Home \ Vzdelanie a Komunikácia
 

Ako napísať filmový scenár.

 

Svet filmu je veľmi súťaživým prostredím. Možno ste vymysleli ten najlepší film všetkých čias, ale ak nebudete mať správne formátovaný scenár, prídete o šancu, že si ho niekto kedy prečíta. Tento článok vám ukáže, ako napísať scenár tak, aby mal šancu dostať sa na strieborné plátno.

              

Postup .

    

    1      Začíname  .

    
   
 1.            1      Čo je to scenár? Scenár predstavuje základné prvky (audio, vizuálne, správanie, dialóg), ktoré sú nutné pre filmové alebo televízne stvárnenie príbehu.  
    
  • Scenár väčšinou nie je prácou jediného človeka. Pracuje na ňom viac scenáristov a nakoniec ho interpretujú producenti, režiséri a herci.
  •  
  • Filmy a televízia sú vizuálne médiá, takže je nutné scenár napísať tak, aby zahŕňal aj audiovizuálne aspekty príbehu. Pri písaní sa zameriavajte na obrazy a zvuky.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Prečítajte si scenáre svojich obľúbených filmov. Na internete si nájdite niekoľko scenárov a zamyslite sa nad tým, čo sa vám na nich páči a čo nie. Získate tak predstavu o tom, ako rozprávať príbeh, ako písať dialóg a ako v scenári rozvinúť postavy.        
 4.  
 5.             3      Vymyslite si koncept. Ak už máte nejakú predstavu o svojom príbehu, načrtnite si základné detaily zápletky, vzťahy medzi postavami a ich osobnostné rysy. Ktoré prvky sú pre koncept najdôležitejšie? Ako spolu postavy konajú a prečo? Aký význam váš príbeh má? Nie sú v príbehu nejaké medzery? Poznámky si môžete robiť zatiaľ tak, ako vám to bude vyhovovať.                  
 6.  
             

    2      Píšeme scenár  .

    
   
 1.             1      Osnova príbehu. Začnite základné osnovou svojho príbehu. Zamerajte sa na hlavný konflikt celého príbehu.  
    
  • Myslite na dĺžku príbehu. V scenári je jedna strana zhruba jedna minúta filmu. Priemerná dĺžka dvojhodinového filmu je teda asi 120 strán. Drámy sú väčšinou dlhá asi dve hodiny, komédia by mali byť kratšie - asi 90 minút.
  •  
  • Myslite na to, že pokiaľ nie je scenárista dobre známy, nemá dobré kontakty, alebo nie je extrémne solventná, dlhý scenár nebude mať moc šancí. Ak nedokážete svoj príbeh nahustiť do dvoch hodín, skúste namiesto scenára napísať radšej román.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Myslite na to, že pokiaľ nie je scenárista dobre známy, nemá dobré kontakty, alebo nie je extrémne solventná, dlhý scenár nebude mať moc šancí. Ak nedokážete svoj príbeh nahustiť do dvoch hodín, skúste namiesto scenára napísať radšej román.  
    
  • Prvý akt: Prvý akt je väčšinou úvod príbehu. Tu predstavujete svoje postavy a ich svet. Navodzujú náladu príbehu (komédia, akčný film, romantický film atď.), Predstavujete všetky hlavné protagonistov a začínate sa zaoberať konfliktom, ktorý je jadrom celého príbehu. Až sa hlavný hrdina začne zaoberať svojím cieľom, začne druhý akt. U drám zaberá prvý akt väčšinou asi 30 strán, u komédií je to asi 24.
  •  
  • Druhý akt: Druhý akt je hlavnou časťou celého príbehu. Protagonista prekonáva prekážky na ceste k vyriešeniu hlavného konfliktu. V tejto časti sa tiež väčšinou objavujú vedľajšie príbehovej línie. Protagonista väčšinou prechádza nejakými zmenami. U drám je tento akt dlhý asi 60 strán, u komédií je to asi 48.
  •  
  • Tretí akt: V treťom aktu sa príbeh doberá svojho rozuzlenie. Tretí akt obsahuje hlavné zápletku a končí posledný konfrontáciou protagonistami s jeho cieľom. Pretože bol príbeh už predstavený v druhom akte, tretí akt je väčšinou rýchlejší a nahuštěnější. U drám je dlhý asi 30 strán, u komédií je to asi 24.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Pridajte do scenára sekvencie. Sekvencie sú súčasti príbehu, ktoré sa objavujú mimo hlavnej konflikt. Majú svoj začiatok, prostriedok a koniec. Typická sekvencia má 10-15 strán a väčšinou slúžia na odovzdanie nových informácií o nejakej postave.  
    
  • Sekvencia sa vyvíjajú mimo hlavnej zápletku príbehu, ale často priamo ovplyvňujú výsledok hlavného konfliktu.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Začnite písať scény. Scény sú udalosti, ktoré sa vo vašom filme stanú. Odohrávajú sa na konkrétnych miestach a často slúži na to, aby posunuli príbeh ďalej. Ak nejaká scéna nedáva zmysel, mali by ste ju zo scenára vystrihnúť. Bezúčelné scény bude obecenstvo vnímať ako chyby vo filme.        
 8.  
 9.             5      Začnite písať dialógy. Až budete mať rozpísané scény, budete musieť napísať interakcie medzi postavami. Dialógy sú často najťažšie súčasťou písania scenára. Každá postava by mala mať vlastný dôveryhodný štýl vyjadrovania.  
    
  • Realistický dialóg neznamená vždy dobrý dialóg. Dialóg by mal posúvať príbeh dopredu a rozvíjať postavy. Nemusíte si robiť starosti s presným zchycením reality, pretože realita je často nudná a bez života.
  •  
  • Prečítajte si svoje dialógy nahlas. Znie dobre, stereotypne alebo prehnane? Hovorí všetky vaše postavy rovnako?
  •  
         
 10.  
 11.             6      Zbavte sa nepotrebných častí. Až budete mať svoje nápady na papieri, snažte sa nájsť slabé miesta a ďalšie nepotrebné časti. Všímajte si, či neodbíháte od príbehu, či sa zbytočne neopakujú, alebo či neprezradí divákom zápletku príliš skoro. Ak niečo príbehu nepomáha, vystrihnite to.        
 12.  
 13.             7      Ukážte svoju hotovú prácu niekoľkých priateľom. Vyberte si ľudí, ktorí majú rozdielny vkus vo filmoch, aby ste získali čo najviac názorov. Buďte pripravení na tvrdú pravdu a konštruktívnu kritiku -mazání medu okolo úst vám nepomôže.        
 14.  
 15.             8      Opravujte svoj scenár tak dlho, kým nebudete spokojní. Zo začiatku to určite bude nepríjemné, ale nakoniec budete radi, že ste tomu venovali dosť času a scenár vyzerá tak, ako ste chceli.        
 16.  
             

    3      Formátovanie scenára  .

    
   
 1.             1      Nastavte si veľkosť strany. Scenáre sa píšu na tradičné papier veľkosti A4, väčšinou s tromi dierami po strane. Horné a spodné hrany sú asi 1-3 cm, ľavý okraj je asi 2-4 cm a pravý okraj asi 1-3 cm.  
    
  • Čísla strán sa píšu do pravého horného rohu. Titulná strana, neoznačuje sa číslom.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Nastavte si font. Scenáre sa píšu fontom Courier o veľkosti 12, kvôli časovanie. Jedna strana týmto písmom sa rovná približne jednej minúte vysielacieho času.        
 4.  
 5.             3      Ako formátovať prvky scenára. Scenár obsahuje rôzne prvky, ktoré vyžadujú špecifické formátovanie.  
    
  • Nadpis scény: Nadpis scény uvádza čitateľovi scénu tým, že opisuje miesto, na ktorom sa odohráva. Píše sa veľkými písmenami. Najprv sa uvádza, či sa scéna odohráva v exteriéri (EXT.) Alebo v interiéri (INT.). Potom je nutné napísať, ako miesto vyzerá a aká je zrovna denná doba. Strana nesmie nikdy končiť nadpisom scény. Ak vám to tak vyjde, posuňte nadpis na ďalšiu stranu.
  •  
  • Akcia: Popisná pasáž scenára. Píšte v prítomnom čase, snažte sa písať krátke odseky a píšte čo najpútavejšie.
  •  
  • Mená postáv: Pred dialógom sa uvádza meno postavy veľkými písmami s okrajom 7 cm od ľavého kraja strany. Môže ísť o skutočné meno postavy, o jej krátky popis alebo napríklad o jej zamestnania. Ak postava na plátne hovorí, píše sa vedľa nej (O.S. - "on screen"). Ak sa postava objavuje, ale v scéne hovorí rozprávač, píše sa vedľa mena (VOS - "voice-over").
  •  
  • Dialógy: Keď hovorí nejaká postava, dialógy sa odsadzuje o 5 cm od ľavého kraja a 4-6 cm od pravého kraja. Dialóg sa píše priamo pod meno postavy.
  •  
         
 6.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                  

Veci, ktoré budete potrebovať .

      

                  
Vzdelanie a Komunikácia populárne:
Ako prinútiť profesora, aby vám zmenil známku.

Ako napísať argumentačný článok do novín.

Ako povedať bežné slová a frázy v portugalčine.

Ako napísať čitateľský denník.

Ako si rozšíriť slovnú zásobu.

Ako používať Twitter.

Ako sa učiť na test.

Ako si zapamätať číslo pí.

Ako povedať ďakujem japonsky.

Ako nájsť priateľov na Facebooku.

Ako sa zlepšiť vo písania.

Ako nahrávať fotky na Instagram.

Ako vypočítať mieru rastu.

Ako zablokovať a odblokovať používateľa na Instagramu.

Ako napísať argumentativní esej.

Ako vypočítať obsah obdĺžnika.

Ako napísať list.

Ako nájsť priateľov na Facebooku.

Ako si zlepšiť pamäť.

Ako spočítať modus rady čísel.

Ako pozdraviť v čínštine.