Home \ Autá a Ostatné vozidlá
 

Ako nastaviť odtrh zapaľovacej sviečky.

 

Pre správne fungovanie motora je nevyhnutne správne nastavený odtrh (medzera) u zapaľovacích sviečok. Veľkosť odtrhu ovplyvňuje zapaľovacie teplotu sviečky, ktorá priamo súvisí so zapálením paliva a vzduchu v motore. Zväčšením medzery získate väčšiu iskru, čo sa hodí pre maximalizáciu efektivity upravených motorov. Nastaviť správny odtrh zvládnete, keď budete vedieť, ako ho správne merať a upravovať.

              

Postup .

    

  Časť 1      Meranie odtrhu  .

    
   
 1.      1      Zistite predpísanú veľkosť odtrhu. Či už idete kupovať nové sviečky, kúpili ste novú sadu a chcete ju pred namontovaním skontrolovať, alebo chcete overiť správne nastavenie existujúcich sviečok, budete potrebovať poznať správnu veľkosť medzery medzi elektródami na konci každej sviečky.  
    
  • Predpísaná veľkosť medzeru bude u každého auta iná, väčšinou sa však bude pohybovať niekde medzi 0,71 a 1,52 mm. Môžete si ju buď sami vyhľadať v návode k autu, alebo zájsť do obchodu s náhradnými dielmi, kde vám ju zistí. 
  •  
  • Upravené motory vyžadujú kvôli väčšej prechádzajúcej energiu nastavenie užšie medzery. Všeobecné pravidlo hovorí: čím viac výkonu, tým menší bude medzera. 
  •  
         
 2.  
 3.      2      Nájdite si správny nástroj na meranie medzery. K tomuto účelu existuje celý rad rôznych nástrojov, z ktorých niektoré sa lepšie hodí pre použitie s modernými sviečkami, ktoré niekedy obsahujú náchylné drahé kovy. Na väčšine mierok nájdete aj jednu plochú hranu, ktorá slúži na ohýbanie spodnej elektródy sviečky, čím môžete mierne upraviť veľkosť medzery.  
    
  • Najlacnejšie mierkou je zvyčajne tá kruhová, ktorá vyzerá ako mince. Funguje tak, že hranu "mince" preahujete medzerou odtrhu, kým sa nezastaví. Hrana mierky je označená podobne ako pravítko, aby ste mohli odpočítať hrúbku okraja v danom mieste. Tento nástroj sa hodí pre kontrolu účinnosti starších sviečok, tiež s ním však pri meraní často nechtiac zväčšíte odtrh. 
  •  
  • Drôtová kruhová mierka funguje v podstate rovnako ako tá predchádzajúca, po obvode však má umiestnené drôtové mierky rôznych dĺžok. 
  •  
  • Škárová mierka je veľmi efektívnym a všestranným nástrojom. Vyzerá ako vreckový nôž vybavený rôznymi čepeľami s rozdielnymi hrúbkami. Niektoré z nich majú na konci drôt, iné nie. Tieto čepele vložíte do medzery, čím zmeriate vzdialenosť elektród. Pre meranie väčších medzier tiež môžete použiť súčasne niekoľko čepeľou. Špárové mierky sa dobre používajú pri zmene veľkosti odtrhu. 
  •  
         
 4.  
 5.      3      Sviečku očistite. Ak ste ju práve vytiahli z krabice, mala by byť v dobrom stave. Ak však kontrolujete sviečku, ktorú ste už mali v aute, je dobré ju najprv očistiť kúskom čistej handričky. Na kontaktoch sviečok sa môže vytvoriť vrstva belavých sadzí, pred meraním by ste si ich teda mali aspoň trochu očistiť, aby ste dostali správnu hodnotu.  
    
  • Ak sú kontakty veľa špinavé, môžete na ich očistenie použiť aj trochu rýchlo schnúceho alkoholu (90%). Veľká vrstva usadenín či sčernanie však môžu indikovať, že už je sviečka za zenitom. Ak sú teda sviečky naozaj moc zanesené, zvážte ich výmenu. 
  •  
         
 6.  
 7.      4      Zmerajte odtrh zasunutím mierky medzi elektródy. Medzi konca elektród sviečku vložte odpovedajúce čepeľ či drôt mierky, alebo medzi nimi pretiahnite kruhovou mierku. Zistite veľkosť odtrhu.                  
 8.  
             

  Časť 2      Úprava veľkosti odtrhu  .

    
   
 1.      1      Zistite, či je potrebné odtrh upravovať. Ak nástroj správne šírky prejde medzerou bez dotyku s elektródami, je odtrh príliš veľký. Pokiaľ ho medzi elektródy nemôžete zasunúť, je medzera príliš malá a musíte ju o niečo zväčšiť. Ak sa veľkosť nástroja pohybuje v predpísanom rozsahu, môžete sviečku bez obáv namontovať do motora.  
    
  • Odtrh väčšiny zapaľovacích iridiových sviečok nie je dnes už pred inštaláciou treba nastavovať. Ak však máte upravený motor, možno budete potrebovať na sviečkach zmerať a nastaviť odlišný odtrh. Preto ho nezabudnite patrične upraviť. 
  •  
         
 2.  
 3.      2      S pomocou nástroja upravte spodnú elektródu. Keď sviečku držíte elektródami dole, pre zmenšenie odtrhu musíte spodnú elektródu nahnúť mierne k tej hornej. Pre zväčšenie odtrhu potom jemne ohýbate spodnú elektródu smerom od hornej.  
    
  • Nikdy nehýbte s elektródou o viac než pár desať (0,5) mm. Ohnúť elektródu nechce moc sily, takže buďte veľmi opatrní. Zapaľovacie sviečky sú pomerne jemná zariadenia a akékoľvek narušenie sviečky spôsobí nesprávne zapaľovania. 
  •  
  • Ak nejde vám nastaviť odtrh pomocou nástroja, skúste elektródu ohnúť na plochom povrchu (napríklad na stole). Na elektródu veľmi mierne zatlačte, aby ste upravili veľkosť medzery. 
  •  
         
 4.  
 5.      3      Odtrh znovu zmerajte a opäť patrične upravte. Dávajte si pozor, aby ste sa nedotkli elektródy v strede sviečky a nepoškodili tak jej jadro. Ak sa rozbije alebo vyzkratuje, budete musieť sviečku vyhodiť a kúpiť novú.        
 6.  
 7.      4      Zaobchádzajte so sviečkou veľmi jemne. Elektródu veľmi ľahko ulomíme a vaša práca vyjde nazmar. Preto elektródu ohýbajte len malou silou a v malom rozsahu.        
 8.  
            

Tipy .

                  

Varovanie .

                  

Veci, ktoré budete potrebovať .

                     
Autá a Ostatné vozidlá populárne:
Ako v aute vymeniť zapaľovaciu sviečku.

Ako skontrolovať a doplniť kvapalinu v automatickej prevodovke.

Ako kúpiť ojazdené auto od súkromného predajcu.

Ako nastaviť svetlá auta.

Ako riadiť s manuálnou prevodovkou.

Ako skontrolovať a doplniť kvapalinu posilňovača riadenia.

Ako namontovať tesnenie hlavy motora.

Ako zahrabať s autom.

Ako riadiť auto s manuálnou prevodovkou.

Ako nastaviť svetlá auta.

Ako prelakovať auto.

Ako skontrolovať alternátor.

Ako prelakovať auto.

Ako nastaviť odtrh zapaľovacej sviečky.

Ako prepláchnuť chladič.

Ako naštartovať auto s manuálnou prevodovkou.

Ako naštartovať auto cez štartovacie káble.

Ako riadiť auto s manuálnou prevodovkou.

Ako vojsť na diaľnici a nebúri.

Ako skontrolovať tlak vzduchu v pneumatikách.

Ako skontrolovať a doplniť kvapalinu v automatickej prevodovke.