Home \ Autá a Ostatné vozidlá
 

Ako skontrolovať alternátor.

 

Nie ste si istí stavom svojho alternátora? Ťažko spoznáte, či alternátor funguje správne, ak neviete, na čo sa zamerať. Najľahšie ho otestujete, keď si zaobstaráte voltmeter. Ak sa vo svojom aute dobre vyznáte, existuje aj niekoľko ďalších metód, ktoré môžete vyskúšať. Tento test vám dá všeobecné informácie o stave alternátora a batérie. Niektoré novšie vozidlá majú elektronicky ovládaný systém dobíjania, takže vyžadujú podrobnejšie testovanie.

              

Postup .

    

    1      S použitím voltmetra  .

    
   
 1.      1      Kúpte si voltmeter. Zoženiete ho v akomkoľvek obchode s náhradnými dielmi za cenu menej ako 500 Sk. Nemusíte si kupovať nejaký drahý model, nášmu účelu poslúži aj lacný voltmeter.  
    
  • Ak máte multimeter, môžete ho použiť. Multimeter meria okrem napätia i ďalšie elektrické veličiny, ako je prúd či odpor. Pri kontrole alternátora potrebujete merať napätie.
  •  
         
 2.  
 3.      2      Najprv skontrolujte batériu. Batéria slúži k štartu motora, ktorý potom požadovanou rýchlosťou otáča alternátorom, ktorý dobíja batériu. To znamená, že ak bude batéria vybitá, nebudete schopní naštartovať motor, a teda ani otestovať alternátor - akékoľvek ďalšie testovanie voltmetrom by nebolo možné. Ak je zima, alebo ak je vaša batéria stará, môže byť problém práve v nej. Alternátor pritom môže byť úplne v poriadku. Práve preto musíte batériu skontrolovať ešte pred skúškou alternátora. Here 's how to do it:  
    
  • Vypnite zapaľovanie. Motor musí byť pred pripojením voltmetra vypnutý.
  •  
  • Otvorte kapotu.
  •  
  • Pripojte voltmeter k batérii. Červený vodič voltmetra umiestnite na kladný pól batérie, čierny vodič potom pripojte k zápornému pólu. Nedotýkajte sa batérie holú kožou.
  •  
  • Odčítajte hodnoty z voltmetra. Ak nameriate viac ako 12,2 V, je to dosť šťavy k roztočení alternátora, ktorý teda môžete teraz voltmetrom otestovať.
  •  
  • Pokiaľ na batériu nie je dostatočné napätie, môžete ju dobiť a znovu zmerať, alebo vyskúšať iný spôsob testovania alternátora.
  •  
         
 4.  
 5.      3      Naštartujte auto a vytočte motor na 2.000 ot. / min. Tým začnete z batérie odoberať prúd, čo by malo donútiť regulátor dobíjania, aby prepol alternátor na vyššiu rýchlosť.        
 6.  
 7.      4      Nechajte motor bežať a znovu zmerajte voltmetrom batériu. Pri tomto meraní by ste mali vidieť hodnoty najmenej 13 V. Ak sa v rôznych otáčkach motora pohybuje hodnota medzi 13 a 14,5 V, len váš alternátor v dobrej kondícii. Pokiaľ naopak napätie zostáva rovnaké, alebo sa znižuje, alternátor nefunguje správne.  
    
  • Meranie zopakujte so zapnutými svetlami, rádiom a klimatizáciou. Alternátor dobíja v prípade, že napätie zostane vyššia ako 13 V pri 2.000 ot./min a zapnutom príslušenstvo.
  •  
                   
 8.  
             

    2      Sledovanie alternátora  .

    
   
 1.             1      Pozrite sa na merač alternátora. Ak máte merač napätia a prúdu, odčítate z neho výstup alternátora. Motor nechajte pri teste bežať na 2.000 ot./min a zapnite vetrák klimatizácia / kúrenie, čelné svetlá a ďalšie príslušenstvo, aby ste alternátor zaťažili. Sledujte ukazovateľ, aby ste zistili, či prúd alebo napätie poklesne. Spravidla môžete povedať, že ak ukazuje voltmeter viac pri zapnutom motore, než pri vypnutom motore, alternátor dobíja.       
 2.  
 3.             2      Počúvajte pri zapnutom motore alternátor. Ak sú zlá ložiská, môžete počuť kvílivý zvuk vychádzajúci z prednej časti auta. Ten zosilní pri súčasnej prevádzke niekoľkých elektrických zariadení, ktoré odoberajú prúd.       
 4.  
 5.             3      Zapnite rádio a vytočte motor. Rádio stíšte, alebo prepnite na AM frekvencii, kde nehrá hudba. Ak rádio kvíli alebo chrčí pri stlačení plynu, je na vine pravdepodobne alternátor.       
 6.  
 7.             4      Nájdite obchod s auto diely, ktorý testuje alternátory zadarmo. Pretože by každý obchodník chcel, aby ste si od neho kúpili alternátor, mnohé z nich ponúka otestovanie zadarmo ako svoju konkurenčnú výhodu. Vymontujte alternátor a zaneste ho do predajne, aby ste mali istotu.       
 8.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                     
Autá a Ostatné vozidlá populárne:
Ako riadiť s manuálnou prevodovkou.

Ako prepláchnuť chladič.

Ako skontrolovať autobatériu.

Ako skontrolovať alternátor.

Ako zastaviť prehrievanie motora.

Ako riadiť auto s automatickou prevodovkou.

Ako zahrabať s autom.

Ako kúpiť ojazdené auto od súkromného predajcu.

Ako vykonávať základnú údržbu auta.

Ako odpojiť autobatériu.

Ako skontrolovať tlak vzduchu v pneumatikách.

Ako zistiť, či je u auta potrebné vymeniť vodnú pumpu.

Ako zastaviť prehrievanie motora.

Ako prelakovať auto.

Ako vysunúť zaseknuté CD z prehrávača v aute.

Ako naštartovať auto bez kľúčov.

Ako skontrolovať a doplniť kvapalinu posilňovača riadenia.

Ako riadiť auto s automatickou prevodovkou.

Ako skontrolovať a doplniť kvapalinu posilňovača riadenia.

Ako zapojiť autorádio.

Ako vymeniť olej pri aute.