Home \ Autá a Ostatné vozidlá
 

Ako naštartovať auto.

 

Prvý naštartovaní auta môže byť celkom náročnú výzvou, najmä ak sa ešte len učíte riadiť. Postup pre naštartovanie je našťastie autá vymyslený tak, aby bol jednoduchý - a to ako pre autá s automatickou, tak s manuálnou prevodovkou. Tento článok vám poskytne návod pre obe spomínané možnosti. Pozrite sa nižšie na 1. krok a štartuje.

              

Postup .

    

  Časť 1      Štartovanie autá  .

    
   
 1.            1      Sadnite si na sedadlo vodiča a pripútajte sa. Zapnite si pás. Nikdy nejazdite autom bez zapnutého bezpečnostného pásu!        
 2.  
 3.      2      Vložte kľúčik do zapaľovania. Otvor zapaľovania nájdete v blízkosti volantu. Vyzerá ako guľatý kúsok kovu, často opatrený nápisy, s kľúčovou dierkou uprostred. Akonáhle zapaľovania nájdete, zasuňte do neho celý kľúčik.  
    
  • U väčšiny áut budete potrebovať ten kľúčik, ktorý ste dostali k autu. Zvyčajne môžete tiež použiť jeho kópiu, avšak len za predpokladu, že bola vyrobená správne.
  •  
  • Niektoré novšie modely áut nemusia mať klasický kľúčik. U týchto áut musíte nájsť štartovacie tlačidlo, ktoré je zvyčajne označené "Engine Start", alebo podobne, a umiestnené na viditeľnom mieste.
  •  
         
 4.  
 5.      3      Ak štartujete automat, posuňte volič prevodovky buď do pozície "P", alebo do pozície "N". "Automat" označuje automatickú prevodovku auta. Znamená to, že nemusíte radiť ručne - auto radí automaticky za vás.  
    
  • Keď je auto vybavené automatickou prevodovkou, nájdite v ňom len dva pedále. V niektorých autách s automatickou prevodovkou je úplne vľavo vedľa vodičovej nohy umiestnená plochá gumová podložka. Ide o takzvaný "mŕtvy pedál", slúžiaci ako opierka pre nohu, nie ako naozajstný pedál.
  •  
  • Autá s automatickou prevodovkou sú vybavené zariadením zvaným bezpečnostný spínač neutrálu, brániacim štartéra v spustení, pokiaľ nie je volič prevodovky v polohe "P" alebo "N" ( "Parkovanie" a "neutrál"). Zamedzuje teda tomu, aby auto naštartovalo so zaradenou rýchlosťou.
  •  
         
 6.  
 7.      4      Ak štartujete auto s manuálnou prevodovkou, posuňte radiacu páku do polohy "N", čiže neutrál.  
    
  • Ak je auto vybavené manuálnou prevodovkou, sú v ňom tri pedále; úplne vľavo je pedál spojky.
  •  
  • Je dôležité skontrolovať, že je prevodovka na neutráli - teda že nie je zaradený žiadny rýchlostný stupeň - predtým, než sa budete pokúšať auto naštartovať. Ak "máte zaradené", teda ak auto prenáša výkon z motora cez prevodovku na kolesá, pri naštartovaní so sebou voz šklbne a potom zhasne motor. U niektorých áut môžete štartovaním so zaradenou rýchlosťou tiež spôsobiť poškodenie prevodovky.
  •  
  • Že je v manuálnej prevodovke zaradený neutrál môžete overiť jemným zavikláním s radiacou pákou. Ak sa páka voľne pohybuje, v prevodovke nie je zaradená rýchlosť. Ak radiaca páka drží na mieste v jednej z dráh, potom máte zaradený. Pred naštartovaním auta stlačte nôh spojku a vyraďte na neutrál.
  •  
         
 8.  
 9.      5      Naštartujte otočením kľúča v zapaľovaní. Pre naštartovanie auta musíte otočiť kľúčikom cez dve zarážky a pritlačiť ho proti napružené tretí (a posledný) zarážke. Použite tú istú ruku, ktorú ste kľúčik zasúval do zapaľovania, a dajte si pozor, aby ste kľúčik pri otáčaní nevyťahovali von.  
    
  • Kľúčik ihneď po otočení do polohy štartovanie pustite. Pokiaľ ho budete po rozbehnutí motora naďalej držať otočený, počujete naozaj škaredý škrípavý zvuk, ktorý vydávajú o seba derúce prevody štartéra a motora. To je samozrejme pre auto veľmi škodlivé.
  •  
  • Prvé dve zarážky kľúče sú označené ako "ACC" (príslušenstvo, z angl. "Accessories") a "ON". Prvá pozícia kľúče sprevádzkuje rádio a ďalšie elektrické príslušenstvo, "ON" je potom pozície, do ktorej sa kľúč vďaka pružine vráti späť po otočení do štartovacej polohy.
  •  
         
 10.  
 11.      6      Ak motor nenaštartuje, skúste v uvedenom poradí tieto triky. Niekedy sa stane, že inak bezchybne fungujúci auto po otočení kľúča do štartovacej polohy nenaštartuje. Nebojte sa, nie je to koniec sveta.  
    
  • Ak nejde kľúč otočiť cez prvú a druhú zarážku, a zároveň nemožno hýbať volantom, je v aute uzamknutej konaní. Zámok riadenia je bezpečnostným zariadením, ktoré zabezpečuje, že auto nenaštartuje bez prítomnosti vodiča. U týchto áut je potrebné trochu "zaviklat" či zatrepať volantom tam a späť, čím uvoľníte otáčanie kľúča.
  •  
  • Ak auto nenaštartuje, skúste pevne zošliapnuť pedál brzdy a / alebo spojky, a súčasne otočiť kľúčikom. Niektoré novšie autá sú vybavené funkciou, ktorá má zabrániť tomu, aby auto po naštartovaní nepredvídateľne motora zišla s autom.
  •  
  • Ak auto stále nenaštartuje, skúste kľúčom otočiť opačným smerom. Niektoré staršie autá nemusia fungovať rovnako, ako ste zvyknutí z moderných vozidiel.
  •  
         
 12.  
 13.      7      Puďte opatrní pri radení rýchlosti. Niektoré (nie všetky) autá s manuálnou prevodovkou sú vybavené poistným spínačom na spojke, ktorý preruší prívod elektriny do štartéra, pokiaľ nie je spojka úplne vyšliapnutí. Pedál spojky teda musíte mať pre naštartovanie auta stlačený.  
    
  • Keď motor beží, nepúšťajte spojku, ak máte zaradenú rýchlosť a nemáte pridaný plyn. Došlo by k nepredvídateľnému pohybu auta a pravdepodobne tiež k zastaveniu motora, ktorý by následne zhasol. Tomu môžete predísť, keď pred štartovaním skontrolujete, že auto nemá zaradenú rýchlosť (použite predtým zmienené kývanie s radiacou pákou).
  •  
         
 14.  
 15.      8      Pozrite sa do zrkadiel, aby ste sa vyhli všetkým ľuďom, objektom aj autám, a choďte opatrne. Dbajte na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky a snažte sa byť predvídavým vodičom.                  
 16.  
             

  Časť 2      Čo robiť, keď auto neštartuje  .

    
   
 1.      1      Uvedomte si, že autá nemusí naštartovať z celej rady dôvodov. Pozrite sa do návodu k vášmu autu, a ak je to len trochu možné, zavezte ho k mechanikovi. Ak naozaj potrebujete niekam dôjsť, alebo sa k mechanikovi nedostanete, môžete vyriešiť problémy s autom svojpomoci.        
 2.  
 3.      2      Naučte sa naštartovať auto za veľmi chladného počasia. Ak auto nechce naštartovať a vonku je veľká zima, možno budete musieť "zapumpovať s plynom" - dostať do motora viac paliva, aby ľahšie naštartoval. Záleží potom na tom, či je auto vybavené motorom so vstrekovaním paliva, alebo s karburátorom.  
    
  • Ak bolo auto vyrobené pred rokom 1990, predpokladajte, že je vybavené karburátorom. Ide o mechanické zariadenie, ktoré vytvára zmes vzduchu s palivom a dopravuje ju do motora. U týchto áut pred štartovaním niekoľkokrát zošliapne plynový pedál, čiže "zapumpujte plynom". Pumpovanie plynom spôsobí, že karburátor vypustí do motora malé množstvo paliva. S každým stlačením plynového pedálu dôjde u auta vybaveného karburátorom na injikovanie ďalšieho tekutého paliva.
  •  
  • S pumpovaním paliva buďte u studeného auta opatrní. Pridanie príliš veľkého množstva paliva pred naštartovaním môže spôsobiť "zaplavenie" motora. Motor bude naplnený veľkým množstvom paliva s nedostatkom vzduchu, vďaka čomu sa zmes správne nezapáli. Samotné tekuté palivo totiž zle horí. (Pozrite sa na nasledujúce radu, ako naštartovať zaplavený motor.)
  •  
  • Ak sa motor zaplavil, stlačte plynový pedál až na podlahu a začnite štartovať. Plne zošliapnutý pedál vpustí do motora viac vzduchu, ktorý potom vysuší nadbytočné palivo. Motorom budete musieť pre naštartovanie točiť dlhšie, než je bežné. Po naštartovaní plyn pustite.
  •  
         
 4.  
 5.      3      Ak sa motor auta netočí a neštartuje, zvážte použitie štartovacích káblov, alebo výmenu batérie. Úplne vybitá batéria je zďaleka najčastejším dôvodom, prečo auto neštartuje. Pre opätovné sprevádzkovanie autá skúste batériu oživiť cez štartovacie káble. Ak to nepôjde, budete musieť mŕtvu batériu vymeniť za novú.        
 6.  
 7.      4      Ak auto vydáva cvakavé zvuky a neštartuje, zvážte výmenu alternátora. Vy aj váš mechanik môžete jednoducho otestovať, či je potreba alternátor vymeniť.        
 8.  
 9.      5      Ak sú batérie aj alternátor v poriadku a auto napriek tomu neštartuje, zvážte výmenu štartéra. Ide o opravu, ktorú zvládnete sami, prípadne ju môže vykonať váš mechanik.        
 10.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

      

        
Autá a Ostatné vozidlá populárne:
Ako prelakovať auto.

Ako odpojiť autobatériu.

Ako zapojiť autorádio.

Ako skontrolovať autobatériu.

Ako vykonávať základnú údržbu auta.

Ako naštartovať auto s manuálnou prevodovkou.

Ako kúpiť ojazdené auto od súkromného predajcu.

Ako sa zbaviť zápachu z auta.

Ako zastaviť aquaplaning.

Ako zahrabať s autom.

Ako vymeniť olej pri aute.

Ako naštartovať auto.

Ako riadiť s manuálnou prevodovkou.

Ako kúpiť ojazdené auto od súkromného predajcu.

Ako skontrolovať a doplniť kvapalinu posilňovača riadenia.

Ako prepláchnuť chladič.

Ako očistiť skorodované kontakty autobatérie.

Ako nastaviť odtrh zapaľovacej sviečky.

Ako naštartovať auto.