Home \ Počítače a Elektronika
 

Ako nastaviť Wi Fi router.

 

Keďže sa na trhu objavuje stále viac bezdrôtových zariadení, nastavenie takého bezdrôtového routeru je veľmi dôležitým prvkom pre každú domácu sieť. Vďaka nastavenie bezdrôtovej siete budete schopní pripojiť sa k internetu z akéhokoľvek zariadenia kdekoľvek v domácnosti a hlavne vám nebudú prekážať tie otravné káble. Poďme sa pozrieť, ako sa taká bezdrôtová sieť vlastne nastavuje.

              

Postup .

    

  Časť 1      Prepojenie hardvéru  .

    
   
 1.            1      Kúpte si bezdrôtový router. Routery čiže smerovače sa vyrábajú vo všetkých možných podobách. Nájdite si taký smerovač, ktorý vám bude svojimi funkciami vyhovovať. Ak potrebujete pokryť signálom väčšiu oblasť, budete potrebovať router s anténou, ktorá umožňuje vyššiu ziskovosť signálu - ak teda nie je súčasťou dodávky. Ak sa v rovnakom čase a rôznymi rýchlosťami bude k Wi-Fi sieti pripájať niekoľko zariadení naraz, odporúčame vám router typu MIMO, inak sa rýchlosť pripojenia pre všetky súčasne pripojené zariadenia rapídne zníži. 
    
  • Všetky moderné routery by mali podporovať bezdrôtový štandard 802.11n. Je najstabilnejší, ponúka najvyššiu rýchlosť a je spätne kompatibilný so staršími štandardy ako napríklad 802.11g.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Pripojte router k modemu. Routery a bezdrôtové routery vám umožňujú zdieľať širokopásmové internetové pripojenie medzi viacerými zariadeniami. Aby to však fungovalo, budete musieť pripojiť router k širokopásmovému modemu. Najlepšie výsledky dosiahnete, keď router umiestnite v blízkosti modemu. 
    
  • Prepojte router a modem pomocou Ethernetového kábla. Väčšina routerov je dodávaná s kratším Ethernetovým káblom, ktorý je určený práve k prepojeniu s modemom.
  •  
  • Pripojte modem k WAN / Internet portu na vašom routeri. Zvyčajne je od ostatných LAN portov nejako odlíšený, väčšinou farebne.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Pripojte akékoľvek zariadenie pomocou fyzického Ethernetového kábla typu CAT 5 (alebo lepšieho). Ak máte počítač, hernú konzolu alebo televíziu, môžete ich k routeru pripojiť pomocou Ethernetového kábla. Dosiahnete tým omnoho stabilnejšieho a rýchlejšieho pripojenia a nebudete musieť nič ďalšie konfigurovať.       
 6.  
 7.             4      Cez Ethernet pripojte aspoň jeden počítač. Na úpravu nastavenia routeru, budete určite potrebovať mať jeden počítač pripojený k routeru pomocou Ethernetového kábla. Ak sa potom budete pripájať bezdrôtovo, môžete Ethernetový kábel kedykoľvek odpojiť.                 
 8.  
             

  Časť 2      Konfigurácia routeru  .

    
   
 1.             1      Vyhľadajte IP adresu routera. Ak ste kúpili nový router alebo vykonávate novú inštaláciu, musíte zistiť jeho predvolenú IP adresu, ktorú obvykle nájdete na štítku nalepenom na routeri alebo v priloženom manuáli. Ak IP adresu routera nemôžete nikde nájsť, skúste svoj model aj jeho IP adresu vyhľadať na webe.  
    
  • IP adresy sú zvyčajne písané vo formáte štyroch maximálne trojciferných čísel oddelených bodkami.
  •  
  • Najčastejšie predvolené IP adresy sú 192.168.1.1, 192.168.0.1, alebo 192.168.2.1.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Na počítači, ktorý je pripojený k routeru, otvorte webový prehliadač. Do riadku Adresa webového prehliadača napíšte IP adresu routera a stlačte Enter. Prehliadač sa pokúsi pripojiť sa do konfiguračného menu routeru. 
    
  • Ak ste k routeru dostali aj inštalačné cédečko, môžete inštaláciu spustiť z tohto CD. Nájdete tam zvyčajne tie isté funkcie.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Zadajte užívateľské meno a heslo. Pre prístup na konfiguračnú stránku musíte byť pripojení k IP adrese routeru a zadať platné užívateľské meno a heslo (ak vás k tomu vyzve). Väčšina routerov má prihlasovacie údaje v základnom tvare. Líši sa podľa modelu, ale zvyčajne ich nájdete vytlačené na routeri alebo v manuáli. 
    
  • Najčastejšie užívateľské meno je "admin".
  •  
  • Najčastejšie heslá sú "admin" a "password".
  •  
  • Niektoré routery vyžadujú vyplniť iba užívateľské meno a heslo nechať nevyplnené a u niektorých nemusíte vypĺňať ani jeden údaj.
  •  
  • Ak nemôžete správnu IP adresu, užívateľské meno alebo heslo nájsť, skúste si východiskové prihlasovacie údaje modelu vášho routeru vyhľadať na internete. Pokiaľ došlo k zmene údajov, stlačte tlačidlo Reset a držte ho po dobu 10-30 sekúnd podľa inštrukcií ku konkrétnemu typu routera. Tým vrátite router do továrenského nastavenia a potom to môžete skúsiť znova.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Otvorte Nastavenie bezdrôtovej siete. Po prihlásení k routeru sa dostanete na hlavnej ponuky. Bude tam mať na výber niekoľko možností. V sekcii Internet by ste nemali meniť vôbec nič. Tam sú dáta, ktoré máte nastavené od svojho internetového poskytovateľa. Vás zaujíma sekcie s názvom Bezdrôtové siete. A tam práve môžete svoju domácu Wi-Fi sieť nastaviť.       
 8.  
 9.             5      Zadajte názov bezdrôtovej siete. V sekcii Bezdrôtové siete by ste mali vidieť pole označené skratkou SSID alebo slovom Názov. Zadajte unikátny názov vašej bezdrôtovej siete. Tento názov uvidia ostatné zariadenia pri vyhľadávaní bezdrôtových sietí. 
    
  • Zaškrtnite zatržítko "povoliť vysielanie SSID". Tým zviditeľníte svoju bezdrôtovú sieť pre ostatných užívateľov, ktorí budú v dosahu signálu. * Ďalšie informácie o nastavení SSID nájdete nižšie v sekcii Tipy.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Vyberte metódu zabezpečenia. Zvoľte si zo zoznamu ponúkaných možností zabezpečenia. Ak chcete najlepšie zabezpečenie, zvoľte si metódu šifrovania WPA2-PSK. Keďže je najťažšie prelomiteľné, zabráni všetkým možným hackerom a útočníkom sa do vašej siete nabúrať.       
 12.  
 13.             7      Vymyslite heslo. Ak už máte vybranú metódu šifrovania, je na čase zadať heslo k sieti. Malo by byť ťažko zistiteľné a zložené z písmen, číslic aj špeciálnych znakov. Nepoužívajte heslá, ktorá by sa dala ľahko odvodiť z názvu vašej siete alebo niekým, kto vás pozná osobne.       
 14.  
 15.             8      Uložte nastavenia. Keď ste s nastavením názvu a zabezpečenia bezdrôtovej siete hotoví, kliknite na tlačidlo Použiť alebo Uložiť. Zmeny nastavenia sa na vašom routeru prejaví v priebehu niekoľkých sekúnd. Potom už bude vaša bezdrôtová sieť pripravená na použitie.       
 16.  
 17.             9      Zmeňte predvolené užívateľské meno aj heslo. Keď máte bezdrôtovú sieť nakonfigurovanú, mali by ste tiež zmeniť užívateľské meno a heslo, pomocou ktorých k svojmu routeru pristupujete. Tým ochránite router pred nepovolenými zmenami, ktoré by mohol skúšať vykonať nejaký útočník. Tieto údaje môžete zmeniť v konfiguračnom menu routeru v sekcii Administrácia.        
 18.  
 19.             10      Zablokujte niektoré weby. Ak chcete zabrániť zariadeniam, ktoré sú pripojené k vašej sieti, v prístupe na konkrétne webové stránky, môžete využiť vstavaný nástroj, ktorým prístupy zakážete. Nájdete ho zvyčajne v sekcii Zabezpečenie / Blokácia. 
    
  • Prístup na weby môžete zablokovať zadaním doménových názvov, alebo podľa jednotlivých kľúčových slov.
  •  
         
 20.  
             

  Časť 3      Pripojte svoje zariadenia  .

    
   
 1.             1      Pripojte k bezdrôtovej sieti počítač, tablet alebo mobilný telefón. Vyhľadajte názov bezdrôtovej siete, ktorú ste vytvorili podľa vyššie popísaného postupu. Na každom zariadení, ktoré podporuje bezdrôtové siete, by ste svoju sieť (ak ste v jej dosahu) mali vidieť. Vyberte ju a budete vyzvaní na zadanie hesla.       
 2.  
 3.             2      Zadajte heslo k bezdrôtovej sieti. Po zadaní hesla sa k bezdrôtovej sieti automaticky pripojíte. Sieť sa uloží do pamäte vášho zariadenia, ktoré sa k nej bude automaticky pripájať, kedykoľvek bude v jej dosahu. 
    
  • Detailné pokyny ako v rôznych operačných systémoch (Windows, Mac, Android, Linux) bezdrôtovej siete vyberať a pripájať sa k nim, určite nájdete niekde na internete.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Pripojte ďalšie zariadenia. Okrem počítačov a tabletov, môžete pripájať aj ďalšie zariadenia, napríklad tlačiarne, herné konzoly, televízia atď.       
 6.  
             

Tipy .

                     
Počítače a Elektronika populárne:
Ako extrakciou jednotlivých stránok z PDF dokumentu vytvoríme nový PDF dokument.

Ako vytvoriť databázu v MySQL.

Ako očistiť DVD.

Ako aktualizovať Google Chrome.

Ako napáliť skladby na CD.

Ako zistiť, aký máte typ Android telefónu.

Ako aktivovať núdzový režim vo Windows 7.

Ako zálohovať počítač.

Ako prekonať úroveň 29 v hre Candy Crush.

Ako zložiť vodeodolný obal.

Ako navrhnúť webovú stránku.

Ako na počítač nainštalovať nový operačný systém.

Ako používať iTunes.

Ako vytvoriť Hotmail účet.

Ako zablokovať niekoho na Hotmail.

Ako násobiť v Exceli.

Ako obnoviť zablokovaný účet na Facebooku.

Ako zapojiť DVD prehrávač.

Ako vykonať spätnú inštaláciu z Windows 8 do Windows 7.

Ako na Facebooku vytvoriť fanúšikovskú stránku.

Ako zobraziť stav batérie v percentách na iPhonu.