Home \ Autá a Ostatné vozidlá
 

Ako vysať z nádrže palivo.

 

Verte alebo nie, vedieť, ako z nádrže vysať palivo sa nemusí hodín len drobným zlodějíčkům! Takáto schopnosť sa môže hodiť v celom rade situácií - či už keď vám dôjde benzín kilometre od civilizácie, pri zazimovanie vozidla, alebo keď jednoducho potrebujete doliať benzín do kosačky, bez toho aby ste museli ísť na pumpu. Pokračujte na prvý krok návodu a naučte sa vysať palivo z nádrže len s pomocou pár kusov plastovej hadice a prázdneho kanistra. Poznámka: tieto metódy nemusí fungovať u nádrží vybavených špeciálnymi zábranami proti vysávaniu paliva (hoci niektoré z nich možno otvoriť a podržať skrutkovačom).

              

Postup .

    

    1      vysanie paliva pomocou vytvorenie tlaku v nádrži  .

    
   
 1.            1      Nájdite si kanister alebo inú nádobu, do ktorej palivo odsajete. Postačí akýkoľvek klasický kanister na benzín zodpovedajúcej veľkosti, ak ho možno uzavrieť. Keďže sú plyny unikajúce z paliva zdraviu nebezpečné a nemali by ste riskovať ani rozliatiu paliva, nie je príliš dobrý nápad prepravovať palivo v vedierku či iné otvorené nádobe. Môže to byť dokonca aj nebezpečné.        
 2.  
 3.             2      Nájdite alebo kúpte plastovú hadičku o priemere 2,5 cm. Palivo budete vysávať z nádrže tak, že jJe nasajete cez hadicu či trubičku do kanistra. Najvhodnejšie je priehľadná hadička, pretože v nej uvidíte pohybujúce sa palivo. Pretože však touto metódou neriskujete nasatí paliva do úst, poslúži v núdzi aj hadička nepriehľadná. 
    
  • Pre túto metódu budete potrebovať dva kusy hadice - jednu dostatočne dlhú na to, aby dosiahla hlboko do nádrže, a druhú kratšie, ktorá dosiahnete len dovnútra nádrže. Buď kúpiť dva samostatné kusy hadice, alebo rozrezať jednu na dve kratšie - efekt bude rovnaký.
  •  
         
 4.  
 5.             3      kanister položte na zem v blízkosti viečka nádrže auta. Vysávanie paliva funguje vďaka gravitácii - akonáhle palivo naženiete do hadice, bude prirodzene tiecť ďalej, kým bude hadica nižšie než hladina paliva v nádrži. Preto obvykle stačí nádobu či kanister postaviť na zem pod nádrž.       
 6.  
 7.             4      Obe hadice strčte do nádrže. Dlhšie kus hadice zastrčte hlboko do nádrže (druhý koniec nechajte v prázdnom kanistra). Koniec tejto hadice musia byť úplne ponorený v palive v nádrži - keďže do nej však nevidíte, môžete to overiť tak, že do hadice opatrne (aby ste nevdýchli výpary) fúknete a budete počúvať, či palivo buble. Kratšie hadicu zasuňte do nádrže len pár centimetrov tak, aby ležali obe hadice vedľa seba.       
 8.  
 9.             5      Priestor okolo hadíc utesnite kusom látky. Táto metóda využíva zvýšenie tlaku v nádrži k vyhnaniu paliva cez dlhšiu hadicu do nádoby. Aby vznikol pretlak, je nutné, aby vzduch z nádrže nemohol unikať. Vezmite lacnú utierku alebo uterák (u ktorého vám nevadí, že sa zašpiní) a obaľte ním hadice, aby vznikla tesná zátka. Látka by mala hadice pevne obopínať, nemala by ich však zvierať a brániť priechodu vzduchu a paliva. 
    
  • Ak vám nejde otvor utesniť, skúste handru namočiť do vody, vyžmýkať, a potom ním obaliť hadice. Mokrou látkou zvyčajne vytvoríte tesnejšie zátku.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Keď ste pripravení, vženie do kratšie hadice vzduch. Skontrolujte, že je dlhšia hadica pevne zasunutá do kanistra, a potom fúknite do kratšie hadice. Tým zvýšite tlak vzduchu v nádrži. Fúkať môžete ako ústami (v tom prípade ale dávajte pozor, aby ste sa z hadice nenadýchlo, inak vdýchnete výpary), tak ľahšie s pomocou mechanickej vzduchovej pumpy. Keď do kratšej hadice naženiete vzduch, zvýši sa tlak vzduchu nad palivom v nádrži, čím dôjde k vytlačeniu paliva do dlhšej hadice, a potom do kanistra. 
    
  • Ak vám to nejde, skontrolujte tesnosť uzáveru okolo hadíc. Zásadné je zabezpečiť, že sa do nádrže ani z nej nedostane vzduch inokade, než práve krátku hadicou.
  •  
         
 12.  
 13.             7      Kontrolujte prúd paliva. Pri fúkaní do nádrže by ste mali vidieť, ako sa palivo pohybuje dlhšiu hadicou do kanistra (ak máte priehľadnú hadicu). Akonáhle začne palivo voľne tiecť do kanistra, môžete prestať fúkať - o zvyšok práce sa postará gravitácia. Keď chcete s odsávaním paliva prestať, zakryte koniec dlhší hadice palcom, zdvihnite ju nad úroveň hladiny paliva v motore, a potom palec zložte. Všetko palivo zvyšné v hadici odtečie späť do nádrže. Gratulujeme! Máte hotovo. Vytiahnite hadice a nádrž zatvorte. 
    
  • Ak palivo z hadice nestečie späť do nádrže, skontrolujte, že nie je krátka hadica upchaná, a prípadne ešte odstráňte látku tesniace priestor okolo hadíc. Z nádrže musí uniknúť vzduch, aby vznikol priestor pre palivo tečúcou späť.
  •  
                   
 14.  
             

    2      S pomocou odsávačky paliva  .

    
   
 1.             1      Kúpte si alebo zožeňte pumpu nad odsávanie paliva. Ak nechcete pracovať s improvizovanú odsávačkou, môžete si za 150 - 250 Sk kúpiť špecializovanú odsávačku paliva. Tieto pumpy existujú v rade veľkostí a prevedení - niektoré sú automatické, iné ručné. Väčšina z nich však funguje podobne - pumpa uprostred kusu hadice vytvára podtlak, ktorý vyťahuje kvapalinu z jedného konca hadice na druhý. 
    
  • Tieto pumpy vám umožní palivo odsávať bez rizika zašpinenia rúk alebo vdýchnutiu výparov z paliva. Sú teda ideálnym riešením pre opatrnejší jedinca.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Na zem vedľa palivovej nádrže položte kanister a natiahnite do neho hadicu z nádrže. Rovnako ako u ostatných metód v tomto článku, aj tu slúži podtlak len na zabezpečenie prvotného impulzu, ktorým odsávanie spustíte. Akonáhle začne palivo tiecť, o zvyšok práce sa postará gravitácia. K tomu je však zásadný mať kanister umiestnený pod úrovňou hladiny paliva v nádrži. 
    
  • Poznámka: odsávacie pumpy majú jeden koniec určený na naberanie tekutiny, zatiaľ čo druhý slúži k jej vylučovanie. Skontrolujte, že používate oba konce správne. Ak dáte pumpu opačne, len si do nádrže napumpujete vzduch.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Až budete pripravení, začnite pumpovať. Keďže odsávačky paliva fungujú mnohými spôsobmi, nemožno tu stanoviť presný postup. Pokiaľ máte ručnú pumpu, pravdepodobne budete musieť pohybovať piestom tam a späť, alebo stláčať nafukovacie banku. U elektrickej pumpy obvykle stačí zapnúť vypínač. 
    
  • U väčšiny ručných púmp stačí pre rozhýbanie kvapaliny niekoľkokrát zapumpovať. Potom by už malo palivo tiecť samo.
  •  
  • Niektoré automatické pumpy je nutné počas vysávania paliva ponechať zapnuté, iné nie. Konkrétne informácie nájdete v návode, ktorý ste k pumpe dostali.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Keď sa blížite požadovanej hladine paliva, zdvihnite koniec hadice (alebo celý kanister), čím prerušíte prúd paliva. Zdvihnutím konca hadice nad úroveň hladiny paliva v nádrži sa smer toku paliva obráti, takže všetko palivo zvyšné v pumpe stečie späť do nádrže. Ak pracujete s automatickou pumpou, teraz ju vypnite.       
 8.  
 9.             5      Vytiahnite odsávačku paliva z nádrže. Keď z hadíc vytečie prebytočné palivo, môžete ich bezpečne vytiahnuť z nádrže. A máte hotovo. Zatvorte nádrž aj kanister, a potom môžete bezpečne rozobrať a uschovať palivovú pumpu. 
    
  • Niektoré odsávačky je nutné po použití vyčistiť. Pre ďalšie informácie nahliadnite do priloženého návodu. Často je nutné pumpu prepláchnuť zmesou vody a mydla, a následne nechať vyschnúť.
  •  
         
 10.  
             

    3      Klasické vysávanie paliva ústami (neodporúčame)  .

    
   
 1.             1      Uvážte riziko otravy palivom. Palivo obsahuje rad chemických zlúčenín nazývaných uhľovodíky, ktoré sú pre človeka jedovaté. Prehltnutie paliva alebo vdýchnutie jeho výparov môže viesť k sérii nepríjemných (a potenciálne život ohrozujúcich) príznakov, napríklad ku stiženému dýchanie, lokálnemu podráždeniu, strate zraku, bolestiam žalúdka, vracanie (niekedy s krvácania), malátnosti, kognitívnym poruchám a rade ďalších. Ak sa pokúsite využiť túto metódu, vykonajte všetky možné opatrenia zabraňujúce vo prehltnutia paliva či vdýchnutia jeho výparov 
    
  • Ak ste boli akýmkoľvek spôsobom vystavení kontaktu s palivom a začínate pociťovať tieto príznaky, okamžite zavolajte záchrannú službu alebo miestne toxikologickú centrálu.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Zožeňte si číru hadicu o priemere 2,5 cm a uzatvárateľnú nádobu. Rovnako ako v predchádzajúcej metóde, aj tu potrebujete kus hadice a nádobu na zachytenie paliva. A rovnako ako vyššie, aj tu je dôležité použiť uzatvárateľný kanister, aby ste zabránili rozliatiu paliva alebo vdýchnutí jeho výparov. U tejto metódy navyše nie je použitie priehľadné hadica len silne odporúčané, ale priamo nutné . Pretože je požitie paliva zdraviu nebezpečné, musíte byť schopní sledovať úroveň paliva prúdiaceho hadicou tak, aby ste ju mohli včas vytiahnuť z úst.       
 4.  
 5.             3      Jeden koniec nádrže zasuňte do palivovej nádrže auta. Kanister položte na zem v blízkosti nádrže. Jeden koniec hadice zasuňte do nádrže tak, aby bol pod úrovňou hladiny paliva. Zistíte to tak, že do druhého konca hadice fúknete (opatrne, aby ste nevdýchli výpary z nej) a budete počúvať, či sa ozve bublanie.       
 6.  
 7.             4      Voľný koniec hadice si vložte do úst. V tejto metóde vytvárate v hadici ústami podtlak, ktorý vytiahne palivo z nádrže. Akonáhle začne palivo voľne tiecť, bude prúd naďalej udržiavať gravitácie. Musíte však dávať pozor, aby ste neprehltli palivo, ani nevdýchli jeho výpary. Keď máte hadicu v ústach, dýchajte len nosom a pozorne sledujte úroveň hladiny paliva v hadici.       
 8.  
 9.             5      Prsty držte okolo hadice blízko úst, aby ste ju boli pripravení stlačiť skôr, než sa vám palivo dostane do úst. Pri saní môže palivo z hadice tiecť veľmi rýchlo. Jednu ruku preto majte pripravenú k zastaveniu tečúceho paliva tak, aby sa vám žiadne nedostalo do úst.       
 10.  
 11.             6      Nasajte z hadice a sledujte tok paliva. Riziko vdýchnutia výparov minimalizujete (avšak neodstránite ) tým, že budete sať len ústami, nie pľúcami - tak, ako by ste poťahovali z cigary, a nie z cigarety. Akonáhle začne palivo tiecť hadicou, môže sa priblížiť vcelku rýchlo, takže buďte v strehu. Keď máte palivo asi 15 cm od úst, hadicu na konci pevne zahnite (zlomte) a vytiahnite z úst.       
 12.  
 13.             7      Pozrite sa, či sú v hadici bublinky vzduchu. Tie sú často pri vysávaní paliva prekážkou, pretože brzdí tok paliva a núti vás sať väčšou silou, čo môže byť nebezpečné. Ak v hadici uvidíte bublinky, hadicu narovnajte, a nechajte palivo zteč späť do nádrže auta. Potom to skúste znova. 
    
  • Snažte sa hadicu nastaviť tak, aby ste sali priamo z miesta nad nádržou. Niektoré zdroje uvádzajú, že bublinky viac vznikajú, keď hadica namiesto zhora nadol smeruje aj do strán.
  •  
         
 14.  
 15.             8      Koniec hadice strčte do kanistra a uvoľnite zovretie. Palivo by malo začať tiecť do kanistra. Odteraz už ho poženie z nádrže do kanistra sila gravitácie. Sledujte prúd paliva a kontrolujte, že sa kanister plní rovnomernou rýchlosťou.       
 16.  
 17.             9      Keď sa blížite požadovanému množstvo paliva, vytiahnite hadicu z nádrže. Tým zastavíte tok paliva z nádrže a umožníte palive z hadice zteč do kanistra. Počítajte však s množstvom paliva, ktoré v hadici zostáva - nečakajte s vytiahnutím hadice moc dlho, inak vám kanister pretečie. 
    
  • Ďalšou možnosťou je jednoducho zapchať voľný koniec hadice a zdvihnúť ho nad úroveň hladiny paliva v nádrži. Gravitácia stiahne palivo späť do nádrže. Môžete tiež zdvihnúť celý kanister aj s hadicou, výsledok bude rovnaký.
  •  
         
 18.  
 19.             10      Akonáhle vytečie všetko palivo, hadicu z kanistra vytiahnite. Hotovo! Zatvorte nádrž u auta a tiež uzáver kanistra, aby ste zabránili vdýchnutiu výparov paliva.       
 20.  
             

Varovanie .

                  

Veci, ktoré budete potrebovať .

                      
Autá a Ostatné vozidlá populárne:
Ako naštartovať auto bez kľúčov.

Ako namontovať tesnenie hlavy motora.

Ako skontrolovať a doplniť kvapalinu posilňovača riadenia.

Ako skontrolovať tlak vzduchu v pneumatikách.

Ako skontrolovať guľové čapy.

Ako kúpiť nové auto.

Ako zahrabať s autom.

Ako vykonávať základnú údržbu auta.

Ako vysať z nádrže palivo.

Ako naštartovať auto bez kľúčov.

Ako nastaviť odtrh zapaľovacej sviečky.

Ako naštartovať auto bez kľúčov.

Ako vymeniť rozvodový remeň.

Ako odpojiť autobatériu.

Ako vyčistiť čalúnenie v aute.

Ako vojsť na diaľnici a nebúri.

Ako šetriť benzín.

Ako očistiť skorodované kontakty autobatérie.

Ako naštartovať auto s vybitou batériou.

Ako zahrabať s autom.