Home \ Osobnej starostlivosti a Štýl
 

Ako si užívať život.

 

Schopnosť užívať si života závisí často skôr na spôsobe myslenia a je výsledkom premýšľania, činov a vďaky. Väčšina z nás nemá dostatok voľného času na to, aby sme sa mohli venovať tomu, čo máme najradšej, ale najlepším spôsobom, ako nájsť šťastie, je urobiť niekoľko základných zmien. Keď si budete vedome vážiť ľudí vo svojom živote a budete si robiť čas na to, čo vám ide a čo vás baví, čoskoro budete schopní užívať si života naplno.

              

Postup .

    

  Časť 1      Pestujte si emocionálne pohodu  .

    
   
 1.            1      Kúpte si zviera. Keď budete vlastniť zviera, budete mať stále veľa lásky, nikdy nebudete sami a vždy sa budete mať čím zabaviť. Domáce zvieratá ľuďom poskytujú tiež zdravotné výhody, napríklad znižujú krvný tlak a zmierňujú riziko srdcových ochorení, podporujú pocit všeobecnej pohody a spojenie a učí nás empatiu a starostlivosť o iné živé tvory.  
    
  • Ak zo seba chcete mať ešte lepší pocit, zachráňte nejaké zvieratko z útulku.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Začnite sa zaujímať o hudbu. Počúvanie hudby podporuje predstavivosť a zmysel vlastnej identity, posilňuje sebavedomie a zmierňuje pocity izolácie. Okrem toho je počúvanie hudby uvoľňujúce a oslobodzujúce. Pustite si svoje obľúbené album, alebo album, na ktoré sa už dlho chystáte, zapnite si ho dostatočne nahlas a zbavte sa všetkých zdrojov rozptýlenie, aby ste sa mohli naplno ponoriť do hudby a užívať si ju. 
    
  • V niektorých prípadoch hudba ľuďom pomáha bojovať s demenciou a poskytuje im pocit, že majú svoj život pevne v rukách. Muzikoterapia je vhodná aj pre ľudí, ktorí trpia úzkosťou a depresiami.  
  •  
         
 4.  
 5.             3      Začnite každý deň s úsmevom na perách. Vaša tvárovej výrazy sú považované za okná, ktoré prezrádzajú vaše skutočné pocity, ale vedci zistili, že výraz tváre môže dokonca ovplyvniť to, akú máte náladu. Preto by ste sa mali vždy usmievať, aby ste mali čo najlepší náladu. Môžete sami seba každý deň pozdraviť v zrkadle s úsmevom - šťastný a spokojný výraz bude možno stačiť k tomu, aby ste mali po celý deň dobrú náladu. Skúste si ráno tiež zacvičiť, uvidíte, že sa potom budete cítiť lepšie.       
 6.  
 7.             4      Dajte si pauzu. Krátka pauza neznamená niekoľko hodín v kuse pred televíziou, alebo bezmyšlienkovité surfovaní na internete. Znamená to nájsť si čas len pre seba a užívať si ho. Môžete sami sebe poďakovať tým, že si zájdete na dovolenku, alebo len zmeníte prostredie a zájdete si napríklad na piknik do parku, alebo na záhradku. Keď si urobíte inú pauzu, než na aké ste zvyknutí a uvoľníte sa, budete sa cítiť ako znovuzrodení a váš život vás bude oveľa viac baviť.       
 8.  
 9.             5      Trávte čas so zaujímavými ľuďmi. Je všeobecne známe, že ľudia, ktorí majú veľa priateľov, žijú dlhšie. Pochopiteľne platí, že vrana k vrane sadá a je tiež preukázané, že správanie vašich priateľov na vás má veľký vplyv. Mali by ste teda tráviť čas s pozitívnymi a zaujímavými ľuďmi, ktorí vám dodajú inšpiráciu viesť zaujímavejší a bohatší život. 
    
  • Odkladáte schôdzku so starým kamarátom? Skúste mu zavolať ešte dnes! Ak sa niekomu nemôžete dovolať po telefóne, napíšte mu aspoň dlhý email, alebo skúste starý dobrý ručne písaný list!
  •  
  • Máte pocit, že vás brzdí nejaké toxické priateľstvo? Keď budete svojmu kamarátovi umožňovať, aby sa k vám správal zle, nepomôže to ani jemu, ani vám. Zamyslite sa a rozhodnite sa, či si s ním skúsite otvorene porozprávať, alebo či bude lepší vzťah radšej ukončiť.
  •  
  • Máte problémy so zoznamovaním? Musíte sa naučiť opustiť svoju komfortnú zónu a navštevovať nové miesta, dávať sa do reči s cudzími ľuďmi, hľadať si nové koníčky, alebo sa trebárs prihlásiť k nejakej internetovej zoznamke.
  •  
                   
 10.  
             

  Časť 2      Starajte sa o svoje duševné zdravie  .

    
   
 1.             1      Zbavte sa stresu. Nepotrebujeme lekára, aby sme vedeli, že je pre nás stres zlý, ale vedeli ste, že aj menšia zmena nálady vyvolaná stresom, ako je sub-klinická depresia, môže narušiť váš imunitný systém? Čím dlhšie stresujúce obdobie trvá, tým horšie vplyv na vaše telo má. Ak sa chcete zbaviť stresu, najprv ho musíte rozpoznať a prestať sa snažiť to dokázať bez pomoci. Nájdite si spôsoby, ako sa uzemniť a konštruktívne sa uvoľniť. Šport, cvičenie, koníčky a trávenie času s priateľmi sú skvelými spôsoby, ako bojovať so stresom. Môžete skúsiť tiež riadenú meditáciu, jogu, alebo tai-či. Pokiaľ ale trpíte silnými poruchami nálad, vyhľadajte lekára.        
 2.  
 3.             2      Ak sa stresu nemôžete zbaviť, naučte sa s ním lepšie bojovať. Môžete odstrániť príčinu svojho stresu? Ak áno, urobte to. V mnohých prípadoch to však nie je možné. Niekedy nie je ľahké zmeniť prácu, alebo sa nevidí s niektorými členmi rodiny a v takýchto prípadoch sa musíte naučiť svoj stres lepšie zvládať 
    
  • Zvládať stres spôsobený prácou alebo rodinou väčšinou znamená správať sa asertivněji a naučiť sa lepšie prejavovať svoje potreby a stanovovať hranice. Asertivita a stanovovanie hraníc znamená naučiť sa odmietať úlohy, na ktoré nemáte čas, urobiť si čas sami pre seba a vyhýbať sa pracovným povinnostiam, keď odpočívate doma s rodinou (a tiež naopak).  
  •  
  • Ďalšie spôsoby, ako sa zbaviť pracovného stresu, je pracovať chytrejšie a nie tvrdšie a deliť si úlohy na menšie časti, alebo delegovať rôzne činnosti na iných ľudí. Musíte sa tiež naučiť využívať všetky zdroje, ktoré na pracovisku máte a navštevovať všetky pracovné akcie, aby ste sa vyhli stresu, ktorý by mohol negatívne ovplyvniť vaše telesné zdravie a vašu duševnú pohodu.  
  •  
         
 4.  
 5.             3      Učte sa nové veci. Keď sa budete vzdelávať, budete mať vyššie sebavedomie a budete sa viac zaujímať o to, čo sa deje okolo vás. Štúdium však nie je pre každého a rozhodne to nie je jediné riešenie. Môžete čítať, cestovať, chodiť na rôzne kurzy, navštevovať prednášky a stretávať sa s ľuďmi z rôznych kultúr. Môžete tiež skúsiť rôzne online vzdelávacie kurzy pre veľký počet ľudí - tieto kurzy často ponúkajú stimulujúce spôsoby, ako sa dozvedieť niečo nové a môžete si ich plniť vo svojom voľnom čase. Namiesto toho, aby vám došli príležitosti na zbieranie nových skúseností, sa do nich budete môcť púšťať po hlave. Žijete predsa len raz!       
 6.  
 7.             4      Nájdite si koníčka. Či už budete zbierať známky, alebo sa naučíte kickbox, koníčky a rôzne aktivity sú pre spokojný život veľmi dôležité. Pevné rutiny sú kontraproduktívne, pretože nezahŕňajú prekvapenia a spontánnosť. Mali by ste mať aspoň trochu flexibilný časový rozvrh, aby ste sa nenudili a nezapadli do stereotypu. Venujte sa svojim koníčkom preto, že vás baví a napĺňajú a nie preto, aby ste udržali krok s ostatnými ľuďmi, alebo splnili nejaké nezmyselné štandardy spoločnosti. 
    
  • Výskumy preukázali, že keď sa ľudia zúčastňujú voľnočasových aktivít, má to pozitívny vplyv na ich fyzické zdravie i celkovú duševnú pohodu. Medzi výhody koníčkov patrí zníženie krvného tlaku, zníženie hladiny kortizolu, nižšie BMI a vyššiu schopnosť vnímania telesných aktivít.  
  •  
         
 8.  
 9.             5      Začítajte sa do nejakej dobrej knihy. Keď si dáte nohy hore a pustíte si svoj obľúbený seriál, urobí vám to rozhodne dobre, ale pretože pri pasívnom sledovaní seriálu nebudete podporovať svoju predstavivosť, budete sa po jeho skončení cítiť unavene a "zombifikovaně." Pokiaľ chcete nejakú zmenu, nájdite si knihu, ktorá vás bude baviť a chvíľu si len tak čítajte. Ak vás čítanie nebaví, skúste si vymyslieť nejakú činnosť, ktorá má niečo spoločné s vašimi koníčky - ak napríklad máte radi basketbal, skúste si prečítať biografiu Billa Veeka. Ak vás baví motorky, skúste napríklad knihu Zen and the Art of Motorcycle Maintenance. 
    
  • Veďte si poznámky o pasážach a myšlienkach, ktoré na vás urobili obzvlášť dobrý dojem. Keď budete mať vždy po ruke zošit a ceruzku a budete si môcť zapisovať všetko, čo vás inšpiruje, čoskoro budete mať veľkú veľa myšlienok, ktoré sú pre vás nejakým spôsobom dôležité a dodajú vám určitý zmysel života na dlhé roky dopredu.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Meditujte. Meditácia znižuje stres a podporuje pocit pokoja. Keď budete každý deň niekoľko minút meditovať, budete mať čoskoro pozitívnejší pohľad na svet a budete sa cítiť vyrovnanejšie a uvoľnenejšie. Je dôležité pri meditácii mať správne držanie tela a meditovať na pokojnom a tichom mieste, kde vás nebude nič rušiť.       
 12.  
             

  Časť 3      Podporujte svoje fyzické zdravie  .

    
   
 1.             1      Posilňujte svoj imunitný systém. Keď ste chorí, nemôžete byť šťastní. Skúste každý deň brať multivitamín s obsahom vitamínov C, E a A, selénu a beta karoténu, aby ste mali silnejšie imunitu.  
    
  • Keď budete mať silnejší imunitný systém, budete lepšie zvládať ako fyzické choroby, tak stres. Medzi ďalšie stratégie patrí pravidelné cvičenie, dostatok odpočinku a zdravé stravovanie, čo sú tiež veci, ktoré sú pre zdravú imunitu veľmi dôležité.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Cvičte. Pri cvičení sa do tela uvoľňujú endorfíny, ktoré mozgu prenášajú vzruchy a spôsobujú pozitívne pocity. Pravidelné cvičenie vás nielen zbaví depresie, úzkosti a pocitov osamelosti, ale tiež posilní váš imunitný systém. Aj chôdza sa počíta ako cvičenie, ktoré vo vašom tele zvýši počet protilátok a T-buniek, ktoré bojujú proti voľným radikálom.        
 4.  
 5.             3      Nezanedbávajte spánok. Spánok je úzko spojený so zdravím človeka, jeho úrovňou stresu, jeho hmotnosťou a celkovou kvalitou jeho života. V spánku vaše telo produkuje bunky, ktoré bojujú proti infekciám, zápalom a stresu, takže keď nebudete dostatočne spať, budete náchylnejší k rôznym chorobám a budete sa z chorôb zotavovať oveľa dlhšie.  
    
  • Cvičenie je jedným z najlepších spôsobov, ako si zaistiť pevný a pokojný spánok.  
  •  
         
 6.  
 7.             4      Rýpejte sa v krajine. Vedci zistili, že prospešné baktérie v hline spôsobujú v mozgu uvoľňovania serotonínu (takže fungujú v podstate ako antidepresíva). Pokiaľ máte záhradu, starajte sa o ňu a nebojte sa trochy špiny. Ak záhradu nemáte, môžete si ju založiť a pestovať kvety, ovocie, zeleninu, alebo napríklad bylinky, ktoré budete môcť použiť pri varení zdravých jedál. Aj malý kvetináč na balkóne vám vnesie do života trochu slnka. 
    
  • Pochopiteľne v záhrade nájdete i baktérie, ktoré nie sú tak priateľské, takže by ste mali pracovať v rukaviciach, najmä ak máte mačky, ktoré vám na záhrade močom a Kálí. Po každom záhradníčenie si nezabudnite dobre umyť ruky!
  •  
         
 8.  
 9.             5      Jedzte zdravo. Je úplne jasné, že keď budete jesť zdravo (čerstvé a nespracované potraviny), budete zdravší a spokojnejší. Keď budete variť a pripravovať si jedlá sami, získate tým tiež emocionálne výhody - jedlo pekne vonia, skvele chutí a keď sa naučíte dobre variť, budete to môcť brať ako príjemný koníček. Okrem toho, že budete rozmaznávať sami seba, tým tiež ušetríte veľa peňazí za jedlo v reštauráciách. Pokiaľ s varením začínate, naučte s niekoľko základných receptov, ktoré vás od tohto umenia neodradí. Čím menej spracované potraviny budete pri varení používať, tým zdravšie sa budete stravovať a tým lepšie sa budete cítiť.        
 10.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

      

            (13)      
Osobnej starostlivosti a Štýl populárne:
Ako sa správať ako princezná.

Ako nosiť čižmy nad kolená.

Ako sa zbaviť telesného zápachu.

Ako byť tajomnú dievčaťom.

Ako dobre naniesť penu do vlasov.

Ako byť organizovaný.

Ako epilovať chĺpky na nohách.

Ako si doma urobiť tvárovú procedúru.

Ako sa zbaviť telesného zápachu.

Ako identifikovať svoje silné a slabé stránky.

Ako vymeniť batériu v hodinkách.

Ako vyčistiť piercing v pupku.

Ako vyliečiť popraskanú kožu.

Ako si z džínsov vyrobiť šortky.

Ako si vyrobiť otrhané džínsy.

Ako sa zbaviť statických nábojov z vlasov.

Ako získať fotografickú pamäť.

Ako byť gotik.

Ako sa zmieriť s príliš krátkym zostrihom.

Ako poskytnúť kúpeľ pomocou umývacie hubky.

Ako získať fotografickú pamäť.