Home \ Osobnej starostlivosti a Štýl
 

Ako vytiahnuť črep z chodidla.

 

Zahrávať si s úlomkami skla nebýva obyčajne práve zábavné, a to obzvlášť ak vám jeden uviazol v chodidle. Ak sa vám nechce obťažovať lekára s tak malicherným poranením, môžete sa črep pokúsiť vytiahnuť sami. Nezabudnite, že návšteva lekára vám rozhodne neublíži a vždy bude lepšou voľbou.

              

Postup .

    

  Časť 1      Posunutie črepu k povrchu  .

    
   
 1.            1      Vyvíjajte na poranenú oblasť tlak. Bez prehnaného štípanie alebo stláčanie trochu do okolia rany zatlačte. Pomôžete tým pomaly posunúť sklo smerom k povrchu svojho chodidla a pôjde tak lepšie vytiahnuť.        
 2.  
 3.             2      Použite epsomskou soľ a teplú vodu. Naplňte menšie misu alebo lavór teplou alebo horúcou vodou (podľa vašej ľubovôle) a pridajte do nej odmerku epsomské soli (síranu horečnatého). Zmes miešajte, kým sa soľ úplne nerozpustí a potom do lavóra ponorte chodidlo. Nechajte ho asi 20-30 minút máčať; horúco spôsobí ľahký opuch kože, ktorý uviaznutý kus skla posunie bližšie povrchu a epsomská soľ pomôže pri jeho vyťahovaní von.       
 4.  
 5.             3      Potrite miesto ricínovým olejom. Ricínový olej je skvelým domácim liečivom pre prípady, ktorým je aj ten váš-črep zaseknutý v nohe. Prirodzeným spôsobom pomôže posunúť sklo smerom k povrchu kože. Dôkladne v ňom namočte gázový štvorec alebo kus vaty a pridržte ho na nohe cez poranenia. Čím dlhšie vydržíte, tým viac sa sklo posunie k povrchu.        
 6.  
 7.             4      Naneste trochu bieleho lepidla. Biele školské lepidlo rýchlo schne a vyťahuje všetky veci, ktoré pod ním uviaznu, a preto je perfektným pomocníkom pri vyťahovaní črepov z chodidla. Poranené miesto potrite trochou bieleho lepidla a nechajte ho úplne zaschnúť. Potom ho zlúpnite-postupujte od okrajov k vnútra. Sklo by sa malo k lepidlu prilepiť (ak bolo zaseknuté plytko) a ľahko s ním vykĺznuť von. Aj napriek tomu, že lepidlo nemusí črep vždy vytiahnuť, môže ho aspoň významne posunúť bližšie ku koži a uľahčiť tak jeho vyťahovanie.                 
 8.  
             

  Časť 2      Vyťahovanie črepu  .

    
   
 1.             1      Očistite ranu. Umyte chodidlo studenou vodou a odstráňte všetky nečistoty a úlomky skla, ktoré mohli na kožu okolo poranenia priľnúť. Pre dezinfekciu postihnutého miesta použite alkohol, peroxid vodíka alebo iodine. Trochu prípravku naneste na vatový tampón a pretrite ním okolia poranenia. Dôkladne ho tak vydezinfikuje.       
 2.  
 3.             2      Pripravte si pinzetu. Skúste nájsť pinzetu s ostrými konci a pred zákrokom ju vydezinfikuje. Vložte ju na desať minút do vriacej vody a zabite všetky baktérie, ktoré sa na nej môžu nachádzať a infikovať tak vaše chodidlo. Po prevarení pinzety ju osušte čistým uterákom a nechajte ju vychladnúť.       
 4.  
 5.             3      Zaujmite správnu polohu chodidla. Posaďte sa tak, aby ste videli dobre na plochý chodidlá alebo požiadajte o spolupráci s vyťahovaním črepu nejakého kamaráta. Presuňte sa na miesto s dobrým osvělením alebo nad nohu postavte lampu / baterku, aby ste na prácu dobre videli.       
 6.  
 7.             4      Použite pinzetu a vytiahnite črep. Jemne za črep zatiahnite a pokúste sa ho odstrániť. Možno budete musieť jemne stlačiť kožu alebo sa najprv v rane trochu porýpat, než sklo vytiahnete. Nikdy ale nezasúvajte pinzetu príliš hlboko, aby ste si nespôsobili ešte väčšie poranenia a bolesť ako už máte. 
    
  • Ak sa vám nedarí črep vytiahnuť, navštívte lekára a nechajte to urobiť profesionála. Prílišnou snahou o odstránenie skla by ste si mohli privodiť vážnejšie poranenia alebo do rany zaniesť infekciu.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Oviažte miesto obväzom. Po úspešnom odstránení črepu priložte na ranu malú bandáž alebo kus gázy a zastavte tak možné krvácanie. Môžete tiež pridať trochu antiseptického krému a zabrániť tak infekcii. Sklá sa potom bezpečne zbavte a máte hotovo!        
 10.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                  

Veci, ktoré budete potrebovať .

                     
Osobnej starostlivosti a Štýl populárne:
Ako sa správať ako princezná.

Ako sa pemzou zbaviť chlpov kdekoľvek na tele.

Ako byť menej závislý na ostatných.

Ako zosvetliť vlasy citrónovou šťavou.

Ako vrhať nožom.

Ako si spočítať, koľko kalórií musíte jesť, aby ste schudli.

Ako sa stať pumou.

Ako si obliecť sárí.

Ako si zafarbiť vlasy citrónovou šťavou.

Ako prirodzene zmeniť farbu dúhovky.

Ako sa zbaviť tmavej kože v podpazuší.

Ako sa stať ľavákom, keď ste pravák.

Ako sa zbaviť podráždenie kože po holení.

Ako sa vyhnúť postrelení.

Ako sa rýchlo opáliť.

Ako zladiť farby.

Ako odstrániť rozštiepené končeky a predchádzať im.

Ako mať hladké nohy.

Ako si oholiť nohy.

Ako určiť pravosť hodiniek značky Rolex.

Ako nosiť prsteň Claddagh.