Ako prepláchnuť chladič.
Funkčná chladič je pre ochranu auta pred prehrievaním zásadné. Tekutá chladiaca kvapalina ohriata v motore prúdi skrze chladič, kde sa vďaka tepelnej výmene ochladzuje. Po čase sa však v chladiči vytvorí vrstva usadeniny, ktorá znižuje jeho efektivitu. To nepriaznivo ovplyvní ako výkon motora, tak jeho spotrebu. Pravidelným preplachovaním chladiča v intervale dvoch až piatich rokov zaistíte bezproblémový chod motora.
Postup .
- 1 Skontrolujte, či je motor úplne studený. Inak s ním nedá pracovať. Motor úplne vychladne najmenej po dvoch hodinách od vypnutia. Tento krok je zásadný, pretože chladiaca kvapalina v motore, ktorý pred chvíľu bežal, je extrémne horúca. Pri kontaktov s kožou vás teda môže popáliť.
- 2 Zdvihnite predok auta. Hoci to nie je nevyhnutné, zdvihnutím prednej časti auta získate lepší prístup ku spodku chladiča a pri plnení z neho vyženiete vzduchové bubliny.
-
3
Zdvihnite kapotu a nájdite chladič. Ten je obvykle u predku auta pred motorom. Mydlovou vodou a nylonovým kefou očistite kovové lamely chladiča, cez ktoré prúdi chladičom vzduch. Kefou pohybujte po smere lamiel (nie naprieč, mohli by ste ich poškodiť), čím odstránite špinu a prach..
- Toto možno nebude realizovateľné kvôli kondenzačnému chladiči klimatizácia, ktorý býva umiestnený pred chladičom motora a prekáža.
-
4
Skontrolujte, že je chladič funkčná a v dobrom stave. Hľadajte škvrny hrdze, korózie a presakujúcej rúrky či hadice. Ak napríklad pri jazde cítite chladiacu kvapalinu, možno bude potrebné vykonať väčší opravu, ako je len prepláchnutie chladiča.
- Zátka chladiča slúži ako jeho viečko, ktoré v ňom udržiava tlak. Skladá sa z kovovej pružiny napnuté medzi plochým širokým kovovým vrškom a gumovým tesnením. Tlak pružiny na tesnenie umožňuje udržať v chladiči požadovaný tlak. Ak je niektorá časť zátky opotrebovaná, bude ju potrebné vymeniť.
- Z chladiča vedú dve hadice. Horná hadicou vstupuje horúca chladiaca kvapalina do chladiča, spodná potom prúdi ochladená cez pumpu späť do motora. Skontrolujte, že nie je žiadna z hadíc pretlačené, aby mohlo chladivo správne prúdiť.
-
5
Pod vypúšťací či odvzdušňovací ventil chladiča umiestnite záchytnú nádobu. Odvzdušňovacie ventily môžu vyzerať rôzne, vždy však ide o malú vyťahovacie zátku, ktorú je možné vypustiť chladivo. Umiestnite pod tento ventil záchytnú nádobu, do ktorej vytečie vypúšťaná kvapalina.
- Odvzdušňovací ventil zvyčajne nájdete na spodku na jednej strane nádoby chladiča. Bude to jediný skrutku, ktorý tu uvidíte.
- Pre sprístupnenie vypúšťacieho ventilu môže byť potrebné zložiť malý plastový kryt na spodku chladiča. K tomu potrebujete skrutkovač.
-
6
Vytiahnite ventil a chladič vypustite. Predtým si navlečte ochranné rukavice, pretože chladivo je toxické. Akonáhle chladič vypustíte, zakryte záchytnú nádobu a dajte ju nabok.
- Chladivo odvezte do najbližšieho servisu, kde ho zrecyklujú.
-
7
Vypláchnite chladič vodou. Vypustením chladiča odstránite len 40 - 50% starej chladiacej kvapaliny. , Zvyšok preto musíte vypláchnuť vodou. Vykonáte to nasledovne:
- Dajte späť odvzdušňovací ventil chladiča.
- Do napúšťacieho otvoru zasuňte záhradnú hadicu a plňte ho vodou, až kým neuvidíte hladinu.
- Auto naštartujte a nechajte 10 minút bežať. Než sa vrátite k práci, nechajte auto vychladnúť.
- Vyberte odvzdušňovací ventil a nechajte vodu vytiecť do nádoby. Táto voda je zmesou toxického chladiva z chladiča, musíte ju preto tiež recyklovať. Nenechajte vodu vytiecť na zem.
- Opakujte celý proces 2 - 3 razy.
- Môžete si tiež zaobstarať "čistiaci roztok na vyplachovanie chladiča", ktorý pridáte do vody, a ktorý s čistením pomôže. Dajte si záležať, aby ste pred opätovným plnením chladiva tento roztok kompletne vypustili.
-
8
Dolejte novú chladiacu kvapalinu do výšky rysky. Ideálne chladivo sa skladá z 50% destilovanej vody a 50% nemrznúcej kvapaliny. Tieto dve zložky najprv zmiešajte vo veľkom vedre, a až potom ich lejte do chladiča. Nezabudnite kúpiť chladivo vhodné pre vaše auto.
- Pozrite sa do návodu k autu, kde nájdete odporúčaná chladiva, alebo si nechajte poradiť v obchode s auto diely na základe značky, modelu a roku výroby auta. Nezabudnite si poznačiť, koľko chladiacej kvapaliny potrebujete. Množstvo sa môže pohybovať od 6 do 18 litrov.
- Väčšina áut používa zelenú chladiacu kvapalinu, napríklad autá Toyota však potrebujú červenú. Oranžová kvapalina je modernejší a pravdepodobne ponúkne dlhšiu životnosť, pri výmene je však najlepšie používať stále rovnaké chladivo.
- Miešanie chladív môže vyvolať vznik zrazenín, ktoré potom spôsobujú drahé poruchy motora.
- 9 Chladič dokonale odvzdušnite. Zložte zátku chladiča, aby mohol unikať vzduch, a naštartujte. Nechajte motor bežať 15 minút so zapnutým kúrením, aby unikli všetky vzduchové kapsy. Tým sa uvoľní miesto pre chladiacu kvapalinu, preto ju nezabudnite doliať až po značku.
Tipy .
- Doplňovanie chladiacej kvapaliny je u starších áut ideálny moment na výmenu termostatu, viečka chladiča a hadíc.
- Po doliatie nového chladiva skontrolujte netesnosti. Stačí spod auta vytiahnuť záchytnú nádobu a sledovať, či sa niekde na zemi objavia kvapky.
- Staré chladivo odvezte na recykláciu do autoservisu, alebo na skládku nebezpečného odpadu. Rozliata kvapalina je toxická a môže byť smrteľná pre zvieratá.
- Do chladiacej sústavy dieselových a hliníkových motorov môže byť nutné pridať tiež istá aditíva. Podrobnosti nájdete v servisnom manuále auta.
Varovanie .
- Pre zachytenie chladiva použite nádobu, ktorú môžete vyhodiť, a riadne si všetky kvapaliny označte.
- Kvapalina z chladiča má sladkastú vôňu, ktorá láka zvieratá a deti. Je pritom veľmi jedovatá, preto ju držte mimo dosahu detí i zvierat.
Veci, ktoré budete potrebovať .
- 4 - 8 litrov nemrznúcej kvapaliny
- 4 - 8 litrov destilovanej vody
- záchytnej nádoby či vedro
- Záhradná hadicu s tryskou
- Pracovné rukavice
- Nylonový kartáč
- Vedro mydlovej vody
- Ochranné okuliare