Home \ Záľuby a Remeslá
 

Ako spravit rozbitý zips.

 

Zdá sa, že zips sa vždy zabije v tú najmenej vhodnú chvíľu a nie je to nič príjemné. Príčina rozbitého zipsu môže byť rôzna. V zipsu môže chýbať zub alebo ukončenie. Môže byť tiež zle premazaný alebo zle ohýbaný. Skúste zips najprv opraviť, predtým, než ho celý vymeníte alebo rovno vyhodíte kus oblečenia.

              

Postup .

    

    1      Oprava zaseknutého zipsu  .

    
   
 1.      1      Premažte zips grafitom. Ak sa váš zips ani nechty, naneste na neho trochu grafitu, ktorý ho uvoľní. Ceruzky s označením hrubosti 2 obsahujú prírodné mastenec. Ak prejdete cez zips ceruzkou, jeho zuby sa prirodzene premastí.  
    
  • Ostrúhajte ceruzku a začnite s ňou otierať zúbkami zipsu. Pokračujte tak dlho, kým nebudú celé pokryté jemným grafitovým práškom.
  •  
  • Pokývajte jazdcom sem a tam, kým sa jemne po zuboch zipsu nebude hladko pohybovať.  
  •  
         
 2.  
 3.             2      Ak je potrebné, použite mydlo alebo gél na pranie. Ak grafit nefunguje, aplikujte na neposlušný zips kvapku mydla alebo gélu na pranie. Do malej misky si odlejte trochu gél, do inej misky si pripravte vodu a majte po ruke niekoľko vatových tyčiniek. 
    
  • Namočte jednu vatovú tyčinku do gélu, potom do vody, aby ste gél trochu zriedili.
  •  
  • Použite vatovú tyčinku a prejdite s ňou zuby na zipse.
  •  
  • Odložte tyčinku a pokúste sa jemne rozopnúť zips. Je možné, že sa pohne len o malý kúsok. Ak sa zips už nechce ďalej pohnúť, vráťte jazdec do pôvodnej pozície a pokračujte, kým ho úplne nerozepne.  
  •  
         
 4.  
 5.      3      Oblečenie vyperte, a ak treba, znova naneste lubrikant. Oblečenie usušte tak, ako to normálne robíte. Ak sa vám zips opäť zasekne, znovu aplikujte lubrikant a zips zapnite, potom znova vyperte.                  
 6.  
             

    2      Oprava roztvoreného zipsu  .

    
   
 1.             1      Nevyvíjajte na zips tak veľký tlak. Ak napríklad prepchávajú tašku v snahe zbaliť si veci na cestu do jednej batožiny, pôsobením tlaku za zips sa jeho zuby môžu roztvoriť. Ak sa zuby zipsu nohavíc alebo topánok rozbiehajú, môže to byť známka toho, že je vám tento kúsok už malý. 
    
  • Do tašky toho nedávajte toľko. Vyberte z kabelky niekoľko predmetov, napríklad knihy a buď ich nechajte doma, alebo ich preložte do inej tašky. Akonáhle zmenšíte obsah svojho batožinu, zips by mal byť v poriadku.
  •  
  • Ak si v obchode skúšate oblečení, vyberte si väčšiu veľkosť. Pokiaľ je oblečenie už súčasťou vášho šatníka, vyraďte ho.  
  •  
         
 2.  
 3.             2      Odstráňte zo zipsu usadeniny. Ak sa v zuboch zipsu nahromadí usadeniny, zips sa nemusí správne zatvárať. V malej miske si rozmiešajte trochu gélu na pranie s vodou. Kefkou alebo handričkou očistite zuby zipsu. Potom podržte zips pod pramienkom tečúcej vody a znovu ho handričkou prejdite. Osušte zips a skúste ho zapnúť a rozopnúť.        
 4.  
 5.             3      Narovnajte ohnutý zúbok zipsu. Prezrite si zúbky zipsu. Ak je niektorý z nich vychýlený a trčí von, vezmite si kliešte a opatrne ho narovnajte. V prípade potreby zopakujte, ale dávajte pozor, aby ste zúbok zo zipsu nevytiahli.        
 6.  
             

    3      Oprava rozbitého zipsu pri kabáte  .

    
   
 1.             1      Zhodnoťte poškodenia. Ak sa vám rozbil zips na kabáte a má napríklad vychýlený zúbok, chýbajúce zúbok, alebo mu vypadáva jazdec, môžete ho jednoducho opraviť pomocou klieští. Ak chýba zuby u konca zipsu alebo koniec zipsu vypadol, budete musieť celý zips vymeniť.        
 2.  
 3.      2      Odstráňte vrchný zarážku zipsu. klieští vyberte hornej zarážku zipsu. Zatiahnite poriadne! Väčšinou sa odstraňujú obe zarážky. Ak vám nevadí, že bude každá zarážka iná, môžete sa zbaviť iba jednej. Vyberte zarážku iba na tej strane zipsu, ktorá má dole štvorcový koniec.        
 4.  
 5.             3      Zapojiť alebo vymeňte jazdec. Vyberte jazdec hornou stranou zo zipsu a zo strany ho skontrolujte. Sú rozostupy na jazdci nerovnakej? Ak je to tak, zuby na zipse do seba správne nezapadnú a rozbiehajú sa. Môžete jazdec vymeniť, alebo ho privrieť kliešťami.  
    
  • Ak jazdec meníte, jeho veľkosť by mala byť označená na zadnej strane. Ak veľkosť na jazdci uvedená nie je, zmerajte ho. Zipsy sa meria v milimetroch. 5 mm jazdec je veľkosť 5. Zakúpte si vhodný jazdec v obchode so šijacími potrebami.
  •  
         
 6.  
 7.      4      Nasaďte jazdec. Nájdite stranu zipsu, ktorá je ukončená štvorcovou zarážkou. Vsuňte jazdec na zips. Ak je to nutné, roztiahnite ho kliešťami. Zakývajte jazdcom a stiahnite ho až do spodnej časti zipsu. Skúste kabát zapnúť ako obvykle.  
    
  • Ak sa zips rozbieha aj po výmene jazdcov, možno ste nekúpili správnu veľkosť. Skúste jazdec inej veľkosti.
  •  
  • Ak ste pôvodnú jazdec roztvorila, rozostupy môžu byť nerovnakej. Vyberte jazdec a znovu ho zovrite. Zopakujte, kým sa zips na kabáte správne nezavrie.  
  •  
         
 8.  
 9.             5      Vymeňte vrchné zarážky na zipsu. Umiestnite zarážky nad prvý rad zubov. Upevnite je na zips a asi 5 krát pritlačte. Pokiaľ meníte len jednu vrchnú zarážku, uistite sa, že ju dávate na stranu zipsu, ktorá má na spodnej strane štvorcové zakončenie. 
    
  • Jazdec na zipse zostáva a horná zarážka bráni jeho vypadnutiu.  
  •  
         
 10.  
             

    4      Oprava zipsu pri nohavíc, ktorému chýba spodné zuby  .

    
   
 1.      1      Vyrovnajte zuby a zapnite zips. Pokiaľ mu chýba zuby, zips bude mať tendenciu sa rozbiehať. Pokiaľ na spodu zipse niekoľko zubov chýba, môžete ho dočasne opraviť.  
    
  • Najprv presuňte jazdec na spodnú stranu zipsu. Nakloňte ho a pomocou plochého skrutkovača nasuňte zuby do jazdca.
  •  
  • Pokývajte jazdcom a stiahnite ho, aby ste zips zapli. Uistite sa, že zuby do seba zapadajú! Akonáhle dôjdete jazdcom až k vrcholu, nasaďte zarážku a jazdec stiahnite dolu, aby vám nevypadol.  
  •  
         
 2.  
 3.             2      Vymeňte háčik na spodnej strane zipsu. Obráťte oblečenie naruby a nájdite háčik na spodnej strane (časť prekrývajúce zip). Vypárajte zips.       
 4.  
 5.             3      Nasaďte novú spodnú zarážku. Obráťte oblečenie nalíči. Zatlačte zarážku do zipsu pomocou klieští, hneď nad starou zarážkou. Tak prekryjete časť s chýbajúcimi zubami. Obráťte oblečenie naruby a pozrite sa, či ste zarážku nasadili rovno. Kliešťami dobre stlačte.  
    
  • Spodná zarážky zipsu sa meria v milimetroch. Zistite, akú veľkosť potrebujete tak, že zmeriate šírku zapnutého zipsu.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Pripevnite bavlnené časti zipsu. Pomocou šijacieho stroja alebo ručne prišite zips. Obráťte oblečenie Nalíčte a uistite sa, že oprava bola úspešná.        
 8.  
             

    5      Oprava zipsu pri nohavíc s chýbajúcimi hornými zubami alebo západkou  .

    
   
 1.      1      Pripravte zips na opravu. Ak na zipse chýba hornej západka alebo zuby, jazdec z neho môže ľahko vypadnúť. Vytiahnite jazdec zo zipsu. Oblečenie obráťte naruby a nájdite háčik držiace plaketka na mieste (vnútorný prehyb prekrývajúce zip). Vypárajte zips. Kliešťami silno zatiahnite a odstráňte spodnú západku!        
 2.  
 3.             2      Vymeňte jazdec. Džínsy nechajte naruby. Jazdec tiež otočte a navlečte zuby ľavej strany do ľavého otvoru jazdca a pravé zuby do pravého otvoru. Ako držíte spodnú stranu zipsu, zíďte jazdcom asi do polovice zipsu druhou rukou. Upevnite jazdec na miesto tak, že zatlačíte.        
 4.  
 5.             3      Vymeňte spodnú západku zipsu. Obráťte oblečenie nalíči. Zatlačte látku do otvorov západky až k poslednej rade zubov. Obráťte látku a skontrolujte, či všetko sedí. Uzavrite otvory kliešťami a zaistite je na mieste.  
    
  • Spodná západky zipsov sa meria v milimetroch. Zistite správnu veľkosť tak, že zmeriate šírku zapnutého zipsu.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Vymeňte hornej západky zipsu. Obráťte oblečenie naruby. Umiestnite zarážky nad prvý rad zubov vľavo. Upevnite je na zips a asi 5 krát pritlačte. Zopakujte na pravej strane.        
 8.  
 9.             5      Pripevnite bavlnené časti zipsu. Pomocou šijacieho stroja alebo ručne prišite zips. Obráťte oblečenie Nalíčte a uistite sa, že oprava bola úspešná.        
 10.  
             

    6      Výmena rozbitého zipsu  .

    
   
 1.             1      Odstráňte zips. Ak chýba zuby uprostred zipsu, musíte ho vymeniť celý. Odpárejte švy pozdĺž okraja zipsu a akonáhle ich všetky odstránite, na vrchu a spodu zipsu odstrihnite pásku, čím zips uvoľníte z odevu.  
    
  • Dajte pozor, aby ste neodstránili žiadne vrchný švy. S odstraňovaním stehov si dajte na čas.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Zabezpečte nový zips. Nový zips rozopnite a špendlíky pripevnite ľavú stranu zipsu k látke. Akonáhle to urobíte, voľne zips pristehujte. Zip zapnite a pristehujte pravú stranu k látke. Až budete mať obe strany prisťahovanie, uistite sa, že je zips rovno a zuby zipsu do seba zapadajú tak, ako by mali. Predtým, než postúpite ďalej, urobte posledný nevyhnutné úpravy.        
 4.  
 5.             3      Prišite nový zips. Do šijacieho stroja nasaďte násadku pre prišívanie zipsov. Prišite zips z hornej strany tak, ako bol prišitý pôvodné zips. Ak sa bojíte, že vám zips vypadne, môžete ho prišiť ešte raz radom stehov. Až budete sa šitím hotoví, vyskúšajte, či je zips pevne prišitý a či sa zapína a rozopína správne.        
 6.  
             

    7      Oprava rozbitého háčika, rozevírajícího sa zipsu a nesprávne priliehajúceho zipsu  .

    
   
 1.   1      Vymeňte rozbitý háčik na jazdci. Zožeňte si nový háčik a guľaté klieštiky. Ich pomocou odstráňte starý háčik z jazdca. Nový háčik pomocou klieští roztvorte a zasuňte ho do očka jazdca. Potom opäť spojte krúžok, aby vám háčik nevypadával.        
 2.  
 3.      2      Opravte začínajúcim zips pri nohavíc. Ako udržať zips hore pomocou rýchle úpravy? Pripojte na háčik jazdca krúžok na kľúče. Zapnite zips a krúžok pripevnite na gombík nohavíc.        
 4.  
 5.             3      Narovnajte zuby zipsu. Ak zuby na zipse nesedí správne, zips nepôjde správne zapínať a rozopínať. Odstráňte spodnú západku zipsu pomocou klieští. Jazdec posuňte na spodnú stranu zipsu ale nevyberajte ho zo zipsu. Narovnajte a upravte zuby zipsu pomocou prstov. Ako pohybujete jazdcom pomaly hore, uistite sa, že zuby zipsu sú v správnej pozícii. Navlečte si pevnú niť a asi 5 až 10 stehy zaistite v mieste, kde končí spodná západka zipsu. Urobte uzol a zvyšok nite odstrihnite. Vyskúšajte svoj novo opravený zips! Ak zuby nesedí, odstráňte nožnicami stehy a postup zopakujte.        
 6.  
            

Tipy .

                (23)      
Záľuby a Remeslá populárne:
Ako sa naučiť quiling.

Ako si vyrobiť modelínu.

Ako naštiepať tvrdé drevo.

Ako zložiť kvetinu technikou origami.

Ako si vyrobiť zbrane na hranie z domácich potrieb.

Ako nakresliť psa.

Ako si čmárať.

Ako vyrobiť hračku medvedíka.

Ako sa usmievať na fotkách.

Ako háčkovať krátke a dlhé stĺpiky.

Ako si zmerať vnútornú dĺžku nohavice.

Ako kresliť.

Ako čistiť zlaté šperky.

Ako vyrobiť obálku.

Ako vyrobiť kvetinu z papiera.

Ako si vyrobiť zbrane na hranie z domácich potrieb.

Ako zmenšiť džínsy.

Ako zložiť origami balónik.

Ako rozpoznať slonovinu od kosti.

Ako nakresliť lietadlo.