Home \ Cestovanie
 

Ako sa stať dobrodruhom.

 

Snowboardisti v zasneženom Colorade, kajakári na juhu Francúzska, alebo napríklad letci v balónoch v Škandinávii sa všetci rozhodli stať sa dobrodruhov a ísť si za svojimi snami. Je však možné sa stať dobrodruhom v čase, keď už bol zmapovaný takmer celý svet? Je možné si z toho urobiť kariéru? V tomto článku sa dozviete, ako si vybrať svoje vlastné dobrodružstvo a získať všetko potrebné k tomu, aby ste mohli žiť ako dobrodruh.

              

Postup .

    

  Časť 1      Nájdite si svoje dobrodružstvo  .

    
   
 1.            1      Definujte si dobrodružstvo. Dobrodruh je väčšinou niekto, kto vyhľadáva neobvyklé situácie. Ak si z toho chcete urobiť kariéru, musíte si sami pre seba definovať "dobrodružstvo" a podľa toho si určiť plány, metódy, destinácie a účely svojej kariéry.  
    
  • Chcieť sa stať dobrodruhom nemusí nutne znamenať, že musíte začať liezť po skalách, keď vás napríklad bavia štúdium ropúch v amazonských pralesoch. Venujte sa svojim záujmom a urobte si z nich dobrodružnú kariéru. Vyberte si niečo, čo pre vás má osobné význam a bude vás baviť.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Zamyslite sa nad tým, čo radi robíte vonku. Boli ste ako deti stále radi vonku a rodičia vás večer museli doslova ťahať na večeru? Zbierali ste rastliny a učili ste sa ich názvy? Milovali ste poéziu sveta za dverami pohodlného domova? Utekali ste často do lesov? Alebo ste radi chodili plávať do chladného jazera?  
    
  • Ak vás predstava výletov do hôr napĺňa pokojom a nie panikou z toho, že pri sebe nemáte dostatok liekov, pravdepodobne sa môžete venovať zachovávanie divokej prírody, ekoturizmu, alebo rekreáciu v prírode.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Spočítajte si svoje jazvy. Liezli ste v detstve po stromoch a stále ste robili niečo nekalé? Mali ste kolená stále celá dobitá? Bavil vás telocvik? Chceli ste sa stále hýbať a nebavilo vás sedieť v školskej lavici? Ak vás desí predstava práce v kancelárii, nemáte strach z jazdy na bicykli v hustej doprave a radi by ste si skúsili napríklad potápanie v hlbinách mora, pravdepodobne ste rodeným dobrodruhom.  
    
  • Vaša kariéra dobrodruha môže zahŕňať extrémne športy, vonkajšie vytrvalostné aktivity, alebo napríklad objavovanie neznámych častí planéty.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Skúste kultúrne prieskum. Máte radi skúšať nové jedlá, počúvať novú hudbu a nevadilo by vám stratiť sa na nejakom úplne cudzom mieste? Baví vás história? Chceli ste sa vždy naučiť japonsky, zaujíma vás, ako vyzerá Sibír, alebo chcete jazdiť po Francúzsku a ochutnávať víno a kozie syry?  
    
  • Môžete skúsiť kariéru ako archeologický prieskumník, alebo napríklad novinár. Môžete písať o histórii, o varení, alebo o umení. Ak vás baví výskum, môžete skúsiť tiež sociológiu alebo antropológiu.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Skúste pomáhať ľuďom. Starali ste sa o všetky choré a zranené zvieratá, ktoré ste ako dieťa našli? Zaujímate sa o to, čo sa deje vo svete? Pripadá vám nespravodlivé, že je na svete toľko chudobných a chorých ľudí? Chcete svetu splatiť svoj dlh a prispieť k tomu, aby sa stal lepším miestom pre všetkých?  
    
  • Môžete skúsiť kariéru v humanitárnu prácu alebo filantropii. Skúste sa stať napríklad lekárom alebo právnikom.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Vytiahnite si svoju zbierku chrobákov. Fascinujú vás zvieratá? Radi je hľadáte, pomenúvajú a zapisujete si o nich všetky informácie? Mali ste vždy niekoľko domácich zvierat? Alebo vás zaujímajú horniny a sopky? Dokázali ste ako dieťa vymenovať všetky dinosaury? Nebojíte sa dotýkať sa žiab a hadov a medzi zvieratami sa cítite ako doma?  
    
  • Ak áno, skúste kariéru vedeckého výskumníka. Vyberte si biológiu, zoológii, paleontológii, alebo napríklad geológiu.
  •  
                   
 12.  
             

  Časť 2      Získajte skúsenosti  .

    
   
 1.             1      Študujte. Život archeológa sa v Indiana Jonesovi zdá byť zaujímavý a plný dobrodružstva, ale to preto, že tieto filmy neobsahujú žiadne scény, v ktorých si Indiana Jones prečíta třicetistránkové články o náboženských rituáloch v starej Sumerské ríši, aby mohol napísať pojednanie do archeologického žurnálu. Než sa vydáte vykopávať africkej VelociRaptor, budete sa toho musieť veľa naučiť. Nemôžete si urobiť diplom z "dobrodružnosť", ale môžete sa naučiť veľa vecí, vďaka ktorým budete môcť cestovať a venovať sa tomu, čo chcete robiť.  
    
  • Pokiaľ vás zaujímajú vedecká dobrodružstvo, študujte biológiu alebo iný vedný odbor. Keď budete študovať chémiu, budete stále zavretí v laboratóriu s prístrojmi, ale keď si vyberiete morskú biológiu, budete môcť pracovať aj v teréne.
  •  
  • Ak vás zaujíma cestovanie, môžete skúsiť pohostinstvá a turizmus. Naučte sa niekoľko cudzích jazykov, aby ste mali väčšiu šancu získať dobrú prácu vo vašom vysnívanom odbore.
  •  
  • Pokiaľ vás zaujímajú extrémne športy a ďalšie činnosti spojené s prírodou, študujte nejaký ekologický odbor. Ak si neviete rady s tým, čo pre vás bude najlepšie, opýtajte sa nejakého študijného poradcu.
  •  
  • Až vyštuduje, môžete sa prihlásiť k nejakému programu a získať skúsenosti v inej krajine. Tieto programy ponúkajú rôzne projekty, od výučby hudby v Rusku až po výučbu poézie v Južnej Amerike.
  •  
  • Ak sa necítite na štúdium na vysokej škole, nemajte strach. Mať prehľad o tom, čo sa deje vo vašom obľúbenom odbore nemusí byť tak ťažké. Kúpte si kartičku do knižnice a učte sa sami. Naučte sa toho čo najviac. Napríklad natáčanie videí alebo fotografovanie sa vám môže tiež hodiť. Niekto musí vedieť zaobchádzať s natáčacím vybavením na expedíciách po celom svete. Prečo by ste to nemohli byť vy?
  •  
         
 2.  
 3.             2      Prihláste sa k Mierovým zborom. Ak chcete mať istotu, že sa dostanete na nejakú dobu do zahraničia, prihláste sa k Mierovým zborom. Je to skvelý spôsob, ako splatiť študentskú pôžičku, získať skúsenosti potrebné pre cestovanie a prísť do kontaktu s dôležitými a zaujímavými ľuďmi v cudzine. Tiež je to skvelý spôsob, ako pomáhať ľuďom, pretože sa budete podieľať na tej najdôležitejšie humanitárnu prácu..  
    
  • Skombinujte Mierové zbory s cestovaním, aby ste z toho vyťažili maximum. Urobte si voľný víkend a zájdite sa pozrieť niekam do okolia, aby ste zistili niečo o miestnej kultúre. Oddýchnete si a až sa vrátite, budete mať veľa síl na tvrdú prácu, ktorá vás bude čakať.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Nájdite si prácu ako au pair v zahraničí. V Európe je bežné, že mladé ženy cestujú po svete a starajú sa o deti. Môžete si tým ľahko zarobiť dobré peniaze a pozrieť sa do rôznych cudzích krajín.  
    
  • Keď budete stále v kontakte s vašou hostiteľskou rodinou, naučíte sa toho veľa o miestnej kultúre a budete čoskoro vedieť aj jazyk. Tiež si urobíte priateľov, ktorí sa vám neskôr budú hodiť. Keď strávite napríklad rok u nejakej rodiny v Nemecku, budete mať vždy v Nemecku miesto, kde budete môcť prespať, keď budete cestovať.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Učte angličtinu. Učitelia angličtiny sú potrebné na celom svete. V juhovýchodnej Ázii je v poslednej dobe veľký dopyt po učiteľoch angličtiny. Väčšina programov, ktoré vám túto prácu umožní, vám zoženú zamestnanie, ale budú vyžadovať minimálne bakalársky diplom v odbore. Nie je to tak ale vždy. Možno nájdete uplatnenie ako súkromný učiteľ, aj keď je vždy bezpečnejšie využiť služby niektorej z agentúr.        
 8.  
 9.             5      Prihláste sa na nejakú misiu, alebo choďte študovať do zahraničia. Ak máte dosť času a peňazí, môžete sa prihlásiť na nejakú kresťanskú misiu, alebo ísť na rok študovať do zahraničia. Misionárska práca je ťažká a netrvá väčšinou dlhšie, ako niekoľko týždňov, ale zarobíte si dobré peniaze a získate cenné skúsenosti. Každý dobrodružná práca sa vám bude hodiť.  
    
  • Hodí sa to hlavne pre ľudí so záujmom o humanitárnej práci, ale budete cestovať so skupinou, takže možno budete robiť viac turistických vecí, než by ste čakali. Naplánujte si výlety a postarajte sa o svoju zábavu sami.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Vezmite si rok voľno a naplánujte si nejaké vlastné dobrodružstvo. Jednoducho sa zdvihnite a choďte. Môžete ísť pracovať na farmu, alebo len tak cestovať a spoznávať cudzie krajiny. Stačí len mať na to čas. Získate skúsenosti s cestovaním, život v inej krajine a zoznámite sa s mnohými ľuďmi, ktorí sa vám v budúcnosti možno budú hodiť. Aj keby malo ísť len o niekoľko týždňov, budete mať dobrý základ pre budúce cestovania.  
    
  • Keď sa vrátite zo svojho dobrodružstva, využite to k tomu, aby ste získali dobrú prácu. Keď budete mať osobné skúsenosti s cestovaním, bude pre vás oveľa jednoduchšie si zohnať nejakú dobrodružnú prácu.  
  •  
         
 12.  
             

  Časť 3      Nájdite si dobrodružnú prácu  .

    
   
 1.             1      Nájdite si prácu, ktorú chcete robiť. Rekreačné pracovníci, turistickí sprievodcovia, inštruktori potápania a ďalšie podobne zamestnaní ľudia berú veľa peňazí a venujú sa tomu, čo ich baví. Ak máte dosť skúseností a kvalifikácie, využite to. Skúsenosti, ktoré ste získali na cestách po svete, alebo pri štúdiu, by vám mali otvoriť veľa možností. Zožeňte si prácu v mieste svojho bydliska, alebo si založte vlastné spoločnosť a venujte sa tomu, čo chcete robiť.  
    
  • Keď budete dostávať zaplatené za to, že budete ostatných ľudí učiť to, čo sami milujete, každý deň pre vás bude dobrodružstvom. Nájdite si prácu ako lyžiarsky inštruktor, alebo ako morský biológ. Pokiaľ ale chcete len pracovať so zvieratami, nemusíte nutne mať diplom z biológie.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Nájdite si sponzoring pre svoje dobrodružstvá. Vaším cieľom je robiť to, čo máte radi a dostávať za to zaplatené. Ak sa chcete venovať dobrodružstvo, mali by ste sa snažiť o to, aby vám vaše cesty do Švajčiarskych hôr, alebo expedície do dažďových pralesov platil niekto iný.  
    
  • National Geographic má veľa sponzorských programov pre vedcov a výskumníkov. Niečo si o nich zistite. Snažte sa získavať informácie o možnostiach sponzoringu a pracujte na tom, aby ste výsledky svojich expedícií vždy vydali v tlači alebo v protokoloch. Keď napíšete bestseller o svojej ceste cez Kazachstan na bežkách, budete na najlepšej ceste.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Zdokumentujte svoje dobrodružstvá. Píšte o tom, čo zažívate. Začnite si písať blog, webové stránky, alebo si urobte špeciálny profil na sociálnych sieťach. Natáčajte svoje dobrodružstvá na kameru. Najlepšie bude urobiť si meno ako dobrodruh, aby sa ostatní ľudia začali zaujímať o čo, čo robíte a mali chuť vám na to prispievať.  
    
  • Keď budete predávať svoje fotografie a videá z ciest, budete mať skvelú šancu získať prácu ako žurnalista alebo fotograf. Máte skvelé fotky sov alebo hôr, ktoré ste na cestách zaobstarali? Skúste ich poslať do nejakého časopisu. Ak máte skvelý príbeh, ktorý sa vám stal napríklad v Istanbule, snažte sa ho vydať. Keď budete mať šťastie, možno získate aj pracovnú ponuku.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Zožeňte si prácu niekde, kde zažijete dobrodružstvo. Ak je pre vás dobrodružné byť v Austrálii, snažte sa pracovať na tom, aby ste sa tam dostali. Nájdite si prácu ako turistický sprievodca, alebo robte pokojne manuálnu prácu a užívajte si, že ste na mieste, ktoré vás bavia a pracujte preto, aby ste si mohli užívať víkendy.  
    
  • Mnoho poľnohospodárskych oblastí hľadá každý rok sezónnych pracovníkov na zber ovocia, prerezávanie viníc, alebo na vonkajšie prácu. Bude to pravdepodobne ťažké a nezarobíte si tým žiadne imanie, ale budete stále v pohybe a uspokojíte svoju túžbu po dobrodružstve.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Nájdite si prácu, pri ktorej budete musieť cestovať. Práca, pri ktorých sa cestuje, ako je obchodný zástupca, koordinátor aktivít, hudobník, alebo napríklad len murár pre výškové práce, vám zaistí život v pohybe a poznávanie rôznych miest. Vďaka tomu získate cenné skúsenosti a pozriete sa do sveta.  
    
  • Môžete si tiež skúsiť nájsť prácu, ktorú budete môcť robiť odkiaľkoľvek. Programovanie, úprava textu, písanie a ďalšie online práca vám umožní pracovať z domova, z cudziny, alebo odkiaľkoľvek budete chcieť. Nájdite si všetky možné príležitosti a vyberte si prácu, ktorá vám umožní venovať sa svojim dobrodružstvom.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Zostaňte v akademickej sfére. Veľkú časť roka budete musieť stráviť v škole, ale budete môcť tiež cestovať po svete a pracovať na rôznych miestach. Budete môcť využívať sabbatical, budete mať veľkú časť roka voľno a budete sa môcť aktívne venovať tomu, čo vás zaujíma. Keď budete musieť ísť do Londýna kvôli výskumu pre svoju novú knihu, univerzita vás podporí.        
 12.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                  

Veci, ktoré budete potrebovať .

               (6)      
Cestovanie populárne:
Ako sa stať dobrodruhom.

Ako si efektívne zabaliť tašku alebo kufor.

Ako získať prácu v Amerike.

Ako sa vysporiadať s nevoľnosťou v aute.

Ako sa stať dobrodruhom.

Ako sa stať dobrodruhom.

Ako získať zelenú kartu.

Ako získať zelenú kartu.

Ako permanentne imigrovat do Spojených Štátov Amerických.

Ako sa stať dobrodruhom.

Ako sa stať rezide na Floride.

Ako si zbaliť vak na šaty.

Ako permanentne imigrovat do Spojených Štátov Amerických.

Ako permanentne imigrovat do Spojených Štátov Amerických.

Ako získať zelenú kartu.

Ako si zbaliť vak na šaty.

Ako sa stať dobrodruhom.

Ako získať zelenú kartu.