Ako prelakovať auto.
Návod pre tých, ktorí si chcú sami prelakovať svoje auto.
Postup .
1 Príprava .
- 1 Nájdite si pre svoju prácu vhodné miesto. Budete potrebovať pracovisko s dobrým vetraním, minimom prachu, dobrým osvetlením, elektrickou zásuvkou a dostatkom priestoru okolo automobilu. Garáže, v ktorých sú inštalované karmy alebo kotla, nie sú vhodné, pretože môže dôjsť k vznieteniu výparov vznikajúcich pri lakovaní.
-
2
Pripravte si všetok potrebný materiál. Prečítajte si odstavec "Veci, ktoré budete potrebovať". Tu len stručne:
- Náradie pre lakovanie
- Lak
- Šmirgľový papier, leštiace vatu a pod.
- Ochranné pomôcky
- 3 Ostráňte hrdzu a opravte všetky nerovnosti, ktoré by po lakovaní mohli byť vidieť.
- 4 Odoberte všetky chrómované a plastové diely, ktoré je možné jednoducho odmontovať. Väčšinu plastov je možné vycvaknout a po lakovaní opäť pripevniť. Pokiaľ nie je možné niektoré diely ľahko sňať, nepokúšajte sa o to násilím. Zakúpte si v obchode zodpovedajúcej nástroj vhodný na demontáž.
- 5 Obrúste farbu na holý kov, základnú farbu, alebo aspoň na dostatočne pevný poklad, aby nová farba správne priľnula. Je len na vás, ako starostlivo kov očistíte, ale najlepšie je vybrúsiť všetku hrdzu až na lesklý kov, natrieť ho základovou farbou na karosérie, a až nakoniec povrch prelakovať.
- 6 Pred prvým náterom všetky povrchy riadne odmastite benzínom alebo denaturovaným liehom. Ostráňte aj mastné odtlačky prstov.
-
7
Použite maliarsku pásku pre zakrytie všetkých miest, ktoré nemajú byť nalakovaná, vrátane okien, okenných kľučiek, kľučiek dverí, zrkadiel a čelnej masky. Skontrolujte, že páska a papier dokonale kryjú všetky miesta pred nechceným postriekaním.
- Môže byť dobré aj zakryť garáž igelitovou fóliou, predídete tak nalakovanie celej miestnosti.
2 Lakovanie automobilu .
- 1 Ak ste obrúsili karosériu až na kov, naneste protikorózny náter na všetky plochy, z ktorých ste odstanili hrdza alebo ktoré ste tmelili. Získate tak vhodný podklad pre lakovanie a porovnanie vzhľadu laku s okolím. Zakryjú sa aj drobné bodky a škrabance.
- 2 Nechajte základnú farbu dobre zaschnúť. Riaďte sa podľa návodu na obale. Doba schnutia sa môže líšiť a niektorá farby vyžadujú viac náterov či finálne prelakovanie v určitých časových rozostupoch.
- 3 Prebrúste všetky natreté povrchy. Použite brúsny papier zrnitosti 600 pre brúsenie za sucha i mokra. Zahlaďte všetky nerovnosti vzniknutej náterom, dávajte pozor, aby ste sa neprobrousili opäť až na kov.
- 4 Očistite povrch od prachu a mastnoty, ktorá na ňom mohla uľpieť pri nátere. Použite odmasťovač alebo acetón.
-
5
Nastriekajte lak. Pripravte si lak podľa návodu výrobcu. Automobilové laky a niektoré emaily dávajú lepšie výsledky pri vytvrdnutí špeciálnom katalytickým tužidlom.
- Zkotrolujte, či je lak správne nanesený. Dajte si pozor na kvapky, ktoré môžu slížit lesk a vytvoriť slzy . Pozor na správne riedenie.
- 6 Nechajte lak dokonale vytvrdiť. Pri použití tužidla je potrebná doba na získanie odolnosti proti oteru menej ako 24 hodín, plné vytvrdenie môže v závislosti od výrobku trvať až týždeň. Po celú dobu schnutia je nutné chránil povrch laku pred prachom.
-
7
Preveďte finálne leštenie. Použite papier o zrnitosti 1200 alebo jemnejší, šúchajte, dokiaľ nie je povrch úplne hladký. Umyte všetky zvyšky po leštenie a nechajte automobil oschnúť.
- Bezfarebný lak dá autu lesklejšie a luxusný vzhľad.
- Bezfarebný lak sa musí brúsiť papierom zrnitosti 1500 za mokra, aby sa odstránili všetky nerovnosti, nečistoty a nedokonalé detaily.
- 8 Pre získanie vysokého lesku použite leštenku. Najdokonalejší leštenie je ručné, ale elektrická leštička prácu veľmi uľahčí. Pozor: pri neopatrnom použití môžu nový lak poškodiť. Je vhodné okraje plôch a rohy zakryť páskou a doleštiť je ručne.
Tipy .
- Buďte starostliví a trpezliví! Lakujte pomaly. Keď budete zbrklí, budete musieť prácu prerábať.
- Počkajte si na pekné počasie.
- Lak striekajte z dostatočnej vzdialenosti, aby netvoril slzy.
- Uzemnite auto uzemňovacím vodičom. Nebude toľko priťahovať prach z okolia.
- Prečítajte si ďalšie návody a skúsenosti na internete. Práca vyžaduje to starostlivosť a trpezlivosť. Pracujte pomaly a s úsmevom na tvári.
- Nenechajte sa pri práci nikým rušiť. Nenechávajte prácu rozrobenú, vždy danú fázu dokončite skôr, než sa začnete venovať niečomu inému.
- Nepracujte sami, nechajte si poradiť od niekoho skúsenejšieho, iste vám rád poradí. Prvýkrát je lepšie pracovať za odborného vedenia!
Varovanie .
- Výpary náterových hmôt môžu byť škodlivé, životu nebezpečné. Nevdychujte výpary, použite vhodný filtračný respirátor a zaistite dostatočné vetranie. Ventilácia je nutná aj pre odťah horľavých pár, ktoré by mohli explodovať.
Veci, ktoré budete potrebovať .
- Kompresor
- striekaciu pištoľ (vysokotlakovú, nízkotlakovú alebo elektrostatickú)
- Elektrickú brúsku s brúsnymi kotúčmi a papiere
- Brúsny papier o zrnitosti 120, 600, 1200 a 1500 na prípravu povrchu až po finálnu prebrúsení
- Čistiace rozpúšťadlá
- Maliarsku pásku a papier
- Základovú farbu
- Lak (email, akrylátový email alebo polyuretánový lak)
- Riedidlo a katalyzátor alebo tužidlo
- Respirátor, masku proti prachu, ochranné okuliare
- Tmel alebo sklený laminát pre opravy