Home \ Autá a Ostatné vozidlá
 

Ako zastaviť prehrievanie motora.

 

Ak chladiaci sústava vášho auta nepracuje správne, horúco môže motor vozidla poničiť. Keď si všimnete, že sa vám auto začína prehrievať, s pomocou nasledujúcich krokov ochránite vozidlo pred poškodením, kým nebudete môcť chladiaci sústavu opraviť.

              

Postup .

    

    1      Čo robiť, ak sa dá bezpečne zastaviť  .

    
   
 1.            1      Zájdite ku krajnici. Akonáhle si všimnete, že ručička teploty šplhá do červeného poľa s písmenom "H" (ktoré znamená "hot", alebo "horúci"), zájdite ku krajnici a vypnite motor, aby mohol vychladnúť. Na ručičku teplomera si dávajte zvláštny pozor v sparných dňoch. 
    
  • Ak uvidíte spod kapoty unikať paru, okamžite zastavte. Predovšetkým by ste však mali pravidelne sledovať teplomer, aby k takýmto situáciám vôbec nedochádzalo.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Otvorte kapotu, aby mohlo teplo rýchlejšie unikať. Nezadržujte vzniknuté horúco. Nájdite pod kapotou tú malú západku a otvorte ju. Len majte na pamäti, že niektoré autá majú západky kapoty blízkosti viečka chladiča, takže ak para uniká práve odtiaľto, môžete sa opariť.       
 4.  
 5.             3      Neotvárajte tlakový uzáver chladiča (to viečko na vŕšku chladiča), kým je motor horúci. Ak to urobíte, máte veľkú šancu, že z chladiča vysokým tlakom vyletí zmes pary a chladiacej kvapaliny, ktorá vás môže závažne opariť.       
 6.  
 7.             4      Skontrolujte vyrovnávaciu nádobku chladiacej kvapaliny a prípadne ju doplňte. Väčšina moderných áut je vybavená plastovou vyrovnávacej nádobou chladiacej kvapaliny, ktorá je napojená na hornú stranu chladiča. V nej uvidíte, či je hladina chladiacej kvapaliny nízka. Rad nádobiek má na sebe rysku správnej hladiny kvapaliny. Ak je hladina pod ňou, hrozí nebezpečenstvo prehriatia motora. Pozrite sa preto, či je hladina nad, alebo pod touto úrovňou. 
    
  • Dolejte do nádobky chladiacu kvapalinu (alebo v prípade núdze vodu) na úroveň rysky. U väčšiny áut možno dolievať kvapalinu aj v prípade, že je auto horúce. Pre istotu sa pozrite do návodu k autu, alebo s otvorením nádobky počkajte, než vozidlo vychladne.            
  •  
  • Ak máte v aute chladič bez vyrovnávacej nádobky, musíte pred kontrolou hladiny kvapaliny počkať, až motor vychladne.            
  •  
         
 8.  
 9.             5      Hľadajte v chladiacej sústave známky úniku kvapaliny. Ak sa zdá, že máte poškodený chladič alebo hlavu motora, alebo ak po otvorení nádobky vidíte správnu hladinu kvapaliny, je možné, že vám kvapalina uniká. Ak sa v autách vyznáte, skontrolujte známky úniku kvapaliny na chladiči, hlavných prívodoch k bloku motora a na hlave motora okolo jej tesnenie. 
    
  • Ak sa v autách moc nevyznáte, zvážte prevoz autá do najbližšieho servisu. Tam požiadajte o vykonanie tlakovej skúšky chladiacej sústavy. Je to pomerne jednoduchý úkon a možno ho dokonca vykonajú zadarmo.       
  •  
         
 10.  
 11.   6      Rozhodnite sa, či pokračovať v jazde, alebo privolať pomoc. Ak v aute len chýbala chladiaca kvapalina a vy ste ju doplnili, môže byť bezpečné pokračovať v jazde. Ak sa rozhodnete ísť ďalej, postupujte podľa inštrukcií nižšie, ktoré vám umožnia minimalizovať riziko ďalšieho prehriatia.  
    
  • Ak to vyzerá, že v aute nie je žiadna chladiaca kvapalina, nejazdite s ním. Počas chvíle by ste tým mohli motor vážne poškodiť.            
  •  
  • Ak je pre vás ľahko dostupná asistenčná služba, môže byť namiesto pokračovania v jazde lepšie zavolať rovno odťahové vozidlo.            
  •  
  • Ak nemáte asistenciu k dispozícii, alebo ak v nie úplne bezpečné situáciu či mieste, môže byť nutné odísť inam, bez ohľadu na to, či ste problém vyriešili. Nižšie si prečítajte inštrukcie, ako v takom prípade s autom zaobchádzať.            
  •  
                   
 12.  
             

    2      Čo robiť, keď musíte ísť ďalej  .

    
   
 1.             1      Vypnite klimatizáciu. Ak je auto vybavené klimatizáciou, vypnite ju. Klimatizácia motor zaťažuje, a tomu sa práve teraz chcete vyhnúť.       
 2.  
 3.             2      Zapnite kúrenie, aby odvádzalo teplo z motora. Môže to znieť bláznivo, ale naozaj to funguje. Zapnite ventilátor kúrenia a nastavte kúrenie aj ventilátor na maximum. Ak je vonku horúco, interiér auta sa čoskoro veľa ohreje. Namierte preto výduchy kúrenia čo najviac smerom z okien, aby ste v aute znížili teplotu 
    
  • Prečo to funguje: kúrenie využíva tepla motora na vykurovanie interiéru auta. Kúrenie na plný výkon odoberá z motora značné množstvo tepla, čo motor výrazne ochladzuje.       
  •  
         
 4.  
 5.             3      Často sledujte ručičku alebo kontrolku teplomeru. Ak musíte, zájdite ku krajnici a vypnite motor. Pamätajte na to, že prílišné prehriatiu motor zničí.       
 6.  
 7.             4      Vypnite motor (ak to situácia umožňuje), hneď však presuňte kľúčik späť do polohy "zapaľovanie". Motor sa vypne, ventilátor chladiča i kúrenie však bude naďalej chladiť kvapalinu. Toto robte len vo chvíli, keď stojíte v zápche alebo na semafore, a kedy minimálne minútu nepôjdete ďalej. Sledujte dopravu pred sebou a naštartujte chvíľu pred tým, než sa kolóna pohne.       
 8.  
 9.             5      V zápche sa pohybujte plynulo. Je lepšie, keď sa budete stálou malou rýchlosťou posúvať vpred, než keď budete rýchlo pridávať a brzdiť. Prudká akcelerácia a následné prudké brzdenie zvyšujú záťaž motora, ktorý tam musí zbytočne viac pracovať. 
    
  • Ľudia vás zvyčajne v kolóne nebudú predbiehať, pretože sa rovnako nikto z vás nikam nedostane skôr. Tak či tak by ste sa mali zaoberať prehrievaním motora skôr ako tým, že vás niekto predbieha.            
  •  
         
 10.  
 11.             6      Vyskúšajte tento trik, ktorý vám umožní zvýšiť prúdenie vzduchu cez chladič. Ak je vetrák chladiča vášho auta poháňaný remeňom (obvyklé je to u áut s pohonom zadných a všetkých kolies) a stojíte v zápche, zaraďte neutrál (alebo polohu pre parkovanie pri automatu) a jemne zvýšte otáčky motora na 2.000 ot / min. Zhruba na minútu je tak držte. Tým zvýšite rýchlosť motora, čím sa zase zvýši rýchlosť behu vodnej pumpy a ventilátora chladiča. Vďaka tomu zvýšite prietok vzduchu, ktorý rozptýli teplo motora. Ak máte v aute elektrické vetráky (obvyklé u áut s predným náhonom), tento postup vám nepomôže.       
 12.  
 13.             7      Počkajte, až opadne dopravná špička. Ak si myslíte, že vaše auto jazdu v kolóne nezvládne, zastavte. Vypnite motor a počkajte, než sa doprava rozbehne. Akonáhle bude prevádzka plynulý, choďte radšej rýchlejšie ako pomaly, pretože tak bude do motora prúdiť viac chladivého vzduchu.       
 14.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                     
Autá a Ostatné vozidlá populárne:
Ako vymeniť rozvodový remeň.

Ako skontrolovať a doplniť kvapalinu posilňovača riadenia.

Ako vysunúť zaseknuté CD z prehrávača v aute.

Ako nastaviť odtrh zapaľovacej sviečky.

Ako vymeniť rozvodový remeň.

Ako namontovať tesnenie hlavy motora.

Ako kúpiť ojazdené auto od súkromného predajcu.

Ako skontrolovať guľové čapy.

Ako prelakovať auto.

Ako kúpiť nové auto.

Ako zastaviť prehrievanie motora.

Ako vysunúť zaseknuté CD z prehrávača v aute.

Ako šetriť benzín.

Ako prelakovať auto.

Ako vysať z nádrže palivo.

Ako riadiť auto s manuálnou prevodovkou.

Ako naštartovať auto s vybitou batériou.

Ako prepláchnuť chladič.

Ako skontrolovať autobatériu.

Ako naštartovať auto.

Ako nastaviť svetlá auta.