Home \ Záľuby a Remeslá
 

Ako si vyrobiť záložku do knihy.

 

Tiež ste vášniví čitatelia, a často sa strácate v množstve rozčítaných knižiek? Žiadny strach, s nami sa naučíte vyrobiť si vlastnú záložku v mnohých rôznych štýloch a tak už nikdy nezabudnete, na ktorej stránke ste boli. Naučte sa vyrobiť záložku papierovou, magnetickú, korálkovú a niekoľko ďalších podľa návodu nižšie.

              

Postup .

    

    1      Tradičné Papierová Záložka  .

    
   
 1.            1      Vyberte si vhodný papier. Najlepšie je papier s vysokou gramážou, ktorý vyzerá skôr ako kartón. To bude základ vašej záložky. Potom ho môžete dozdobiť obrázkom alebo vzorkou podľa svojej fantázie, ktorý môžete na základ nalepiť alebo nakresliť. Pokojne sa pustite aj do koláže z niekoľkých obrázkov, môžete sa kreatívne vyblázniť.        
 2.  
 3.             2      Záložku vystrihnite. Jej veľkosť záleží len na vás. Môže byť len 5 cm dlhá, úzka a drobná, alebo si môžete vyrobiť tradičnejšie, dlhú záložku širokou 3 - 5 cm. Záložka by nemala byť dlhšia, než 12 cm, inak môže z kníh vypadávať, pretože bude pozerať jej hornej i spodnej koniec.       
 4.  
 5.             3      Pridajte ozdobné detaily. Použite dekoračný papier, výstrižky, obrázky, a nalepte ich na telo záložky. Nalepte vzorovaný papier alebo výstrižok z magazínu, tým dodáte záložke osobitý štýl. 
    
  • Trblietky a samolepky sú jednoduchý spôsob, ako záložke dodať šmrnc bez veľkej námahy.
  •  
  • Opíšte záložku fixky a farebnými ceruzkami svojimi obľúbenými citáty, slovami alebo len písmenami. Môžete tiež kresliť vlastné obrázky alebo pridať drobné detaily na nalepené výstrižky.
  •  
  • Vyrobte koláž z obrázkov a časopisových výstrižkov. Nalepte ich na záložku rôzne cez seba. Rovnakým spôsobom môžete použiť vlastné fotografie.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Svoju záložku obaľte. Aby ste papier ochránili pred opotrebovaním a rozstrapkaním, pridajte ochranný obal. Ak máte možnosť, je najlepšie záložku nechať zalaminovať do priehľadnej fólie. 
    
  • Podobný efekt môžete dosiahnuť aj prostým oblepením širokú, priehľadnou llepicí páskou, ktorú starostlivo nalepíte na obe strany záložky.
  •  
  • Zvážte použitie hobby epoxidového tekutého gélu, ktorý nanesiete z oboch strán záložky. Najprv okryjte jednu stranu, nechajte dobre zaschnúť, a potom rovnakým spôsobom ošetrite druhú stranu.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Dokončite dielo. Vrchol záložky môžete proskřípnout dierovačkou. Odstrihnite 10 - 15 cm stužky a preložte ju napoly. Prehnutý koniec potom prestrčte dierkou a dva voľné konce prevlečte cez vzniknutú slučku a utiahnite. 
    
  • Ak chcete viac bare a textúry, přiejte toľko stužiek, koľko len chcete.
  •  
  • Konce stužiek môžete ozdobiť korálky, záložka tak dostane šmrnc. Navlečte na koniec stužky pár korálok a zaistite ich uzlíkom, aby nešmýkal.
  •  
  • Konce stužiek je dobré opáliť zápalkou alebo zapaľovačom, aby sa nestrapkali. Plameň roztaví umelé vlákno a konce stužiek tak budú krásne začistené.  
  •  
                   
 10.  
             

    2      Záložka zo Stužky a korálky  .

    
   
 1.             1      Vyberte si svoju stužku a korálky. Stužka by mala byť tenká a ohybná, bez drôtov alebo iného spevnenie. Korálky môžu byť akejkoľvek veľkosti, tvaru a štýlu, musia mať ale dostatočne širokú dierku na to, aby jej prešla vami zvolená stužka.Na konca stužky sa nebojte použiť aj iné prívesky.       
 2.  
 3.             2      Ustrihnite stužku. Nožnicami stužku skráťte na asi 50 cm. Zapaľovačom alebo zápalkou začistite jej konca, aby sa nestrapkali.       
 4.  
 5.             3      Navlečte korálky. Korálky a iné prívesky podľa svojho výberu, ktoré majú visieť na prednej strane záložky teraz navlečte. Ak sa rozhodnete pre väčšie prívesok, umiestnite ho do stredu stužky, tú potom prehnite napoly a korálkami až potom pridajte na jednu zo stužiek. 
    
  • Ak prívesok nepoužijete, doprostred stužky navlečte jednu korálku (stužka ním bude prechádzať len raz), potom ju preložte na polovicu a voľné konce dozdobte korálky podľa svojej fantázie.
  •  
  • Nenavlečené korálky zaistite uzlíkom, ktorý uviažete na každom konci stužky.
  •  
  • Ponechajte asi 20-25 cm voľné stužky a potom oba konce zviažte uzlom dohromady. Pridajte na horný koniec prípadne ďalšie korálky alebo ozdoby a opäť zaistite uzlíkom.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Použite záložku pri čítaní. Sklad uprostred stužky by mal medzi jej dvoma časťami vytvoriť priestrannú slučku. Vložte do knihy tak, že jednu časť stužky dáte na príslušnú stránku a druhú, ozdobenú časť na dosky. Záložka tak bude dobre držať.        
 8.  
             

    3      Rohová záložka  .

    
   
 1.             1      Vytvorte si šablónu. Na kuse tvrdšieho papiera si predkreslite ceruzkou štvorec so stranou 12x12 cm. Potom ho s pomocou pravítka rozdeľte na 4 rovnako veľké menšie štvorce. Nakoniec vygumujte štvorec vpravo hore. Zostanú vám 3 štvorca, tvoriace tvar písmena L.       
 2.  
 3.             2      Horný ľavý štvorec teraz diagonálne rozdeľte smerom od dolného ľavého rohu k pravému hornému. To isté urobte s pravým dolným štvorcom. Teraz už len dolný ľavý štvorec má svoj pôvodný tvar.       
 4.  
 5.             3      Vyplňte trojuholníky. Ceruzkou rýchlo vytieňujte najhornejšia a najspodnejšej vzniknuté trojuholníky. Vznikne vám tak tvar, štvorca, spojeného s dvoma trojuholníky, jedným na ľavej a jedným na pravej strane.       
 6.  
 7.             4      Vystrihnite šablónu. Po obvode vzniknutého tvaru šablónu vystrihnite, bez vystínovaných trojuholníkov. Budete mať tvar trochu podobný šípke, smerujúce vľavo.       
 8.  
 9.             5      Šablónu použite pre výrobu záložky.Vezměte vystrihnutý tvar a položte na kartón alebo ozdobný papier podľa vášho výberu. Potom obkreslenie tvar z dekoratívneho papiera vystrihnite.       
 10.  
 11.             6      Vystrihnutý tvar teraz preložte. Oba trojuholníky preložte dovnútra, kde by mali znovu vytvoriť pôvodný tvar štvorca.       
 12.  
 13.             7      Sformujte záložku. Horný trojuholník trochou lepidla pripevnite k spodnému, aby vznikla kapsička. Ak chcete, môžete špičku štvorca a trojuholníkov odstrihnúť, aby vám vznikol pravidelnejšie tvar. Záložka je hotová!       
 14.  
 15.             8      Ozdobte svoju novú záložku. Pridajte na obe strany ďalšie ozdobný papier. Nakreslite na ňu obrázok, napíšte svoj obľúbený citát alebo úryvok z knihy. Keď budete s výrobkom spokojní, máte hotovo! Nevlékněte záložku na roh rozčítané stránky.        
 16.  
             

    4      Záložka z kancelárske spinky a látky  .

    
   
 1.             1      Nájdite kúsok nejaké pekné látky. Môžete použiť akúkoľvek, ktorá má rozmery aspoň 3 cm na šírku a 12 na dĺžku. Než začnete výrobu tejto záložky, látku naškrobte alebo inak natužte, aby sa vám s ňou lepšie pracovalo.       
 2.  
 3.             2      Ustrihnite látku. Aby ste vytvorili mašľu, budete látku musieť rozstrihnúť na tri diely: jeden, ktorý vytvorí strany mašle, jeden pre visiace stužky a jeden, ktorý ju bude uprostred držať pohromade. Rozstrihnite pruh látky pozdĺžne napoly tak, aby bol každý široký 1,5 cm. Kus, ktorý bude tvoriť mašličku by mal byť dlhý 12 cm, kus, tvoriace voľné konce stužky postačí v dĺžke 7-8 cm. Zostávajúce 4-5 cm použite na zviazanie celého dielka dokopy.       
 4.  
 5.             3      Zložte všetky kúsky dohromady. Najdlhšia prúžok látky preložte do slučky a zaistite konce kvapkou lepidla k sebe. Uprostred stlačte a pridajte preložený pruh, tvoriace voľné konce. Stred mašličky zaistite kúskom nite a zaviažte na pevný uzlík. Mal by vám vzniknúť klasický, upravený tvar mašličky.       
 6.  
 7.             4      Pridajte kancelársku sponku. Širší koniec sponky umiestnite na zadnú stranu mašličky, kde ste všetko zaistili uzlíkom. Vezmite posledný prúžok látky a uviažte ho okolo stredu mašličky a zároveň skrz širšiu časť sponky. Zaistite s pomocou taviacej pištole alebo lepidla.       
 8.  
 9.             5      Použite záložku. Nechajte lepidlo dobre zaschnúť a potom jednoducho kancelársku sponku nasaďte na rozčítanú stránku. Mašlička bude z knihy pozerať von, dávajte pozor, aby ste ju nepoškodili.        
 10.  
             

    5      Magnetická Záložka  .

    
   
 1.             1      Vyberte si papier. Pre túto záložku je najvhodnejšie silnejší ozdobná alebo vzorovaná štvrtka. Až budete hotoví s výrobou, môžete samozrejme horná časť záložky ozdobiť ďalším papierom podľa svojej fantázie.       
 2.  
 3.             2      Papier odstrihnite na požadovanú veľkosť. Najvyššie obdĺžnik, široký 5 cm a dlhý 12cm. Potom ho prehnite napoly, takže budete mať dva obdĺžniky 5x6 cm.       
 4.  
 5.             3      Pridajte magnety. Vezmite malé magnetky alebo kus magnetického papiera, ktorý je k dostaniu v obchodoch s hobby potrebami. Z neho odstrihnite malé kúsky, postačí 1x1cm. Každý kúsok prilepte na vnútornú stranu prehnutého papiera, presne oproti sebe. Keď bude papier prehnutý, magnetky budú držať pevne pri sebe.       
 6.  
 7.             4      Záložku ozdobte. Pridajte dekoratívne papier na prednej aj zadnej strane, alebo nakreslite vlastné obrázky. Nebojte sa použiť glitre a trblietky alebo aj kúsky látky. Nakoniec prelakujte čírym gélom, aby sa papier nestrapkali a nalepené dekorácie neopadávaly.       
 8.  
 9.             5      Použite záložku. Jednoducho ju preložte cez rozčítanú stránku, s magnetkami, ktoré sa spoja a záložka tak bude v knihe dobre držať. Pretože magnetky môžu byť trochu silnejší, túto záložku je dobré umiestniť čo najbližšie ku chrbte knihy, než k okraju stránky.        
 10.  
             

    6      Záložka zo Zvýrazňovače a Lepidlá  .

    
   
 1.             1      Na čistý plastový alebo sklenený povrch nakreslite dizajn svojej záložky kancelárskym zvýrazňovačom.        
 2.  
 3.             2      Miesto potom opatrne prekryte PVA bielym lepidlom.        
 4.  
 5.             3      Nechajte dobre zaschnúť. To môže trvať aj 2 dni.       
 6.  
 7.             4      Opatrne odstráňte kryciu suché lepidlo z povrchu. Nožnicami zastrihnite na požadovaný tvar a máte cool záložku zo zvýrazňovače a lepidla.       
 8.  
             

    7      Penová Záložka  .

    
   
 1.             1      Z hobby peny vystrihnite obdĺžnik alebo akýkoľvek tvar vašej záložky.        
 2.  
 3.             2      Ozdobte podľa svojej fantázie. Môžete napríklad pridať fotky svojho psa alebo mačky, fotky priateľov, rodiny atď. Alebo nalepte tvary z inej hobby peny, samolepku, stužku, flitre, čokoľvek vás napadne.       
 4.  
 5.             3      Záložku olemujte. Môžete ju pokojne obšiť ozdobným stehom.       
 6.  
 7.             4      Pridajte strapec. Tento krok je samozrejme nepovinný, ale môže záložke dodať šmrnc.       
 8.  
 9.             5      Hotovo. Penovú záložku môžete ihneď použiť. Je to tiež pekný darček pre niekoho z blízkych, kto rád číta.       
 10.  
             

Tipy .

               (2)      
Záľuby a Remeslá populárne:
Ako si vyrobiť prírodné mydlo.

Ako zložiť origami balónik.

Ako maľovať na plast.

Ako prať klobúky a čiapky.

Ako nakresliť tvár.

Ako dodať papiera starý vzhľad.

Ako vyrobiť skladačku Nebo peklo raj.

Ako uháčkovať kvetinu.

Ako maľovať na poháre.

Ako vyrobiť papierovú obliekacie bábiku.

Ako si vyrobiť smradľavej bombičky.

Ako vyrobiť obálku.

Ako vyrobiť šíp.

Ako vyrobiť kastílskej mydlo.

Ako si vyrobiť rám obrazu.

Ako si doma vyrobiť sviečku.

Ako robiť bubliny.

Ako udržať kvety čerstvé.

Ako vyrobiť šíp.

Ako maľovať na látku.

Ako nakresliť vlnité vlasy.