Home \ Vzdelanie a Komunikácia
 

Ako pozdraviť v rôznych svetových jazykoch.

 

Ak chcete vedieť pozdraviť každého človeka na planéte, musíte sa naučiť najmenej 2796 rôznych jazykov, ktorými hovorí dokopy 7 miliárd ľudí. Taký počet je samozrejme mimo možnosti nášho článku, ale ak vám to stačí v menšom počte rečou, čítajte ďalej!

              

Postup .

    

    1      Uvítanie bez slov  .

    
   
 1.            1      Naučte sa, ako pozdraviť gestami. Najuniverzálnejšia spôsob, ako sa privítať je jednoduché podanie ruky alebo zamávanie, obzvlášť v západnom svete. Pochopiteľne ale existujú ďalšie spôsoby, napríklad rôzne formy úklony, objatie, alebo dokonca potlesk, záleží na ktorom mieste a v ktorej kultúre sa nachádzate. Vždy si hlídjte, aby ste niekoho neurazili - význam gest sa môže líšiť štát od štátu.       
 2.  
             

    2      Pozdrav v európskych jazykoch  .

    
   
 1.   1      V albánčine: V Albánsku sa ľudia zdraví slovom Tungjatjeta , vysloveným ako "TUN-ja-tje-ta," čo v preklade doslovne znamená "nech máš dlhý život." Kratšie, neformálne pozdrav medzi ľuďmi, ktorí sa poznajú, znie Tung , vyslovené "Tung". Albánčina sa hovorí najmä v Albánsku a Kosove, ale môžete ju počuť na celom Balkáne.     
 2.  
 3.   2      V rakúskej Nemčine: Grüßgott , vyslovené ako "grus got", je formálne pozdrav, ktorý si vymieňajú Rakúšania, a doslovne znamená "sláva Bohu". Neformálne sa používa Servus , vyslovené tak, ako sa píše. Rakúska nemčina je oficiálny dialekt štandardnú nemčiny, ktorým sa hovorí v Rakúsku a v Južnom Tirolsku v Taliansku.     
 4.  
 5.   3      V baskičtine: Kaixo (vyslovené "Kajsa"), egun on (používa sa ráno a vyslovuje sa eg -un-OUN), gau on (používa sa večer a vyslovuje sa "gou-OUN")     
 6.  
 7.   4      V bieloruštine: V Bielorusku sa ľudia zdraví slovom Вiтаю , vysloveným ako vie-taj-ju . Bieloruština je oficiálnym jazykom Bieloruska, ale začujete ju aj v Rusku, na Ukrajine a v Poľsku.     
 8.  
 9.   5      V bretónčina: Degemer mad . Bretónčina je keltský jazyk, ktorým sa hovorí v Bretónsku - regióne na severe Francúzska.     
 10.  
 11.   6      V bulharčine: Bulhari sa zdravie volá zdravšie , v jednotnom čísle a zdraveite v množnom. Zdrasti je potom menej formálne verzie pozdravu.     
 12.  
 13.   7      V bosnianskej srbčine: dobar dan , vylovené rovnako, ako sa slovo píše. Menej formálne pozdrav je jednoduché zdravo , alebo merhaba . Bosnianska srbčina je úradným jazykom v Bosne a Hercegovine, a je veľmi podobná jazyku Srbov a chovať. Pred rozpadom bývalej Juhoslávie sa všetky tieto dialekty bol súhrnom pod jeden jazyk - srbochorvátčinu.     
 14.  
 15.   8      V katalánčine: Katalánsky pozdrav znie hola , vyslovené ako "o-la". Bon dia , vyslovované "bon-dýja" znamená "dobré ráno", bona tarda znamená "dobré popoludnie" a bona niť , vyslovované "bona nyt "znamená dobrú noc. Môžete tiež použiť slovko bones , ktoré sa vyslovuje rovnako, ako sa píše, a znamená jednoducho priateľské "ahoj".     
 16.  
 17.   9      V srbochorvátčine: Neformálne ahoj sa povie bok . Dobro jutro znamená dobré ráno, dobar dan je dobrý deň, dobra večer prirodzene dobrý večer, a laku Noc je dobrú noc.     
 18.  
 19.   10      V angličtine: Neformálnym pozdravom je notoricky známe hallo , vyslovené "Helou". Formálnejšie pozdravy potom zahŕňajú good morning , vyslovené gud mórnink , ktoré významná dobré ráno, good afternoon , vyslovené gud AFTRA-Nun , v preklade dobrej popoludnie, a good evening , vyslovené ako gud ívnyng , ktorý znamená dobrý večer.     
 20.  
 21.   11      V dánčine: Formálne sa používa hallo a neformálne hej , vyslovené ako "haj". Dánčina patrí do skupiny škandinávskych jazykov a používa sa v Dánsku a niektorých častiach Grónska.     
 22.  
 23.             12      V holandčine: Holandský pozdrav znie goedendag alebo jednoducho "hallo". Hoi , ktoré je ekvivalentom nášho ahoj, sa používa neformálne. Holandsky je germánsky jazyk, ktorým sa hovorí v Holandsku na severe Belgicka.        
 24.  
 25.   13      V estónčine: Estónsky pozdrav sa píše tere a vyslovuje "terre". Estónsky je ugrofínske jazyky, podobný fínčine, ktorým sa hovorí v Estónsku.     
 26.  
 27.   14      Vo fínčine: Fíni sa formálne zdravie spojením HYVA päivää , vyslovovaným "Hu-vá pigh-vá". Neformálnejšie pozdravy zahŕňajú moi , Tervo a hei . Fínčina patrí medzi ugrofínske jazyky a hovorí je materinským jazykom len obyvateľov Fínska a Fínov, rozptýlených po svete.     
 28.  
 29.             15      Vo francúzštine: Francúzsky pozdrav zahŕňa známe bonjour , vyslovené "bon-Zur" a menej formálne salut , ktoré sa vyslovuje "Salute".        
 30.  
 31.   16      Vo frízština: Formálnejšia pozdrav znie goeie dei , zjednodušený goeie . Frízština sa hovorí na severe Holandska.     
 32.  
 33.   17      V írskej galčine: Dia duit vyslovené "dý-a guitš", čo v doslovnom preklade znamená "Boh s tebou".     
 34.  
 35.   18      V gruzínčine: Gruzínci nepoužívajú latinku a ich pozdrav sa píše გამარჯობა a vyslovuje "gá-már-žo-bá". Gruzínčina je úradným jazykom v Gruzínsku.     
 36.  
 37.             19      V nemčine: Každý pozná nemecký pozdrav guten tag , vyslovené "gutn tág". Menej formálne pozdrav je potom jednoducho hallo a tag .        
 38.  
 39.   20      V bavorskej a rakúskej nemčine: Formálne pozdrav je Gruss Gott , vyslovené "Grus got". Menej formálne sa ľudia zdraví servus , čo sa dá použiť aj pri lúčení.     
 40.  
 41.   21      V severskej nemčine: Na severe krajiny sa Nemci zdravie slovom Moine alebo Moine Moine (vyslovuje sa ako Mojné), alebo tiež moinsen .     
 42.  
 43.   22      Vo švajčiarskej nemčine: hallo (neformálne), grüezi (formálne, vyslovené približne ako "grův tsi"), grüessech (formálne, používa sa v oblasti Berne a vyslovuje sa ako grůve-čech)     
 44.  
 45.   23      V gréčtine: Grécky formálne pozdrav sa píše Γεια σας a vyslovuje ako "ja sas", čo doslovne znamená "buďte zdravý". Menej formálne je skratka Γεια σου , vyslovované ako "ja su".     
 46.  
 47.   24      V maďarčine: Maďarský pozdrav sa píše jó napot , vyslovuje potom "jou nupot". Menej formálne potom je szervusz , vyslovené ako "servus" a szia , vyslovené "síja".     
 48.  
 49.   25      V islandčine: Na Islande sa ľudia zdraví godan dag , vyslovené ako "góthan dag". Môžete tiež povedať Hae , vyslovené "haj".     
 50.  
 51.             26      V taliančine: Taliansky pozdrav Buon giorno sa vyslovuje ako "bon džiorno". Menej formálne pozdrav ciao sa vyslovuje ako "CaO".        
 52.  
 53.   27      V latinčine: Latina pozná iba formálne pozdrav salve , ktorý platí pre jednotné číslo, a Salve , ktoré sa používa pre číslo množné.     
 54.  
 55.   28      V litovčine: Litovčania rozlišujú medzi sveikata , vysloveným ako "Švaj-ka", ak zdravie ženu a Sveiks , vysloveným "svejíks", zdravie ak muža.     
 56.  
 57.   29      V lotyštine: Dobrý deň sa litovsky povie laba diena . Labas , vyslovené ako "láhbas" znamená neformálne ahoj.     
 58.  
 59.   30      V luxemburčine: Luxembursko sa pozdrav povie moïen , vyslovené ako "mojen".     
 60.  
 61.   31      V macedónčine: Macedónci sa zdravie slovom Здраво , vysloveným "zdravo".     
 62.  
 63.   32      V maltézštině: Na Malte sa používa prosté hello . Formálnejšie pozdrav potom znie aw a dobré ráno môžete zaželať slovom Bong , ktoré sa vyslovuje ako "bondžu".     
 64.  
 65.   33      V neapolčina-kalábrijčina: cia alebo cha .     
 66.  
 67.   34      V Severná Saamčina: Formálne sa používa pozdrav Bures , neformálne potom Bures Bures .     
 68.  
 69.   35      V nórčine: V Nórsku sa používa spojenie god dag , čo doslovne významná "dobrý deň". Neformálne sa používa slovo hei , ktoré sa vyslovuje "haj", a znamená ahoj.     
 70.  
 71.   36      V poľštine: Poliaci sa zdravie slovami dzień dobry , vyslovenými ako "Dzejna dobry". Menej formálne sa potom používa cześć , vyslovené ako "Cesc".     
 72.  
 73.             37      V portugalčine: Formálne portugalský pozdrav znie Olá . Menej formálne varianty potom sú oi , Boas a ALO .        
 74.  
 75.             38      V ruštine: Rusky pozdravíte slovom zdravstvujte , menej formálne potom privjet!        
 76.  
 77.   39      Vo skánštině: Bežný pozdrav je Haja . Halla sa používa menej formálne, formálnejší potom je go'da .     
 78.  
 79.   40      V srbčine: Srbi sa zdravie slovom zdravo , formálnejšie potom krátkym CaO , vysloveným ako "čau".     
 80.  
 81.   41      Vo slovenčine: Slovenskom pozdrav sa príliš nelíši od českého - dobrý deň .     
 82.  
 83.   42      Vo slovinčine: Slovinské pozdravy zahŕňajú zivju a zdravo .     
 84.  
 85.             43      V španielčine: Španielsky pozdrav je hola , vyslovené bez písmena "h" ako "o-la". Môžete použiť aj menej formálne alo . Qué onda , vyslovené ako "ké onda", je fráza, ktorá sa používa v južnej Amerike a znamená "ako sa máš". Qué pasa sa používa v Španielsku a znamená to isté. Buenos días je v preklade "dobré ráno", buenas tardes znamená dobré popoludnie a buenas noches dobrý večer aj dobrú noc.        
 86.  
 87.             44      Vo švédčine: Vo Švédsku sa používa spojenie god dag . Môžete použiť aj menej formálne tja , vyslovené ako "ša" alebo hej .        
 88.  
 89.   45      V turečtine: Formálne pozdrav v turečtine je merhaba , neformálne potom selam .     
 90.  
 91.   46      V ukrajinčine: Ukrajinci sa zdravie slovami dobrım deň . Pre menej formálne komunikáciu potom volí pryvit .     
 92.  
 93.   47      Vo waleštine: Formálnejšia pozdrav sa walesky povie helo . Menej formálne je potom buď shwmae , vyslovené ako "Su-maj" (používa sa na juhu Walesu) a sut mae , vyslovené ako "sit maj" (na severe krajiny).     
 94.  
 95.   48      V jazyku jidiš: Tradičné pozdrav znie Sole aleikhem , čo dosovně znamená "nech zostávate v mieri". Môžete tiež povedať borochim abojem alebo gut morgn , čo významná "dobré ráno", gutn ovnt , ktoré znamená dobrý večer, gutn tog pre "dobrý deň" a gut šabbos , čo je pozdrav, používaný výhradne o sviatku sabatu.     
 96.  
             

    3      Pozdrav v ázijských jazykoch  .

    
   
 1.   1      V bengálčine: Namaskaar .     
 2.  
 3.   2      V jazyku bodo: V tejto reči môžete pozdraviť buď slovom wai alebo oi , prípadne Oye .     
 4.  
 5.   3      V barmštine: Mingalarba .     
 6.  
 7.   4      V khmérčina: Dobrý deň sa v tomto jazyku povie chum reap suor , vyslovené "Džama RIP Saur". Neformálne ahoj je potom sous-Dey .     
 8.  
 9.             5      V čínštine: Ako v kantonský, tak v mandarínskej dialekte sa pozdrav píše 你好 . V kantónčina sa potom vyslovuje nie ho alebo lay ho . V mandarínština sa výslovnosť mení na "nee how". V tomto dialekte môžete tiež použiť spojenie 早上 好 čiže zǎo Shang hǎo , ktoré znamená "dobré ráno" a vyslovuje sa "dsao Sung hau". Na Taiwane to však nie je príliš obvyklé a ľudia sa tu zdraví kratším 早 zǎo vyjadrenom "dsao".        
 10.  
 11.   6      V jazyku gujarati: Namaste , Namaskaar alebo Kemcho .     
 12.  
 13.   7      V hindčine: V hindčine sa používa známy pozdrav नमस्ते - namaste .     
 14.  
 15.   8      V indonézštine: Ahoj je v indonézštine vyjadrené jednoduchým halo alebo formánějším he , vysloveným ako "hej".     
 16.  
 17.             9      V japončine: Japonské こ ん に ち は konnichi ha , sa vyslovuje ako "kon-Teraz-čí-va". Môžete tiež použiť Douma , zvyčajne pre neformálne príležitosti.        
 18.  
 19.   10      V jazyku kannada: Namaskar .     
 20.  
 21.   11      V kazaštine: K pozdravu Salem sa často pridáva Kalay zhagday (Ako sa máte?)     
 22.  
 23.   12      V Konkani: K pozdravu sa používa Namaskar alebo Namaskar ( Klaniam sa vám ako formálne pozdrav), alebo dev baro dis div ( nech vás Boh požehná dobrým dňom ) ako neformálne.     
 24.  
 25.             13      V kórejčine: Kórejsky sa formálne pozdrav píše 안녕하세요 , a vyslovuje án njeong ha sa jo . Pre neformálne styk postačí 안녕 , vyslovené án njeong , ktoré sa dá použiť aj pri lúčení.        
 26.  
 27.   14      V laoština: Sabaidee , vyslovené "sa-bai-dee".     
 28.  
 29.   15      V jazyku Malayalam: Namaskkaram .     
 30.  
 31.   16      V malajštine: V malajštine sa používa obrat selamat datang , ktorý tiež znamená "vitajte". Môžete tiež povedať apa Khabar , čo okrem pozdravu významná taktiež "Ako sa máte". Hai sa používa pre neformálne komunikáciu.     
 32.  
 33.   17      V marathi: Namaskar .     
 34.  
 35.   18      V mongolčine: V mongolčine sa dobrý deň povie sain Baina uu? , vyslovené ako "sá-len baja-ňu". Kratšia, neformálne verzia potom je sain uu? , vyslovené "sej-ňu".     
 36.  
 37.   19      V nepálskom jazyku BHAs: Napísaný pozdrav znie ज्वजलपा , vyslovuje sa "džva-džalapa".     
 38.  
 39.   20      V nepálčina: V nepálčina sa ľudia zdraví slovom Namaskar alebo namaste . Menej formálne pozdrav potom je k cha alebo KASTO cha .     
 40.  
 41.   21      V pandžábčina: Formálne pozdrav znie sat sri akaal ju , menej formálne potom sat sri Akal .     
 42.  
 43.   22      V rádžasthádštině: Khamma Ghani sa alebo ram ram sa .     
 44.  
 45.   23      V rumunčine: Ahoj sa rumunsky povie salut . Môžete tiež použiť aj buna dimineata (formálne dobré ráno), buna ziua (formálne deň), buna Seara (formálne večer), alebo jednoducho buna (zvyčajne ak pozdravujete ženu)     
 46.  
 47.   24      V sinhálčine: V tomto jazyku sa ľudia zdraví slovom a`yubowan , ktoré sa vyslovuje "ó-bo-van" a v doslovnom preklade znamená "ži dlho". Môžete tiež povedať kohomada? , ktoré znamená "ako sa máš?"     
 48.  
 49.   25      V tchajwanštině (jazyk Hokkien): Li-ho .     
 50.  
 51.   26      V tamilčine: vanakkam .     
 52.  
 53.   27      V jazyku telugčina: Ľudia sa zdravie namaskaram alebo baagunnara , čo znamená "ako sa máš?"     
 54.  
 55.   28      V thajčine: Sawa dee-ka , ak ste žena, alebo sawa dee-Krap , ak ste muž.     
 56.  
 57.   29      V dialekte oblasti Lhasa v Tibete: tasí Delek .     
 58.  
 59.   30      V dialekte Ando v Tibete: Čcho demo .     
 60.  
 61.   31      V uzbečtina: Ahoj sa povie Assalomu Alaykum . Neformálnejšie pozdrav znie Salom .     
 62.  
 63.   32      V všeobecné reči Urdu: Sdaab alebo salam , formálnejšie potom as salam Alaj kum .     
 64.  
 65.             33      Vo vietnamčine: Vietnamčina sa ľudia zdraví xin chao , čo sa vyslovuje ako "sin Čcho".        
 66.  
             

    4      Pozdrav v afrických jazykoch  .

    
   
 1.   1      V afrikánčine: Ľudia sa zdravie jednoduchým hallo , vyslovovaným ako "hju-llou". Afrikánčina sa hovorí v JAR a v niektorých častiach Botswany a Zimbabwe.     
 2.  
 3.   2      V Amharčina: Tena yistelegn , vyslovené ako "Týn-es-tel-en", je veľmi formálne pozdrav. Kratšie selam, je menej formálne. Amharčina je semitský jazyk, a je úradným jazykom Etiópie.     
 4.  
 5.   3      V jazyku Chichewa: Zdravíte Ak muža, použite moni Bambo , pozdravujete ak ženu, potom moni mayi. Muribwanji , vyslovené ako "Muri-buandži" sa používa ako všeobecný pozdrav bez ohľadu na pohlavie. Jazyk Chichewa je známy aj pod menom nyanja a je to úradné reč Malawi. Začujete ho však tiež v Zambii, Mozambiku a Zimbabwe.     
 6.  
 7.   4      V jazyku chubby: Sabe jabebabe Ješe . Chubby je jazyk, používaný v Somálsku.     
 8.  
 9.   5      V dyoula: In-i-che . Táto reč sa používa na Pobreží Slonoviny a v Burkina Faso.     
 10.  
 11.   6      V dzongkä: kuzu-zangpo . Týmto jazykom sa hovorí v Bhutáne.     
 12.  
 13.   7      V edo: Koyo . Rečou edo sa hovorí v Nigérii.     
 14.  
 15.   8      V Hauština: Formálne privítanie je moslimské salama lajkum . Menej formálne je potom Sanni . Hauština je najrozšírenejší z afrických jazykov, ktorým hovoria takmer 34 miliónov ľudí. Je rodnou rečou v Nigérii a Nigeri, ale používa sa ako všeobecná reč v mnohých ďalších afrických krajinách.     
 16.  
 17.   9      V igboština: Ndêwó , vyslovované ako "in-dý-uo". Igboština sa hovorí na juhu Nigérie.     
 18.  
 19.   10      V Lingalčina: Mbote . Lingalčina je jazyk, používaný v Kongu.     
 20.  
 21.   11      V jazyku Sotho: V množnom čísle sa ľudia zdraví slovom dumelang , v jednotnom potom dumela . Sotho je používané v JAR.     
 22.  
 23.   12      V kuanyama: Pozdrav v tomto jazyku sa líši podľa toho, či pozdravujete ženu, či muža. Žene poviete wa uhala po, meme? , zatiaľ čo muži wa uhala po, tate? . Menej formálnejšie pozdrav znie ongaipi? , čo v preklade znamená "ako sa máš?". Kuanyama je národným jazykom Namíbie a Angoly.     
 24.  
 25.   13      V Oromo: Tradičný pozdrav je Asami . Môžete ale tiež povedať Akka? , čo znamená "ako sa máš?" alebo Nagai , ktorý sa prekladá ako "nech je mier s tebou." Oromo je afro-ázijský jazyk, ktorým hovorí ľudia v Etiópii a na severe Kene.     
 26.  
 27.   14      Vo svahilčine: svahilskej pozdrav znie džambo alebo hudžambo , ktoré sa voľne prekladá ako "ako sa máš?". Môžete tiež povedať Habari gani , v preklade "čo je nové?". Svahilština patrí do jazykovej skupiny Bantu, a budete počuť ju v Keni, Tanzánii, Ugande, Rwande, Burundi, Mozambiku a Demokratickej republike Kongo.     
 28.  
 29.   15      V tarifitštině: Používa sa slovo Azul ", ktoré doslovne znamená" mier ". Môžete tiež povedať" ola ", čo je modernejší verzia španielskeho" Hola ". Tarifitštinou hovorí 8 miliónov ľudí na severe Afriky a v Európe.        
 30.  
 31.   16      V tigrinijštině: Ľudia sa zdravie slovo selam , ktorý doslova znamená "nech je mier s tebou". Môžete tiež povedať haderkum , teda "dobré ráno" a t'ena yehabeley , v preklade "nech ťa sprevádza dobré zdravie". Týmto jazykom sa hovorí v Etiópii a Eritrei.     
 32.  
 33.   17      V tšiluba: Mojo . Tšiluba, známa tiež ako Luba-Kasai, je ich jazyk zo skupiny Bantu a je jedným z úradných jazykov Demokratickej Republiky Kongo.     
 34.  
 35.   18      V tsonga: Minjhani sa používa pri pozdrave dospelého, alebo pri formálnom stretnutí, zatiaľ čo medzi rovesníkmi, alebo pri hovore s deťmi je to kunjhani . Touto rečou sa hovorí v JAR.     
 36.  
 37.   19      V Jorubština: Pozdrav v tomto jazyku sa líši podľa dennej doby. E Kaar znamená "dobré ráno", E Kasan je "dobré popoludnie", E KAAL znamená "good evening" a o da ARO je "dobrú noc". Jorubština je jazyk, ktorým, hovorí ľudia z kmeňa Joruba, vyskytujúce sa v Nigeri a Kongu.     
 38.  
 39.   20      V zulu: V jednotnom čísle sa používa sawubona , v množnom potom sanibonani . Sawubona sa prekladá ako "vidíme vás". Odpovedať by ste mali slovom yebo , ktoré znamená "áno". Zulu je jazyk zo skupiny Bantu, ktorým sa hovorí v JAR.     
 40.  
             

    5      V jazykoch Stredného Východu  .

    
   
 1.   1      V arabčine: Formálne pozdrav je známe As-Salam 'alajkum , čo sa dá doslovne preložiť ako "mier s tebou". Ďalšie bežné, menej formálne pozdravy sú mar-ha-ban "a ahlan". Arabčina je široko rozšírená po celom Strednom Východe a severe Afriky.     
 2.  
 3.   2      V arménskom: Farieb džez je formálny arménsky pozdrav, zatiaľ čo samotný farieb sa používa neformálne. Arménčina sa hovorí v Arménskej republike a v arménskych komunitách po celom svete.     
 4.  
 5.   3      V azerbajdžančina: Jednoduché salam .     
 6.  
 7.   4      V egyptskej arabčine: Formálne pozdrav znie is salámu 'alajkum ". Pre neformálne styk sa používa" ahlan ".        
 8.  
 9.             5      V hebrejčine: Shalom . Znamená to okrem pozdravu tiež "zbohom" a "mier". Menej formálne pozdravy sú hi a ma Kora? , čo doslovne znamená "čo sa deje" alebo "ako je."        
 10.  
 11.   6      V kurdskom jazyku: silaw , vyslovené ako "SLO". Kurdčina je jazykom 30 miliónov Kurdov, žijúcich na západe Ázie.     
 12.  
 13.   7      V perzštine: Ľudia sa zdravie slovom salaam alebo do-rúd . Slovo salaam je skratka spojenia as-salaam-o-alejkum , ktoré sa používa vo všetkých moslimských spoločenstvách.     
 14.  
             

    6      V jazykoch amerických Indiánov  .

    
   
 1.   1      V alabama: Číkmaá . Je to jazyk, ktorým sa hovorí na juhovýchode Severnej Ameriky.     
 2.  
 3.   2      V kajuga: Skåne nôh . Je to jazyk severných Irokézov.     
 4.  
 5.   3      V Krí: Uvítanie sev Krí povie Tansu , vyslovené ako "taunsej". Krí je jazyk zo skupiny algonquianských jazykov a používajú ho indiáni v Kanade.     
 6.  
 7.   4      V haida: Kii-te-daas a . Touto rečou sa hovorí na Ostrove Kráľovnej Alžbety v Kanade.     
 8.  
 9.   5      V hopi: Ha-u . Pozdrav sa však nepoužíva tak často, ako v slovenčine. Oveľa bežnejšie je zdraviť otázkou um waynuma? , čo doslova znamená "si tu?". Hopi je uto-aztécky jazyk, ktorým hovoria indiáni kmeňa Hopi v severovýchodnej Arizone v USA.     
 10.  
 11.   6      V kanienkéha: kWe kWe , vyslovené ako "gvej-gvej". Kanien'kéha je Irokézsky reč, ktorú používajú Mohawkové v Severnej Amerike.     
 12.  
 13.   7      V nahuatl: Nano toka . Nahuatl je uto-aztécky jazyk, ktorým hovoria indiáni v strednom Mexiku.     
 14.  
 15.   8      V navajo: Yá'át'ééh , vyslovené ako "ja-at-och". To isté slovo tiež znamená "dobro". Navajo je atabaskánský jazyk, ktorým hovoria indiáni kmeňa Navajo, vyskytujúce sa prevažne na juhovýchode USA. Je to najrozšírenejšie indiánsky jazyk na sever od Mexika.     
 16.  
             

    7      Saying Hello in Other Languages ​​  .

    
   
 1.   1      V a'leamona: Tel Nido , vyslovené ako "tel-nje-dou". Doslovne to znamená "dobrý deň".     
 2.  
 3.   2      V bremnian: koala , vyslovené "koualí".     
 4.  
 5.   3      V kreolčina z Cape Verde: Oi , Olá , então alebo bon dia . Kreolčina je jazyk, ktorý sa vyvinul z portugalčiny a hovorí sa s ním na ostrovoch štátu Cape Verde.     
 6.  
 7.   4      V jazyku Chamorro: Hafa adai . Ďalšie, menej formálne pozdravy zahŕňajú Hafa? , howzzit bro / brán / prím / che'lu? a sup . Chamorro je reč, utváraná španielskymi vplyvmi a používa sa na ostrovoch medzi Austráliou a Indonéziou. Hovorí sa s ňou napríklad v Guamu a na severe Mariánskych Ostrovov.     
 8.  
 9.   5      V maorčina oblasti Cookových Ostrovov: Kia Orana . Maorijčina je tu úradným jazykom.     
 10.  
 11.   6      Vo fidžijštině: Formálne pozdrav je bula Vinaka , neformálne potom bula Uro . Fidžijštině je jazyk z oblasti autre-Indonézie a hovorí sa ním na ostrove Fidži.     
 12.  
 13.   7      V havajčine: Kto by nepoznal havajský pozdrav aloha ! Havajčina je polynézskej jazyk, ktorým sa hovorí na Havajskom Súostrovie.     
 14.  
 15.   8      V jamajskom jazyku: whaa gwaan ", doslovne" čo sa deje? ". Yes sah!" je ďalšia možnosť, jk niekoho privítať. Jamajština je kreolský jazyk na báze angličtiny, sa západoafrickými vplyvmi. Hovorí sa ním na Jamajke a v jamajských komunitách.     
 16.  
 17.   9      V Maledivčině: Formálne spôsob pozdravu na Maledivách je Assalaamu Alaikum . Neformálne znie Kihineh? , v doslovnom preklade "ako?". Touto rečou sa hovorí na maldivskej Súostrovie.     
 18.  
 19.   10      V Maorijčina: Kia ora , čo v preklade znamená "buď zdravý". Pozdrav prenikol i do novozélandskej angličtiny.     
 20.  
 21.   11      V jazyku Marshallových Ostrovov: Iakwe , vyslovené "ako vaj". Tento jazyk je známy aj ako ebonština, a používa sa na Marshallových Ostrovoch.     
 22.  
 23.   12      V Naoki: Formálne pozdrav znie atetgrealot , neformálne atetel .     
 24.  
 25.   13      V niuean: Formálne pozdrav je faka Lofa Lahia atu neformálne fakalofa . Niuean je polynézskej jazyk, blízko príbuzný Tongčina. Začujete ho na ostrove Niue, rovnako ako na Cookových ostrovoch, Novom Zélande a ostrove Tonga.     
 26.  
 27.   14      V palaua: Alii. Palaua je jeden z úradných jazykov PALAUSKEJ Republiky, ostrova v Mikronézii.     
 28.  
 29.   15      V samojštině: Formálne spôsob je Talofa , neformálne jednoducho malo . Samojština je polynézskej jazyk, používaný na ostrove Samoa     
 30.  
 31.   16      V sulka: Typ pozdravu tu závisí na dennej dobe. Ráno pozdravujete slovom Marot , vyslovené s nezreteľnou r a dlhým ó, popoludní mavlemas a večer pre zmenu masegin . Sulka je jedna z rečí, používaných na Novej Guinei a hovorí jej asi 3000 ľudí.     
 32.  
 33.   17      V tagalog: Slovo, ktoré sa asi najviac blíži pozdravu, je Kumusta? , ktoré sa doslovne prekladá skôr ako "ako sa máš?". Tagalog je používaný na Filipínach a vďaka anglickým vplyvom sa dnes Filipínci zdravia najčastejšie prostým "hello".     
 34.  
 35.   18      V tahitština: Ia Orana , vyslovené ako "jo-ra-na". Tahitština sa hovorí na ostrove Tahiti, Morea a Bora Bora, a má len približne 1000 slov.     
 36.  
 37.   19      V tetu: Existuje niekoľko spôsobov, ako v tomto jazyku pozdraviť, záleží na dennej dobe. Ráno sa používa slovo bondia , popoludní botarde , a večer Bonie , ktoré zároveň znamená aj dobrú noc. Tetu je národným jazykom Východného Timoru.     
 38.  
 39.   20      V Tongčina: Malo e Lele . Tongáština je jazyk, ktorým sa hovorí na súostroví Tonga, čo je krajina v západnej Polynézii, tvorená asi 170 ostrovy.     
 40.  
             

    8      Uvítanie vo fiktívnych jazykoch  .

    
   
 1.   1      V D'ňu: Shorah , čo sa dá použiť aj pri lúčení. D'ňu je jazyk, vytvorený pre počítačové hry Myst a Riven.     
 2.  
 3.   2      V esperante: Formálne pozdrav je Saluton , ktorý sa skracuje na neformálne sal . Esperanto je umelo vytvorený jazyk, ktorý vznikol koncom 19. storočia s cieľom uľahčiť komunikáciu ľuďom, hovoriaci rôznymi jazykmi, politicky korektné cestou.     
 4.  
 5.   3      V Gibberish: Dobrý deň sa povie h-idiguh-el l-idiguh-o , zatiaľ čo neformálne ahoj h-diguh-i . Gibberish je tajný jazyk, ktorý pozostáva zo zdanlivo nezmyselných slov a používajú ho nadšenci v anglofónnych krajinách.     
 6.  
 7.   4      V klingonštině: Nuqneh? , vyslovené ako "NUK-nek", čo v preklade znamená "čo by si chcel?"     
 8.  
 9.   5      V Na'vi: Neformálne pozdrav znie kaltxì , vyslovené ako "kal-T-í" s prízvukom na písmene T. Formálne pozdrav je OEL Ngat kameie . Na'vi je jazyk, vymyslený pre film Avatar.     
 10.  
 11.   6      V pirátštině: Miesto pozdravov sa piráti medzi sebou väčšinou vítajú zvukom Arrrguh , pričom r je neznelé. Ahoj Matej , sa používa pri rozhovore s iným členom posádky.     
 12.  
             

Tipy .

    
   
 • Väčšina ľudí pochopí jednoduché "hello", "hi", zamávanie, podanie ruky alebo bozk, avšak v niektorých kultúrach sú určité gestá považovaná za urážlivé. Vždy záleží na tom, odkiaľ dotyčný pochádza.
 •  
 • V arabčine sa ľudia zdraví "Assalamu alaikum wa rahmatullah". V urdu potom "adaab or tasleem".
 •  
 • Dávajte pozor, aby bol pozdrav primeraný situácii. Napríklad v angličtine sa formálníl "good morning", "good afternoon" alebo "good evening" môže použiť aj pri vítaní zákazníkov v práci, zatiaľ čo menej formálne "hello" sa používa na privítanie s kolegami, priateľmi a rodinnými príslušníkmi.
 •  
 • Indiánom kmeňa Navajo sa nepozerajte do očí. V ich kultúre je to považované za hrubé.
 •  
 • Každá kultúra a jazyk si vykladá určité gestá inak. V západnom svete je slušné podanie ruky, zatiaľ čo Japonci a Kórejci si udržujú odstup a iba sa ľahko uklonia. Na Ukrajine a v Stredomorí sú ľudia vrelší a objímajú sa, prípadne bozkávajú. Na Malte je zvykom bozkávať sa na obe líca, ak dotyčnú osobu poznáte, a potriasť rukou pri formálnom styku. Indické "namaste" je obvykle sprevádzané ľahkým úklonom s rukami pred hrudníkom, dlane sa dotýkajú a prstami mieri nahor. Podávanie ruky je bežné medzi mužmi, obzvlášť vo veľkých mestách, ale muž by nemal podávať ruku žene, pokiaľ mu ju vopred sama neponúkne. A tiež - pozdravujete ak v Indii niekoho vysoko postaveného, ​​mali by ste sa ukloniť, dotknúť sa jeho nôh a potom svojej hrudi.
 •  
 • Navajové si rukama nepotřásají pevně. V jejich kultuře je obvyklý stisk „leklá ryba“, dovoleno je maximálně jemné stisknutí.
 •  
 • Dbejte na pečlivou výslovnost. Nejen, že zabráníte nedorozumění, je to jednoduše slušnost. Například v mnoha jazycích se používá neznělé r.
 •  
             

Varovanie .

    
   
 • Naučte se pozdrav správně vyslovovat, ať lidi neurážíte! Nevadí, když budete dělat chyby, ale většina lidí ocení alespoň snahu.
 •  
 • V různých zemích platí různá pravidla společenského styku, která se vždy odráží i na používané řeči.
 •  
 • V Evropě je běžné při loučení zamávat rukou na pozdrav. V Nigérii je to samé bráno jako osobní útok, obzvlášť, pokud to uděláte blízko něčí tváře.
 •  
        
Vzdelanie a Komunikácia populárne:
Ako písať poéziu haiku.

Ako sa pripojiť k Instagramu z počítača.

Ako sa vyrovnať s rasizmom.

Ako používať THAN a THEN.

Ako vypočítať objem.

Ako zistiť, či si vás niekto zablokoval na Facebooku.

Ako prestať ľutovať svojich rozhodnutí.

Ako klásť otvorené otázky.

Ako mať zábavnú a zaujímavú SMS konverzáciu.

Ako francúzsky pozdraviť.

Ako písať.

Ako napísať popis problému.

Ako zmazať stránku na Facebooku.

Ako zmazať stránku na Facebooku.

Ako zlúčiť Facebookovej stránky.

Ako napísať esej.

Ako si pripraviť a predniesť prejav.

Ako používať Instagram.

Ako si vypočítať svoju známku.

Ako spočítať modus rady čísel.

Ako písať o sebe.