Home \ Záľuby a Remeslá
 

Ako vyrobiť opičku z ponožiek.

 

Táto klasická, nemotorná hračka z ponožiek je obľúbeným kúskom detí i dospelých už celé roky. Aby ste si mohli vyrobiť vlastné opičku z ponožiek, nasledujte tento postup.

              

Postup .

    

  Časť 1      Výroba nôh  .

    
   
 1.            1      Zožeňte si dve čisté ponožky. Najlepšie budú také, ktoré majú oproti farbe ponožky na špičke a päte inú kontrastné farbu. Jednu ponožku použijete na výrobu tela, nôh a hlavy a druhú na ruky, chvost, tvár a uši. 
    
  • Tieto opičky sa predtým vyrábali z jedného druhu ponožiek zvaného "Rockford Red Heel Socks." Ak máte pruhované ponožky, tiež budú skvele fungovať. Ak majú vaše ponožky lem, opatrne ho uvoľnite, budete ho potrebovať k celkovej dĺžke tela opičky.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Obráťte obe ponožky naruby.        
 4.  
 5.             3      Jednu ponožku rozložte chodidlom nadol. Aby ste tak urobili, možno budete ponožku musieť uhladiť proti jej prirodzenému skladu. Ak sa materiál krčí, vezmite si žehličku a cez ponožku párkrát prejdite.       
 6.  
 7.             4      Do stredu ponožky vo farebnej oblasti päty si nakreslite linku asi dva a pol cm dlhou. V tomto mieste sa budú rozdeľovať nohy opičky. Pamätajte na to, že päta je vlastne schovaná v ohybe ponožky, takže možno budete musieť dvakrát skontrolovať, či máte ponožku správne rozloženú. 
    
  • K nakreslenie linky môžete použiť krajčírsku kriedu, ktorá neskôr nebude vidieť. Uistite sa, že striháte naozaj uprostred, ak by ste svoje opičke urobili jednu nohu hrubú a druhú chudú, nebola by rada.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Kým máte ponožku stále rozloženú, zošite jednu stranu, tam kde máte linku a druhú tiež. Medzi linkami a stehy nechajte rozostupy asi 0,5 cm. 
    
  • K zošitie môžete použiť buď šijací stroj, alebo môžete stehy urobiť v ruke. Ak používate šijací stroj, použite vodiace jazdec.
  •  
         
 10.  
 11.             6      prestrihnú linku medzi stehmi. Pretože sú nohy opičky farebné, budú teraz jasne vidieť.                 
 12.  
             

  Časť 2      Výroba tela a hlavy  .

    
   
 1.             1      Otočte ponožku na líce a vyplňte jej telo. Môžete použiť molitanovú drť alebo špeciálne Polyfil, ktorý zoženiete v umeleckých potrebách. Horná časť ponožky bude tvoriť telo a hlavu. 
    
  • Množstvo výplne záleží na vás. Ako pevnú chcete opičku mať? Pokiaľ máte tenkú ponožku, vyberte stredné množstvo náplne, aby vaše opička nebola príliš ohybná, a aby náplň nepresvitala, pokiaľ jej použijete veľa.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Ušite hlavu alebo čiapku. Ak má otvor ponožky rovnakú farbu ako jej zvyšok, môžete ho len zošiť dokopy a vytvoriť peknú guľatú hlavu. Pokiaľ je otvor inak farebný, najskôr túto časť budete musieť odstrihnúť (čím sa vám telo skrátia) a urobiť hlavu ako obvykle. Odstrihnutý zvyšok môžete použiť na výrobu "čiapky" tak, že posledný 2,5 cm nevycpete výplní, ale vytvarujete ho do kónického tvaru. 
    
  • Pre výrobu hlavy: Stehujte okolo krku v asi půlcentimetrových stehoch. Použite pevnú niť, ktorá sa vám nepretrhne. Až budete mať veľkosť, s ktorou ste spokojní, stehy utiahnite a zaviažte na uzlík. Vytvarujte hlavu doguľata pomocou výplne a hore otvor zošite.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Ak robíte čiapku, začnite pri leme. Okraj olemujte a stehy stiahnite k sebe. Rozstrapkaný okraje založte dovnútra. Potom otvor zošite. Opička je oblečená na zimu!       
 6.  
             

  Časť 3      Výroba rúk, chvosta a uší  .

    
   
 1.             1      nastrihajte druhú ponožku na diely tak, ako je zobrazené. Hoci je vzor nakreslený iba hore, uistite sa, že striháte skrze obe vrstvy ponožky. Pre detailnejšie návod sa pozrite na odkaz v sekcii Zdroje a citácie.       
 2.  
 3.             2      Pozdĺžne napoly prehnite obe časti na ruky. Potom zošite otvor v prirodzenom zaoblenie podľa tmavých koncov, z tých sa potom stanú packy a opačné, otvorené konce neskôr vypchať výplní a prišijete k telu. 
    
  • Pri všetkých týchto sekcií nechajte jednu stranu otvorenú. Dajte pozor, aby sa pri práci naruby! Ak nebudú, všetky vaše švy budú nezačištěné a nevzhľadné.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Časť na chvostík prehnite pozdĺžne napoly. Potom otvorenú stranu zošite v jemnom zaoblení pozdĺž tmavých hrán, rovnako ako ste to urobili u rúk. Tmavý koniec bude špička chvosta a otvoreným koncom dostanete dovnútra výplň a pripevníte ho k telu.       
 6.  
 7.             4      Obe uši prehnite napoly a pozdĺž prehybu strihnite. Potom je zošite pozdĺž zaoblených strán v miernom oblúčika a ploché strany nechajte otvorené. Otvorom potom dovnútra nastrkáte výplň a pripevníte uši k hlave. Už vidíte, ako sa uši rysujú? 
    
  • Ak chcete, môžete uši znova prehnúť a vytvoriť tak vertikálna linku, ktorá prebieha stredom ucha (čím dodáte uchu hĺbku tak, ako má skutočné ucho). V podstate vytvarujte špičku ucha tak, že ju k sebe stlačíte ukazovákom a palcom. Tieto dve strany potom sestehujte k sebe.  
  •  
         
 8.  
 9.             5      V tejto chvíli nič nerobte s ňufákom (pôvodne to bola päta). K tejto časti sa dostaneme neskôr.       
 10.  
 11.             6      Všetky zošité časti teraz obráťte na líce a vypchajte je. Mali by ste mať dve ruky, dve uši a chvostík a nezošitý, nevycpaný nos. 
    
  • S chvostíkom môžete mať trochu problém. Môžete ho skúsiť vypchať Polyfil a pomôcť si pri utláčaním ceruzkou, alebo môžete vyskúšať vatu, či kúsok molitanu, ktorý odstrihnite napríklad z filtra do akvária. Ako vata, tak molitan budú krajšie, pevnejšie a budú mať dlhšiu životnosť.  
  •  
         
 12.  
 13.             7      Pripevnite chvostík k trupu. Opatrne nájdite správne miesto a dookola ho celý ostehujte.       
 14.  
 15.             8      Na obe strany trupu pripevnite ruky. Pripevnite je o kúsok vyššie, než by ste ich normálne pripevnili. Vašej opičke z ponožiek to dodá reálnejšie, opičie vzhľad.       
 16.  
             

  Časť 4      Vytvorenie tváre a uší  .

    
   
 1.             1      Ak je to nutné, odstrihnite hrany z kusu päty. Táto časť bude tvoriť noštek, snažte sa preto, aby tento kus látky mal rovnakú farbu. Vonkajšie okraje budú prikryté, nemusí byť teda perfektné.       
 2.  
 3.             2      Vytvarujte spodnú časť nosa a prišite ju k brade opičky. Uistite sa, že nie sú vidieť žiadne nezačištěné okraje pozdĺž spodnej hrany, ale horná časť nechajte v túto chvíľu otvorenú.       
 4.  
 5.             3      Pridajte trochu výplne, aby ňufák vystúpil. Môžete sa pre inšpiráciu pozrieť na iné fotky opičiek z ponožky na internete, aby ste získali predstavu o tom, ako má ňufák vyzerať. Jedny z najlepších opičiek majú ňufákom vystupujúce z tváre v 90 ° uhle.       
 6.  
 7.             4      Prehnite jeden okraj naspodok a prišite vrchný okraj k tvári. Čumák by mal na tvári zaberať pomerne dosť priestoru - nemusíte mať strach, že zvyšok tváre sa vám nezmestí. 
    
  • Pokračujte a urobte opičke pusu. U spodnej hranice ňufáku vyšijte niťou v kontrastnej farbe k ponožke pusu Snažte sa zostať na stredu.  
  •  
  • Ak chcete pridať nosovej dierky, vyšijte dva malé trojuholníčky nad pusou asi 2,5 cm od seba.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Ohnite hranu každého ucha dovnútra a zošite ich. Hotová ušká prišite po stranách hlavy. Běla by byť v rovnakej línii s očami, nad ňufákom. Uistite sa, že vystupujú smerom dopredu!       
 10.  
 11.             6      Pridajte vtipné oči. Beľmo vytvoríte tak, že prišijete alebo nalepíte na tvár dva kúsky okrúhleho, bieleho filcu. Potom niťou v kontrastnej farbe vyšijte bábiky. Môžete ich tiež nakresliť fixkou alebo kúpiť hotová očká v obchode pre výtvarníkov. Teraz máte roztomilú opičku! 
    
  • Ak nechcete strašidelne vyzerajúci opicu, držte sa čiernej farby očí. Môžete použiť aj malé gombíky, ich veľkosť zvoľte podľa veľkosti opičky. Ak opičku venujete nejakému dieťaťu, gombíky radšej nepoužívajte, alebo sa uistite, že sú veľmi dobre prišité!
  •  
         
 12.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                  

Veci, ktoré budete potrebovať .

                     
Záľuby a Remeslá populárne:
Ako vyrobiť šíp.

Ako obatikovat tričko.

Ako vyrobiť termit.

Ako si vyrobiť bábku z ponožky.

Ako vyrobiť veterník z papiera.

Ako sa naučiť quiling.

Ako miešať farby.

Ako vykonávať autohypnózu.

Ako vyrobiť čelenku.

Ako si vybudovať vlastné čarovnú záhradu.

Ako si ušiť šaty.

Ako si vyrobiť prešívanou deku.

Ako vyrobiť skladačku Nebo peklo raj.

Ako zložiť lietadielko z papiera.

Ako miešať farby.

Ako si postaviť pracovný stôl.

Ako nakresliť hviezdu.

Ako vytvoriť umenia z rozteklých voskoviek.

Ako si vyrobiť periskop.

Ako prekonať nudu.

Ako vytvárať kódy a šifry.