Home \ Autá a Ostatné vozidlá
 

Ako nastaviť svetlá auta.

 

oslnil vás niekedy svetla protiidúceho vozidla, alebo ste si všimli, že vaše vlastné svetla neosvěcují ceste priamo pred vami? Ak za jazdy vidíte len stromy pri ceste, alebo na vás neustále blikajú a trúbia protiidúce vodiči, je to pravdepodobne preto, že máte zle nastavené svetlomety a oslňujete je. Nastavíte si ich ľahko, stačí vám k tomu pár meranie a skrutkovač.

                 

Postup .

    
   
 1.            1      Vyrovnajte auto. Začnite tým, že zo kufra vytiahnete všetku prebytočnú záťaž. Skontrolujte tiež, že máte vo všetkých pneumatikách výrobcom predpísaný tlak. Ak je to možné, posaďte niekoho na sedadlo vodiča, a tiež natankujte pol nádrže. Uistite sa tiež, že máte koliesko pre nastavenie sklonu svetiel (ak ho vaše auto má) nastavené na pozíciu nula.        
 2.  
 3.                  2      Pristavte auto. Na rovnom povrchu zastavte 3 - 4,5 m pred garážovou bránou alebo tmavú múrov tak, aby na ňu mieril predok auta. Najlepším miestom je dláždené parkovisko alebo rovná príjazdová cesta.  
    
  • Niekoľkokrát rozkýva auto vo všetkých 4 rohoch, aby sa zrovnali tlmiče.
  •  
  • Zmerajte výšku oboch svetiel od zeme, aby ste mali istotu, že je v rovine samotnej odpruženie.  
  •  
         
 4.  
 5.                  3      Zapnite svetla. Nepoužívajte diaľkové ani hmlové svetlá. Horizontálne i vertikálne stredovej línie oboch svetelných lúčov na stene či garážových vrátach označte lepiacou páskou, aby vznikla dve písmená "T".        
 6.  
 7.                  4      Skontrolujte, či sú svetlá v rovine. Umiestnite medzi obe stredovej značky vodováhu a zmerajte, či sú v rovine. Ak nie, zmerajte metrom, ako vysoko na stene je nižšia zo značiek. Potom znížte tú vyššiu na túto nameranú výšku. Obe značky by nemali byť vyššie ako 110 cm od zeme.        
 8.  
 9.                  5      Cúvnite s autom presne o 7,6 m od brány alebo steny. Vzdialenosť neodhadujte! S pomocou zvinovacích metrov overte, že je auto v správnej vzdialenosti od steny. Vypnite svetla. Zložte ozdobný krúžok, ktorý je okolo svetiel, a nájdite nastavovacie skrutky. Obvykle sú priamo na svetlách, niektorí výrobcovia ich však umiestňujú do motorového priestoru za svetla. Skrutky pre horizontálne a vertikálne nastavenie by mali byť označené.  
    
  • Vždy postupujte podľa presného opisu v návode k autu - niektorí výrobcovia odporúčajú pre jednotlivé nastavovanie inú vzdialenosť. Napríklad Toyota odporúča 3 m, pre Pontiac GTO je to 4,6 m, pri niektorých modeloch Chrysleru zase 90 cm. Je preto dôležité pozrieť sa do manuálu k vozidlu a postupovať podľa návodu výrobcu.  
  •  
  • Mali by ste vidieť jeden skrutku na hornej strane svetla, ktorým sa nastavuje sklon vertikálne, a druhý skrutku na boku svetla, ktorým sa svetlo nastavuje horizontálne. U niektorých áut nájdete namiesto skrutiek nastavovacie matky.
  •  
         
 10.  
 11.                  6      Svetlá nastavujte po jednom. Pri nastavovaní a testovaní jedného z nich zakryte to druhé mikinou či iným predmetom. Svetlo sa inak bude zlievať a ťažko rozlíšite jeho zdroja. Vezmite si pomocníka, ktorý bude počas nastavovania sedieť na mieste vodiča a zapínať a vypínať svetla.        
 12.  
 13.             7      Otočením hornom skrutkou či matkou nastavte vertikálny sklon. Otáčky po smere hodinových ručičiek by mali svetlo zdvihnúť, otáčky proti smeru naopak znížiť. 
    
  • Po nastavení zapnite svetla a pozrite sa na svetelný obrazec na stene. Horná hrana najviac osvietené oblasti by mala mieriť do stredu, alebo tesne pod stred značky z pásky.
  •  
         
 14.  
 15.                  8      Otočte postrannými skrutky či matkami, aby ste upravili horizontálne smer lúčov. Teraz vykonáte v podstate to isté pri nastavovaní v ľavom / pravom smere. Najsilnejšie časť svetelného prúdu by mala smerovať na pravú stranu zvislej značky.        
 16.  
 17.                  9      Vyskúšajte nastavená svetla na ceste. Vezmite auto na testovaciu prechádzku, aby ste overili, že sú svetlá nastavené správne. Ak je to nutné, opakujte nastavenie podľa predchádzajúcich krokov.                  
 18.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                  

Veci, ktoré budete potrebovať .

                     
Autá a Ostatné vozidlá populárne:
Ako skontrolovať guľové čapy.

Ako skontrolovať guľové čapy.

Ako vymeniť rozvodový remeň.

Ako odpojiť autobatériu.

Ako nastaviť odtrh zapaľovacej sviečky.

Ako zastaviť prehrievanie motora.

Ako prepláchnuť chladič.

Ako zahrabať s autom.

Ako vymeniť rozvodový remeň.

Ako nastaviť odtrh zapaľovacej sviečky.

Ako v aute vymeniť zapaľovaciu sviečku.

Ako kúpiť ojazdené auto od súkromného predajcu.

Ako riadiť auto s automatickou prevodovkou.

Ako odpojiť autobatériu.

Ako v aute vymeniť zapaľovaciu sviečku.

Ako vymeniť rozvodový remeň.

Ako zistiť, či je u auta potrebné vymeniť vodnú pumpu.

Ako vykonávať základnú údržbu auta.

Ako skontrolovať alternátor.

Ako naštartovať auto s manuálnou prevodovkou.

Ako prelakovať auto.