Home \ Filozofia a Náboženstvo
 

Ako myslieť ako Leonardo da Vinci.

 

Leonardo da Vinci bol renesančný muž: vedec, matematik, inžinier, vynálezca, anatóm, maliar, sochár, architekt, botanik, hudobník a spisovateľ. Pokiaľ chcete zapracovať na svojej zvedavosti, kreativite, alebo sa chcete naučiť myslieť vedecky, Leonardo da Vinci je pre vás skvelým príkladom. Ak sa chcete naučiť myslieť ako tento velikán, prečítajte si náš článok.

              

Postup .

    

    1      Buďte zvedavejší  .

    
   
 1.            1      spochybňujte získané múdrosti a autoritu. Úprimná inovácie vyžaduje, aby ste rovnako ako Leonardo da Vinci spochybňovali akceptované odpovede na zložité otázky a aktívne si tvorili vlastné názory o svete. Leonardo dôveroval svojim zmyslom a intuíciu viac, než "múdrosti" ostatných ľudí, ako historické, tak moderné, a spoliehal sa sám na seba a na svoje skúsenosti. 
    
  • Pre Leonarda znamenala zvedavosť pozerať sa dopredu aj späť a hľadať ďalšie odpovede, pozerať sa za klasické moudro kresťanskej Biblie, študovať gréckej a rímskej texty a filozofické modely myslenia a venovať sa vede a umení.
  •  
  • Cvičenie: Zmerajte sa na nejaký problém, koncept, alebo tému, ktoré vás zaujíma, z opačného pohľadu. Aj keď ste si istí tým, že "rozumiete" tomu, prečo je nejaká maľba krásna, ako funguje sláčikový kvartet, alebo že viete všetko o stave polárneho ľadu, snažte sa svoj vlastný názor vyvrátiť a hľadať alternatívne myšlienky. Pripravte si argumenty, ktoré pôjdu proti tým vašim a zahrajte sa na diablovho advokáta.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Riskujte, že budete chybovať. Kreatívne mysliteľ sa neschováva za bezpečnými názory, ale snaží sa zistiť pravdu aj za cenu toho, že sa znemožní a urobí niečo zle. Uvoľnite svoju kreativitu a nadšenie a nebojte sa chybovať. Berte chyby ako príležitosť na zamyslenie a správajte sa tak, aby vám neprekážalo ich robiť. Veľkosť vždy predstavuje riziko neúspechu. 
    
  • Leonardo da Vinci študovať fyziognómiu, čo bol vedný odbor, ktorý sa zaoberal charakterom a tvárovými rysy. Teraz sa vie, že tento odbor nemá žiadne opodstatnenie a nemá vedecké základy, ale v čase Leonarda da Vinciho išlo o trendovú záležitosť. Možno práve táto "paved" prispela k jeho záujmu o štúdium ľudskej anatómie. Hoci si dnes myslíme, že to bol krok vedľa, mali by sme to brať skôr ako krok smerom k vyššej pravde.
  •  
  • Cvičenie: Nájdite si nejakú starú, vyvrátenú, alebo kontroverzný myšlienku a zistite si o nej všetko. Zamyslite sa nad tým, aké by to bolo vidieť svet týmto alternatívnym spôsobom. Nájdite si niečo o Bratstvu slobodného ducha, o pekelných anjeloch, alebo o spoločnosti Harmony a zamyslite sa nad ich pohľadom na svet a predstavte si, aké by to bolo žiť vo svete, kde by ich názory boli uznávané. V čom urobili títo ľudia chybu?
  •  
         
 4.  
 5.             3      Snažte sa získať čo najviac vedomostí. Zvedavý mysliteľ sa zaujíma o neznámej, tajomné a desivé veci. Keď sa Leonardo učil anatómiu, strávil nespočet hodín štúdiom mŕtvol v nie príliš sterilnom prostredí. Jeho hlad po vedomostiach jednoducho prevážil strach a vďaka tomu sa stal pionierom štúdia ľudského tela.  
    
  • Cvičenie: Venujte sa nejakému téme, ktoré vás desí. Bojíte sa konca sveta? Zistite si toho čo najviac o apokalypse a Eschatológia. Bojíte sa upírov? Prečítajte si všetko, čo nájdete o Vladovi Napichovači. Bojíte sa jadrových vojen? Naučte sa všetko o J. Robert Oppenheimer a Projektu Manhattan.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Hľadajte spojitosti vo všetkých veciach. Myslieť zvedavo znamená hľadať si vzor v myšlienkach a obrazoch, nachádzať podobnosti vo veciach, ktoré spolu zdanlivo nesúvisia a nepozerať sa len na rozdiely. Leonardo da Vinci by nikdy nevynašiel svojho mechanického koňa, ktorý sa stal jeho kolien, keby si nespojil zdanlivo nespojiteľné - jazdu na koni a jednoduché nástroje. Snažte sa nájsť si niečo podobné a hľadajte veci, ktoré si môžete spojiť, miesto aby ste nezvyklé spojitosti vnímali ako "zlé". 
    
  • Cvičenie: Zatvorte oči a nakreslite si na papier náhodne rôzne čiary a kruhy. Potom otvorte oči a dokončite svoj obrazec. Pozrite sa do nezmyselné čmáranice, ktorú ste poslepiačky nakreslili a snažte sa v nej nájsť nejaký zmysel. Môžete si tiež v hlave povedať niekoľko slov, ktorá vás len tak napadnú a napísať si z nich báseň, alebo dokonca poviedku.  
  •  
         
 8.  
 9.             5      Robte si vlastné závery. Zvedavý mysliteľ sa neuspokojuje s tým, čo spoločnosť považuje za akceptovateľné odpovede a overujte si všetky tieto odpovede svojim vlastným pozorovaním, aby si mohol vytvoriť vlastné názory založené na skúsenostiach. 
    
  • Neznamená to, že môžete pochybovať o existencii Austrálie, pretože ste ju nikdy na vlastné oči nevideli, ale nemali by ste sa báť si tvoriť vlastné názory na všetko, čo uvidíte a všetko si testovať po svojom.
  •  
  • Cvičenie: Zamyslite sa nad tým, kedy ste si naposledy utvorili na niečo názor vďaka niekomu inému. Mohlo ísť o niečo jednoduché, napríklad názor na film utvorený vplyvom recenzie, alebo nejaký tlak okolia. Vráťte sa k tomu filmu a pozrite sa na neho čerstvýma očami. Potom si urobte svoj vlastný názor.
  •  
                   
 10.  
             

    2      Myslite vedecky  .

    
   
 1.             1      Klaďte si vedecké otázky. Niekedy sú aj tie najjednoduchšie otázky tými najzložitejšími? Ako to, že vtáky lietajú? Prečo je nebo modré? Tieto otázky nútili Leonarda da Vinciho venovať sa vynálezom a vede. Nestačila mu odpoveď "pretože to tak zamýšľal Boh" a chcel sa dopídit menej abstraktné odpovede. Poučte sa z toho a zisťujte si čo najviac vecí o tom, čo vás zaujíma. Potom ich testujte a získavajte výsledky. 
    
  • Cvičenie: Napíšte si aspoň päť otázok o nejakom téme, ktoré vás zaujíma a o ktorom by ste toho chceli vedieť viac. Namiesto aby ste si všetko zisťovali na wikipedii a potom zabudli, o čom ste si čítali, si vyberte jednu otázku zo svojho zoznamu a týždeň s jej zaoberajte. Ako rastú šampiňóny? Čo je to koral? Čo je to duša? Zájdite si do knižnice, napíšte si o tom, niečo si nakreslite a dôkladne sa nad tým zamyslite.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Otestujte si svoje hypotézy pomocou pozorovania. Až si začnete na nejakú tému tvoriť vlastný názor a budete mať pocit, že sa blížite k nájdeniu správnej odpovedi, určite si kritériá, pomocou ktorých by ste mohli svoje hypotézy buď potvrdiť, alebo vyvrátiť. Čo by mohlo dokázať, že máte pravdu? Čo by mohlo dokázať, že pravdu nemáte? Ako môžete svoje nápady otestovať? 
    
  • Cvičenie: Vymyslite si testovateľné teóriu pre svoje otázky a urobte si pokus. Môžete si zohnať hlinu a skúsiť si vypestovať vlastné šampiňóny, aby ste sa naučili rôzne metódy ich pestovania.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Pokračujte so svojimi myšlienkami až do konca. Vedecký mysliteľ mapuje svoje myšlienky a vždy ich dôkladne otestuje, overí a akceptuje, alebo vyvráti. Venujte sa každej téme až do konca. Bežní ľudia sa často uspokoja s prvou odpoveďou a ignorujú zložitejšie prácu, ktorá by im mohla priniesť presnejšie výsledky. Pokiaľ chcete myslieť ako Leonardo da Vinci, musíte vyskúšať všetky možnosti. 
    
  • Cvičenie: Trénujte si myšlienkové mapy. Dobrým nástrojom, ktorý vám môže pomôcť skombinovať predstavivosť a logiku, sú myšlienkové mapy, čo sú štruktúry slov a myšlienok, ktoré máte v hlave spojené. Uľahčí vám pamätania všetkých vašich myšlienkových pochodov, úspechov i neúspechov. Pomocou myšlienkových máp zlepšíte svoju pamäť a zapracujete na kreativite.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Zo základov neúspechov budujte nové koncepty. Vedec berie neúspešné experimenty rovnako ako tie úspešné - jedna možnosť zo zoznamu všetkých možností bola eliminovaná a nachádza sa teda o krok bližšie k pravde. Poučte sa z hypotéz, ktoré sa ukázali ako nepravdivé. Ak ste si boli úplne istí, že ste prišli na dokonalý spôsob, ako si usporiadať pracovný deň, napísať poviedku, alebo prestavať motor a zistili ste, že ste sa pomýlili, môžete to osláviť! Dokončili ste experiment a zistili ste, ako to nebude fungovať. 
    
  • Cvičenie: Zamyslite sa nad nejakým svojím neúspechom. Napíšte si všetko, čo ste sa vďaka nemu naučili a vymyslite spôsoby, ako by ste nabudúce mohli postupovať, aby ste sa neúspechu vyhli.
  •  
         
 8.  
             

    3      Trénujte kreativitu  .

    
   
 1.             1      Veďte si detailné ilustrovaný denník. Veľa z toho, čo teraz považujeme za cenné umenie boli denníkové zápisky a náčrty Leonarda da Vinci, ktoré si zapisoval nie preto, aby tvoril majstrovské diela, ale preto, že žil tak kreatívnym životom, že pre neho bolo bežné zaznamenávať svoje každodenné myšlienky a kresliť si k nim obrázky. Keď si budete všetko zapisovať, prinúti vás to myslieť trochu inak a formulovať vaše myšlienky čo najpresnejšie a najkonkrétnejšie. 
    
  • Cvičenie: Vymyslite si zoznam tém, o ktorých si budete zapisovať všetko, čo vás napadne. Môžete si určiť napríklad "televízie", alebo "Bob Dylan". Začnite sa každému z týchto tém venovať a píšte si, kreslite si a tvorte si asociácie. Keď si niečím nebudete istí, naučte sa to.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Píšte popisné. Pracujte na svojej slovnej zásobe a používajte správne slová. Používajte metafory, prirovnanie a analógie, aby ste popísali abstraktné koncepty a hľadajte spojitosti medzi svojimi myšlienkami. Neustále sa zaoberajte svojimi myšlienkovými pochodmi. Popisujte veci pomocou zmyslov - chuť, vôňa, pocit - a tiež pomocou ich symbolizmu, vášho vnímania a ich významu. 
    
  • Cvičenie: Prečítajte si báseň Charlesa Simic "Vidlička". Básnik v nej opisuje jednu z najobyčajnejších vecí každodenného života veľmi presne a zároveň veľmi zaujímavo.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Snažte sa vidieť jasne. Jedným z Mott Leonarda da Vinci bolo "sapere Verdera" (vedieť, ako vidieť), na ktorom postavil celú svoju prácu vo vede a umení. Pri zapisovaní do svojho denníka zapracujte na tom, ako vidíte okolitý svet a zamerajte sa na tie najzaujímavejšie zvláštnosti. Napíšte si všetko, čo každý deň uvidíte, zaujímavé veci, graffiti, gestá, zvláštne oblečenie, zvláštny jazyk a všetko ostatné, čo vás zaujme. Všetko si zaznamenávajte a staňte sa encyklopédií malých momentov a všetky si ich ukladajte vo forme slov a obrazov. 
    
  • Cvičenie: Nemusíte si denník viesť ako v 15. storočí. Foťte si veci svojim mobilným telefónom. Každý deň si nájdite niekoľko vecí, ktoré vás zaujmú a odfoťte si ich. Po ceste domov si fotky prezrite a zamyslite sa nad tým, prečo vás tieto veci zaujali. Snažte sa hľadať spojitosti v chaose.
  •  
         
 6.  
 7.             4      rozhadzujte veľké siete. Leonardo da Vinci bol platonickým ideálom renesančného muža: venoval sa vede, umení, bol vynálezcom a iste by bol frustrovaný dnešným obmedzeným pohľadom na "kariéru". Je ťažké si ho predstaviť pri jednotvárne prácu v kancelárii, alebo ako večer sedia doma a sleduje seriály. Ak vás zaujíma niečo, čo sa vymyká vašim bežným skúsenostiam, berte to ako príležitosť a nie ako výzvu. Prijmite luxus moderného života a užívajte si jeho nekonečné možnosti a nekonečnú slobodu, ktorú máme. 
    
  • Cvičenie: Napíšte si zoznam vecí, ktoré chcete dosiahnuť počas nasledujúcich mesiacov alebo rokov. Chcete napísať román? Alebo sa naučiť hrať na banjo? Nemá zmysel na nič čakať. Nikdy nie je neskoro sa naučiť niečo nové.
  •  
         
 8.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

               (1)      
Filozofia a Náboženstvo populárne:
Ako sa modliť ruženec.

Ako založiť vašu vlastnú krajinu.

Ako mať mimotelové zážitok.

Ako otvoriť svoje čakry.

Ako nosiť hidžáb.

Ako sa modliť v islame.

Ako vykladať tarotové karty.

Ako sa kajať.

Ako sa kajať.

Ako založiť vašu vlastnú krajinu.

Ako sa nikdy nevzdávať.

Ako vykonávať rituálne vykurovanie domu.

Ako sa vysporiadať so stresom.

Ako sa nikdy nevzdávať.

Ako mať sny, ktoré chcete.

Ako uhádnuť niečí astrologické znamenie.

Ako upokojiť myseľ.

Ako používať dosku Ouija.

Ako sa modliť k Ježišovi.

Ako sa modliť k Ježišovi.

Ako si podľa numerológie spočítať číslo svojho mena.