Home \ Filozofia a Náboženstvo
 

Ako sa stať nasledovníkom Ježiša.

 

Ak chcete, nič vám nebráni študovať Ježišov život a vytvoriť si s ním pevný vzťah. Ak chcete prehĺbiť svoje poznanie a pridať sa k nasledovateľom Krista, môžete mu umožniť, aby priaznivo ovplyvnil váš život. Môžete pocítiť prítomnosť Božej rodiny a nasledovať Ježišov život. Berte Krista ako súčasť svojho života a zdieľajte ho s ostatnými ľuďmi.

              

Postup .

    

    1      Zmeňte svoj život k obrazu Krista  .

    
   
 1.            1      Buďte nápomocní, otvorenie a pokorní. Kristus a jeho nasledovníci boli bežní ľudia, ktorí pracovali, pomáhali potrebným a dodávali ľuďom nádej. Žili stále na ceste, často bez strechy nad hlavou a väčšinu svojho času trávili tým, že sa učili, meditovali a odovzdávali ľuďom Božiu múdrosť. Nemusíte sa vydávať na púť a žiť ako misionár, ale musíte si uvedomiť, že zároveň nemusíte byť bohatí a nepotrebujete ani dobré spoločenské postavenie alebo špeciálne zručnosti. Boh využíva úplné základy - jednoduché slová a správy. Čím menej vás bude zaujímať materiálna stránka života, tým viac sa budete môcť sústrediť na to, čo vám Ježiš hovorí o živote a pravde. Keď urobíte niečo zle, musíte ho požiadať o odpustenie, aby ste sa dostali do neba. 
    
  • Skúste svoj život zjednodušovať. Nie je nutné stať sa misionárom, alebo kňazom. Stačí, keď si kúpite Bibliu a začnete ju študovať. Prečítajte si knihy apoštolov a Nový zákon. Nepozerajte sa večer na televíziu, radšej si pročítejte Bibliu a premýšľajte o tom, čo pre vás ktoré pasáže znamenajú. Modlite sa a myslite na Krista a jeho ľudí.  
  •  
  • Kresťania musia často pracovať na tom, aby neboli pyšní a márniví. Nasledovníci Ježiša by nemali byť pyšní na svoju pokoru, alebo sa chváliť svojím duchovným životom. Musíte sa snažiť zjednodušiť svoj život - nie preto, že sa vďaka tomu budete cítiť "lepší" ako ostatní. Môžete si sami vybrať, ako budete Ježiša nasledovať, pretože vďaka tomu budete bližšie Bohu a budete schopní oceniť i ďalšie veriaci. Ste jedným z bratov a sestier Ježiša Krista.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Hovorte o Ježišovi. Hoci Ježiš s ľuďmi často komunikovať pomocou kryptických príbehov, k svojim nasledovníkom bol vždy úprimný, nič neskrýval a dôveroval svojim slovám. S priateľmi a kolegami a so svojou rodinou by ste mali hovoriť vždy priamo. Vďaka tomu bude váš život oveľa jednoduchší. 
    
  • Skryté zámery a snaha o manipuláciu s ostatnými je na pracovisku, ale aj v rodinách veľmi častým javom. Hovorte vždy to, čo si myslíte a hovorte s láskou. Väčšina ľudí rešpektuje úprimnosť a slušné správanie.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Milujte svojich blížnych rovnako ako sami seba. Neodsudzujte ostatné - súdiť môže iba Boh. Pretože "láska nikdy nezlyhá" a "Boh je láska," hľadajte v ostatných len to dobré a buďte im priateľom: očakávajte vždy len to najlepšie a majte s ľuďmi pozitívne vzťahy. Nemajte o sebe príliš vysokú mienku. Vždy predpokladajte, že si s novými ľuďmi padnete do oka a snažte sa naučiť sa niečo nové od každého, koho stretnete. Pomáhajte ostatným, hovorte vždy pravdu a snažte sa byť šťastní a láskaví za každých okolností. Urobte si čas aj na ľudí, ktorí sa od vás niečím líšia, alebo ktorí majú iné skúsenosti ako vy a načúvajte im s otvoreným srdcom.       
 6.  
 7.             4      Naučte sa nejakú profesiu alebo remeslo. Než sa Ježiš vybral odovzdávať ľuďom evanjelia, strávil mnoho rokov ako tesár u Jozefa, manžela Panny Márie. Keď sa budete venovať nejakému remeslu a naučíte sa niečo nové, budete schopní pomáhať ľuďom a budete žiť oveľa jednoduchšie život. Buďte dobrí v tom, čo robíte a venujte časť svojho života pomôcť ostatným, či už pôjde o kresťanov, alebo nie. Buďte užitoční a spoľahliví.       
 8.  
 9.             5      Pomáhajte potrebným. Kto z vášho okolia potrebuje, aby ste sa za neho postavili? Kto potrebuje možnosť porozprávať? Ježiš vyhľadával odstrkovanej a potrebných ľudí a pomáhal im skutočnými činmi, nie iba slovami. 
    
  • Buďte empatickí a trávia čas s ľuďmi, ktorí nemajú také šťastie ako vy. Môžete pomáhať bezdomovcom, robiť dobrovoľníka v nemocnici atď. Trávte čas s ľuďmi, buďte k nim milí a učte sa od nich. Nebuďte len turistom v ich utrpení - pomáhajte im.
  •  
  • Charita. Nemusíte darovať veľa peňazí. Vaším darom môže byť niečo iné.
  •  
  • Ponúknite niekomu odvoz, kúpte mu lístok na autobus, alebo sprevádzajte staršieho človeka k lekárovi. Môžete tiež skúsiť nájsť nezamestnanému človeku prácu.
  •  
  • Navštevujte vdovy a siroty. Skúste prekvapiť svoju babičku návštevou.
  •  
  • Uvarte večeru a pozvite kamaráta, ktorý má finančné problémy, alebo niekomu nechajte anonymne doviezť jedlo a nehovorte, že je od vás.
  •  
  • Napíšte list deťom, ktorých otcovia sú vojaci v zámorí a dajte im najavo, že vám na nich záleží a vážite si toho, čo ich otcovia robia.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Nájdite si kostol, ktorý vám bude vyhovovať ako vierou, tak charitatívnou činnosťou. Spolupracujte s charitatívnymi organizáciami. Niektoré kostoly kladú na charitu a misionársku prácu veľký dôraz.       
 12.  
 13.             7      Neste si svoj vlastný kríž. Nemusíte byť mučeníkom, aby ste mohli nasledovať Krista, ale musíte sa naučiť riešiť si svoje vlastné problémy sami. Oddajte sa vyššej moci, ako ste vy sami. Mali by ste sa vedieť postaviť za každého, kto to bude potrebovať a stať sa strážcom pravidiel komunity. 
    
  • Väčšina kresťanov sa niekedy stretáva s pochybnosťami. Aj Kristus vydržal 40 dní pokušenia v púšti, omráčený ľudskými pochybnosťami. Bol to tiež len človek a musel odolávať pokušeniu ako my. Aj on na kríži kričal: "Otče, prečo si ma zatratil?" "Odovzdávam sa do Tvojich rúk!" Tento konflikt skončil. Víťazstvo nad hriechom a smrťou sa dostavilo vzápätí. Aj vy sa dokážete vysporiadať so slabosťou, pokušením a pochybnosťami a nakoniec vyjdete silnejší a vaša viera bude neotrasiteľná.
  •  
  • Pristupujte k všetkým ťažkostiam a problémom vytrvalo a sústredene: urobí to z vás lepšieho človeka aj lepšieho nasledovateľov Krista.  
  •  
         
 14.  
 15.             8      Hľadajte múdrosť a odovzdávajte ľuďom Božie dary. Snažte sa priniesť do životov kresťanov rovnováhu. Keď budete slepo bojovať za nejakú tradíciu alebo dogma a zahrievať kostolné lavici, nebudete kresťanom. Zamyslite sa nad tým, ako budete svoju vieru podporovať. Ďakujte Bohu za všetko, čo máte. Stojte za tým čo ste sa od Ježiša naučili a berte tieto veci ako súčasti svojho bežného života.                 
 16.  
             

    2      Staňte sa súčasťou Cirkvi  .

    
   
 1.             1      Nájdite si kostol, ktorý vám pomôže posilniť váš vzťah s Kristom. Pre laikov môže byť množstvo cirkvou, doktrín a denominácií úplne zahlcujúce. Existujú konkrétne doktríny, ktoré vám pomôžu odlíšiť základné modely, ale môžete začať hľadať sami a navštevovať rôzne kostoly, kým nenájdete komunitu, ktorej súčasťou sa budete chcieť stať. 
    
  • Protestantská cirkev. Ak vás zaujíma Ježišovo učenie, chcete si s ním vytvoriť osobný vzťah, ale už vás toľko nezaujímajú tradície a formality, pravdepodobne vám bude vyhovovať protestantská cirkev. Medzi bežné protestantskej denominácie patrí: metodisti, baptisti, presbyteriáni, luteráni a episkopálnej vetvu. V Spojených Štátoch sa často vyskytujú aj Naddenominačný kostoly.
  •  
  • Rímskokatolícka cirkev. Ak vás zaujíma tradície, rituály a formálne ceremónie, nájdite si rímskokatolíckej kostoly vo vašom meste. Protestantské kostoly sa od tých rímskokatolíckych oddelili v 16. storočí, pretože sa tieto dve vetvy nezhodovali na niektorých teologických aspektoch kresťanstva.
  •  
  • Ortodoxný cirkev. Ak vás zaujímajú tradície a historické väzby na Ježiša, ortodoxná cirkev je pre vás dostatočne konzervatívny. Táto cirkev má základy vo východnej Európe, na Blízkom východe a v Rusku a tvrdí, že je priamo spojená s prvými apoštolmi.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Porozprávajte sa s ostatnými nasledovníkmi Krista. Zájdite si do niekoľkých rôznych kostolov a pohovorte si s ľuďmi, ktoré tam stretnete. Jedným z najdôležitejších aspektov nasledovanie Ježiša a vytvorenie pevného vzťahu je zdieľanie viery a myšlienok s ostatnými. Nájdite si komunitu ľudí, ktorí zmýšľajú podobne ako vy a cesta k Ježišovi pre vás bude jednoduchšie, pretože budete mať pocit, že máte rodinu a niekam patríte. 
    
  • Nebojte sa navštíviť veľa rôznych kostolov. Zájdite si do každého kostola, ktorý vás zaujíma a pocíťte jeho atmosféru. Zistite, či je možné si pohovoriť s miestnym kňazom a povedzte ľuďom, že si hľadáte komunitu. Požiadajte niekoho o pomoc - vo väčšine kostolov sú nadšení z každého nového prichádzajúceho.
  •  
  • Porozprávajte sa s ostatnými ľuďmi, ktorí do kostola chodia a zistite, či je nutné absolvovať nejaké prijímacie konania. Väčšinou ide len o krátku lekciu a pokrstení.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Dajte sa pokrstiť. Keď sa rozhodnete stať sa členom nejakej cirkvi a chodiť do kostola, budete sa musieť nechať verejne pokrstiť. Celý tento proces je veľmi jednoduchý - pastor vás ponorí do svätenej vody, alebo vás len pokvapká. Krst symbolizuje nový život. Keď sa necháte pokrstiť tak ako Ježiš, bude to pre vás mať veľký význam na ceste k nemu. Ide o veľmi silné odhodlanie nasledovať Krista. Ak chcete byť Ježišovým nasledovníkom, budete sa musieť nechať pokrstiť.       
 6.  
 7.             4      Buďte viac než len členom cirkvi. Až sa stanete členom cirkvi, necháte sa pokrstiť a začnete chodiť do kostola, nesmiete si myslieť, že tým vaša práca končí - práve naopak. Je dobré chodiť dvakrát týždenne do kostola, modliť sa a čítať Bibliu, ale ak chcete byť nasledovníkom Ježiša, budete tomu musieť odovzdať celý svoj život. 
    
  • Len vy si môžete s Ježišom vytvoriť pevný osobný vzťah. Čítajte si Písmo a premýšľajte o ňom. Hovorte s ľuďmi o kresťanstve a o Ježišovi a žite svoj nový život v Kristovom mene.
  •  
         
 8.  
             

    3      Študujte učenie Ježišovo  .

    
   
 1.             1      Čítajte si o biblickom Ježišovi. V Biblii sa Ježišov príbeh objavuje v štyroch evanjeliách - Matúš, Marek, Lukáš a Ján Každé z týchto evanjelií rozpráva príbeh Ježiša z iného pohľadu. Podľa evanjelií je Ježiš synom Božím, počatým nevinne Pannou Máriou a narodený v stajni. Bol pokrstený v Jordáne svätým Jánom a stal sa viac než prorokom Božím a vodcom ľudí. Ukrižovali ho v Golgote, načo bol pochovaný, aby za tri dni vstal z mŕtvych a vystúpil do neba. Kresťania veria, že Ježiš zaplatil za hriechy ľudstva a že keď budú veriť jeho proroctvom, všetky ich zachráni. Väčšina kresťanských teológiou a doktrín robí život Ježiša na päť častí:  
    
  • Kristovo pokrstení sa objavuje v: Matúš 3, Marek 1, Lukáš 3 a Ján 1. Krst je dôležitý, pretože označuje verejné začiatky Krista ako učiteľa a proroka.
  •  
  • Premena je považovaná za jeden z najväčších Kristových zázrakov. Jeho nasledovníci uvideli sväté svetlo na vrchole Hory premeny po tom, čo s Ježišom komunikovali Mojžiš, Eliáš a Boh. Táto epizóda sa objavuje v Matúšovi 17, Markovi 9 a Lukášovi 9, ale v Jánovi ju nenájdete.
  •  
  • Ukrižovanie opisuje zatknutie, mučenie a popravu Krista. Zatkli ho v Getsemanskej záhrade a obvinili ho z rúhania, dali mu tŕňovú korunu, mučili ho a pribili ho klincami na drevený kríž. Kresťania veria, že ukrižovaním dobrovoľne položil život za celé ľudstvo. Spisy o ukrižovaní nájdete v Matúšovi 27, Markovi 15, Lukášovi 23 a Jánovi 19.
  •  
  • vstane z mŕtvych popisuje to, ako Ježiš vyšiel z hrobky tri dni po tom, čo ho do nej vložili. Počas 40 dní sa zjavil svojim nasledovníkom. V tú dobu už jeho telo nebolo podriadené prírodným zákonom. O tejto udalosti sa dočítate v Matúšovi 28, Markovi 16, Lukášovi 24 a Jánovi 20.
  •  
  • Nanebovzatia opisuje udalosť, kedy Ježiš zvolal svojich nasledovníkov na Olivovú horu v Jeruzaleme, prehovoril k nim a vystúpil do neba. Sľúbil im, že sa vráti a vezme ich do nebeského kráľovstva. Táto udalosť je zaznamenaná v Markovi 16, Lukášovi 24 a tiež v Knihe zákonov 1 a v Prvom liste Timotejovi, kapitole 3.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Naučte sa to, čo učil Ježiš. V priebehu svojho života Ježiš cestoval a učil tisíce ľudí. Jeho učenie nájdete v biblických gospel a v niektorých ďalších knihách Biblie. Väčšinou sa objavujú vo forme príbehov a podobenstvo, ktoré sú často kryptické, poetická, zložitá a veľmi krásna. Väčšinu týchto príbehov nájdete v evanjeliu podľa Matúša. Medzi najdôležitejšie učenie Ježiša patrí: 
    
  • Reč na hore, Matúš 5-7. Táto časť obsahuje Božie modlitbu a Blahoslavenstiev, ktoré je dôležitou súčasťou kresťanskej teológie a viery. Ak chcete vedieť, čomu Ježiš a jeho nasledovníci verili, táto kapitola pre vás bude dôležitá.
  •  
  • Pokrstení Duchom Svätým. Skutky apoštolov 1: 4. Keď s nimi bol pri stole, nariadil im, aby neodchádzali z Jeruzalema: "Čakajte, až sa splní Otcovo zasľúbenie, o ktorom ste odo mňa počuli. Ján krstil vodou, vy však budete pokrstení Duchom Svätým, až uplynie týchto niekoľko dní. "
  •  
  • diskurz poslanie, ktorý sa objavuje v Matúšovi 10. Táto kapitola popisuje očakávania Krista ohľadom správania jeho nasledovníkov a ukladá im pravidlá. Ak chcete byť správnym nasledovníkom Krista, túto kapitolu by ste nemali vynechať.
  •  
  • Podobenstvo, ktorá sa objavujú naprieč všetkými evanjeliami, najmä v Matúšovi 13, Markovi 4, Lukášovi 12-18 a Jánovi 15. Sú to zdanlivo jednoduché príbehy, ktoré obsahujú zložité metafory a rieši veľa rôznych tém. Medzi známa podobenstvo patrí Dobrý samaritán, Kvások a Dva dlžníci.
  •  
  • Rozlúčka, ktoré nájdete v evanjeliu podľa Jána, 14-17. Ide o záznam toho, čo povedal Kristus apoštolom v predvečer svojej smrti, po Poslednú večeru. Ide o jednu z najsilnejších pasáží celej Biblie. Ján 14: 16-17: "Ja poprosím Otca a on vám dá iného Tešiteľa, aby bol s vami na veky. Ducha pravdy, ktorého svet nemôže prijať, lebo ho nevidí ani nepozná. Vy ho poznáte, lebo s vami zostáva a vo vás bude. "
  •  
  • Diskurz Olivet, ktorý nájdete v Markovi 13, Matúšovi 24 a Lukášovi 21, je proroctvo Krista, v ktorom predpovedá koniec času, veľké súženie a svoj návrat. Interpretácia tohto proroctva sa rôznia.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Zistite si niečo o Ježišovi ako historické postave. Ježiš, vodca ľudí sa skromnými začiatky, sa neobjavuje len v kresťanskej Biblii, ale aj v iných historických a náboženských záznamoch. Rímski historici Josephus a Tacitus viedli záznamy o existencii Krista a o jeho učních. Josephus napísal, že Ježiš bol "múdry muž" a "učenec" a obaja historici jeho popravu považovali za významnú historickú udalosť.  
    
  • Ježiš sa narodil medzi rokmi 2 a 7 nášho letopočtu v Nazarete. Väčšina historikov sa zhoduje na tom, že Ježiš Nazaretský bol tesárom, ktorý mal vízie a spoločnosť ho prijala ako učiteľa a liečiteľa. Jeho krst a ukrižovanie sú všeobecne akceptované ako skutočné historické udalosti.
  •  
  • Kristus sa objavuje aj v iných náboženských tradíciách. Islam berie Krista ako ďalšieho proroka vedľa Mohameda, hinduizmus má Ježiša za jednu z inkarnácií boha Višnu.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Priveďte Krista do svojho sveta. Jednou z najzložitejších vecí, ktoré budete musieť pochopiť, sú prastará slová z Biblie. Niekedy nie je ľahké rozumieť všetkému, čo sa v nej píše. Preto je dôležité vedieť Ježiša zasadiť do svojho života, predstavovať si, čo by vám osobne povedal a ako by vnímal váš život a celý okolitý svet. Ježiš vám toho môže o svete povedať veľa.  
    
  • Učenie Ježiša Krista je pravdepodobne jedno z najhoršie interpretovaných učenia na svete. Ak chcete byť nasledovníkom Ježiša a chcete, aby sa to prejavilo na vašom živote, musíte sa o ňom učiť, čítať Bibliu a nevenovať prílišnú pozornosť moderným vykladačom jeho učenie. Choďte priamo k zdroju a čítajte Sväté písmo.
  •  
  • Kresťanská Biblia, ktorú väčšina kresťanov považuje za Slovo božie, je dokument s fascinujúcou históriou, ktorý sa rozhodne oplatí preštudovať. Biblia sa nezjavila v 20. storočí znenazdajky. Čím viac starších prekladov budete čítať, tým lepšie pochopíte to, čo sa vám Ježiš v Biblii snaží oznámiť. Dávajte si však pozor na revízie a novšie interpretácie.
  •  
  • Rôzne novšie preklady a interpretácia môžu pozmeniť význam a pocit dôležitých textov. Musíte sa vždy zamyslieť nad tým, či sú tieto novšie subjektívne záznamy dôveryhodné a či ich môžete brať doslovne. V Biblii sa dočítate o Ježišovi, ktorý povedal "Ja som pravda, život a správny spôsob" a tiež sľúbil mier a slobodu, keď povedal: "Pravda vás oslobodí."
  •  
         
 8.  
 9.             5      Vytvorte si osobný vzťah s Kristom pomocou modlitieb. Ak sa o Ježišovi ešte len začínate učiť a chcete mu lepšie porozumieť, začnite sa modliť. 
    
  • Neexistuje žiadny správny spôsob, ako sa modliť: nemusíte modlitby odriekať nahlas. Môžete si nájsť nejakú knihu modlitieb, ale ak nechcete, stačí keď budete meditovať a pokúsite sa s Ježišom spojiť. Komunikujte s ním a pokladajte mu otázky.
  •  
         
 10.  
             

    4      Hovorte o Kristovi  .

    
   
 1.             1      Až budete pripravení, začnite o Ježišovi učiť ostatných. Až budete sebaistejší a budete lepšie rozumieť Biblii, začnite svoje poznatky zdieľať s ostatnými. Neskrývajte pred ľuďmi svoju vieru - noste ju pyšne ako odznak. 
    
  • Ak vás ľudia nechcú počúvať, nenúťte je. Mohli by ste sa zbytočne hádať s ľuďmi, ktorí nie sú ochotní vás vypočuť. Nie je nutné ľudí presviedčať o tom, že máte pravdu. Hovorte o svojom vzťahu s Ježišom a o tom, čo ste sa naučili, je to najlepšie a najúprimnejšiu spôsob.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Venujte svoj čas a zdroje cirkvi. Cirkvi prežívajú len vďaka darom svojich členov. Zdieľajte svoje zdroje so svojou Cirkvou a venujte jej aj svoj čas. 
    
  • Pozvite svojich priateľov do kostola. Nemusíte ich k tomu nútiť - skúste to pojať ako zábavnú činnosť. Spýtajte sa kamarátov, či by s vami chceli ísť cez víkend do kostola a uvidíte, čo odpovie.
  •  
  • Ak ste obchodník, venujte svoj čas kostolu. Ak ste napríklad elektrikár, môžete sa v kostole starať o elektrické vedenie. Ak ste rečníkom, môžete viesť modlitebné skupinu. Prevezmite na seba zodpovednosť za rôzne úlohy, aby ste boli silnejším členom cirkvi.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Cestujte a zamyslite sa nad prácou misionára. Postupom času budete potrebovať nájsť nové druhy stimulácie, aby váš život nestagnoval. Je ľahké si myslieť, že ste už vyriešili všetky svoje problémy. Ježiš je s nami, takže je ľahké si myslieť, že nemusíme už nič robiť. 
    
  • Ak sa tomu chcete vyhnúť, mali by ste čas od času vystúpiť zo z komfortnej zóny. Navštevujte nové miesta, čítajte nové knihy a zaoberajte sa novými myšlienkami. Buďte premýšľaví a správajte sa správne.
  •  
  • Mnoho cirkví organizuje misionárskej cesty, stavia domy pre potrebné a ponúka rôzne ďalšie služby po celom svete. Ak chcete, môžete sa na podobnú cestu vydať tiež.
  •  
         
 6.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

      

            (3)      
Filozofia a Náboženstvo populárne:
Ako na lucidní snívanie.

Ako myslieť ako Leonardo da Vinci.

Ako nosiť hidžáb.

Ako žiť šťastne až naveky.

Ako sa nikdy nevzdávať.

Ako správne meditovať.

Ako na lucidní snívanie.

Ako sa modliť ruženec.

Ako mať mimotelové zážitok.

Ako mať mimotelové zážitok.

Ako sa kajať.

Ako upokojiť myseľ.

Ako založiť vašu vlastnú krajinu.

Ako porozumieť sám sebe.

Ako sa stať moslimom.

Ako zrušiť kúzla čiernej mágie.

Ako sa stať Mentalist.

Ako si spomenúť na minulé životy.

Ako mať sny, ktoré chcete.

Ako nájsť v živote šťastie.

Ako vykonávať wudu.