Home \ Autá a Ostatné vozidlá
 

Ako zapojiť autorádio.

 

Zapojenie nového autorádia je často dosť jednoduché na to, aby ste to zvládli sami. Tento článok vám poskytne všeobecný návod, ako postupovať. Pamätajte však, že niektoré autá a systémy sú zložitejšie, a že audio systémy v jednotlivých autách sú rôzne, preto sa môžu niektoré drobnosti líšiť. Než začnete nové autorádio zapájať, prečítajte si preto všetky návody, ktoré k nemu dostanete.

              

Postup .

    

  Časť 1      Demontáž starého autorádiá  .

    
   
 1.            1      Zatiahnite ručnú brzdu a odpojte záporný kábel batérie. Nezabudnite na to, pretože musíte zabrániť tomu, aby počas inštalácie došlo v elektrickom systéme ku skratu.  
    
  • Vyhľadajte si návod, ako odpojiť autobatériu.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Vyskrutkujte všetky skrutky, ktoré držia rámik autorádia. Dajte si pozor, aby ste odstránili všetky skrutky pred tým, než skúsite rámček vypáčiť von, pretože by ste ho mohli zlomiť.        
 4.  
 5.             3      Odstráňte rám. U niektorých áut môže byť potreba vyňať postupne niekoľko častí plastového rámčeka, obvykle v poradí zdola nahor.  
    
  • Ak musíte vybrať rámček obsahujúci akékoľvek gombíkmi či šuplíky, odstráňte ich skôr, ako začnete rámček pacit.
  •  
  • K vypáčenie všetkých kúskov rámčeka použite ruky, alebo malý nástroj na páčenie.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Vytiahnite všetky potrebné súčasti. Ak musíte pre prístup k rádiu vyňať iné komponenty, urobte to. 
    
  • Odpojte komponenty pripojené k autu. Odfoťte si, ako je každá z nich zapojená, aby ste sa mohli neskôr čoho chytiť.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Uvoľnite autorádio. Pri jednotlivých áut sa môžete stretnúť s rôznymi prvkami, ktoré autorádio držia na mieste. 
    
  • Ak rádio drží pomocou skrutiek či matíc, uvoľnite je vhodným nástrojom (skrutkovačom, respektíve kľúčom).
  •  
  • Ak nie je rádio uchytené ani skrutky, ani matkami, budete potrebovať kľúč na vyťahovanie autorádií. Tieto kľúče (niekedy tiež nazývané "nástroje pre vybratie autorádia") majú obvykle buď tvar pretiahnuté podkovy, alebo sú na jednom konci kruhové, zatiaľ čo druhý koniec vyzerá ako vrúbkovaná tyč. Zoženiete je vo väčšine obchodov s náhradnými dielmi.
  •  
  • Zasuňte kľúča do dvoch malých zdierok na čelnej strane autorádia. Uvoľníte tým mechanizmus, ktorý drží autorádio. Znovu obaja kľúča do dierok, až ucítite, že sa rádio uvoľnilo zo svojho uloženia. Potom by ste ho mali byť schopní relatívne ľahko vytiahnuť von.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Vytiahnite autorádio z panela. Pre ľahšie uchopenie a vytiahnutie rádia budete možno potrebovať špicaté kliešte, ktorými zachytíte jeho hranu. Jemne rádio vyťahujte. Pokiaľ to ide ťažko, znova skontrolujte, že ste nezabudli na žiadnu súčiastku, ktorá by ho mohla držať.       
 12.  
 13.             7      Odfoťte si zapojenie autorádia. Toto je dôležitý krok, pretože z tohto snímku budete vychádzať neskôr pri zapájaní nového rádia.       
 14.  
 15.             8      Odpojte konektory rádia. Na zadnej strane autorádia uvidíte rad drôtov, ktoré musíte všetky odpojiť. 
    
  • Najprv odpojte kábel antény, čo je zvyčajne silnejšie, samostatne zapojený drôt. Akonáhle ho odpojíte, malo by sa vám s autorádiom ľahšie pohybovať.
  •  
  • Ako ďalšie odpojte každý z konektorov káblových zväzkov. Tých je zvyčajne niekoľko, spoznáte je podľa mnohých drôtov, ktoré do každého z nich vedú. Na plastové súčiastke, do ktorej sú drôty zvedené, by ste mali nájsť ucho alebo gombík, ktorý musíte pre uvoľnenie káblového zväzku stlačiť.
  •  
                   
 16.  
             

  Časť 2      Montáž nového autorádia  .

    
   
 1.             1      Spárujte drôty. Spárujte drôty káblových zväzov z auta sa zväzky nového autorádia. Konektor každého zo zväzkov je unikátny, takže by ste mali ľahko spoznať, ktoré páry patria k sebe. 
    
  • Pre istotu skontrolujte schémy kabeláže auta a nového autorádia. Overte, že ste všetko zapojili správne.
  •  
  • Ak vášmu autorádiu nemáte káblové zväzky, budete musieť drôty spárovať ručne. Drôty sú farebne označené, takže musíte spojiť drôty rovnakej farby vedúcej z auta aj z nového autorádia.
  •  
  • Pripojte spárované drôty. Pre pripojenie drôtov existujú dva spôsoby, krimpovanie a spájkovanie. Krimpovanie je rýchlejšie a jednoduchšie, spájkovaním však dosiahnete trvalejšieho a bezpečnejšieho spojenie. Skontrolujte, že používate krimpovacie kliešte správnej veľkosti, a nesnažte sa drôty spájať izolačnou páskou - tá časom vyschne a odpadne. Lepšou voľbou sú elektrikárske plastové sťahovacie pásky.  
  •  
         
 2.  
 3.             2      Zostavte montážnu súpravu. Ak ste k novému autorádiu dostali aj zvláštne montážnu súpravu, zostavte ju podľa návodu k rádiu (často budete musieť napasovať kovové uloženie do montážneho rámčeka). 
    
  • Zatlačte pomocou skrutkovača kovová ušká po obvode kovového uložení, čím ho zaistíte.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Pripojte napájanie. Ak máte káblové zväzky, zvyčajne ho pripojíte počas pripájania nového autorádia na kabeláž auta. 
    
  • Ak káblové zväzky nemáte, musíte napájanie pripojiť ručne. Zistite, či máte v aute spínaný zdroj napätia (zvyčajne červený drôt), alebo stály zdroj napätia (obvykle žltý drôt). Viac informácií o rozdiele medzi spínaným a stálym napätím nájdete tu.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Uzemnite autorádio. Ak používate káblové zväzky, dôjde k uzemnenie po spojení oboch zväzkov. 
    
  • Ak káblové zväzky nemáte, musíte nájsť skrutku alebo drôt, ktorý je spojený s holým kovovým šasi auta. Tento skrutku alebo drôt uvoľnite, pripojte k nemu zemniaci drôt autorádia, a znovu utiahnite.
  •  
  • Pamätajte, že spojenie so zemou je pre správne fungovanie autorádia dôležité. Pokiaľ nebude zemniaci drôt pripojený k čistému kovu, nebude fungovať. A ak je spojenie tohto drôtu voľné, povedie to k zlému výstupu z rádia.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Zapojte zostávajúce drôty. Zapojte kábel antény a pripojte káblový adaptér autorádia ku kabeláži auta. Ak treba, pripojte aj výstupný menič, aby bolo nové autorádio kompatibilné so zvukovým systémom auto.       
 10.  
 11.             6      Vyskúšajte svoje nové autorádio. Zapnite napájanie a vyskúšajte funkcie AM, FM i CD. Otestujte aj nastavenie stlmenie a vyváženie, aby ste si mohli byť istí, že správne fungujú reproduktory. Potom opäť napájanie vypnite.       
 12.  
             

  Časť 3      Dokončenie  .

    
   
 1.             1      Zatlačte autorádio na miesto. Keď rádio úplne vnútri, mali by ste počuť, ako zaklapne na miesto.       
 2.  
 3.             2      Znovu zapojte všetky súčiastky. Utiahnite všetky skrutky, ktoré majú rádio držať. Znovu zapojte drôty od všetkých komponentov a vráťte naspäť všetky gombíky a šuplíky, ktoré ste vytiahli.       
 4.  
 5.             3      Nacvaknite späť každý kúsok rámčeka späť na autorádio. Dvakrát skontrolujte, že sú všetky skrutky a kúsky rámčeku späť na mieste.       
 6.  
 7.             4      Otestujte svoje nové autorádio. Znovu zapojte napájanie auta a pohrajte sa s autorádiom a jeho nastavenia, aby ste overili, že všetko správne funguje.       
 8.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                  

Veci, ktoré budete potrebovať .

               (2)      
Autá a Ostatné vozidlá populárne:
Ako naštartovať auto s manuálnou prevodovkou.

Ako riadiť auto s manuálnou prevodovkou.

Ako skontrolovať a doplniť kvapalinu posilňovača riadenia.

Ako vojsť na diaľnici a nebúri.

Ako očistiť skorodované kontakty autobatérie.

Ako naštartovať auto s manuálnou prevodovkou.

Ako riadiť auto s automatickou prevodovkou.

Ako riadiť auto s manuálnou prevodovkou.

Ako vymeniť rozvodový remeň.

Ako prelakovať auto.

Ako vymeniť rozvodový remeň.

Ako šetriť benzín.

Ako v aute vymeniť zapaľovaciu sviečku.

Ako riadiť s manuálnou prevodovkou.

Ako vykonávať základnú údržbu auta.

Ako odpojiť autobatériu.

Ako šetriť benzín.

Ako vojsť na diaľnici a nebúri.

Ako prelakovať auto.