Home \ Osobnej starostlivosti a Štýl
 

Ako sa vyhnúť poranenie pri holení.

 

Keď sa muži palíc, zúčastňuje sa tým tradície hygieny a úpravy zovňajšku, ktorá bola aktuálna vo všetkých historických obdobiach. Väčšina mužov sa naučila holiť od svojich otcov, strýkov alebo starších bratov, ktorí ich týmto rituálom vykonali. Možno ste sa ale naučili niečo zle, alebo používate metódy, ktoré nesedia vašej pleti. Ak máte problémy s pupienky, reznými ranami od žiletky alebo podráždením pleti, v tomto článku nájdete tipy pre zdravšie holenie a jemnejšia pleť.

              

Postup .

    

  Časť 1      Ako sa oholiť bez podráždenia  .

    
   
 1.            1      Dajte si horúcu sprchu, alebo si umyte tvár teplou vodou. Teplá voda rozšíria vaše póry viac, než keď sa umyjete len studenou vodou. Niekedy sa nám ale kvôli sprchovanie nechce vstávať. V tom prípade použite na umytie tváre teplú vodu. Póry sa rozšíri, fúzy sa uvoľní a zbavíte sa všetkých baktérií, ktoré upchávajú póry a spôsobujú podráždenie. 
    
  • Tiež tým póry otvorte a vyčistíte pleť (voda ale musí byť teplá). Vyhnete sa pupienkom a oholíte sa hladšie.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Použite balzam pred holením. Nie je to nutné, ale keď ho použijete, lepšie ochránite svoju pleť a holenie vám pôjde ako po masle. Čím rovnejší budete mať fúzy, tým ľahšie sa budú holiť a nebudú sa krútiť a zarastať. (Preto majú muži sa zakrútenými fúzy častejšie po holení podráždenú pokožku.)) 
    
  • Tieto oleje a balzamy zoženiete v obchode so zdravou výživou. Nejedzte je - sú vyrobené zo silikónu a slúži k narovnanie a zjemnenie fúzov.  
  •  
         
 4.  
 5.             3      Naneste si na tvár silnú vrstvu holiace peny. Čím silnejšie, tým lepšie. Nikdy sa nehoľte nasucho! Niektorí muži nedajú dopustiť na holiace štetku. Po každom prejdení žiletkou naneste na tvár ďalšiu penu. 
    
  • Holiaci penu si vyberte podľa seba. Základné peny obsahujú glycerín a tieto prísady: voda, kyselina stearová, kyselina myristová, kyselina kokosová, hydroxid sodný a draselný a trietanolamín. Najlepšie je vyhnúť sa mentolu a benzokaínu pretože tieto látky upchávajú póry.  
  •  
         
 6.  
 7.             4      Vždy používajte čistú a ostrú žiletku. Tupá alebo špinavá žiletka vás poreže viac, než čistá a ostrá. Preto by ste si mali často žiletky vymieňať, hlavne ak sa holíte každý deň. Po použití žiletku vždy starostlivo očistite a osušte. Hrdzavé žiletky okamžite vyhoďte. 
    
  • Keď sa budete o žiletky dobre starať, vydrží vám dlhšie. Po každom použití je dobre umyte a nezabudnite ju osušiť. Voda totiž poškodzuje čepieľkami.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Holenie v smere rastu fúzov. Možno máte pocit, že sa hladko oholíte len keď sa budete holiť v protismere rastu fúzov, ale v skutočnosti tým len meníte smer rastu nového fúzov a zvyšujete si riziko poranenia a zarastených fúzov. 
    
  • Netlačte. Keď budete žiletkou tlačiť moc silne, podráždite si tým pleť na tvári.
  •  
  • Nenaťahujte si kožu. Ak sa holíte v rozkroku, bude to asi nutné, ale na tvári sa bez toho zaobídete.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Starajte sa o svoju štetku. Ak si myslíte, že na vine je len žiletka, nenechajte sa zmýliť. Aj štetka môže spôsobovať podráždenie pleti. Po použití ju vždy dobre vyčistite, aby sa v nej neusadzovali baktérie. 
    
  • štetkou vešajte štetinami smerom dole, aby sa po použití vysušila. Udrží si tak dlhšie svoj tvar a tiež sa v nej neusadí baktérie, ktoré spôsobujú pupienky po holení. A to sa oplatí všetkým, okrem tých baktérií.
  •  
         
 12.  
 13.             7      Holiaci penu si oplachujte studenou vodou. Teplá voda otvára póry, takže je holenie ľahšie. Studená voda póry zase zatvára a zabraňuje baktériám, aby sa do nich dostávali. Začínate teda s teplou vodou a končíte so studenou. 
    
  • Môžete si tiež na tvár na päť minút pritlačiť uterák namočený v studenej vode. Dajte si na čas, čím dlhšie, tým lepšie.
  •  
         
 14.  
 15.             8      Ošetrite si pleť kamencom. Ide o látku, ktorá pripomína kocku mydla a dokáže ovplyvniť zrážanlivosť krvi. Kúpite ho na internete alebo v obchodoch so zdravou výživou a na uzavretie pórov funguje lepšie, než studená voda. Preto je u mnohých mužov tak obľúbený. 
    
  • Kamenec je najlepší na liečenie rezných rán po holení. Keď sa omylom porežete, navlhčite kamenec a priložte si ho na ranu. Má tiež antiseptické účinky.  
  •  
         
 16.  
 17.             9      Použite vodu po holení. Môžete si vybrať tekutú, alebo vo forme balzamu. Kúpte si vodu, ktorá vám príjemne vonia. Pomocou vody po holení predídete infekcii z holenia. Môžete si ju vyrobiť aj sami. 
    
  • Tento krok je nevyhnutný pre hydratáciu pleti. Vyberte si vodu po holení bez alkoholu.  
     
   • Môžete si kúpiť produkt určený špeciálne pre citlivú pleť. Ak viete, že máte veľmi citlivú pleť, je dobré si priplatiť za kvalitu.
   •  
    
  •  
                   
 18.  
             

  Časť 2      Holenie v oblasti rozkroku  .

    
   
 1.             1      Ochlpenie si najprv zastrihnite. Ak sa chcete zbaviť porastu medzi nohami, žiletka nemá šancu. Najprv si chĺpky zastrihnite na asi 0.5 cm. Nechce sa vám používať nožnice? Nevadí! Elektrické strojčeky pre takéto zastrihávanie ideálne. Nebudete sa musieť báť, že sa strihnete do kože. 
    
  • Nemusíte sa strihať rovnomerne ani esteticky, zatiaľ ide len o to, aby boli chĺpky kratšie.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Namočte sa. Ak ste si čítali hornej sekcii o holení tváre, tu nájdete podobný postup. Mali by ste chĺpky namočiť do horúcej vody, aby sa vám otvorili póry. Potom vám holenie pôjde ľahšie. 
    
  • Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť. Vaňa alebo sprcha sú najlepšie. Čím viac času strávite pod vodou, tým lepšie. Pokiaľ ale nemáte čas, priložte si na túto oblasť uterák namočený v horúcej vode.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Použite peeling. To ste nečakali, že? Ak sa chcete zbaviť hornej mŕtvej vrstvy kože (každý ju má) a narovnať chĺpky, budete musieť použiť peeling. Postačí vám obyčajný sprchový gél.       
 6.  
 7.             4      Nešetrite s penou. Páni, prestaňte sa hanbiť a vezmite si holiaci penu svojej priateľky. Peny pre ženy sú lepšie prispôsobené citlivej pokožke v rozkroku a neobsahujú väčšinou žiadne parfumy. Ak vám nevadí ružová nádobka, bude sa vám holiť lepšie. 
    
  • Nepoužívajte rovnakú penu na tvár aj na rozkrok. Použite pokiaľ možno penu vyrobenú špeciálne pre holenie v tejto oblasti (tj. Bez parfumov). Iste už viete, že na tvári je úplne iná pokožka, ako tam dole.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Napnite kožu a ohoľte sa. Žiletka potrebuje hladký povrch. Napnite si teda pleť a hoľte sa v smere rastu chĺpkov, aby ste predišli pupienkom. Áno, dobre vieme, že holenie v protismere rastu je hladšia - o tom ale tento článok nie je. Ak sa chcete skutočne vyhnúť pupienkom a podráždenie, budete sa musieť holiť vo smerov rastu. 
    
  • Použite kvalitný žiletku. Zbavte sa všetkých žiletiek, ktoré ste použili viac ako raz. Sú tupé a miesto oholenie by vás len porezal a pripravili pôdu pre baktérie. Po použití žiletku dobre umyte a osušte (kvôli vode totiž čepieľkami hrdzavie).
  •  
         
 10.  
 11.             6      Znovu použite peeling. Po oholenie pleti je čas použiť znovu peeling alebo sprchový gél. Umyte si ním oholenú oblasť. Zbavíte sa tým zvyškov mŕtvej kože a otvorte uzavreté póry. 
    
  • Ak neviete, ako používať peeling, robte to takto. Iste nechcete, aby vám chĺpky zarastali a na pokožke vám bujnela baktérie.
  •  
         
 12.  
 13.             7      Osušte sa a použite hydratačný krém. To najhoršie máte za sebou, teraz sa iba osušte a nakrémujte. Nedre sa uterákom, mohli by ste si pleť podráždiť. Po osušení použite neparfumované telové mlieko, aloe vera alebo detský olej. Prevencia je vždy lepšia ako liečba. 
    
  • Nikdy si do rozkroku nedávajte vodu po holení. Chcete snáď volať ambulancii? Držte sa telových krémov bez obsahu alkoholu a parfumov. Ak neplánujete pohlavný styk, môžete použiť aj detský olej. Ten ale môže ničiť kondómy.  
  •  
         
 14.  
 15.             8      Noste voľné oblečenie. Keď si napríklad do posilňovne vezmite tesné oblečenie a poriadne sa zapotíte, iste zistíte, že sa vám urobili pupienky. Keď budete nosiť voľné oblečenie, vyhnete sa týmto pupienkom. Všetky oholené oblasti musia dýchať (čo je dobrá výhovorka pre nosenie teplákov). 
    
  • To isté platí aj pre vaše fúzy. Ak nosíte oblečenie okolo tváre, napríklad šatky alebo vysoké roláky, mohli by ste si tým spôsobiť podráždenie pokožky!
  •  
         
 16.  
             

  Časť 3      Ako liečiť poranenia po holení  .

    
   
 1.             1      Nehoľte sa tak často. Takú radu ste iste nečakali. Je to ale pravda. Keď sa budete holt menej, nebudete si tak často narušovať hornej vrstvy pleti. Ak sa môžete holiť menej, skúste to. Vaša pleť vám za to poďakuje. 
    
  • Ak máte pupienky od holenie, dajte im šancu vyliečiť sa. Niekoľko dní sa nehoľte. Nebojte sa, nebudete vyzerať ako bezdomovec, len budete mať menší strnisko. Medzitým sa podráždenie pleti upraví.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Prikladajte na pupienky teplé obklady. Ak máte niekoľko pupienkov alebo rán od žiletky, vezmite si horúcu žinku a priložte si ju na tvár na 5-10 minút. Otvorte tým póry a zabijete baktérie, ktoré spôsobujú začervenanie a opuch.       
 4.  
 5.             3      Použite krém s kyselinou glykolovou. Kúpite ho v každej lekárni. Tiež kyselina salicylová funguje skvele. Naneste krém na pleť hneď po oholení a ešte raz pred spaním. Možno to bude trochu páliť, ale za chvíľu to prejde.  
    
  • Tiež aloe vera alebo Hydrokortizónová masť by vám mala pomôcť. Tieto produkty určite nájdete v domácej lekárničke.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Nikdy pupienky nevytláčajte a nerýpejte si do nich. Je to síce veľmi ťažké, ale musíte sa snažiť. Pupienky vyzerajú ako akné, ale sú to vlastne malé ranky, ktoré by sa mohli zapáliť. Keď si na ne budete siahať rukami, celé to len zhoršíte.  
    
  • Nestláčajte si ich a nesiahajte na ne. Za čas samé zmiznú, majte trpezlivosť!
  •  
         
 8.  
             

Tipy .

                  

Veci, ktoré budete potrebovať .

      

                (1)      
Osobnej starostlivosti a Štýl populárne:
Ako byť dochvíľni.

Ako si urobiť fúkanú.

Ako používať očné tiene.

Ako sa zmieriť s príliš krátkym zostrihom.

Ako byť spontánnejší.

Ako používať suchý šampón.

Ako si vybrať podprsenku.

Ako prejsť od chemicky narovnaných vlasov k prirodzeným.

Ako sa zbaviť opálenie.

Ako zabrániť padaniu vlasov.

Ako zabrániť padaniu vlasov.

Ako byť populárny na Tumblr.

Ako si urobiť pedikúru.

Ako si vybrať podprsenku.

Ako používať samoopaľovací krém.

Ako byť menej závislý na ostatných.

Ako akceptovať seba, svoj život a vlastnú realitu.

Ako si urobiť mašľu z vlasov.

Ako zmenšiť kožené topánky.

Ako sa zbaviť chlpov na chrbte.

Ako získať sex appeal.