Home \ Vzdelanie a Komunikácia
 

Ako založiť vlastný časopis.

 

Snívali ste niekedy o tom, že založíte vlastný časopis? Možno chcete vydávať časopis o svoje obľúbené činnosti (skateboarding, shopping, celebrity?) Alebo chcete získať informácie o tom, ako to chodí vo svete časopisov. Tento článok vás prevedie celým procesom tvorby časopisu a pomôže vám úspešne ho viesť.

              

Postup .

    

  Časť 1      Vytvorte si publikáciu  .

    
   
 1.            1      Vymyslite si koncept vášho časopisu. Než začnete budovať svoju vydavateľskú ríšu, musíte niečo vytvoriť. Ak ste to ešte neurobili, sadnite si s nejakým kamarátom a snažte sa vymyslieť toho čo najviac. Pýtajte sa na otázky ako :: 
    
  • Aké bude téma môjho časopisu? Zamerajte sa na niečo, čo vás zaujíma a o čom toho veľa viete - šport, móda, počítače alebo pokojne sociálne siete. Keď vytvoríte časopis na tému, ktorá vás zaujíma a je relevantné a užitočné pre čitateľa, budete na najlepšej ceste.
  •  
  • Kto je vaším cieľovým obecenstvom? Odpoveď na túto otázku vám pomôže zhodnotiť svoje možnosti. Pokiaľ chcete napríklad písať o móde, na štýl a podstatu vášho časopisu aj na jeho potenciálny úspech bude mať veľký vplyv demografie. Ak cielite na násťročných, budete tomu musieť prispôsobiť štýl písania, obsah aj grafickú podobu časopisu. Ak píšete pre mužov cez 40 rokov, tiež sa tomu budete musieť prispôsobiť.
  •  
  • Aký štýl časopisu chcete? Je to síce divná otázka, ale budete sa musieť rozhodnúť, či budete písať autoritatívne a informatívne, alebo odľahčene a o nevážnych témach.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Určte si svoj obsah. Ak chcete, aby ľudí mali o váš časopis záujem, bude vás to stáť čas, úsilie a peniaze. Uistite sa, že toto všetko máte a až potom hľadajte ľudí, ktorí budú chcieť váš časopis pravidelne čítať.  
    
  • Vezmite si napríklad nákup domu. Existujú tri skupiny ľudí, ktoré by siahli po tomto časopisu - nákupcovia, predajca a tiež realitný maklér. Z týchto troch ľudí má ale iba jeden potenciál pravidelného zákazníka - realitný maklér. Ak práve nie ste zacielený na investorov a predajte (čo je úplne iný trh), najlepšie teda bude zamerať sa na realitných maklérov.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Požiadajte o pomoc. Pre zaistenie úspechu v akomkoľvek odvetví budete musieť spolupracovať s mnohými ľuďmi - ľuďmi, ktorí vám pomôžu dosiahnuť úspech. Vplyvní ľudia na vašom trhu pre vás budú veľmi dôležití a budete s nimi musieť dobre vychádzať.  
    
  • Ak napríklad píšete časopis pre horolezcov, mali by ste sa stretnúť s najlepšími horolezci, ostatnými novinármi a ďalšími hviezdami v tomto odbore. Môže ísť len o to, že svojim kamarátom povedia "Za mesiac vychádza nový časopis pre horolezcov," alebo "Za mesiac vychádza nový časopis pre horolezcov a chcel by som do neho s tebou urobiť rozhovor." Tak ako tak sa vám to oplatí.
  •  
  • Porozprávajte sa s ľuďmi, ktorí majú skúsenosti s podnikaním a tiež s ľuďmi, ktorí pracujú v tlačiarenskom priemysle. Porozprávajte sa s bankárom, právnikom, tlačiari, tvorcovia webových stránok a ostatnými ľuďmi, ktorí by vám mohli pomôcť začať úspešne podnikať v tomto odbore.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Spoznajte konkurenciu. Urobte si domáce úlohy a zistite si, aké časopisy na podobné témy už na trhu existujú. Vďaka čomu sú tak úspešné? V čom je budete schopní prekonat? Nájdite si niečo, čo pomôže vášmu časopisu vystúpiť z davu.       
 8.  
 9.             5      Vytvorte si obchodný plán. Pomôže vám to určiť si, čo budete robiť a tiež budete mať plán na budúcnosť. Budete si musieť urobiť odhady ziskov a nákladov, porozumieť konkurenciu a nastaviť si svoje potreby tak, aby ste neustále vedeli, čo robíte - aj keď to vedieť nebudete! 
    
  • Obchodný plán budete tiež potrebovať, až budete hľadať sponzorov pre svoj podnik. Iste budú chcieť investovať do projektu, na ktorom ste už sami odviedli kus práce.
  •  
  • Porozprávajte sa s finančným poradcom, ktorý vám môže pomôcť vytvoriť dobrý a efektívny obchodný plán. Bude vás to síce niečo stáť, ale z dlhodobého hľadiska sa vám to rozhodne oplatí.
  •  
                   
 10.  
             

  Časť 2      Zostavte si tím  .

    
   
 1.             1      Zostavte svoj tím. Akonáhle budete mať osnovu svojho časopisu a ľudí, ktorí ho budú čítať, budete musieť dať dohromady skupinu ľudí, ktorí tento sen budú schopní uskutočniť. Ak ste začali s partnerom, je to ešte lepšie. Možno máte pocit, že by ste si to mohli všetko urobiť sami, ale neverte tomu. Nájdite si ľudí, ktorí majú pre vec rovnaký zápal ako vy.  
    
  • Písanie článkov trvá dlho. Aj fotenie fotiek a ich úprava trvá dlho. Sadzba, reklama, tlačiarenský proces, predaja, distribúcie a klientská podpora zaberie ešte viac času. Každá z týchto vecí si vyžaduje profesionálny prístup a skúsenosti. Ak nechcete vydávať časopis len raz za pol roka, mali by ste si nájsť schopných zamestnancov.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Najmite si management. Primárne je manažment vašou úlohou, ale iste sa budete zúčastňovať aj iných vecí. Budete musieť na všetko dohliadať, robiť účtovné knihy, hľadať sponzorov, tlačiarne atď. Budete ale tiež potrebovať manažérov, ktorí dohliadnu na konkrétne časti celého procesu publikácie: 
    
  • Publikačná manažér. Niekto musí hľadať tlačiarne, riešiť ceny papiera, kontrolovať kvalitu a dobre sa vyznať vo vydavateľskom svete.
  •  
  • Manažér predajov. Všetky tie reklamy musia odniekiaľ pochádzať, hlavne zo začiatku, kedy z nich viacmenej žijete a rozdávate časopisy na každom rohu. Keď budete mať niekoho, kto bude reklamy každý deň riešiť, budete mať oveľa viac času na ostatné záležitosti.
  •  
  • Marketingový manažér. Ak ľudia nebudú o vašom časopisu vedieť, nebudú ho čítať. Marketingový manažér má za úlohu povedať celému svetu o vašom magazínu, dostať ho do trafik, kníhkupectvá a na ďalšie miesta. Marketingový manažér tiež musí vedieť, ako si vedie konkurencia - aké majú reklamy, čo práve plánujú a aký majú na trhu úspech. Potom musí vymyslieť, ako to robiť lepšie.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Najmite si tvorca obsahu a grafiky. Na začiatku môžete využiť služby samostatných hack, editorov a fotografov. Ušetrí vám to peniaze, pretože to nebudú skutoční zamestnanci formy, ale napriek tomu budú odvádzať dobrú prácu. Čo sa týka grafiky, mali by ste si najať skúsenú firmu, ktorá dobre vie, ako naštartovať nový časopis. 
    
  • Písanie a editácia. Všetky tie slová, články a dokonca čísla stránok a obsah musí niekto napísať a upraviť. Editácia je nevyhnutná!
  •  
  • Grafik. Ako bude váš časopis vyzerať? Aj tu je nutné si uvedomiť, že každý trh má svoje špecifiká a musíte na ne vedieť reagovať. Vezmite si rozdiel medzi časopisom Story a časopisom Economist. Ten prvý cielia na bežné čitateľa, používa veľké farebné titulky, veľa fotiek a málo textu. V tom druhom naopak nájdete články na odborné témy písaná čiernym atramentom na biely papier.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Nájdite si tlačiareň. Tlačiareň budete potrebovať, až budete mať hotové prvé vydanie svojho časopisu. Než sa rozhodnete, ktorú využiť, mali by ste si zistiť informácie o niekoľkých vhodných tlačiarňach. Zistite si, koľko peňazí by ste u nich museli platiť, aké majú skúsenosti s tlačou časopisov atď. 
    
  • Aj vydavateľa by ste si mali vyberať veľmi opatrne. Keď vám niekto napríklad povie, že mu vytlačili všetky strany krivo a rovnako za to musel zaplatiť, nespolupracujte s touto tlačiarňou.
  •  
         
 8.  
             

  Časť 3      Vytvorte prvé číslo časopisu  .

    
   
 1.             1      Naplánujte si prvé vydanie. Vymyslite si príbehy, o ktorých chcete písať a zožeňte si k nim fotografie. Rozhodnite sa, koľko fotiek v časopise má byť a či chcete zahrnúť články iba o fotkách. Aj keď stále nemáte obsah, môžete si vymyslieť rozloženia každej strany. Použite PowerPoint alebo Word a skúste si pomocou odsekov textu a obrázkov z internetu navrhnúť niekoľko strán. Snažte sa takto naplánovať celé prvé číslo časopisu.  
    
  • Keď budete mať predlohu, pisatelia a grafici budú vedieť, čo majú robiť, ľudia z marketingu budú vedieť, čo majú predávať a vydavatelia budú môcť začať stanovovať ceny za prácu.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Plánujte si ďalšie čísla. Už pri tvorbe prvého čísla časopisu si hrubo naplánujte ďalších asi 6 čísiel. Je ľahké začať, ale v tomto priemysle je čas naozaj drahý. Keď budete dobre pripravení, budete mať druhé číslo hotovo ešte skôr, než prvé číslo pôjde do predaja. Vždy sa snažte mať aspoň jednomesačné náskok.       
 4.  
 5.             3      Vytvorte si katalóg pre články a príbehy, ktoré budete chcieť v budúcnosti využiť. Niekedy budete musieť niektoré články vynechať, pretože na ne v časopise neostane miesto. To ale neznamená, že ich nemôžete v budúcnosti použiť! 
    
  • Napríklad niekto príde s príbehom o tom, ako na Vianoce farmára a jeho rodinu napadli divokí soby. Momentálne ale pripravujete júlové číslo? Nevadí! Schovajte si tento článok a pripíšte k nemu treba "december".
  •  
         
 6.  
 7.             4      Urobte si webové stránky. Pri uvedení časopisu na trh by ste mali spustiť aj webové stránky. Nemusí byť nijako zložité, aspoň nie zo začiatku. Musí ale obsahovať informácie o tom, čo sa ľudia vo vašom časopise dočítajú a musí byť napísaná tak, aby mali hneď chuť si ho ísť kúpiť. Pomocou webových stránok tiež môžete získavať spätnú väzbu a komentáre od svojich čitateľov - a to je pre úspešný časopis veľmi dôležité!  
    
  • Nastavte stránku tak, aby niektoré články boli prístupné verejnosti a iné zase iba plateným užívateľom.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Vytvorte svoj časopis. Teraz máte tím, grafickú podobu a obsah časopisu pripravený, pustite sa teda do prvého čísla! Iste nepôjde všetko tak hladko, ako by ste si prestavovali, ale jediný spôsob, ako dosiahnuť úspech je skúšať to. Ide o proces, na ktorý nikdy nezabudnete, ale nakoniec budete mať svoj časopis!       
 10.  
             

  Časť 4      Po uvedení časopisu na trh  .

    
   
 1.             1      Všímajte si spätnej väzby a buďte otvorení konštruktívnej kritike. Prvé číslo pre vás bude ohromnú príležitostí k učeniu, ale ide len o začiatok. Keď ľudia začnú časopis čítať a inzerenti ho uvidí v tlači, iste sa dočkáte spätnej väzby.  
    
  • Páči sa ľuďom obsah, ale nepáči sa im grafická podoba? Zistite si, prečo tomu tak je. Možno je to skvelá grafika pre inú cieľovú skupinu. Než začnete veci meniť náhodne, najprv analyzujte všetky pre a proti.
  •  
  • Stojí tak akurát? Ľudia sa často sťažujú na ceny vecí, ktoré si kupujú, ale dôležité je, že si je naozaj kúpi. Ak vám veľa ľudí hovorilo "vyzeralo to dobre, ale stálo to moc peňazí", mali by ste nastaviť nižšiu cenu. Môže ísť len o vaše vlastné očakávania. Tiež môžete skúsiť zahrnúť do časopisu viac reklám, potom budete schopní cenu znížiť.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Sledujte svoje pokroky. Všímajte si toho, ako sa uchytávajú reklamnej kampane a pokračujte s tými, ktoré sa oplatí. Keď dostanete dobrú recenziu na nejaký článok, snažte sa písať podobné články. Ak sa ľuďom páči nejaká menšia rubrika, urobte z nej hlavnú tému. Kľúčom je sledovať, ako ľudia reagujú a podľa toho upravovať podmienky.       
 4.  
 5.             3      CStále dolaďujte posledné detaily. Neustále sledujte, ako si vediete a čo funguje a čo nie. Trh sa neustále mení, časy sa menia a to, čo bolo včera hlavnou témou dňa, je dnes už dávno zabudnuté. Udržujte si náskok, sledujte konkurenciu a povediete si skvele!       
 6.  
             

Tipy .

               (4)      
Vzdelanie a Komunikácia populárne:
Ako zistiť, či si vás niekto zablokoval na Facebooku.

Ako zlúčiť Facebookovej stránky.

Ako napísať výskumnú prácu.

Ako zaokrúhľovať.

Ako zlúčiť Facebookovej stránky.

Ako vypočítať obsah kruhu.

Ako písať úvody.

Ako vynikať na strednej škole.

Ako popriať francúzsky dobrú noc.

Ako byť najlepším študentom v triede.

Ako prestať ľutovať svojich rozhodnutí.

Ako sa zlepšiť vo písania.

Ako tagovať na Instagramu.

Ako hovoriť kórejsky.

Ako odstrániť sledujúci na Instagramu.

Ako správne používať I a Me v angličtine.

Ako používať Instagram.

Ako napísať návod.

Ako rýchlo získať viac followerov na Instagramu.

Ako správne používať I a Me v angličtine.

Ako vypočítať odmocninu bez kalkulačky.