiť, preto je treba zaobstarať nové. Postupujte podľa návodov a pokynov výrobcu.
  •  
  • Akonáhle povolíte všetky skrutky, zložte hlavu valcov z bloku motora. Prezrite povrch hlavy i bloku a hľadajte miesta, kde došlo k porušeniu tesnenia.
  •  
  • Tesnenie je tenký plátok tesniaceho materiálu, ktorý uvidíte, akonáhle zložíte hlavu. Môže byť vyrobené z kovu, z poddajného materiálu, alebo z kombinácie oboch. Miestom zlyhanie môže byť trhlina v tesnení.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Skontrolujte, že na bloku nie je viditeľné žiadne poprehýbanie, a hlavu (hlavy) pošlete do špecializovaného servisu na tlakovú skúšku. Ak tlakové skúške neprejaví žiadne praskliny, nechajte si v tomto servise porovnať dosadacej povrch hláv (y). Nikdy nemontujte hlavu valcov späť bez toho, aby ste ju nechali otestovať a porovnať. 
    
  • V servisnom manuále nájdite špecifikácie skrutiek hlavy a zistite, či je nutné tieto skrutky meniť pri každej výmene tesnenia hlavy. Niektoré skrutky sa doťahujú takzvane "na pretiahnutie" a je nutné vymeniť ich za nové.
  •  
  • Vačky motora s OHC rozvodom bude potrebné pred servisom hlavy motora demontovať. Než odošlete hlavu do servisu, dohodnite sa s nimi, čo všetko je potrebné odmontovať.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Očistite povrch hlavy a bloku. Nesmiete ich však poškriabať, ani z nich odoberať kov, pretože by tým mohla byť narušená funkcia tesnenia. Zabráňte tomu, aby sa pri čistení akákoľvek špina a nečistota dostala do valcov alebo na piesty. Skontrolujte, či nie sú horné plochy piestov a povrchy valcov poškodené prehrievaním v dôsledku chybného tesnenia hlavy.       
 8.  
 9.             5      Vyčistite diery pre skrutky, ktorými je upevnená hlava k bloku.        
 10.  
 11.             6      Nasaďte tesnenie na blok. Ak to výrobca požaduje, aplikujte tesniace prípravok, avšak vždy len v predpísanom množstve a v predpísaných miestach. Nedodržaním pokynov výrobcu môže dôjsť k poškodeniu vnútorných súčastí motora. Na väčšine tesnenie nájdete pre správnu montáž označenie "top" alebo "up" ( "horná strana", resp. "Hore").       
 12.  
 13.             7      Položte hlavu na blok s nasadeným tesnením.        
 14.  
 15.             8      S pomocou momentového kľúča priskrutkujte hlavu k bloku. V servisnom manuále si nájdite postup doťahovanie skrutiek a požadovaný uťahovací moment pre každý krok. Niektoré skrutky hlavy je nutné doťahovať v troch krokoch plus predpísaný uhol otočenia na záver. 
    
  • Pri motoroch s OHC rozvodom môže byť potrebné nastaviť vačky pred montážou hlavy do správnej polohy, alebo ich naopak montovať až po upevnení hlavy, aby sa ventily nedotkli piestov a neohli sa.
  •  
         
 16.  
 17.             9      Namontujte späť všetky ďalšie súčiastky, ktoré ste dávali dolu.        
 18.  
 19.             10      Nastavte rozvodový remeň alebo reťaz späť na správnej rysky, jemne natočíte vačkový a kľukový hriadeľ. Zistite, či je váš motor interferujúce (takzvane "stretávacie"). Ak áno, je potrebné použiť veľmi presne daný postup otáčania hriadeli a nastavenia časovania, aby pri tom nedošlo k poškodeniu či ohnutiu ventilov! Pokiaľ je v motore rozdeľovač, nastavte ho tak, aby časovaním súhlasil s prvým valcom. Ak je potrebné, vymedzte vôle ventilov na predpísanú veľkosť.       
 20.  
 21.             11      Naplňte motor novým olejom, vymeňte olejový filter a dolejte chladiaci sústavu predpísaným novým chladivom. Keď auto naštartujete, nechajte motor bežať na voľnobeh s plne zapnutým kúrením. Tým umožníte motora vytlačiť z chladiacej sústavy všetky vzduchové bubliny. Niektoré motory vyžadujú špeciálny postup odvzdušnenie chladiacej sústavy - nezabudnite si overiť, či je to váš prípad. 
    
  • Strážte, aby sa motor počas toho neprehrial, inak môže znovu dôjsť k poškodeniu tesnenia hlavy, alebo aj hlavy samotnej. Akonáhle je všetok vzduch vytlačený a motor stabilne drží normálnu teplotu, pozrite sa, či Nekuda nepresakuje olej alebo chladivo.
  •  
                   
 22.  
            

Tipy .

                  

Veci, ktoré budete potrebovať .

      

              
Autá a Ostatné vozidlá populárne:
Ako zistiť, či je u auta potrebné vymeniť vodnú pumpu.

Ako odpojiť autobatériu.

Ako šetriť benzín.

Ako sa zbaviť zápachu z auta.

Ako prelakovať auto.

Ako zastaviť aquaplaning.

Ako zastaviť aquaplaning.

Ako naštartovať auto bez kľúčov.

Ako kúpiť nové auto.

Ako nastaviť časovanie zapaľovania motora.

Ako zistiť, či je u auta potrebné vymeniť vodnú pumpu.

Ako zastaviť aquaplaning.

Ako riadiť auto s automatickou prevodovkou.

Ako naštartovať auto s manuálnou prevodovkou.

Ako skontrolovať a doplniť kvapalinu posilňovača riadenia.

Ako riadiť s manuálnou prevodovkou.

Ako zapojiť autorádio.

Ako riadiť auto s automatickou prevodovkou.

Ako v aute vymeniť zapaľovaciu sviečku.

Ako nastaviť časovanie zapaľovania motora.

Ako vojsť na diaľnici a nebúri.