Home \ Záľuby a Remeslá
 

Ako si vyrobiť prešívanou deku.

 

Prešívanie deky je zábavný a užitočný spôsob ako tráviť čas. Môžete byť tak kreatívny, ako budete chcieť, a skončíte s dekou, ktorá vás bude v noci ohrievať a zdedí jej vaše deti a vnúčatá. Využite tieto kroky, aby ste sa naučili, ako vyrobiť základné deku a potom svojou ručnú prácu ukázali všetkým vašim priateľom a členom rodiny!

              

Postup .

    

    1      Príprava pomôcok  .

    
   
 1.            1      Vyberte si nástroj na rezanie. Aby ste vytvorili rovno symetrickú deku, je dôležité začať sa rovnomerne narezanými kusy látky. Nielen, že dobrý nástroj na rezanie vytvára profesionálnjší vzhľad výrobku, ale tiež urýchľuje proces výroby deky a uľahčuje prácu začiatočníkom. Môžu byť použité bežné krajčírske nožnice, ale rotačné nože sú považované za najľahší a najrýchlejší z nástrojov na rezanie.  
    
  • Rotačný nože sa predávajú v rôznych veľkostiach, ale pre začiatok je najlepšia stredná veľkosť.
  •  
  • Ak sa rozhodnete použiť bežné nožnice, uistite sa, že sú dobre naostrené a nebudú látku zatrháva.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Kúpte si rezací podložku. Rezanie látky na bežné stolové doske sa môže zdať najľahšie, ale je pravdepodobné, že nábytok poškriabete a nebudete schopní získať tak rovnú líniu. Kúpte si na rezanie samoregeneračné rezacie podložku, aby ste sa tomu vyhli. Tá má na vrchnej strane natlačené pravítko, vďaka ktorému je pridanie odkazu vašej látky a získanie perfektných hrán ľahké.        
 4.  
 5.             3      Použite pravítko. Nie len hocijaké pravítko, extra dlhé a široké pravítkom funguje pri vatváření deky najlepšie. Nájdite si pravítko, ktoré má aspoň 12x60 cm a je vyrobené z priehľadného plastu. Toto pravítko vám dovolí vložiť látku medzi podložku a pravítko tak, aby ste zakaždým vytvorili perfektný rez. Ak pracujete na malé deke 12x30 cm bude tiež stačiť.        
 6.  
 7.             4      Pripravte si vaše šijacie potreby. To sú veci, ktoré sú použiteľné pre akýkoľvek šijacie projekt a zahŕňajú špendlíky, spínacie špendlíky a rozparovač švov. Ak je ešte nevlastníte, sú k dostaniu v galantérii a obchodoch s šijacími potrebami. Pre ušitie deky budete potrebovať veľa špendlíkov a spínacích špendlíkov, takže sa zásobte obzvlášt nimi.        
 8.  
 9.             5      Vyberte si niť. Nite sa zdajú byť univerzálne, ale sú dostupné v mnohých rôznych materiáloch a farbách. Vyhnite sa použitie lacné nite, ktorá sa pri šití častejšie trhá a pri praní púšťa vlákna. Najlepšou voľbou pre tvorbu deky je bavlnená niť vyššej kvality. Pokiaľ chcete niť použiť na niekoľko projektov, kúpte si špulka nite neutrálne farby, ako je biela, telová alebo šedá.        
 10.  
 11.             6      Vyberte si látku. Najdôležitejším krokom pri výrobe deky je príprava látky. S tisíci látok dostupných na trhu sa môže tento krok zdať trochu skľučujúca. Základné deka môže byť vyrobená najľahšie zo 100% bavlnenej látky, avšak polyester a zmes polyesteru s bavlnou sú aj možnosťou. Vyberte si niekoľko rôznych látok na prednú stranu deky a okraj a tiež 1-2 základné látky na zadnú stranu.  
    
  • Zauvažujte nad farbami a ich škálou, ktoré používate. Koľko rôznych farieb chcete zaradiť? Koľko rôznych vzorov? Snažte sa získať dobrý mix veľkých a malých vzorov rovnako ako farby z rovnakej rodiny.
  •  
  • Buďte, čo sa týka voľby látky, kreatívne. Poobzerajte sa po starých obrusoch alebo prestieradlách v kosci, radšej než aby ste sa spoliehali len na voľbu látky vo vašej galantériu.
  •  
  • Látka na zadnú stranu bude väčší ako predná strana deky a náplň, takže sa uistite, že jej získate dosť na väčšiu veľkosť.
  •  
         
 12.  
 13.             7      Kúpte si náplň. Náplň, tiež nazývaná vypchávka alebo vatelín, je ten našuchorený materiál, ktorý vašej deke dodáva teplosť. Je vložená medzi prednú a zadnú stranu vašej deky. Vatovanie je dostupné z niekoľkých rôznych vlákien vrátane bavlny, polyesteru, bavlnených zmesí, bambusu a Sakon. Predáva sa v rôznych hrúbkach; menšia je užšia a väčšia je hrubšie.  
    
  • Polyesterová výplň sa pravdepodobne časom rozprestrie smerom k rohom vašej deky a sakonová výplň má veľké riziko zvrašťovanie. Z toho dôvodu by sa mali začiatočníci najprv pozrieť po výplni z bavlny, bavlnené zmesi alebo bambusu.
  •  
  • Ak vyrábate veľkú deku, ako je prehoz na posteľ, môžete uprednostniť použitie hrubšie vrstvy. Menšie deky nemusí vyžadovať tak hrubú výplň, ak nechcete extra teplú deku.  
  •  
         
 14.  
 15.             8      Použite šijací stroj. Hoci môžete deku ušiť v ruke, proces je oveľa menej časovo náročný a pre začiatočníkov trochu menej skľučujúca. Pre čo najjednoduchšie výrobu deky použite šijací stroj; akýkoľvek stroj, ktorý môže vytvoriť rovnú líniu bude stačiť! Uistite sa, že máte dosť náhradných ihiel, aby ste udržali stroj v hladkom chode.        
 16.  
 17.             9      Pripravte si žehličku. Bude nutné na niekoľkých bodoch v procese deku vyžehliť, takže si na to pripravte žehličku (najlepšie naparovacia). Nerobte si starosti s použitím luxusné alebo drahé žehličky - výlet do miestneho bazáru môže byť všetko, čo je potrebné.        
 18.  
 19.             10      Zauvažujte o predlohe. Hoci nepotrebujete predlohu na výrobu deky, niekedy je užitočné mať základné vzor s ktorým možno pracovať. Vzory diek zadarmo sú dostupné na internete alebo si môžete zakúpiť katalóg vzorov v galantérii. Ak by ste si radšej navrhli vlastný vzor založený na vašich vlastných mierach, všetko čo potrebujete je trochu milimetrového papiera a ceruzka.  
    
  • načrtnutý hrubé skice vášho dizajnu predtým, než začnete, sa dôrazne odporúča aj keď si nekúpite alebo nevytvoríte vzor.
  •  
  • Najjednoduchšia dekou pre začiatočníkov je deka vyrobená z radov prešitých štvorcov. Použitie väčších kusov na každý štvorec bude jednoduchšie než mnoho malých kusov.
  •  
                   
 20.  
             

    2      Začatie prešívanie  .

    
   
 1.             1      predperte si látky. Napriek tomu, že sa nie každý rozhodne toto urobiť, predpranie látok jej zrazí a vypláchne všetku nadbytočnú farbu - veci, ktoré môžu vašej deku po jej dokončení zničiť, ak neprebehnú skôr. Látky vyššej kvality nestratí toľko farbív a nezrazí sa toľko, ale je najlepší látky vyprať bez ohľadu na kvalitu. Tiež sa tým odstráni nečistoty alebo špinu, ktoré sa na látky dostali.        
 2.  
 3.             2      Vyžehlite materiál. Na odstránenie všetkých záhybov a uľahčenie rezanie, vyžehlite látku žehličkou. Ak ho máte, použite nastavenie na paru. Nie je potrebné žehliť vypchávku - bude to potrebovať iba látka spredu a zozadu deky.        
 4.  
 5.             3      Vytvorte si miery. Ak viete, akú veľkú deku chcete mať, potrebujete si vymerať veľkosť každého jednotlivého dielu, aby padli. Najzložitejšia časťou merania je nezabudnúť na okraj švu; každá strana bude prišitá k inej strane látky za použitia pol centimetrového okraja švu. To znamená, že musíte pridať ½ cm na strany každého kusu. Napríklad, ak chcete, aby deka bola vyrobená z 10cm štvorcov, budete musieť zmerať a odrezať každý štvorec tak, aby mal 10,5 x 10,5 centimetrov. Toho ½ centimetra bude tvoriť okraj švu.  
    
  • Veľkosť vašej deky a každého kúsku je, ak nepoužívate konkrétny vzor, ​​ľubovoľná. Z toho dôvodu vytvorte kusy tak veľké alebo malé, ako budete chcieť v závislosti na úrovni vašej zručnosti.
  •  
  • Ak vám to pomôže, môžete použiť prateľný fix na látku, aby ste si pred rezaním na látku vyznačili miery.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Narežte si kúsky. Zamerajte sa pre teraz na predok deky; odrežte každý z malých kusov látky, ktoré budete zošívať dokopy. Položte každý kus na podložku na rezanie a dajte navrch vaše priehľadné pravítko. Použite váš rotačný nôž a prejdite cez látku pozdĺž presných liniek na podložke na rezanie. Riaďte sa starým úslovím "dvakrát meraj, raz rež", aby ste sa uistili, že omylom neurobíte pri rezaní chybu.        
 8.  
 9.             5      Rozložte si deku. Táto časť postupu je príjemná - teraz sa dostávate k dizajnu vašej deky! Rozložte si všetky tie malé kúsky, ktoré ste práve narezali, do vzoru, ktorý si myslíte, že budete chcieť. Je najjednoduchšie to urobiť na podlahe, kde máte veľa miesta na prácu. Uistite sa, že vzor je presne taký, aký ho chcete, dokonca aj keď celú vec niekoľkokrát přearanžujete.  
    
  • V túto chvíľu môžete zistiť, že chcete pridať ďalšie kusy látky v inej farbe alebo iný vzor. Jednoducho nahraďte niektoré z vašich už narezaných štvorcov za nové s iným potlačou
  •  
  • Sledujte zloženie vašich radov látky za použitia lepiacich poznámkových papierikov alebo kriedy, na označenie každého kusu.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Poskladajte jednotlivé rady. Je trochu nepraktické mať obrovský vzor deky položený na podlahe, takže poskladajte poporiadku jednotlivé kusy. Postupujte od ľava do prava naprieč radmi a skladajte každý kus na na ten predchádzajúci. Potom môžete označiť vrch každej rady lepiacim poznámkovým papierikom, aby ste vedeli v akom poradí by to malo ísť.        
 12.  
             

    3      Zošívanie látky  .

    
   
 1.             1      zošite radu. Začnite vytvárať deku zošitím každej jednotlivé rady kusov. Začnite pracovať s dvoma kusmi látky na jednom konci radu. Dajte dva štvorce vzorom k sebe. Potom použite priamy steh šijacieho stroja a ušite ½ cm vnútorný šev. Potom pridajte ďalšie štvorec v rade k tomu pred ním a použite rovnaký postup. Pracujte naprieč každým radom, tak aby boli kusy všetky zošity do dlhých úzkych pruhov.  
    
  • Prišpendliť pred šitím každý štvorec k tomu, ku ktorému bude prišitý, aby ste si pomohli udržať ich v rade.
  •  
  • Rovnaký vnútorný šev na všetkých vašich kúskoch je dôležitý, aby ste na dokončenej deke mali vytvorený správny vzor. Uistite sa, že zošívajú všetky kúsky látky presne ½ cm od kraja.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Vyžehlite hotové radu. Až zošijete všetky kúsky dohromady, na zadnej strane zostanú stĺpiky vnútorných švov, ktoré budú vyčnievať. Aby bola hotová deka plochá a vyzerala upravenejší vyžehlite tieto vnitří švy do plocha žehličkou. Vyžehlite každý rad v opačnom smere; všetky švy v prvom rade zažehlite doprava, v druhej doľava, v tretej doprava atď.        
 4.  
 5.             3      zošite dokopy jednotlivé rady. Použite na zošitie radov rovnaký postup ako pri zošívaní všetkých malých štvorcov dohromady. Vezmite dve susedné rady a otočte ich tak, aby vzory smerovali k sebe. Zošite je pozdĺž spodnej hrany za použitia 0,5 cm vnútorného švu. Opakujte tento postup pri každej ďalšej rady, kým nebudete mať kompletný predok deky.  
    
  • Ak radu a jednotlivé kusy presne nepriliehajú, nerobte si starosti! Vaša deka bude aj tak vyzerať krásne aj s pár menšími chybami.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Vyžehlite predok deky. Prevráťte predok deky tak, aby bol navrchu lub. Použite rovnakú techniku ​​ako pri žehlení jednotlivých radov a vyžehlite celý rub deky. Sploštite vnútorné švy v opačných smeroch - prvý rad doľava, druhú doprava, tretiu doľava a tak ďalej. Ak odvete kvalitnú prácu pri žehlení látky, bude oveľa jednoduchšie zošiť celú deku dohromady.        
 8.  
             

    4      poskladané všetkého dohromady  .

    
   
 1.             1      Nastrihajte zvyšok látky. Až budete mať hotovú vrchnú stranu vašej deky, je potrebné tiež nastrihať vatovanie a zadnú stranu. Tá by mala byť trochu väčší ako predok deky. Zmerajte a nastrihajte vatovanie a zadnú stranu tak, aby bola o 5-8 cm väčší ako predné kus deky.        
 2.  
 3.             2      Našpendlete deku. Stehovanie je proces navrstvenie deky a přišpendlený jej na mieste pred šitím. Sú dve možnosti, ako špendliť - použitie spínacích špendlíka k udržaniu kusov na mieste, alebo použitia lepidla v spreji. Poskladajte tkaniny v poradí, v ktorom budú tvoriť deku - zadnú stranu smerom nadol, potom vatovanie a potom prednú stranu deky vzorom nahor. Porovnajte všetky strany a vyhlaďte záhyby. Vypracujte záhyby od stredu a postupujte smerom von.  
    
  • Ak používate lepidlo na látku, ľahko poprášte každú vrstvu, než na nej piřdáte ďalšie. Uhlaďte látku potom, čo sprej zabezpečil vrstvy na mieste.
  •  
  • Ak deku dohromady sešpendlujete, použite spínacie špendlíky v strede každého kusu. Pracujte od stredu von.
  •  
  • Ak chcete byť obzvlášť obozretní, môžete použiť obe techniky - sprej aj sešpendlení vašej deky. Ak to urobíte, budete si istí, že je vaša deka pred šitím obzvlášť zaistená.  
  •  
         
 4.  
 5.             3      zošite vrstvy k sebe. Začnite v strede deky a šite smerom von, aby ste vytlačili nadbytočnú látku a faldíkov smerom k rohom radšej ako k stredu. Najjednoduchším spôsobom ako zošiť vrstvy deky je "steh vo šve," alebo šitie blízkosti švov, ktoré ste už vytvorili medzi jednotlivými kusmi. Tiež sa môžete rozhodnúť prešívať diagonálne cez jednotlivé kusy.  
    
  • Ak si chcete byť istý, že preosievajú na správnom mieste, použite prateľné značkovacie pero k vyznačenie presných miest na deke, ktoré chcete prešiť.
  •  
  • Čím viac švov na celej deke prešijete, tým lepšia bude dokončený výrobok. Pridanie viacerých švov zabráni vatovanie v pohybe alebo zhlukovaniu sa vnútri deky.
  •  
  • Môžete pridať hraničný šev okolo hrán vašej deky, keď prešijete celý stred deky.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Odstrihnite lemovanie. Lemovanie je okraj tkaniny, ktorý prechádza okolo hrán vašej deky a chráni švy a dodáva upravenejší vzhľad. Môžete si zvoliť odstrihnúť lemovanie horizontálne / vertikálne alebo šikmo, posledný umožňuje viac flexibility. Nastrihajte pruhy (pravdepodobne budete musieť niektoré prekryť) tak, aby boli 6,5 cm široké a dlhé dostatočne, aby pokryli celý obvod deky. Zošite pruhy tak, aby ste mali 4 kusy s dĺžkou rovnaké ako 4 strany vašej deky.        
 8.  
 9.             5      Vyžehlite lemovanie. Ak ste museli zošit dohromady niekoľko kusov látky, aby ste vytvorili celú dĺžku lemovanie, vyžehlite v tomto bode švy. Potom zložte lemovanie po dĺžke na pol a vyžehlite látku. Zostane vám zažehlený puk v strede celého lemovanie.        
 10.  
 11.             6      Prišpendliť lemovanie na miesto. Položte lemovanie na dvoch protiľahlých stranách na vrch deky. Narovnajte lemovanie tak, aby hrany priliehali a vzory smerovali k sebe (rub lemovanie smerom k vám). Použite veľa špendlíkov, aby ste tak zaistili látku na mieste.        
 12.  
 13.             7      Prišite predná časť lemovanie. Postupujte pozdĺž hrany deky a lemovanie a prišite ho za použitia 1cm vnútorného švu. To by ste mali urobiť na oboch stranách a zostane vám deka s dvoma kusmi naruby prišitého lemovanie. Potom preložte látku hore a od stredu deky, čím odkryjete potlačenú stranu lemovanie.        
 14.  
 15.             8      Pridajte zostávajúce lemovanie. Umiestnite ďalšie dva pruhy lemovanie pozdĺž voľných strán deky. Použite rovnaký postup ako pri predchádzajúcich dvoch strán a prišite lemovanie pozdĺž hrany s vnútorným švom 1 cm. Potom preložte látku hore a od centra deky a odkryte vzor.        
 16.  
 17.             9      Preložte lemovanie cez deku. Obráťte deku tak, aby bola hore jej zadná strana. Hrany vášho lemovanie by mali trčať všade okolo vašej deky. Začnite na jednej strane preložením hrany lemovanie tak, aby pokrylo hranu deky. Potom preložte zvyšok lemovanie tak, aby prekrýval zadnú stranu deky. Môžete lemovanie prežehliť, aby ste si ho pomohli udržať na mieste, a potom pridať veľa špendlíkov na upevnenie. Urobte to na všetkých stranách vašej deky.        
 18.  
 19.             10      Dokončite lemovanie. Prišitie lemovanie na zadnú stranu je ťažké, pretože stehy budú na prednej strane vidieť. Z toho dôvodu máte dve možnosti, ako minimalizovať množstvo niti, ktorá bude vidieť: použite k prišitiu lemovanie neviditeľnú niť, alebo ho prišite ručne rebríkovým stehom a uistite sa, že sa vyvarujete prešitie všetkých troch vrstiev deky. Prepracujte sa okolo okrajov vašej deky a uistite sa, že rohy sú hranaté a švy rovnomerné.        
 20.  
 21.             11      Dokončite deku. Vytvorením lemovanie je vaša deka dokončená! Ešte raz deku vyperte, ak jej chcete dodať jemný starobylý vzhľad. Inak je vaša deka hotová. Užite si ju!        
 22.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                (4)      
Záľuby a Remeslá populárne:
Ako sa naučiť šiť.

Ako vyrobiť kvety z obrúskov.

Ako vyrobiť papierovú peňaženku.

Ako vyrobiť tylovou sukňu.

Ako vyrobiť papierové srdce.

Ako pózovať na fotografie.

Ako zmerať rozlohu plochy.

Ako si vybudovať vlastné čarovnú záhradu.

Ako prerezať sklenenú fľašu.

Ako zbierať známky.

Ako vyrobiť luk a šípy.

Ako spoznať pravý diamant.

Ako vyrobiť dúhovú ružu.

Ako vyrábať papier.

Ako dodať papiera starý vzhľad.

Ako špehovať ľudí.

Ako si vyrobiť mašľu do vlasov.

Ako vložiť fotku do medailóniky.

Ako si vyrobiť smradľavej bombičky.

Ako zložiť lodičku z papiera.

Ako kresliť pastely.