Home \ Záľuby a Remeslá
 

Ako vyrobiť šíp.

 

Či už pracujete s rovnakými, jednoduchými materiálmi, aké používali naši predkovia pred viac ako 10 000 rokmi, alebo ste sa zásobovali v miestnom obchode s náradím, výroba šípu zostáva rovnaká. Tento článok vám predstaví rôzne spôsoby ako vyrobiť šíp - jeden, ktorý využíva väčšinu potrieb dostupných v prírode a druhý, ktorý využíva výhody moderných vymožeností!

              

Postup .

    

    1      Výroba šípu z materiálov z divočiny  .

    
   
 1.            1      Nájdite klacek. Telo šípu by malo byť vyrobené z vhodného klacku alebo vetvy. Najlepšie je kus dreva, ktorý je ľahký ale napriek tomu pevný, a čo najrovnejší. Na dlhý šíp by ste mali nájsť klacek, ktorý je o trochu hrubšie než ceruzka a dlhý asi ako vaša ruka od zápästia k ramenu. 
    
  • Je lepšie pracovať s dlhším palicou - ak bude dlhý príliš, vždy môžete kúsok odlomiť, ale príliš krátky klacek žiadnym spôsobom nepredĺžite.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Nájdite kameň so špičkou. Najvyššie by kameň mal mať jednu hranu ostrú a do špičky a jednu rovnejšie, aby dobre priliehala na jeden z koncov klacku. Dobré kamene budú mať špičku v tvare kužeľa alebo ostrie a budú o trochu širšie ako vetva. Ak budete potrebovať, naostrite špičku kameňa iným kameňom alebo brúskou. 
    
  • Ďalšou možnosťou je použiť ostré kusy kosti, ak sú dostupné. Ak ste v oblasti známej pre sopečnú činnosť (napríklad na Havajských ostrovoch), môžete sa dokonca okolo starých, vychladnutých lávových prúdov pozrieť po prirodzene sa vyskytujúcim obsidiánu.
  •  
  • Ak ste horliví (alebo ak máte šťastie), možno dokonca nájdete naozajstný hrot šípu - tým myslíme špeciálne nabrúsený kameň dávaný na špičku šípu v starovekých kultúrach. Hroty šípu sa občas objaví na miestach, kde bola krajina narušená, napríklad na nedávno zoraných poliach, staveniskách alebo v korytách riek.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Zhromaždite lepidlo, povrázok a perie. Ak vám nevadí urobiť kompromis, čo sa týka historickej autentickosti vášho šípu, môžete jednoducho použiť lepidlo z obchodu (najlepšie funguje lepiaca pištoľ) a normálne šnúru alebo špagát. Aby ste mali vážne tradičné šíp, môžete vyrobiť jednoduché lepidlo z Simple_Glue múky a vody a povrázok z rôznych druhov kôry stromov. Ak je to možné, zožeňte dve asi rovnako veľká veliká vtáčie pera.Je Ak je to možné, zožeňte dve asi rovnako veľká veľká vtáčie perá. 
    
  • Pera nie sú absolútne nevyhnutné, ale vylepší presnosť šípky, tým, že ju budú pri lete stabilizovať.
  •  
         
 6.  
 7.      4      Nalepte špicatý kameň na koniec klacku. To sa dá urobiť tak, že do klacku urobíte malý zárez, dostatočne dlhý, aby udržal asi štvrtinu dĺžky kameňa. Kameň prilepte a potom lepidlom potrite časť klacku, ktorá je u kameňa. Okolo zárezu a spodnej časti kameňa omotajte špagát, tak aby klacek a kameň tesne zvieral. Povrázok dobre zaviažte a potom ho zosilnite potretím lepidlom.        
 8.  
 9.             5      Nechajte šíp uschnúť. Opatrne šíp položte tak, aby špička neniesla jeho váhu a nechajte ho uschnúť. Pre urýchlenie priebehu schnutia ho dajte na slnko a asi po hodine ním otočte, aby lepidlo uschlo rovnomerne.       
 10.  
 11.      6      Vyrežte malý zárez na "zadnom" konci klacku. Až budete šípom strieľať, tetiva sa zasunie do tohto zárezu, aby sa dal šíp lepšie udržať. Tento zárez nemusí byť nijako zvlášť hlboký - obvykle stačí 0,3 až 0,6 cm, podľa hrúbky tetivy.        
 12.  
 13.      7      Pripevnite peria. Perie v polovici rozrežte. Dajte trochu lepidla na násadu šípu a prilepte polku pierka tak, že sa bude trochu natáčať. Umiestnite po obvode zadnej strany šípu štyri polovice per tak, aby medzi sebou mali rovnaké medzery a stáčali sa na rovnakú stranu. Vďaka perie usporiadaného do špirály sa šíp pri lete bude otáčať (ako dobre hodený loptu na americký futbal alebo náboj z pušky), vďaka čomu zvyčajne poletí rovnejšie a presnejšie.  
    
  • Zvyčajne sa perie viazalo tenkou bavlnenou niťou, ktorá ho na opačnú stranu strapatil, takže zatiaľ čo perie bolo na násade, objavila sa medzera na umiestnenie tetivy. Ak chcete, môžete to urobiť rovnakým spôsobom. Ak sa pre to rozhodnete, omotajte niť okolo perie, aby bolo pevne pripevnené k násade a potom niť prilepte.
  •  
         
 14.  
 15.             8      Nechajte šíp znova uschnúť. Nechajte lepidlo asi 2 hodiny schnúť - ako dlho bude potrebné, bude záležať od typu lepidla, ktoré používate a na stavbe šípu. Znovu sa uistite, že je šíp v takej polohe, v ktorej ani perie ani špička pri schnutí nenesú žiadnu váhu - inak by mohli uschnúť nakrivo.       
 16.  
 17.             9      Šíp vyskúšajte. Až si budete istí, že je lepidlo úplne zaschnuté, jemne ohnite špičku a perie aby ste otestovali ich silu. Ak sú dobre pripevnené a vôbec sa nepohnú, môžete šípom vystreliť! Dajte šíp do luku, natiahnite tetivu, zamerajte a nechajte šíp letieť! Nikdy šípom nestrieľajte na ľudí alebo na zvieratá -i šípy z doby kamennej môžu niekoho vážne zranit- predsa len sa pôvodne používali na lov.                 
 18.  
             

    2      Výroba šípu z materiálov z obchodu  .

    
   
 1.   1      Kúpte alebo vyrobte násadu (násady). V dnešnej dobe existuje veľká riadok materiálov, z ktorých sa násady šípov vyrába. Niektorí lovci používajú drevené šípy, ktoré sú funkčne skoro rovnaké ako staré šípy, zatiaľ čo iní majú radšej špičkové zhotovenie z vlákien uhlíka. Pozrite sa v obchodoch po dostupných materiáloch na násadu, alebo zvážte, že si ju vyrobíte sami - v niektorých obchodoch so športovými alebo poľovníckymi potrebami dokonca predávajú špeciálne píly na násady, ktoré vám môžu pomôcť profesionálne vyrobiť násadu z mnohých rozličných materiálov.
    
  • Ak chcete si vyrábať vlastné násady, uistite sa, že majú dĺžku, ktorá zodpovedá vášmu luku. Ak plánujete vyrábať drevené násady, bolo by dobré, keby ste mali prístup k sústruhu, aby ste z nedokonalých hranatých násad mohli vytvárať perfektne guľaté násady.
  •  
         
 2.  
 3.   2      Koniec násady zarovnajte. Koniec násady by mal byť perfektne rovný, aby dobre sedel na špičku šípu. Ak ste si kúpili hotovú násadu, pravdepodobne už nič robiť nemusíte, ale vyrábate ak si svoj šíp z dreva, musíte sa rozhodne uistiť, že je koniec násady perfektne rovný. Zatlačte koncom násady do brúsneho povrchu (šmirgľový papier atď.) A otáčajte ním, aby ste ho vyrovnali.  
    
  • Výborným pomocníkom môže byť prístroj na zarovnávanie šípov - ten násadu drží pri zarovnávanie rovno. Sú relatívne lacné - často je zoženiete za menej ako 1200 korún.
  •  
         
 4.  
 5.   3      Pripevnite a / alebo vložte špičku na koniec násady. Uistite sa, že je koniec násady dokonale rovný a nie sú na ňom žiadne piliny, nečistoty atď. Potom pripevnite špičku. Ako to urobíte, bude záležať na tom, aký typ násady váš šíp má.  
    
  • Pri kovových alebo hliníkových násad budete možno pred pripevnením špičky najskôr musieť prilepiť alebo vevrtat špeciálnu kovovú vložku. Ak nie je u špičky alebo vložky návod, poraďte sa s predajcom alebo výrobcom.
  •  
  • Aby ste mohli špičku bezpečne nasadiť na drevenú násadu, budete ju možno musieť najskôr zúžiť. Špičku na násadu nalepte špeciálnym lepidlom a prebytočné lepidlo zotrite.
  •  
         
 6.  
 7.   4      Pridajte drážku. "Drážka" je malý zárez na zadnej časti šípu, určený pre tetivu. Ak vyrábate drevenú násadu, môžete do nej nehlboké drážku vyrezať sami. Drážky sa tiež dajú kúpiť - tieto sú určené na nasadenie na (alebo do ) násady šípu. Ide väčšinou o jasne sfarbený plast, aby sa šípy po vystrelení dali ľahko nájsť. Niektoré luxusné drážky majú dokonca LED diódu, takže v tme svietia, čo veľmi uľahčuje nočný lov alebo streľbu na terč.  
    
  • Predtým, než drážku nalepíte alebo naskrutkujete, uistite sa, že má správnu veľkosť, aby na násade bezpečne sedela. Rozhodne nechcete, aby, až natiahnete tetivu, zle sediaci drážka zišla alebo spadla.
  •  
         
 8.  
 9.   5      Dajte na šíp perie. Aby šíp letel rovno, prirobťe na jeho koniec malá krídelká alebo "stabilizátory". Môžete prirobiť perie alebo iný ľahký materiál. Jednoduchšie ale môže byť kúpa plastových stabilizátorov, ktoré sú lacné a efektívne. Prirobťe je malým množstvom špeciálneho lepidla nad drážku.  
    
  • Přidělávání pierok je oveľa ľahšie s nástrojom, ktorému sa hovorí "upínač." Vďaka nemu môžete bezpečne a presne nalepiť peria alebo stabilizátory, tak aby medzery medzi nimi boli úplne rovnaké. Sú dostupné od 2500 korún.
  •  
         
 10.  
 11.   6      dorobte detaily. Nechajte lepidlo uschnú - šíp možno bude musieť Schout niekoľko hodín, podľa toho, či boli špička, drážka a krídelká prilepené lepidlom alebo nie. Keď bude šíp úplne suchý, alebo vyrobili ak ste ho len pomocou skrutkovanie, môžete zvážiť, že ho upravíte. Možno ho budete chcieť označiť farbou alebo lihovkou, aby ste ho ľahšie získali späť alebo aby mal špeciálny vzhľad. Ak používate drevenú násadu, zvážte nanesenie vrchného náteru, aby ste ju bránili pred vplyvmi prostredia a aby lepšie vyzerala. Keď bude šíp podľa vašich predstáv, môžete ho pridať do svojho tulca!  
    
  • Ako vždy, nikdy šípom nemierte na ľudí alebo na zvieratá (ak nie ste na legálnom lovu). Moderné hroty šípov, ktoré sú k dostaniu v obchodoch, sú smrteľne ostré - nehoda môže viesť k vážnemu zraneniu alebo smrti.
  •  
         
 12.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                  

Veci, ktoré budete potrebovať .

                     
Záľuby a Remeslá populárne:
Ako vyrobiť glycerínové mydlo.

Ako vyrobiť jutový veniec.

Ako rýchlo usušiť topánky.

Ako si ušiť kolesovú sukňu.

Ako rýchlo usušiť topánky.

Ako si vyrobiť smradľavej bombičky.

Ako vyrobiť kvetinu z papiera.

Ako vyrábať papier.

Ako vyzerať štíhlejšie na fotkách.

Ako maľovať olejovými farbami.

Ako vyrobiť papírmaš.

Ako si vyrobiť kožené náramky.

Ako sa naučiť čarovať.

Ako háčkovať dokola.

Ako prišiť gombík.

Ako si vyrobiť periskop.

Ako sa usmievať na fotkách.

Ako maľovať olejovými farbami.

Ako nakresliť hviezdu.

Ako vyrobiť dioráma.

Ako si ušiť sukňu.