Home \ Záľuby a Remeslá
 

Ako rozpoznať slonovinu od kosti.

 

Slonovina sa získava z klov slonov, z veľrýb a z niekoľkých ďalších druhov zvierat. Je veľmi drahá - sčasti preto, že už sa z niektorých zdrojov nedá legálne získať, napríklad práve zo slonov. Umelci a výrobcovia často používajú napodobeniny Slonoviny, z ktorých dekoračné predmety a cennosti zhotovujú, a aj keď technológie sú stále lepšie, existujú spôsoby, ako pravú slonovinu spoznať. V našom článku sa dozviete, ako rozoznať slonovinu od kosti.

              

Postup .

    

    1      Hľadajte typickú textúru a farbu  .

    
   
 1.      1      Vezmite materiál do ruky a sústreďte sa na jeho hmotnosť. Slonovina je ťažká a akosi "plná". Myslite na biliardovú guľu - tie sa v minulosti vyrábali práve zo slonoviny. Keď ju máte v ruke, cítite jej váhu, cítite hustotu materiálu. Ak je predmet nezvyčajne ľahký, zrejme o slonovinu nejde.
    
  • Niektoré kosti sú tiež pevné a ťažké, takže len preto, že je predmet ťažšie, ako vyzerá, nemusí ísť ešte o slonovinu.
  •  
  • Ak si nie ste istí, či je predmet tak ťažký, ako by mal byť, potom ho zvážte a porovnajte jeho váhu s podobne veľkou vecou, ​​ktorá je preukázateľne vyrobená zo slonoviny. Tabuľky s veľkosťou a váhou pre rôzne materiály, sú bežne dostupné na internete.
  •  
         
 2.  
 3.      2      Prejdite vec prsty, aby ste sa dotkli jej štruktúry. O slonovine sa hovorí, že je hladká ako maslo. Nie tak mäkká, ale v správnych rukách je vyrezávanie sošiek a predmetov z nej doslova hračka. Pokiaľ je teda jej povrch hrubý, zubatý, o slonovinu sa možno nejedná. Naopak, ak je predmet na dotyk až neuveriteľne hladký, je možné, že máte v ruke skutočnú slonovinu.     
 4.  
 5.      3      Lupou sa pozrite na patinu a povrch predmetu. Nie je to stopercentne spoľahlivá metóda, ale získate tak dobrý odhad. Naozajstná slonovina je žiarivá a hladká, často z žltkastým nádychom. Môže mať aj hnedú patinu - tú spôsobuje mastnota z rúk tých, ktorí ju leta brali do rúk. Ak však vidíte podivné škvrny, jedná sa pravdepodobne o falzifikát. Hľadajte nasledujúce:
    
  • Křížky. Na slonovine by mali byť rovnobežné línie (s drobnými nepravidelnosťami), ktoré bežia po celej dĺžke výrobku. Pravouhlo cez ne povedú čiary, známe ako Schregerovy línie, buď okolo predmetu, alebo do tvaru písmena V. Nechýba nikdy na žiadnej slonovine zo slonov či mamutov.  
  •  
  • Je na povrchu mnoho tmavých bodiek alebo hrbolčekov? Ak áno, je to s najväčšou pravdepodobnosťou kosť. Pozor, niekedy sa kosti pred spracovaním bieli, na toto vodítko teda nespoliehajte na sto percent. Hľadajte ďalej.
  •  
  • Všetky kosti majú na povrchu kúsočky kostnej drene alebo drobné otvorčeky. Voľným okom nemusí byť viditeľné, lupou by však mali byť rozpoznateľné. Slonovina býva oveľa hladšie, tvrdšie a bez otvorčeky.  
  •  
                   
 6.  
             

    2      Test horúcim špendlíkom  .

    
   
 1.      1      Nahrejte obyčajný rovný špendlík. Podržte ho niekoľko minút nad plameňom sviečky alebo zapaľovače, pokiaľ nebude horúci. Môžete použiť akýkoľvek kovový predmet, ale špendlík sa hodí preto, že na testovanom predmete nezanechá stopu.     
 2.  
 3.      2      Dotknite sa horúcim špendlíkom povrchu skúmaného predmetu. Vyberte si nenápadné miesto, aby na predmete prípadne nezostala stopa alebo otlak (aj keď ak je predmet naozaj zo slonoviny, nemôže sa to stať).     
 4.  
 5.      3      Čichněte si k miestu, ktoré ste popálili špendlíkom. Ak je predmet zo slonoviny, neucítite nič (respektíve žiadny iný pach, než predtým). Pokiaľ sa jedná o kosť, ucítite ľahký zápach po spálených vlasoch.  
    
  • Pravú slonovinu tento test nemôže poškodiť, je totiž dostatočne tvrdá a odolná proti teplu. Ak je však vami skúmanou vec z plastu, môže špendlík zanechať ryhu. A pretože niektoré plasty (napríklad bakelit) majú v dnešnej dobe porovnateľnú, ak nie vyššiu hodnotu ako slonovina, mali by ste sa k tomuto testu uchýliť len vtedy, ak ste si istí, že predmet nie je zo žiadneho plastu.
  •  
         
 6.  
             

    3      Nechajte si predmet preskúmať profesionálom  .

    
   
 1.      1      Zaneste vec k odborníkovi cez starožitnosti. Skúsený odhadcu rozpozná kosť, plast aj iný materiál od Slonoviny bez problémov.  
    
  • Človek, ktorému predmet zveríte, by mal byť skutočný renomovaný odborník. Nechoďte do akéhokoľvek starožitníctva - nájdite si radšej také, ktoré sa špecializuje na slonovinu. Len tak si budete môcť byť istí, že získate kvalifikovaný názor.
  •  
  • Burzy starožitností sú dobrým miestom, kde stretnúť najrôznejšie odborníkmi. Pozrite sa na internet, kde sa koná dobrú burza vo vašom okolí.
  •  
         
 2.  
 3.      2      Nechajte predmet podrobiť chemickej analýze. Aby bolo nepochybne jasné, či máte predmet zo slonoviny alebo z kosti, vyžiadajte si laboratórny rozbor. Bunková štruktúra kosti a slonoviny je iná, na ich rozpoznanie je však potrebné určité vybavenie. Chemická analýza môže pravosť predmetu potvrdiť či vyvrátiť s konečnou platnosťou.     
 4.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                     
Záľuby a Remeslá populárne:
Ako sa naučiť křížkové vyšívanie.

Ako lisovať listy.

Ako sa naučiť žonglovať.

Ako dodať papiera starý vzhľad.

Ako vyrobiť koláž.

Ako zložiť lístoček.

Ako si ušiť kolesovú sukňu.

Ako vyzerať dobre na fotkách.

Ako zložiť škatuľku z papiera.

Ako si postaviť pracovný stôl.

Ako zložiť lietadielko z papiera.

Ako nakresliť ružu.

Ako vyzerať dobre na fotkách.

Ako vyrobiť koláž.

Ako zložiť kvetinu technikou origami.

Ako vyrobiť lapač snov.

Ako zložiť skákacie žabku technikou origami.

Ako vyhrať v lotérii.

Ako si vyrobiť smradľavej bombičky.

Ako na techniku ​​macramé.

Ako zvýšiť šance na výhru v lotérii.