Home \ Umenie a Zábava
 

Ako namaľovať abstraktný obraz.

 

Tiež ste sa v galérii pozerali na abstraktný obraz a počuli ste, ako niekto hovorí "To by som zvládol taky!"? Aj keď abstraktné obrazy vyzerajú ľahko, v skutočnosti sú oveľa náročnejšie, než tradičné, klasické maľovanie. Je to práve preto, že abstraktné umenie sa neriadi žiadnymi konvenciami a pravidlami. Je to na vás, čoby umelci, ktoré pravidlá porušíte, ako sa budete vyjadrovať a čo je pre vás vlastne definíciou slova umenia. Najprv sa na maľovanie pripravte. potom sa rozhodnite, či sú vaším cieľom akoby náhodné geometrické tvary (podobne maľuje Paul Yanko alebo Thornton Willis), minimalistický obraz s využitím ostrých obrazcov (v štýle Pieta Mondriana alebo Paula Klee), alebo či sa sústredíte skôr na celý proces vzniku obrazu (ako to robí Jackson Polloct alebo Mark Rothko).

                 

Postup .

     Príprava na maľovanie  
   
 1.             1      Zožeňte si plátno. Vo výtvarných potrebách si môžete kúpiť už pripravené plátno akejkoľvek veľkosti a tvaru. Použiť ho môžete ihneď. Nikto však nehovorí, že sa musíte spoliehať na natiahnutá a ošetrená plátna. Abstraktné umelci veľmi často maľujú na nenataženém, neošetrená plátna.  
    
  • Ak dávate prednosť podkladu v inej, než bielej farbe, kúpte si plechovku podkladovej farby Gesso a dajte plátnu trochu farby. Podkladová farba (primer) by mala schnúť pomerne rýchlo.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Vyberte si farby. Rozhodnite sa, či chcete maľovať akrylovými alebo olejovými farbami. Akrylové farby sú bez zápachu a pracuje sa s nimi veľmi ľahko, pretože rýchlo zasychajú a navyše sú veľmi krycie, čo sa hodí, keď urobíte chybu. Olejové farby sú náročnejšie, pretože schnú dlhšiu dobu, sú výrazne cítiť a nedovolí vám zamaľovať prípadnú chybu.       
 4.  
 5.             3      Pripravte si štetce a ďalšie náčinie. Vyberte si štetce, ktoré sa budú hodiť na maľovanie vybraného diela. K nanášanie farby môžete vyskúšať tiež tzv. Špachtle, ktoré maľbe dodajú štruktúru. Niektorí maliari si plátno stavia na maliarsky stojan, iní ho radšej položí priamo na zem, aby boli svojmu dielu bližšie.  
    
  • Ak nemáte s farbami skúsenosti a neviete, ktoré sa k sebe hodia, predstavte si klasický farebný kotúčik. Na ňom presne uvidíte, ktoré odtiene sa k sebe hodia a ktoré sú kontrastné.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Prezlečte sa do maliarskeho oblečenia. Záleží to na tom, ako neporiadni ste, ale rozhodne je dobrý nápad sa prezliecť do starého tričká alebo maliarske zástery. Keď budete na sebe mať oblečenie, na ktorom vám nezáleží, či sa zašpiníte, ďaleko lepšie sústredíte na samotné maľovanie abstraktného obrazu. 
    
  • Možno budete chcieť po zemi rozložiť noviny, aby ste zabránili striekanie alebo kvapkania farby na podlahu - platí to hlavne, ak sa rozhodnete maľovať na zemi.
  •  
                   
 8.  
            

    1      Maľovanie náhodných geometrických abstraktných tvarov  .

    
   
 1.            1      Vytvorte si štruktúrované pozadia. Jedna z najľahších ciest, je naniesť látku nazvanú Gesso v čo najlepšej kvalite. Je to hustý gélový podkladový primer. Nanáša sa úplne rovnako ako farba, prípadne môžete použiť špachtľu, ak je zmes dostatočne hustá. Vďaka tomu budete mať nad vznikajúce textúrou plnú kontrolu. 
    
  • Ak chcete, pokojne nechajte plátno bielej a hladké. Ako už bolo povedané, pre abstraktnú maľbu neexistujú žiadne záväzné pravidlá, nemusíte mať teda texturované pozadia. Mnoho umelcov začína s obyčajným čistým plátnom.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Nalepte si na plátno línie a miesta, kde sa čiary budú prekrývať. Použite modrú maliarskou piesku a nalepte niekoľko pruhov. Vzniknú vám rôzne geometrické obrazce, napríklad trojuholníky, štvorce a obdĺžniky. Cieľom je vytvoriť obrázky, ktoré sa nepodobajú realite. Nalepené línie vám s maľovaním pomôžu a páska zaistí, že línia budú čisté, nerozmazané, s jasnými tvarmi. 
    
  • Miesto pásky použite pravítko a ceruzku. Ak sa vám nechce zaoberať voľnými miestami, ktorá zostali po odlepení maliarske pásky, pokojne si plátno rozvrhnite obyčajnou ceruzkou a s pomocou pravítka. Opäť - položte pravítko cez plátno niekoľkokrát, aby vzniklo niekoľko rôznych tvarov.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Namiešajte si farby. Rozhodnite sa, aké farby pre dokončenie obrazu použijete. Namiešajte si ich buď na maliarske palete, alebo napríklad na starom tanieri. Môžete si ich tiež rozmiešať priamo na plátne, ale to si vyžaduje určité skúsenosti, aby výsledný dojem pôsobil pekne.       
 6.  
 7.             4      Vyfarbite miesta medzi lepiacou páskou. Nebojte sa - keď pretiahnete až na pásku, nič sa nedeje. Nemyslite si navyše, že musíte zaplniť na plátne úplne všetky miesta - pokojne nechajte nejaké tvary prázdne. 
    
  • Niektorí abstraktné maliari najprv farbou obtiahnuť obrysy každého tvaru, než začnú maľovať. Iní sa nerozmýšlejí a farby používajú tak, ako im to pripadá najvhodnejšie priamo pri maľovaní.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Odlepte pásku. Akonáhle si myslíte, že je dielo hotové, odlepte maliarsku pásku. Ak sa vám páči jasné, rovné okraje, urobte to, kým je maľba ešte stále vlhká. Pri odlepení zo suchej maľby je pravdepodobné, že odlepíte aj kúsky farby, takže okraje budú ľahko zubaté.        
 10.  
 11.             6      Ak chcete, vyplňte prázdne miesto pod páskou nejakou farbou. Až pásku odstránite, uvidíte biele miesta tam, kde páska bola. Môžete ich nechať prázdna, alebo ich môžete vyplniť farbou.       
 12.  
             

    2      Naučte sa teóriu farieb  .

    
   
 1.             1      Kúpte si koliesko s paletou farieb. Je to veľmi jednoduchá pomôcka, ktorá sa skladá z obyčajného kolieska, na ktorom je paleta mnohých odtieňov farieb. Hodí sa k tomu, aby ste rýchlo videli vzťahy medzi jednotlivými farbami - ktoré k sebe ladia, ktoré sa tlčú a podobne.  
    
  • Pomôcku zoženiete v obchodoch pre výtvarníkov, v lepších papiernictvách alebo v supermarkete v oddelení náterov.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Pochopte systém primárnych, sekundárnych a terciárnych farieb. Zjednodušene povedané sú základom farebného kolieska primárne farby (červená, modrá, žltá). Sekundárne farby vznikajú zmiešaním primárnych farieb dohromady (zelená, oranžová, fialová). Terciárne farby môžu vzniknúť miešaním sekundárnych a primárnych farieb (žlto-oranžová, červeno-oranžová, červeno-fialová, modro-fialová, modro-zelená a žlto-zelená).  
    
  • Aby ste sa s miešaním farieb zoznámili, môžete si namaľovať vlastné farebné koliesko.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Naučte sa rozoznávať studené a teplé farby. Teplé odtiene červenej, oranžovej alebo žltej vnášajú do obrazu zdanie pohybu, dynamiky a priestoru. Studené odtiene, ako je modrá, zelená alebo fialová, navodzujú ticho a málo pohybu. Pôsobí upokojujúco.  
    
  • Biela, čierna a sivá sa považujú za neutrálne farby.
  •  
         
 6.  
 7.   4      Pracujte s farebnou harmóniou. Existuje niekoľko spôsobov, ako zistiť, ktoré farby sa k sebe hodia. Vyskúšajte napríklad:  
    
  • Analogické farby: Vyberte si dve alebo tri farby, ktoré sú na koliesku hneď vedľa seba. Jedna z nich bude pravdepodobne vynikať, ale všetky tri dohromady vytvorí pekný celok.            
  •  
  • Komplementárne farby: Vyberte si dve farby, ktoré sú na koliesku presne proti sebe. Vznikne kontrast, ktorý pritiahne pozornosť.            
  •  
  • Triadické farby: Vyberte si tri farby, medzi ktorými je na koliesku rovnaký rozostup. Pokiaľ si medzi nimi narysujeme čiary, musí vzniknúť rovnostranný trojuholník. Počítajte s tým, že potom vyniknú všetky tieto farby.            
  •  
         
 8.  
             

    3      Maľujeme gesturální abstraktný obraz  .

    
   
 1.             1      Položte si plátno na zem. Mnoho umelcov prehlasuje, že vďaka tomu sú svojmu dielu bližšie. Navyše, ak sa pokúšate o gesturální abstraktný obraz, bude sa vám farba ľahšie rôznymi spôsobmi nanášať. 
    
  • Nebojte sa, pokojne si môžete pri maľovaní plátnom pohybovať, ako chcete. Vlastne - ak začnete na podlahe a postupne plátno budete vztyčovať s ešte mokrú farbou, môže vzniknúť veľmi zaujímavé dielo.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Vyčistite si myseľ. U gesturálního abstraktného maľovaní sa nepokúšate o verné zobrazenie predmetu. Radšej sa sústreďte len na samotné nanášanie farby. Skúšajte najrôznejšie techniky, nech zistíte, čo sa vám páči.       
 4.  
 5.             3      Miešajte farby rovno na plátne. Pretože táto technika je hlavne o nanášanie farby, nemusíte si robiť starosti so špecifickou farebnou paletou skôr, než začnete. Namiesto toho s farbami pracujte počas samotného maľovania.       
 6.  
 7.             4      Nalejte farbu priamo na plátno (nepovinné). Liatie farby priamo na obraz je len jedným spôsobom, ako vytvoriť jedinečné umelecké dielo. Množstvo farby záleží len a len na vás. 
    
  • Môžete tiež meniť vzdialenosť, z ktorej farbu na plátno budete liať. Z veľkej výšky pravdepodobne vzniknú škvrny, liatie z blízka vám naopak zaistí väčšiu presnosť a kontrolu.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Striekajte alebo kvapkajte farbu na plátno (nepovinné). Použite čokoľvek, čo sa vám hodí, a namočte to do farby. Potom náčiním na obraz kvapkajte, cákejte a nechajte farbu rôzne stekať. 
    
  • K nanášanie farby môžete použiť napríklad štetce, slamky, fľaštičky s rozprašovačom alebo starý zubnú kefku.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Skúste maľovať so zavretými očami. Ak je niečo, na čom sa abstraktné maliari zhodnú, potom je to, že abstraktný obraz nemusí vôbec zodpovedať realite. Jeden z najlepších spôsobov, ako sa zbaviť toho, aby ste náhodou nenamalovali postavy a predmety, je skrátka zavrieť oči. 
    
  • Nechajte štetec s farbou kĺzať po plátne, bez toho aby ste mysleli na to, čo vlastne vytvárate. Tento typ maľby je skôr o získavaní skúseností, než o tom, čo z toho vznikne.
  •  
         
 12.  
 13.             7      Akonáhle máte pocit, že je obraz hotový, prestaňte. Nesnažte sa premaľovávať, aby ste dielo vylepšili. Abstraktné maľba nie je o precíznym výsledku - skrátka s maľovaním skončite, až sa vám bude chcieť. Nesnažte sa obraz zbytočne nepreťažovali - riaďte sa svojimi pocitmi. Iste poznáte, kedy máte hotovo.       
 14.  
             

    4      Maľujeme minimalistický geometrický obraz  .

    
   
 1.             1      Vytvorte na obrazu textúrované pozadí. Jeden z najjednoduchších spôsobov je naniesť čo najkvalitnejšie prípravok Gesso, čo je hustý, gélový podkladový primer. Naneste primer rovnako, ako farbu, prípadne môžete aj špachtľou, ak je dostatočne hustý. Tak budete mať lepšiu kontrolu nad štýlom a textúrou. 
    
  • Môžete použiť pokojne tiež silný papier alebo plagát. V takom prípade nemusíte na povrch aplikovať podkladový náter.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Pravítkom a ceruzkou vytvorte línie. Mali by ste urobiť niekoľko horizontálnych čiar s rôzne širokými medzerami medzi nimi, rovnako ako niekoľko horizontálnych. Ich počet záleží len na vás, pamätajte len na to, že čím menej čiar, tým väčšie obdĺžniky a štvorce budú medzi nimi.       
 4.  
 5.             3      Nakreslite línie. Použite čiernu farbu a čiary silným ťahom obtiahnite. Niektoré môžete nakresliť tenšie, iné silnejšie. Váš obraz teraz bude vyzerať ako nepravidelná mriežka s čiernymi čiarami.       
 6.  
 7.             4      Vyfarbite len niekoľko štvorcov a obdĺžnikov. Použite kľudne základné farby (červenú, modrú, žltú) a niekoľko tvarov vyplňte. Ak by ste vyfarbili všetky vzniknuté tvary, obraz by pôsobil prepchato. Namiesto toho si radšej vyberte len niekoľko častí. Vďaka tomu farby pekne vyniknú.       
 8.  
 9.             5      Biela miesta nechajte tak, ako sú. Biele priestory umožnia farebným plochám naozaj vyniknúť.        
 10.  
             

Tipy .

                (6)      
Umenie a Zábava populárne:
Ako začať rapovať.

Ako simulovať horúčku.

Ako sledovať filmy a seriály zadarmo cez internet.

Ako tancovať swing.

Ako nakresliť vílu.

Ako pískať na prsty.

Ako zvládnuť tanečný krok Shuffle.

Ako hrať pasiáns.

Ako sa stať slávnym spevákom či speváčkou.

Ako uploadovať video na YouTube.

Ako kresliť mangu.

Ako tancovať swing.

Ako napísať scenár.

Ako vyrobiť papierovú čiapku.

Ako tancovať s dievčaťom v klube.

Ako sa stať MC.

Ako začať zívať.

Ako sa rapovať freestyle.

Ako začať rapovať.

Ako vytvoriť sochu.