Home \ Dovolenka a Tradícia
 

Ako osláviť Medzinárodný deň žien.

 

Medzinárodný deň žien pripadá na 8. marca a je symbolom utrpenia, ktoré ženy prežívali po celom svete, aby získali rovnosť a práva. Je tiež pripomienkou toho, že je toho treba stále veľa dosiahnuť. Existuje pár vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste pomohli osláviť tento dôležitý deň. Zistite si niečo o fakte, ako ženy celosvetovo trpeli. Môžete sa tiež politicky angažovať a prispieť k organizáciám podporujúcim ženy. Podporujte ženy vo svojom živote. Dajte im najavo, ako sú pre vás dôležité.

              

Postup .

    

  Časť 1      Vzdelávajte sa  .

    
   
 1.            1      Zistite si niečo o histórii Medzinárodného dňa žien. Medzinárodný deň žien oslavuje úspechy žien a obzerá sa za tým, čoho dosiahli, a poukazuje na utrpenie, ktorým prešli. Bol súčasťou pracovného hnutia, ktoré začalo v Amerike a Európe po roku 1900. Prečítajte si príbeh Medzinárodného dňa žien online a pochopte účel tohto významného dňa.  
    
  • Prvý Medzinárodný deň žien sa slávil roku 1909 ako úcta štrajku krajčírok v New Yorku v roku 1908. Ženy vtedy protestovali proti otrasným pracovným podmienkam.
  •  
  • Postupom času sa Medzinárodný deň žien stal nástrojom protestu. Počas prvej svetovej vojny bol tento deň napríklad využitý ako protest proti vojne.
  •  
  • V roku 1975 bol tento sviatok uznaný Organizáciou Spojených národov a je oslavovaný dodnes.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Zoznámte sa s úspechmi žien po celom svete. Ženy boli v minulosti často prehliadané. Surfujte online, alebo si zájdite do knižnice a prečítajte si o príbehoch žien, ktorých prínos spoločnosti bol historicky vypustený. 
    
  • Pozrime sa napríklad na Rosalind Franklin. Jej štúdie DNA bola kritickým prínosom pre Francisa Cricka, Jamesa Watsona, Maurice Wilkinsona, ale porotou pre udeľovanie Nobelovej ceny bola úplne vynechaná.  
  •  
  • V histórii bola tiež celý rad významných panovníčok, ktoré nie sú veľmi známe. Pozrite sa na Jana Habsburská, ktorá bola v rokoch 1554-9 schopnú regentkou a stala sa kľúčovou postavou španielskeho dvora.  
  •  
         
 4.  
 5.             3      Pustite sa do čítania. Aby ste sa dozvedeli niečo o ženách histórie, zastavte sa v knižnici alebo kníhkupectve a požičajte si alebo kúpte pár kníh. Prečítajte si o ženách na celom svete, ktoré mali v histórii veľký vplyv, a dokázali niečo zmeniť.  
    
  • Prečítajte si kritická diela feminizmu a teórie ako Druhé pohlavie od Simone de Beauvoirová.
  •  
  • Prečítajte si knihy o ženách po celom svete. Napríklad Mona Eltahawy je autorka píšuci o ženách Stredného Východu.
  •  
  • Pozrite sa na publikácii Why I Call Myself a Feminist (Prečo si hovorím feministka), upravená Victoriou Pepe. Je to zbierka esejí 25 žien mladších 30 rokov, popisujúci ich pocity na tému ženské problémy a feminizmus.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Pozrite informačné filmy. Existuje mnoho filmov, na ktoré sa môžete pozrieť a spoznať významné ženy histórie. Urobte si s kamarátmi filmovú noc a pozrite sa na filmy o ženách, obzvlášť potom o ženách z iných krajín alebo kultúr.  
    
  • Aby ste spoznali medzinárodné problémy, môžete si napríklad pustiť film Sýrskej rebelky .
  •  
  • Aby ste spoznali ženy v medzinárodnej pracovnej sile, pozrite sa na film s angl. názvom Who 's counting? Marilyn Waring on Sex, Lies and Global Economics .
  •  
  • Zistite, či sa vo vašom okolí nekoná nejaký festival alebo premietanie. Môže to byť skvelý spôsob, ako sa spojiť s ostatnými ženami a trochu sa vzdelať.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Zájdite do miestneho múzea. Pozrite sa po múzeách alebo umeleckých výstavách v okolí svojho bydliska. Mnoho múzeí usporadúva k Medzinárodnému dňu žien špeciálne výstavy a inštalácie, ktoré zobrazujú prácu inženýrek, spisovateliek, umelkýň a ďalších. Ak múzeá špeciálne udalosti nerobia, môžete sa pozrieť po iných kultúrnych podujatiach, ktoré majú výstavy a udalosti zamerané na ženy.                  
 10.  
             

  Časť 2      Angažujte sa v politike  .

    
   
 1.             1      Ak je to možné, vezmite si deň voľna. Existuje národný protest, ktorý podporuje ženy v tom, aby si vzali deň voľna. Môže to zdôrazniť vplyv žien na globálnu ekonomiku. Pokiaľ si deň voľna vziať môžete, zvážte, že do práce nepôjdete v stredu a propagujte Medzinárodný deň žien.  
    
  • Ak si deň voľna vziať nemôžete, na Medzinárodný deň žien sa aspoň vyhnite nakupovanie. To môže ekonomiku tiež zasiahnuť.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Prispejte miestnemu azylovému domu pre ženy. Môžete darovať peniaze, oblečenie, jedlo alebo svoj čas. Ak pomôžete ženskému azylovému domu, pripomenie vám to ťažkosti, ktorým aj ženy v dnešnej dobe musí čeliť a zároveň im pomôžete od ťaživej situácie uľaviť.  
    
  • Môžete k tejto príležitosti usporiadať s priateľmi nejakou udalosť. Dajte svojim priateľom vedieť, že sa k príležitosti oslavy toho dňa chystáte pomôcť miestnemu azylovému domu pre ženy.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Zúčastnite sa protestu. Na Medzinárodný deň žien sa koná mnoho protestov. Vyhľadajte nejakú takúto akciu v oblasti, kde žijete a svojou účasťou podporte ženy a ich prospech svetu. Na plánované protestné akcie sa môžete pozrieť online alebo sa opýtať miestne politické organizácie, či sa nebude konať nejaká protestné akcie k príležitosti MDŽ.        
 6.  
 7.             4      Poobzerajte sa po maratóne alebo pochodu. Mnoho miest organizuje maratóny alebo pochody k šíreniu povedomia o pri nich vyberá peniaze. Pozrite sa, či sa v blízkosti vášho bydliska taký beh alebo pochod koná. Ak budete pochodovať alebo pobežíte spolu s ostatnými ženami, prispejete k šíreniu povedomia o utrpení žien po celom svete.  
    
  • Nájdite nejakú prechádzku po moste. Nezisková organizácia Ženy pre ženy organizuje prechádzky po mostoch po celom svete od Kanady až po Čínu. Ich cieľom je šíriť povedomie o tom, akým problémom denne čelia ženy, ktoré prežili vojnu. Pozrite sa, či sa nejaká taká prechádzka po moste koná v oblasti, kde žijete.  
  •  
         
 8.  
 9.             5      dobrovoľníci. Zvážte aktívnu účasť vo vytváraní férových miezd pre ženy tým, že podporíte reprodukčné práva a silu a legislatívu, ktorá propaguje rovnosť. Pozrite sa na udalosti organizované napríklad ženskými zdravotnými klinikami alebo centrami plánovaného rodičovstva. Opýtajte sa, či nepotrebujú dobrovoľníkmi. Ak takáto organizácia plánuje nejakú akciu k Medzinárodnému dňu žien, zrejme bude potrebovať dobrovoľníkov, ktorí im pomôžu.  
    
  • Dajte sami sebe záväzok, že budete dobrovolničit dlhodobo. Organizácia vždy potrebujú nápomocné dobrovoľníkov, aby sa im darilo udržať prácu v chode.
  •  
         
 10.  
             

  Časť 3      Šírte povedomia  .

    
   
 1.             1      Noste červenú. Ženy po celom svete sa obliekajú do červenej, aby zvýšili povedomie o Medzinárodnom dni žien. Hoďte na seba červené tričko, šaty, alebo akýkoľvek červený odev, ktorý máte. Môžete tak pritiahnuť pozornosť k tomuto špeciálnemu dňu.  
    
  • Ak nemáte žiadne červené oblečenie, vyberte aspoň červený rúž, lak na nechty alebo červený šperk.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Hľadajte spôsob, ako zdieľať svoj príbeh. Mnoho žien má nejaký príbeh, o ktorý stojí za to sa podeliť. Môžete mať príbeh, v ktorom sa cítite byť diskriminované. Alebo môžete mať naopak príbeh, kedy ste zvíťazili nad nadradenosťou. Hľadajte nejakej udalosti, kde by ste sa o svoj príbeh mohli podeliť, ako je napríklad večer talentov alebo zdieľajte na Facebooku príbeh, ktorý sa vzťahuje k problematike ženského života.  
    
  • Niektoré stránky, ako napríklad anglická Sisterhood Agenda, vyzývajú ľudí, aby im posielali svoje príbehy. Pozrite sa online a zistite, či nájdete stránku, ktorá by bola ochotná váš príbeh zdieľať.  
  •  
         
 4.  
 5.             3      Využite sociálnych médií. Sociálne médiá sú skvelým nástrojom na šírenie povedomia. Použite svoj profil na Facebooku alebo Twitteri a zdieľajte fakty o slávnych ženách alebo vkladajte odkazy na články o tematike týkajúcej sa Medzinárodného dňa žien a utrpenie žien po celom svete. Vyhľadajte si hashtag o Medzinárodnom dni žien (napr., # MezinárodníDenŽen) a pozrite sa čo zdieľajú ostatní, prípadne ďalej zdieľajte a tweetujte ich príspevky.       
 6.  
             

  Časť 4      Oslavujte jednotlivé ženy  .

    
   
 1.             1      Pomôžte nejaké žene z rodiny alebo kamarátke. Môže to byť akákoľvek pomoc od postraženia detí, po pomoc s domácimi prácami. Ak viete o nejakej žene, ktorá potrebuje pomoc, vynaložte trochu úsilia a na MDŽ jej pomôžte. 
    
  • Zvážte, že sľúbite nejaké žene, ktorá je vo vašom živote dôležitá, že jej budete dlhodobo pomáhať počas celého roka. Napríklad sľúbte svojej manželke alebo priateľku, že budete viac podporovať jej kariéru.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Povedzte nejaké žene, prečo je pre vás dôležitá. Môže to byť vaša nadriadená, príbuzná, kamarátka, alebo žena, ktorá je pre váš život skrátka dôležitá. Mali by ste jej povedať, prečo je pre vás dôležitá a pochváliť ju za niečo, čo urobila dobre. Ak je to napríklad vaša šéfka, povedzte jej, prečo je dobrá šéfka a ako moc vás baví s ňou pracovať. 
    
  • Môžete k tomu využiť sociálne médiá. Zdieľajte príspevok oslavujúce ženy vo vašom živote.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Poďakujte ženám svojho života. Nehovorte im len, že sú dôležité. Poďakujte im za to, že sú tu pre vás a za to, čo robia. Môže to byť tak jednoduché ako poďakovanie vašej mamičke za to, že vás dobre vychovala, alebo poďakovanie kamarátke za to, že vám pomohla v ťažkých časoch. 
    
  • Môžete poďakovať aj ženám, ktoré nepoznáte. Zdieľajte príspevok a poďakujte napríklad nejaké slávne žene za to, že bojuje za rovnosť práv.
  •  
         
 6.  
             

Varovanie .

                (12)      
Dovolenka a Tradícia populárne:
Ako urobiť vaječný likér.

Ako navrhnúť a vyrobiť svadobné oznámenia.

Ako sa zbaviť nešťastie.

Ako vyrobiť prianie k narodeninám.

Ako sláviť Halloween.

Ako zdobiť dom na Vianoce.

Ako urobiť vaječný likér.

Ako splniť novoročné predsavzatia.

Ako oslavovať deň svätého Patrika.

Ako osláviť Medzinárodný deň žien.

Ako vyrobiť prianie k narodeninám.

Ako sa zbaviť nešťastie.

Ako navrhnúť a vyrobiť svadobné oznámenia.

Ako sa zbaviť nešťastie.

Ako sláviť Halloween.

Ako si vyrobiť masku.

Ako urobiť vaječný likér.

Ako zdobiť dom na Vianoce.

Ako osláviť Medzinárodný deň žien.