Home \ Filozofia a Náboženstvo
 

Ako sa nikdy nevzdávať.

 

Ak máte problém so vzdáváním sa, pravdepodobne ste si prežili veľa výziev, problémov a odmietnutie. Možno už ste unavení ľuďmi, ktorí vám stále dookola opakujú, že "čo vás nezabije, to vás posilní" a chcete vedieť, ako nájsť pozitívne myslenie a byť schopní aj naďalej túžiť po úspechu. Po prvé si musíte uvedomiť, že by ste na seba mali byť pyšní za to, že sa o to stále pokúšate. Potom si vytvorte pracovnú morálku a spôsob myslenia, ktoré vám pomôžu dosiahnuť úspech. Stačí len ísť si za svojimi snami!

              

Postup .

    

  Časť 1      Majte správny spôsob myslenia  .

    
   
 1.            1      Majte pozitívnejší prístup. Možno vám teraz pripadá nemožné myslieť pozitívne, pretože máte pocit, že ste už skúsili všetko a nič nefunguje, ale je dôležité zachovať si optimizmus a nikdy sa nevzdávať. Keď budete pozitívne, uvidíte všetky veci vo svojom živote, ktoré vám unikajú len preto, že sa sústredíte len na to negatívne. Budete tiež otvorenejší novým príležitostiam a možnostiam, pretože budete mať správny prístup a budete veriť, že dokážete všetko.  
    
  • Je to pravda! Keď budete pozitívnejší, bude pre vás jednoduchšie riešiť problémy a nebudete zaskočení novými problémami. Keď sa budete sústrediť len na svoje neúspechy, nebudete schopní sa posunúť dopredu.
  •  
  • Keď sa pristihnete, ako si na niečo sťažujete, snažte sa prebiť svoju negatívnu myšlienku dvoma pozitívnymi myšlienkami.
  •  
  • Nemali by ste mať pocit, že keď sa správate pozitívne, niečo tým predstierate a vo vnútri sa cítite smutne. Mali by ste si uvedomiť, že čím viac to budete predstierať, tým viac to pre vás začne byť prirodzené.
  •  
  • Ak chcete byť optimistickejší, obklopte sa šťastnými ľuďmi, ktorí vám umožní viac si vážiť života. Ak máte všetky kamarátmi negatívne, nebude pre vás ľahké myslieť pozitívne a budete mať pocit, že svoje sny môžete vzdať.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Naučte sa akceptovať zmenu. Ak chcete pracovať na tom, aby ste dosiahli správneho štýlu myslenia a naučili sa nevzdávať sa, musíte byť schopní sa prispôsobovať tomu, čo sa deje a akceptovať zmeny - dokonca si ich užívať. Samozrejme je jasné, že keď sa s vami partner rozíde, alebo vám rodina oznámi, že sa sťahujete do iného mesta, vykoľají vás to, ale musíte sa naučiť prispôsobiť sa novej situácii, vyťažiť z nej maximum a vytvoriť si čo najrýchlejšie plán, ktorý vám pomôže ju riešiť.  
    
  • Ako povedala Sheryl Crow: "Zmena vám urobí dobre." Aj keď vás nová situácia zo začiatku vykoľají, povedzte si, že je to pravdepodobne to najlepšie, čo sa vám mohlo stať.
  •  
  • Berte zmenu ako príležitosť naučiť sa niečo nové, stretávať sa s novými ľuďmi a stať sa lepším človekom. Hoci zatiaľ nevidíte tieto pozitívne aspekty danej situácie, mali by ste na seba byť pyšní za to, že to dobre zvládate a posúvate sa stále dopredu.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Poučte sa zo svojich chýb. Ak chcete byť schopní sa nevzdávať, musíte mať také myslenie, ktoré vám umožní zmieriť sa so svojimi chybami a poučiť sa z nich, aby ste ich neopakovali a nemuseli riešiť opakovane rovnaké problémy. Hoci po prvej chybe budete pravdepodobne odradení a budete sa cítiť trápne, mali by ste sa zastaviť a zamyslieť sa nad tým, čo ste urobili zle a čo môžete urobiť pre to, aby ste rovnakú chybu už v budúcnosti neopakovali. 
    
  • Nikto síce nechce robiť chyby, ale chyby vám pomôžu učiť sa a vyhýbať sa budúcim problémom. Možno máte napríklad pocit, že ste urobili veľkú chybu tým, že ste chodili s majetníckym partnerom, ktorý vám nakoniec zlomil srdce, ale ak ste túto chybu urobili predtým v živote, mohla vám pomôcť v tom, aby ste si v budúcnosti nevybrali zlého životného partnera.
  •  
  • nepopieraj fakt, že ste sa mali správať inak. Keď sa budete snažiť neustále pôsobiť dokonale, nikdy sa zo svojich chýb nepoučíte.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Uvedomte si, že vždy budete mať ďalšie príležitosti uspieť. Ak chcete zapracovať na tom, aby ste sa nikdy nevzdávali, musíte si stále uvedomovať, že v budúcnosti budete mať ešte veľa príležitostí k úspechu. Je síce dôležité žiť v prítomnosti, ale mali by ste pracovať na tom, aby ste sa na budúcnosť tešili a mali pocit, že vám má čo ponúknuť. Keď si budete myslieť, že vám ušiel vlak, nebudete schopní si všímať príležitostí, ktoré vám život postaví do cesty. 
    
  • Možno máte pocit, že už nemá zmysel si hľadať ďalšiu prácu, pretože ste neuspeli u trojkolesového pracovného pohovoru, ale v skutočnosti čoskoro zistíte, že si môžete nájsť skvelú prácu, ktorá vám bude vyhovovať, aj keď bude nejaký čas trvať, než sa tam dostanete.
  •  
  • Môžete tiež zapracovať na tom, aby ste otvorili svoju definíciu úspechu. Možno máte v 25 rokoch pocit, že definíciou úspechu je predať svoju knihu, ale v 30 rokoch budete mať pocit, že úspechom je učiť literatúru na strednej škole.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Vyhľadávajte vedomosti. Ak chcete byť odolní a dosiahnuť úspech, musíte sa neustále učiť nielen o živote, ale aj o situácii, v ktorej sa práve nachádzate. Keď sa budete chcieť vzdelávať a bude vás zaujímať okolitý svet, čoskoro uvidíte, že máte neustále možnosť sa niečo naučiť a hľadať nové príležitosti. Môžete získavať tiež znalosti potrebné k práci, ktorú vykonávate, k štúdiu, ktorému sa venujete, alebo ku koníčkom, ktoré vás baví. Čím viac toho budete poznať, tým ľahšie sa vysporiadate s problémami, ktoré vám prídu do cesty. 
    
  • Nejověřenějším spôsobom, ako sa toho naučiť čo najviac, je čítať. Znamená to čítať romány, noviny, alebo si hľadať články o zaujímavých témach na internete. Môžete však tiež hovoriť s expertmi vo vašom odbore, stretávať sa s ľuďmi, ktorí sa venujú rovnakým veciam, alebo žiadať o rady ľudí, ktorí toho vedia viac, než vy.
  •  
  • Kým si budete uvedomovať, že sa toho stále môžete veľa naučiť, nebudete schopní sa úplne vzdať.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Buďte trpezlivejší - keď sa neprestanete snažiť, dosiahnete skvelé výsledky. Ďalším dôvodom, prečo možno chcete svoje snahy vzdať, je to, že chcete, aby sa vám všetko podarilo hneď na prvýkrát. Možno máte pocit, že keď ste odoslali svoj rukopis do piatich vydavateľstvá, prihlásili ste sa o desať rôznych pracovných pozícií, alebo ste šli na rande so štyrmi rôznymi ľuďmi, malo by vám to vyjsť. Cesta k úspechu je ale väčšinou plná neúspechov a nemali by ste to vzdávať skôr, než sa začnete naozaj skutočne snažiť. 
    
  • Niekedy je dobré porozprávať sa s niekým, kto si prechádza tým istým, čím si práve prechádzate vy. Možno ste napríklad smutní z toho, že ste sa prihlásili na vstupný pohovor na 20 pracovných pozícií, ale ešte sa vám nikto neozval späť - je možné, že váš kamarát, ktorý práve získal novú prácu, musel najprv odoslať nie 20, ale 70 životopisov. Chce to odhodlanie a tvrdú prácu, inak svoje ciele nikdy nedosiahnete.
  •  
  • Možno máte pocit, že ste talentovaní, bystrí a tvrdo pracujete a že by váš potenciálny zamestnávateľ, alebo potenciálny partner mal byť rád za to, že vás má. Hoci to môže byť pravda, nemožno očakávať, že si vás ľudia vyberú a sami od seba zistí, ako skvelí ste - budete im to musieť dokázať.
  •  
                   
 12.  
             

  Časť 2      Ako sa vysporiadať s nepríjemnými situáciami  .

    
   
 1.             1      Nebuďte obetí naučené bezmocnosti. Keď sa stanete obeťou naučené bezmocnosti, budete si myslieť, že nikdy neuspejete, pretože sa celý svet obrátil proti vám. Ľudia, ktorí sú obeťami naučené bezmocnosti si myslí, že sa nikdy nikam nedostanú, pretože v minulosti nemali dobré výsledky. Pokiaľ chcete vedieť riešiť nepriaznivej situácie, budete sa musieť naučiť akceptovať nové príležitosti a pripravovať sa na úspech, miesto aby ste si mysleli, že ste odsúdení k neúspechu.  
    
  • Ľudia, ktorí sú obeťami naučené bezmocnosti si myslí: "V minulosti som nezískal prácu, aj keď som sa hlásil o päť pozíciou, takže to musí znamenať, že si už nikdy nenájdem prácu. Pravdepodobne je so mnou niečo v neporiadku, alebo ide len o to, že nepoznám dosť ľudí, takže nemá zmysel sa snažiť a mal by som to vzdať. "
  •  
  • Ak chcete prevziať kontrolu nad svojim osudom, budete musieť myslieť pozitívne a uvedomovať si, že máte šancu danú situáciu zmeniť. Hovorte si napríklad: "Hoci som u posledných piatich pohovorov neuspel, nemal by som sa tým nechať odradiť. Manažéri v týchto spoločnostiach o mňa nemali záujem, ale to neznamená, že keď budem posielať životopisy ďalej, nakoniec si prácu nenájdem. Keď sa budem snažiť, podarí sa mi dosiahnuť úspech. "
  •  
         
 2.  
 3.             2      Nájdite si mentora, ktorému budete dôverovať. Ďalším spôsobom, ako sa vysporiadať s nepriaznivými situáciami, je nájsť si mentora, ktorému budete dôverovať a ktorý vám pomôže vyriešiť vážnejšie problémy vo vašom živote. Keď budete mať niekoho, kto si prešiel tým, čím si práve prechádzate, alebo kto našiel spôsob, ako v živote uspieť, budete sa cítiť sebaistejšie a nebudete mať tendencie vzdávať svojej snahy. Keď budete mať niekoho, s kým si môžete o svojej situácii porozprávať a kto vám bude schopný poradiť, budete mať pocit, že zvládnete všetko.  
    
  • Okrem toho je pravdepodobné, že si aj váš mentor prešiel mnohými skúškami a prekážkami. Keď si s ním o nich porozprávate, budete schopní pokračovať ďalej a nevzdáte sa.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Udržujte si silnú sieť priateľov. Okrem toho, že by ste mali mať mentora, ktorému budete dôverovať, by ste mali mať aj veľa dobrých priateľov, na ktoré sa budete môcť spoľahnúť a ktorí vás v ťažkých chvíľach podrží. Keď budete mať priateľov a rodinu, ktorí vás budú mať radi a bude im na vás záležať a budete súčasťou silnej komunity ľudí, ktorým pôjde o to, aby ste sa mali dobre, budete mať silu vysporiadať sa so všetkými problémami, ktorým budete musieť čeliť. Ak máte pocit, že svoju situáciu musíte riešiť sami, budete sa čoskoro cítiť bezmocne a budete to chcieť vzdať. 
    
  • Keď budete mať niekoho, s kým budete hovoriť o svojich prekážkach, aj keď vám tento človek nebude schopný dobre radiť, budete mať pocit, že v tom nie ste sami. Stačí mať niekoho, komu sa budete môcť vypovedať a kto vám dá pocit, že vaša budúcnosť je nádejná.
  •  
  • Keď budete hovoriť s ľuďmi, ktorým na vašich problémoch záleží, zbavíte sa tým stresu - keď svoje pocity budete dusiť v sebe, budete sa cítiť slabo a budete mať chuť všetko vzdať.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Nezabúdajte o seba starať. Ak si prechádzate ťažkým obdobím, pravdepodobne nemyslíte na to, že by ste mali jesť trikrát denne, pravidelne sa sprchovať, alebo odpočívať. Ak ale chcete mať silu všetko zvládnuť, musíte tieto veci robiť, inak nebudete psychicky ani fyzicky dostatočne silní. Budete to chcieť vzdať, pretože budete unavení, nebudete mať dostatok energie zo zdravého jedla a budete si pripadať špinaví a neupravení.  
    
  • Keď budete jesť pravidelne zdravé jedlá s dostatkom bielkovín, ovocia, zeleniny a zdravých sacharidov, budete mať viac energie a dokážete prekonať všetky strasti, s ktorými sa stretnete.
  •  
  • Snažte sa spať 7-8 hodín denne a chodievajte do postele aj vstávajte každý deň v rovnakom čase. Pomôže vám to získať dostatok energie na to, čo každý deň budete musieť riešiť.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Buďte akčné. Ak sa nechcete vzdávať, nesmiete len sedieť a sťažovať si na svoje neúspechy, váľať sa v posteli a hľadať si výhovorky pre všetky veci, ktoré sa vám kedy nevydarili. Musíte sa správať akčne a vytvoriť si plán, ktorý vám pomôže dosiahnuť úspech - znamená to snažiť sa, hľadať si prácu, zoznamovať sa s ľuďmi, chodiť na rande, alebo sa inak snažiť dosiahnuť svoje ciele. Keď budete len sedieť a nariekať a budete trpieť sebaľútosťou, žiadnych úspechov sa nikdy nedočkáte. 
    
  • Všetci si samozrejme čas od času musíme dovoliť sa chvíľu ľutovať. Nemôžete si ale dovoliť to, že sa do týchto pocitov príliš ponoríte a umožníte im, aby vám bránili pokračovať vo vašich snahách.
  •  
  • Najprv sa posaďte a napíšte si plán úspechu. Keď si napíšete všetko, čo musíte urobiť pre to, aby ste uspeli, budete mať väčšiu šancu získať to, čo chcete.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Budujte svoje sebavedomie. Je pravda, že po rokoch neúspechov, nedosažených prác a odmietnutie vaše sebavedomie pravdepodobne silne utrpí, ale nesmiete dovoliť, aby vám to spôsobilo pocit, že si nič lepšie nezaslúžite. Mali by ste pracovať na tom, aby ste mali sami seba radi, zmenili nedostatky, ktoré si uvedomujete a boli spokojní sami so sebou. Skutočné sebavedomie síce nevybudujete za niekoľko dní, ale čím skôr s tým začnete, tým skôr to dosiahnete. 
    
  • Zbavte sa pochybností, ktoré o sebe máte a uvedomte si, že dosiahnete všetko, čo si zmyslíte. Keď o sebe budete pochybovať ako prvý, všetci ostatní o vás budú tiež pochybovať.
  •  
  • Trávte čas s ľuďmi, s ktorými sa cítite dobre a vyhýbajte sa ľuďom, ktorí vás ponižujú.
  •  
  • Pracujte na pozitívne reči tela a kým to pre vás nebude prirodzené, predstierajte to. Stojte rovno, nehrbte sa a neprekrižujte si paže pred telom. Snažte sa pôsobiť spokojne a otvorene všetkému, čo vám život postaví do cesty.
  •  
         
 12.  
 13.             7      Nechajte sa posilniť svojimi neúspechmi. Iste ste už niekedy počuli, že "čo vás nezabije, to vás posilní." Toto tvrdenie nie je vždy pravdivé - ak prežijete príliš veľa neúspechov a dovolíte, aby vás tieto prekážky odradili od snáh dosiahnuť svoje ciele, budete sami seba ponižovať, miesto aby ste si vytvorili hrošiu kožu. Musíte sa naučiť prijať neúspechy a poučiť sa z nich, namiesto aby ste mali pocit, že si žiadny úspech nezaslúžite. 
    
  • Keď neuspejete, nedovoľte si cítiť sa kvôli tomu ešte horšie, ale zamyslite sa nad tým, čo ste sa naučili. Zamyslite sa nad tým, čo by ste mohli nabudúce urobiť inak, aby ste úspechu skutočne dosiahli.
  •  
  • Buďte na seba pyšní aj za svoje neúspechy. Mnoho ľudí sa ani nepokúša dosiahnuť to, čo si želajú, pretože majú strach. Nie je síce príjemné neuspieť, ale ide o jediný spôsob, ako dosiahnuť to, čo chcete.
  •  
         
 14.  
 15.             8      Nedovoľte, aby vám vaša minulosť diktovala vašu budúcnosť. Možno máte pocit, že pretože ste toľkokrát neuspeli a nemali ste napríklad šťastie s predajom svojej prvej knihy, hľadaním partnera, alebo chudnutím, nikdy nebudete schopní dosiahnuť úspech. V skutočnosti ale mnoho úspešných ľudí začínalo veľmi skromne, vyrastalo v chudobe a veľkú časť života sa čelilo odmietnutím. Vaša minulosť by vám mala dodávať silu a chuť uspieť, namiesto toho, aby vám spôsobovala pocity menejcennosti. 
    
  • Je možné, že máte pocit, že vám vaša práca len zobrala sebaúctu a cítite sa neschopní, ale to však neznamená, že takáto bude aj vaša ďalšia práca. Vaša minulá zamestnania by vás mala inšpirovať k tomu, aby ste si našli niečo lepšie.
  •  
  • Ak máte pocit, že ste odsúdení k tomu, že sa vám bude minulosť stále opakovať, budete sabotovať sami seba. Ak ste napríklad vo skvelom vzťahu, ale dokážete myslieť iba na svojej bývalej neúspešnej vzťahy, je takmer isté, že pokazíte aj tento vzťah, pretože si budete myslieť, že si nezaslúžite nič lepšie.
  •  
         
 16.  
             

  Časť 3      Buďte silní  .

    
   
 1.             1      Stanovujte si rozumné ciele. Ak chcete byť silní, mali by ste si stanovovať rozumné ciele, ktoré možno dosiahnuť. Keď sa budete snažiť dosiahnuť na samý vrchol, pravdepodobne neuspejete, ale nemali by ste si stanovovať ani tak malé ciele, že nebudete mať žiadny pocit zadosťučinenia a pýchy z ich dosiahnutie. Keď si život zariadite tak, aby bol zvládnuteľný, nebudete mať chuť svoje snahy vzdávať. 
    
  • Ak je vaším cieľom napríklad vydať román, pravdepodobne sa budete musieť potýkať so sklamaním a s mnohými rokmi neúspechov, pretože budete mať pocit, že sa vám to nikdy nepodarí.
  •  
  • Keď si však stanovíte malé ciele, ako napríklad vydať poviedku v žurnálu, postupne vydávať poviedky vo väčších periodikách a nakoniec dosiahnuť až k prvej verzii románu, budete schopní tieto ciele dosiahnuť a budete sebaistejší.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Zistite, či je potrebné nájsť nové spôsoby dosahovanie vašich cieľov. Nikto to síce nechce počuť, ale niekedy je nutné si sadnúť a zamyslieť sa nad tým, či sa nemučíte tým, že sa snažíte robiť veci stále rovnako. Je možné, že sa chcete stať herečkou na Broadwayi, ale zamyslite sa nad tým, či svoju vášeň nemôžete využiť inak - napríklad učiť deti v dramatickom krúžku, hrať v menších divadlách, alebo si založiť blog popisujúci vaše snahy dosiahnuť vášho cieľa. 
    
  • Nemali by ste to brať ako slevování z nárokov, ale skôr ako spôsoby, ako si uľahčiť život.
  •  
  • Nemali by ste tráviť celý život tým, že si budete myslieť, že nič nedokážete, pretože sa vám to nepodarilo na prvýkrát. S takými pocitmi budete stále len nespokojní.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Naučte sa zvládať stres. Ďalším spôsobom, ako si zachovať silu aj keď čelíte neúspechom, je naučiť sa riešiť stres, ktorý vám môže spôsobovať túžbu všetko vzdať. Či už si nemôžete nájsť prácu, ktorá vám uhradí zdravotné poistenie, máte problémy v rodine, alebo sa vám nedarí napísať divadelnú hru, musíte mať spôsoby, ako riešiť stres, inak nedokážete to, po čom túžite. Tu je niekoľko vecí, ktoré vám pomôžu sa stresu zbaviť: 
    
  • Trávte čas s ľuďmi, s ktorými sa cítite dobre
  •  
  • Zbavte sa vecí, ktoré vás stresujú
  •  
  • Ak je to možné, začnite pracovať trochu menej
  •  
  • Robte jogu alebo meditujte
  •  
  • Pite menej kofeínu
  •  
  • Nepoužívajte alkohol ako barličku
  •  
  • Porozprávajte sa o svojich problémoch s kamarátom, alebo psychológom
  •  
  • Veďte si denník
  •  
         
 6.  
 7.             4      Prestaňte robiť stále to isté a očakávať rôzne výsledky. Ak chcete byť silní a nevzdávať sa, mali by ste si nájsť nové spôsoby, ako nazerať na svoju situáciu. Ak ste odoslali 70 životopisov a nikto sa vám neozval, možno nebude najlepšie odosielať ďalších 70 životopisov - skúste radšej niekoho požiadať, aby vám životopis opravil, pozrel sa na váš sprievodný list, alebo si začnite hľadať skúsenosti vo forme dobrovoľníckej práce, alebo si hľadajte nové pracovné kontakty. Keď budete robiť stále dookola to isté, budete mať pocit, že len mlátite hlavou o stenu. 
    
  • Ak ste napríklad boli na 25 prvých rande, ale na žiadnom druhom, mali by ste sa zamyslieť nad tým, čo by ste mohli na svojom prístupe zmeniť. Neznamená to, že je s vami niečo zle, ale že musíte zmeniť svoju perspektívu.
  •  
  • Niekedy ide len o to, že potrebujete zmenu. Ak napríklad už roky svojho šéfa prosíte o zvýšenie platu, alebo o ďalšie pracovné povinnosti, ale nedarí sa vám to, možno je na čase začať si hľadať novú prácu.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Nedovoľte, aby vám niekto znižoval vašu sebaúctu Je ľahké mať pocit, že by ste to mali vzdať, keď vám všetci okolo vás budú tvrdiť, že to je vaša jediná možnosť. Nemôžete ale dovoliť ostatným ľuďom, aby vám hovorili, kým ste - či už ide o personalistov, editory z nakladateľstva, alebo milostné partnermi. Musíte svoju sebaúctu budovať sami zvnútra a nedovoliť ostatným ľuďom, aby na ňu mali akýkoľvek vplyv.  
    
  • Ak vám ľudia poskytujú konštruktívnu spätnú väzbu, mali by ste ich samozrejme počúvať. Ak ostatní chcú, aby ste sa zlepšovali, mali by ste im načúvať a pokúsiť sa svoje nedostatky zmeniť.
  •  
  • Uvedomte si, že svet je krutý a väčšina ľudí trávi svoj život tým, že sa vysporiadajú s odmietnutím. Nemyslite si, že to riešite len vy a zamerajte sa na to, aby ste zmenili svoj prístup k tomuto nepríjemnému aspekte života.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Udržujte si správnu perspektívu. Ak chcete mať silu a motiváciu pokračovať, musíte si vedieť držať odstup a zadívať sa na život z diaľky. Je váš život skutočne tak zlý, ako sa vám zdá? Iste - možno nemáte svoju snovú prácu, ale uvedomte si, že v dnešnej dobe máte šťastie, že vôbec nejakú prácu máte. Iste nie je príjemné byť bez partnera, ale uvedomte si, že ste zdraví a máte veľa priateľov, ktorí pre vás chcú len to najlepšie. Pripomínajte si všetko dobré vo svojom živote a využite to k tomu, aby ste získali motiváciu dosahovať svojich úspechov.  
    
  • Napíšte si zoznam vecí, za ktoré ste vďační. Napíšte si všetko, pre čo vám stojí za to žiť a často si to pročítejte. Uvedomíte si vďaka tomu, že na tom nie ste tak zle.
  •  
  • Poďakujte svojim priateľom a blízkym za všetko, čo pre vás urobili. Pomôže vám to uvedomiť si, že váš život nie je len negatívne.
  •  
         
 12.  
 13.             7      Staňte sa súčasťou komunity ľudí, ktorí chcú to isté. Ak sa nechcete vzdávať, pridajte sa ku skupine ľudí, ktorí si prechádza podobnou cestou, ako vy. Ak trpíte alkoholizmom, začnite chodiť na stretnutia anonymných alkoholikov. Ak chcete vydať knihu, začnite chodiť na stretnutia spisovateľov. Ak si chcete nájsť partnera, začnite chodiť na rýchla rande. Možno máte pocit, že ste jediní, kto rieši to, čo práve riešite, ale keď sa budete trochu snažiť, uvedomíte si, že v tom rozhodne nie ste sami. 
    
  • Rovnako zmýšľajúci ľudia vám môžu poradiť, podporiť vás a dodať vám pocit, že niekam patríte.
  •  
         
 14.  
            

Tipy .

                (4)      
Filozofia a Náboženstvo populárne:
Ako mať sny, ktoré chcete.

Ako si podľa numerológie spočítať číslo svojho mena.

Ako požehnať domu.

Ako sa modliť k Ježišovi.

Ako si spomenúť na minulé životy.

Ako požehnať domu.

Ako správne meditovať.

Ako žiť život naplno.

Ako sa stať pastafariánem.

Ako sa vysporiadať so stresom.

Ako vykladať tarotové karty.

Ako sa stať Mentalist.

Ako sa modliť v islame.

Ako získať múdrosť.

Ako správne meditovať.

Ako sa stať budhistickým mníchom.

Ako čítať z dlane.

Ako komunikovať s mŕtvymi.

Ako si spomenúť na minulé životy.