Home \ Filozofia a Náboženstvo
 

Ako žiť život naplno.

 

Zmysel vášho života je niečo, čo si vytvárate každý deň svojimi myšlienkami aj činmi. Vždy sa pýtajte, čo sa môžete naučiť, ako sa môžete posunúť dopredu, a ako môžete prestať obviňovať druhých ľudí, keď sa situácia nevyvíja podľa vášho očakávania. Čo znamená "žiť naplno", záleží len na vás. Tu sú niektoré kroky, ktoré vám pomôžu začať.

              

Postup .

    

  Časť 1      Definujte sami seba  .

    
   
 1.            1      Pochopte, že život je cesta, nie cieľ. Znie to síce ako otrepané klišé, ale je to zároveň pravda - v živote záleží nielen na tom, kam idete, ale aj akým spôsobom sa tam dostanete. Naučiť sa žiť život naplno je práca - ako inak - na celý život. Nevztekejte sa, ak vám bude nejaký čas trvať, než sa určité veci naučíte, alebo ak sa vám niečo nebude dariť. Je to prirodzená súčasť života.        
 2.  
 3.             2      Buďte úprimní k sebe aj k druhým. Neúprimnosť odčerpáva energiu a šťastie. Keď nie sme úprimní k sebe, brzdí nás to v učení a osobnom raste. Keď nie sme úprimní k druhým, strácame dôveru a blízkosť.  
    
  • neúprimný môžeme byť z mnohých dôvodov. Prieskumy ukazujú, že niekedy klameme, pretože žiarlim a chceme druhého zraniť. Inokedy klameme naopak preto, že sa bojíme, že niekto ublíži nám, alebo sa nám nechce do nepríjemnej konfrontácie. Byť úprimný môže byť ťažké, obzvlášť sa to týka úprimnosti k sebe samému, ale ak sa vám to podarí, bude váš život bohatší a plnšie.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Naučte sa, ako prijať sami seba. Až príliš času trávime zaoberaním sa vecami, ktoré na sebe nemáme radi, ktoré by sme chceli zmeniť, a o ktorých si myslíme, že by mali byť iné. Keď ale budete strácať čas sústredením na to, čo sa vám nepáči alebo na chyby z minulosti, nedokážete svoju pozornosť zamerať na svoju budúcnosť. Vedome sa rozhodnite, že sa naučíte milovať sami seba takí, akí ste.  
    
  • Spíšte si zoznam svojich silných stránok. V čom ste dobrí? Môžu to byť veľké veci, napríklad vývoj nejaké mobilné aplikácie, alebo "každodenné" zručnosti, ako je otvorenosť a priateľskosť k druhým ľuďom. Keď budete venovať pozornosť svojim silným stránkam, budete je zároveň rozvíjať, bez toho aby ste na seba nahliadali ako na "neschopného."
  •  
         
 6.  
 7.             4      Zamyslite sa nad svojím rebríčkom hodnôt. Vaše hodnoty sú názory, ktoré formujú kto ste, a aký život žijete. Môžu byť založené na viere alebo len na hlbokom presvedčení, ktoré je pre vás dôležité. Keď sa budete riadiť svojimi hodnotami, lepšie sa vám budú stanovovať ciele, ktoré sú s nimi "v súlade," teda ktoré sa hodnotami riadia. Keď budete žiť podľa hodnôt, ktoré vyznávate, váš život bude pravdepodobne spokojnejší a vy sa budete cítiť naplnenie. 
    
  • Stojte si za tým, čomu veríte a nenechajte ostatných, aby vás zrádzali. Je toho možné dosiahnuť, a napriek tomu byť stále otvorení predstavám a ideálom druhých, ktoré vás občas môžu príjemne prekvapiť.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Prestaňte o sebe hovoriť negatívne. Občas má spoločnosť za to, že sebakritika vám pomáha v rozvoji, no najnovšie štúdie ukazujú, že čím kritickejší a nepriateľskejší ste voči sebe samým, tým rastie pravdepodobnosť, že sa tak budete správať aj k druhým. Prílišná sebakritika a slovné zhadzovanie z vás rozhodne neurobí lepšieho človeka, ani vám nepomôže dosiahnuť vaše ciele. Namiesto toho na seba buďte dobrí a majte sa radi. 
    
  • Napríklad, ak sa sami seba neustále pýtate, čo je s vami v neporiadku, a opakujete si, čo na sebe neznášate, skúste tieto myšlienky nahradiť pozitívnymi. Nahraďte vetu "Ja som taká neschopná nula" vetou "Tá situácia sa nevyvinula úplne tak, ako som plánoval. Skúsim sa vrátiť na začiatok a vymyslím, ako k tomu pristúpiť inak. "
  •  
  • Pokúste sa o sebakritike premýšľať logicky. Kritizovanie je veľmi jednoduché. Nabudúce, až sa všimnete, že ste na seba tvrdí, skúste sa na túto kritiku pozrieť z racionálneho pohľadu. Napríklad, až si zase budete hovoriť "Ja som tak blbá. Nič neviem a všetci z triedy sú múdrejší, než ja, "nadýchnite sa a pozrite sa na to rozumne. Sú všetci spolužiaci naozaj múdrejší, alebo sú skrátka lepšie pripravení, ako vy? Súvisí vaše výkony v škole naozaj s vaším intelektom (veľmi nepravdepodobné) alebo skôr s tým, že nemáte dostatok prípravy na to, aby sa vám darilo lepšie? Študujete efektívne? Nepomohol by vám súkromný lektor? Keď veci rozoberiete logicky a rozumne, uvidíte kroky, ktoré treba podniknúť, aby ste svoju situáciu zlepšili bez toho , aby ste sami seba zhadzovali.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Vážte si flexibility. Jeden z dôvodov, prečo sú ľudia frustrovaní a nespokojní, je, že očakávajú, že všetko zostane po starom. Život je však plný zmien. Otvorte sa zmenám a rastu a naučte sa, ako sa prispôsobiť novým situáciám a výzvam, ktoré sa pred vami objaví.  
    
  • Keď si osvojíte pozitívne emócie ako je spokojnosť a optimizmus, pomôže vám to vyvinúť si zmysel pre flexibilitu.  
  •  
  • Hľadajte vzorca v tom, ako reagujete na udalosti a situácie. Zamyslite sa nad tým, čo vám prospieva, a čo nie. Tak budete vedome môcť zmeniť tie reakcie, ktoré vám nijako nepomáhajú a naučiť sa, ako sa rýchlejšie prispôsobiť. Nielen, že sa budete sami cítiť lepšie, ale budete tiež lepšie vychádzať s ostatnými.  
  •  
  • Naučte sa pozerať na "negatívny" udalosti ako na príležitosť na poučenie. Keď sa na zážitky alebo situácie, ktoré sa objavia, budete pozerať ako na "zlyhanie", môžete sa v nich zbytočne donekonečna šťourat, miesto aby ste sa vďaka nim poučili a vyrástli. Neberte výzvy a prekážky ako niečo zlé, ale uvedomte si ich prínos pre učenie a zlepšovanie svojich schopností.
  •  
  • Svetoznámy podnikateľ Steve Jobs napríklad povedal, že "prepustenie z Applu bola tá najlepšia vec, aká sa mi mohla stať. Ťažobu úspechu nahradil pocit ľahkosti z toho, že som zase na začiatku, bezo všetkých istôt. Dalo mi to slobodu vkročiť do jedného z najtvorivejších obdobia môjho života. "J.K. Rowlingová, autorka závratne úspešnej série o Harry Potterovi, tvrdí, že sa na neúspech pozerá ako na niečo veľmi prospešného, ​​čoho by sme si mali vážiť a nie sa obávať.  
  •  
         
 12.  
 13.             7      Starajte sa o svoje telo. Časť žitie života naplno je starostlivosť o seba. Telo máte len jedno - postarajte sa teda o to, aby vám slúžilo po celý život, plný dobrodružstva a poznávanie. 
    
  • Jedzte zdravo. Vyhýbajte sa pokrmom, ktoré obsahujú príliš veľa cukru a prázdnych kalórií. Jedzte veľa čerstvého ovocia, zeleniny, komplexných sacharidov a zdravých proteínov. Nebuďte na seba ale príliš tvrdí - je úplne v poriadku dať si občas zákusok alebo pohárik vína.  
  •  
  • Zostaňte hydratovaní. Muži by mali denne vypiť asi 13 šálok (3 litre) tekutín. Ženám by malo stačiť 9 šálok (2,2 litra) tekutín na deň.  
  •  
  • Začnite cvičiť. Štúdie ukazujú, že vďaka pravidelnému cvičeniu sa budete cítiť zdravšie, šťastnejší a celkovo lepšie naladenie. Doprajte si 150 minút stredne ťažké, aeróbne aktivity každý týždeň.  
  •  
         
 14.  
 15.             8      Naučte sa veci vedome prežívať. Vedomé prežívanie vám pomôže žiť život naplno, pretože sa sústredíte na to, čo sa deje v prítomný okamih. Vedomé prežívanie má korene v budhizme a odrádza od posudzovanie a odsudzovanie vašich skúseností a zážitkov - namiesto toho nabáda, aby ste ich prijali tak, ako sú.  
    
  • Nie je možné žiť život naplno, keď sa neustále zaoberáte tým, čo sa stalo v minulosti, alebo čo by sa mohlo stať v budúcnosti. Naučte sa myslieť na to, čo sa deje práve teraz a budete si robiť menej starostí s vecami, ktoré sa stali, alebo ktoré by sa stať mohli.
  •  
  • Existuje mnoho techník, ako sa prežívanie prítomného okamihu naučiť, napríklad meditácie a rôzne duševné cvičenia. Prežívanie prítomného okamihu zahŕňa tiež napríklad joga alebo tai-či.
  •  
  • Niektoré z mnohých benefitov tohto druhu myslenia sú napríklad zlepšené telesné aj duševné zdravie, menej stresu, lepšie vzťahy s druhými ľuďmi a celková životné vyrovnanosť.  
  •  
         
 16.  
 17.             9      Prestaňte hovoriť "musím". Na tento termín prišiel psychológ Clayton Barbeau. Odkazuje na ľudskú tendenciu hovoriť si, že niečo "musíme" robiť, aj keď je to v rozpore s našim cieľom alebo hodnotami, ktoré vyznávame. "Musím" je vyhlásenie, ktoré nás môže stáť veľa nespokojnosti a smútku. Keď pre neho vo vašom živote nebude miesto, budete mať pocit väčšieho naplnenia.  
    
  • Zamyslite sa napríklad nad častým vyhlásením "musím": "Musím schudnúť." Prečo sa tak cítite? Je to preto, že si chcete splniť svoj cieľ a byť fit? Pretože ste svoj stav konzultovali s lekárom a dohodli ste sa, že potrebujete pár kíl zhodiť, aby ste boli zdravší? Alebo je pravým dôvodom to, že vám niekto druhý povedal, že by ste "mali" vyzerať lepšie? Rovnaký cieľ pre vás môže byť užitočný, ale aj škodlivý , záleží na tom, prečo ho chcete dosiahnuť.
  •  
  • Rozhodnúť sa, že si nebudete hovoriť "musím", neznamená, že si prestanete dávať ciele. Znamená to len, že si budete dávať ciele, ktoré vychádzajú z vášho presvedčenia, nie z toho, čo od vás požadujú ostatní ľudia.
  •  
                   
 18.  
             

  Časť 2      Choďte svojou cestou  .

    
   
 1.             1      Vystúpte zo svojej komfortnej zóny. Prieskumy ukazujú, že aby ľudia podávali tie najlepšie výkony, musí sa sami prinútiť vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Tento proces sa nazýva prijatie "optimálny úzkosti". Ukazuje sa totiž, že čím ste ochotnejší čeliť novým výzvam, tým lepšie sa vyrovnávate s novými skúsenosťami.  
    
  • Riskovať môže byť spočiatku desivé, pretože nikomu nie je príjemná predstava zlyhanie. Väčšina ľudí sa obáva krátkodobého rizika. Avšak tí, ktorí sa neodváži riskovať a skúšať nové veci, toho väčšinou neskôr v živote ľutujú.  
  •  
  • Keď občas vystúpite zo svojej komfortnej zóny, vybudujete si flexibilitu, ktorá vám pomôže, až sa v živote stretnete s nečakanými prekážkami.  
  •  
  • Začnite drobnosťami a postupne sa vypracujte k ťažším úlohám. Choďte do reštaurácie, bez toho aby ste si o nej prečítali recenzie na internete. Urobte si so svojou láskou neplánovaný výlet. Skúste v práci niečo, na čo ste doteraz nemali odvahu.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Buďte realista. Dávajte si dosiahnuteľné ciele, na ktoré stačí vaše schopnosti a zručnosti. Každý pokus považujte za užitočný. Choďte na vec krok za krokom, až si vybudujete stabilitu a sebadôveru.  
    
  • Dávajte si také ciele, ktoré majú zmysel pre vás, a neporovnávajte je s cieľmi ostatných ľudí. Ak pre vás má zmysel naučiť sa svoju obľúbenú pesničku hrať na gitaru, urobte to. Nie je dôvod cítiť sa zle preto, že nie ste rocková hviezda.
  •  
  • Zamerajte sa na to, aby dosiahnutie cieľov záviselo od vás. Dosiahnuť ciele vyžaduje tvrdú prácu, odhodlanie a motiváciu. Zamerajte sa však na to, aby ste ciele mohli dosiahnutý vlastným úsilím - nezabudnite, že ostatných ľudí nemôžete nijako ovplyvniť. Napríklad, "Štát sa filmovou hviezdou" je cieľ, ktorý závisí na množstve ďalších okolností (castingový agent vás musí prijať, ľudia musia chodiť na vaše filmy atď.). Naproti tomu "Ísť na čo najväčšie množstvo castingov" je dosiahnuteľný cieľ, pretože to závisí len na vás . aj keď treba úlohu nikdy nedostanete, môžete mať svoj cieľ za splnený, pretože ste dokázali to, čo ste si predsavzali - teda pracovať na tom, po čom túžite.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Prijmite zraniteľnosť. keď žijete život naplno, riskujete. Idete za tým, po čom túžite. Vy robíte rozhodnutia, ktoré majú následky. A občas sa veci nevyvinú tak, ako ste dúfali. Prijať svoju zraniteľnosť, možnosť, že sa veci zvrtnú iným smerom, než ste si naplánovali, je kľúčové k tomu, aby ste život prežívali plne, otvorene a úprimne.  
    
  • Zraniteľnosť vám pomôže vo všetkých oblastiach života. Ak sa bojíte byť úprimní a otvorení k druhému človeku, pretože by vás mohol zraniť, nikdy si nevybudujete skutočne intímny vzťah. Ak sa bojíte niečo skúsiť, pretože by to nemuselo dopadnúť dobre, pripravíte sa o veľa príležitostí.
  •  
  • Skúste si vziať príklad napríklad z Myshkin Ingawaleho, vizionára, ktorý chcel vynájsť technológiu na zníženie detskej úmrtnosti na indickom vidieku. Ingawale často hovorí o tom, ako prvých 32 pokusov o novú technológiu zlyhalo. Úspech sa dostavil až na 33 pokus. Ochota byť zraniteľný, prijať možnosť riziká a zlyhania, to je to, čo mu umožnilo vyvinúť spôsob, ktorý dnes zachraňuje životy.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Vyhľadávajte príležitosti na vzdelávanie. Nenechajte svoj život len ​​tak plynúť. Buďte jeho aktívnym účastníkom. Vždy myslite na to, čo sa z každej situácie môžete naučiť. Pomôže vám to nestresovať sa s výzvami a sústrediť sa na pohyb vpred, nie obzerania späť.  
    
  • Učenie novým veciam navyše vášmu mozgu pomáha udržať sa v špičkovej kondícii. Keď sa aktívne pýtate na otázky a nebránite sa novým skúsenostiam, budete sa pravdepodobne cítiť duševne aj emocionálne zdravie.  
  •  
         
 8.  
 9.             5      Buďte vďační. Vďačnosť nie je len pocit - je to spôsob života, ktorý je potrebné aktívne trénovať. Prieskumy ukazujú, že keď budete vďační, budete sa cítiť zdravšie, spokojnejší a pozitívne naladenie. Vďačnosť vám pomôže prekonať traumy z minulosti a posilniť vzťahy s ostatnými. Uvedomujte si každodenné veci, za ktoré ste vďační. Dajte najavo rodine, priateľom a ďalším blízkym ľuďom, ako ste vďační, že ich máte. Zdieľajte a vyjadrujte lásku, kým môžete. Váš život bude oveľa plnšie, keď sa naučíte byť aktívne vďační. 
    
  • Užívajte si každý moment. Ľudia majú tendenciu sústrediť sa na negatívne aspekty života a ignorovať to krásne a dobré, čo nás obklopuje. Urobte si čas na to, aby ste si užili a vychutnali malé, krásne chvíle každého dňa. Myslite na to, čo pre vás každý zážitok znamená. Uvedomujte si šťastie, ktoré vám do života prináša. Môže vám pomôcť, keď si svoje pocity budete zapisovať. Aj drobnosti, ako je nečakaná správa od kamaráta, alebo krásne, slnečné ráno, vo vás môžu prebudiť pocit vďačnosti, ak im to dovolíte.
  •  
  • Podeľte sa o svoju vďaku s ostatnými. Pozitívne zážitky si oveľa lepšie uchováte v pamäti, keď ich budete zdieľať s ďalšími ľuďmi. Až si počas cesty autobusom všimnete nádherné kvety, napíšte kamarátke, aby mohla tiež mať radosť. Ak váš manžel umyl riad, aby vás potešil, dajte najavo, že máte naozaj radosť. Zdieľaná vďačnosť pomôže druhým, aby sa tiež cítili lepšie a sami hľadali spôsoby, ako vďačnosť vpustiť do svojho života.  
  •  
         
 10.  
 11.             6      Píšte si denník. Písanie denníka vám pomôže mať prehľad o vašich cieľoch a životných hodnotách. Aj vďaka nemu uvidíte, čo sa vo vašom živote vyvíja dobre, a na čom by ste radi ešte pracovali. Písanie denníka je navyše dobré pre trénovanie vedomého prežívania. 
    
  • Denník by ste si mali písať aktívne, nie len zaznamenávať náhodné myšlienky a zážitky. Namiesto toho, aby ste zapisovali každú vec, ktorá sa vám prihodila, si do denníka zapisujte skôr dojmy zo situácií, ktoré prežívate. Ako ste vnútorne reagovali? Ako ste sa v tej situácii na začiatku cítili? Cítite sa teraz inak? Keby ste sa dostali znovu do rovnakej situácie, reagovali by ste inak?  
  •  
         
 12.  
 13.             7      Smejte sa. Smiech je naozaj ten najlepší liek. Smiech znižuje hladinu stresových hormónov a vylučuje endorfíny, prírodné látky pre zlepšenie nálady. Smiech spaľuje kalórie a do tela posiela kyslík, vďaka ktorému sa budete cítiť zdravšie a spokojnejší.  
    
  • Smiech je navyše nákazlivý - keď svoju radosť vyjadríte smiechom, ostatní sa k vám radi pridajú. Spoločný smiech vytvára emocionálne a sociálne spojenia.  
  •  
         
 14.  
 15.             8      Zjednodušte svoje potreby. Váš majetok ľahko môže nakoniec začať vlastniť vás. Dom, preplnený vecami, vám neprinesie šťastie. Vedome sa rozhodnite mať jednoduché každodenné potreby. Prieskumy ukazujú, že posadnutosť materiálnym zabezpečením je často spôsob, ako zakryť nejakú hlbšiu potrebu. Snažte sa mať len to, čo potrebujete, a potrebovať len to, čo máte. 
    
  • Ľudia, ktorí sú silne materiálne založení, sú často menej šťastní a naplnenie, než ostatní. Veci vás neurobí šťastnými, to vie oveľa lepšie vzťahy s druhými ľuďmi, ktoré budete kultivovať a rozvíjať.
  •  
  • Zbavte sa vecí, ktoré nepoužívate alebo sa vám nepáči. Nájdite si miestnu charitu, ktoré môžete darovať oblečenie, domáce potreby a ďalšie veci, ktoré sa vám bez úžitku váľa po dome.
  •  
  • Zjednodušte tiež svoj osobný život. Je v poriadku povedať záväzkom a pozvánkam "nie". Trávte svoj čas robením vecí, ktoré pre vás majú zmysel a ktoré vám pomáhajú.
  •  
         
 16.  
             

  Časť 3      Interakcia s ostatnými  .

    
   
 1.             1      Zamyslite sa nad tým, kto vás obklopuje. Verte tomu alebo nie, ľudia od seba navzájom chytajú emócie rovnako ľahko, ako chrípku. Ak trávite veľa času s ľuďmi, ktorí sú šťastní a dobre naladení, budete sa tak pravdepodobne cítiť aj vy sami. Pokiaľ naopak trávite čas s ľuďmi, ktorí sú negatívne, prenesie sa tento životný postoj aj na vás. Obklopujte sa ľuďmi, ktorým na vás záleží, rešpektujú vás i druhé, a obohacujú váš život. 
    
  • S ktorými ľuďmi trávite svoj čas? Aký máte vďaka nim zo seba pocit? Cítite, že vás rešpektujú a hodnotia?  
  •  
  • Tým nie je povedané, že by vám vaši blízki a priatelia nemali poskytnúť konštruktívnu kritiku. V skutočnosti je občas dôležité mať kamaráta, ktorý vás upozorní, keď urobíte niečo nepremysleného alebo zlého. Mali by ste však stále cítiť, že k vám ten druhý pristupuje milo a s rešpektom, a správať sa nemu rovnakým spôsobom.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Hovorte o svojich potrebách s ostatnými. Naučte sa, ako asertívne (ale nie agresívne) komunikovať s ostatnými, a budete sa cítiť silnejší, sebavedomejší a naplnenie. Asertívna komunikácia predpokladá, že vy aj ostatní ľudia máte svoje potreby, a funguje tak, aby mal každý nárok byť vypočutý.  
    
  • Buďte otvorení a úprimní, ale snažte sa nikoho slovne neobviňovať. Ak vám niekto ublížil, je zdravé mu o svojich pocitoch povedať. Vyvarujte sa však slovných útokov na druhého, ako napríklad "Ty si na mne bol tak zlý" alebo "Tebe na mne vôbec nezáleží".
  •  
  • Používajte vyjadrenie sa slovom "ja". Keď sa sústredíte na to, čo cítite a prežívate vy osobne, nebudete znieť ako keď druhého obviňujete a odsudzujete. Napríklad "Mrzelo ma, keď si ma zabudol vyzdvihnúť z práce. Pripadalo mi to, ako keď ti na mne nezáleží".
  •  
  • Poskytujte ľuďom konštruktívnu kritiku a naučte sa ju prijímať. Nehovorte druhým jednoducho čo by mali robiť alebo nerobiť. Vysvetlite, prečo sa pýtate.
  •  
  • Donúťte ostatných, aby s vami tiež zdieľali svoje potreby a predstavy. Hovorte rečou spolupráce, napríklad "Čo by si rada robila?" alebo "Čo si o tom myslíš?"
  •  
  • Namiesto toho, aby ste automaticky cítili, že musíte vyjadriť svoj názor sa pokúste povedať niečo ako "povedz mi o tom viac", až budete počuť niečo, s čím by ste inak normálne nesúhlasili. Pokúste sa na vec pozrieť z jeho / jej hľadiska.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Majte radi všetkých okolo seba. Buďte nesebeckí. Jedna z najväčších vecí, ktorá nám bráni prežívať život naplno, je naša posadnutosť presvedčením, že si určité veci "zaslúžime". A práve toto presvedčenie môže vyústiť v pocity nespokojnosti a zlosti. Dávajte druhým lásku, bez toho aby ste očakávali, že sa vám vráti. Majte druhej radi aj v časoch, keď je to ťažké. 
    
  • To neznamená, že by ste mali byť rohožka pre ľudí, ktorí s vami nezaobchádzajú pekne. Môžete niekoho rešpektovať a mať radi, a napriek tomu si uvedomovať, že pre vás nie je dobrým kamarátom.
  •  
  • Verte tomu alebo nie, láska vám pomôže aj na pracovisku. Pracovisko, ktorá rozvíjajú kultúru starostlivosti a vzájomného rešpektu sú produktívnejší a majú spokojnejší zamestnanca.  
  •  
         
 6.  
 7.             4      Odpusťte sebe i druhým. Odpustenie je dobré pre vaše telo i vašu myseľ. Odpustenie môže byť nesmierne ťažké, ale tiež zmenšuje stres, znižuje krvný tlak a spomaľuje pulz. Vďaka odpustenie sa môžete cítiť šťastnejší a naplněnější, aj v prípade, že si ten, kto vám ublížil, svoju chybu nikdy neprizná.  
    
  • Rozmyslite si, čo presne chcete odpustiť. Uvedomte si, aké pocity vo vás tyhle myšlienky vzbudzujú. Prijmite tieto pocity - keď ich budete odsudzovať alebo potláčať, bude všetko len horšie.  
  •  
  • Premeňte bolestné skúsenosti v poučné. Čo ste bývali mohli urobiť inak? Čo sa z tejto skúsenosti môžete naučiť a čo vám môže pomôcť stať sa lepším človekom?
  •  
  • Pamätajte, že môžete mať pod kontrolou iba to, čo robíte vy, ale nie to, čo robia ostatní. Jeden z dôvodov, prečo je odpustenie tak ťažké, je fakt, že závisí len na vás. Ten druhý si možno nikdy neuvedomí, že konal zle. On / a si síce treba nikdy neponesie následky, ani sa zo skúsenosti nepoučia. Avšak keď v sebe budete dusiť zlosť kvôli tomu, čo sa stalo, ublížite len sami sebe. Naučte sa odpúšťať, bez ohľadu na to, či nejakú snahu vyvinie ten druhý a či dôjdete k nejakému výsledku. Pomôže to vám samotným .  
  •  
  • Odpustiť sami sebe je rovnako dôležité, ako odpustiť druhým. Keď príliš lipneme na veciach z minulosti alebo činoch, ktorých ľutujeme, ľahko zapadne do bludného kruhu sebaobviňovanie namiesto toho, aby sme bolestné skúsenosti použili ako nástroj na to, aby sa z nás stali lepší ľudia v prítomnosti. Použite techniky, opísané v našom článku, ako je obmedzovanie negatívneho hodnotenia seba samých a tréning vedomého prežívania a odpustite sami sebe. Preukážte si rovnakú láskavosť, akú preukazujete druhým.
  •  
  • Pri procese odpúšťania je potreba odpustiť niektoré situácie, ktoré vo vás vyvolali negatívne emócie.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Dávajte naspäť. Začnite u svojho suseda. Snažte sa robiť niečo pre svoju komunitu a ďalších ľudí mimo nej. Keď budete pomáhať druhým, nielen že budete užitoční, ale tiež sa budete cítiť ako lepší človek. 
    
  • Pomáhanie druhým nielen urobíte dobrý skutok, ale má to pre vás i zdravotný prínos. Štedrosť spôsobuje stav, známy ako "pomocníkov opojenia", príval endorfínov, ktorý sa dostaví, keď niečo dobré urobíme pre iného človeka.  
  •  
  • Nemusíte hneď začať rozdávať polievku chudobným alebo si založiť neziskovú organizáciu. Aj drobné každodenné dobré skutky môžu mať veľký účinok. Výskumy ukazujú, že efekt "pošli to ďalej" naozaj funguje - vaša nesebeckosť bude inšpirovať druhých k tomu, aby tiež ukázali štedrosť a boli dobrí, a táto vlna sa bude šíriť ďalej a ďalej.  
  •  
         
 10.  
 11.             6      Prijmite každého takého, aký je. Buďte dobrí a slušní. Užívajte si spoločnosť druhých. Správajte sa k ľuďom tak, ako chcete, aby sa oni správali k nám. 
    
  • Spočiatku môže byť nepríjemné hovoriť s niekým, kto vidí veci "inak", než vy. Nezabudnite, že sa môžete niečo naučiť od každého človeka, ktorého stretnete. A čím rôznorodejšie vaše okolie bude, tým viac si uvedomíte, že sme všetci ľudia.
  •  
         
 12.  
            

Tipy .

                  

Varovanie .

                (50)      
Filozofia a Náboženstvo populárne:
Ako žiť jednoduchý a pokojný život.

Ako sa kajať.

Ako myslieť ako Leonardo da Vinci.

Ako osláviť Čínsky Nový Rok.

Ako zakopať sv Jozefa.

Ako vykonávať wudu.

Ako zakopať sv Jozefa.

Ako astrálne cestovať.

Ako mať sny, ktoré chcete.

Ako komunikovať s mŕtvymi.

Ako si vyrobiť voodoo bábiku.

Ako uhádnuť niečí astrologické znamenie.

Ako sa modliť k Ježišovi.

Ako žiť jednoduchý a pokojný život.

Ako astrálne cestovať.

Ako sa nikdy nevzdávať.

Ako založiť vašu vlastnú krajinu.

Ako sa nikdy nevzdávať.

Ako získať múdrosť.

Ako upokojiť myseľ.

Ako vykonávať wudu.