Home \ Záľuby a Remeslá
 

Ako vyrobiť mašľu zo stuhy.

 

Väčšina ľudí si myslí, že mašle a stuha je to isté. Mašľa sa dajú zo stuhy vyrobiť niekoľkými spôsobmi v závislosti na tom, pre akú príležitosť ich chcete použiť. Mašľa vyrobená zo stuhy sa dá použiť ako vlasový doplnok, ozdoba na zabalený darček, ako ozdoba odevu a pre ďalšie príležitosti.

              

Postup .

    

    1      Kotva základné mašle  .

    
   
 1.            1      Odstrihnite dlhší kus stuhy. Stuha by mala byť dosť dlhá, aby z nej išla uviazať mašle. Počítajte s pár centimetrami navyše na uvoľnenie stuhy a jej voľné konce.  
    
  • Rozložte si stuhu na rovnú pracovnú plochu.
  •  
         
 2.  
 3.                  2      Oba konce stuhy preložte smerom k stredu. Preložte ich tak, aby vám vznikli dve slučky a dva voľné konce. Ak slučky nie sú viditeľné, dotvarujte je.        
 4.  
 5.                  3      Upravte rozmer. Skontrolujte, či sú obe slučky a obaja voľné konce rovnako veľké / dlhé.        
 6.  
 7.                  4      Prehnite ľavú slučku cez pravú. Veďte slučku zo zadnej strany a cez stredový otvor. Za stred pevne zatiahnite.                  
 8.  
             

    2      Výroba mašle z grogrénové stuhy  .

    
   
 1.             1      Použitie na darčekovú krabičku. Táto mašľa je ideálna na zabalenie darčeka do krabičky. Stuha bude totiž obviazaná okolo škatuľky a zaistí ju tak.       
 2.  
 3.                  2      Stuhu odmerajte a omotajte. Odstrihnite si 2 metre grogrénové stuhy. Po dĺžke stuhy omotajte krabičku. Pomocou pásky alebo lepidla stuhu ku krabičke pripevnite, ale jej zvyšok nestrihajte (budete z neho vytvárať slučky).        
 4.  
 5.                  3      Zo stuhy vytvorte slučku. Vráťte sa k miestu, kde ste stuhu zlepili k sebe. Pridržte ju na mieste prstom. Voľný koniec stuhy prehnite tak, aby vám vnikla slučka. Znovu prehnite a vytvorte ďalšie slučku. Lepidlom alebo páskou ju pripevnite tam, kde potrebujete. Týmto spôsobom vytvorte niekoľko slučiek.        
 6.  
 7.                  4      Vytvorte ďalšie slučky. Presuňte sa k ďalšej strane stredu. Zopakujte postup a vytvorte ďalšie tri slučky, ktoré prilepíte v stredu.        
 8.  
             

    3      Výroba mašle spojené drôtikom  .

    
   
 1.                  1      Odstrihnite si kus stuhy. Táto mašľa môže byť použitá na dozdobenie kvetinových aranžmánov, ako vlasový doplnok alebo dekorácia na párty. Stuhu položte na rovný povrch.        
 2.  
 3.                  2      Zo stuhy vytvorte dve slučky. Prehnite stuhu tak, aby sa vám utvorili dve slučky a dva voľné konce v stredu.  
    
  • Stuhu v stredu držte, aby sa vám nerozpadla.
  •  
         
 4.  
 5.                  3      Stred mašle omotajte drôtikom a zamaskujte ho. Okolo stredu stuhy omotajte tenký drôtik. Drôtik potom omotajte kúskom stuhy tak, aby nebol vidieť. Môžete k tomu použiť kúsok stuhy v rovnakej alebo kontrastnej farbe. Stuhu prilepte alebo prišite tam, kam potrebujete.        
 6.  
 7.                  4      Upravte mašľu. Upravte slučky a voľné konce tak, aby boli symetrické. Konce zastrihnite, aby sa nestrapkali. Takúto mašľu môžete pripevniť na darček alebo napríklad na veniec.        
 8.  
             

    4      Výroba kvetinové mašle  .

    
   
 1.             1      Odstrihnite kus stuhy. Odmerajte dĺžku 115 cm. Táto mašľa vyzerá ako veľká rozkvitnutá kvetina. Možno ju použiť ako dekoráciu, k ozdobenie darčeka alebo ako doplnok.       
 2.  
 3.                  2      Odmerajte slučky. Urobte asi 2,5 cm veľkú slučku 8 cm od okraja stuhy. Slučku podržte medzi ukazovákom a palcom na mieste.        
 4.  
 5.                  3      Prehnite slučku. Z dlhšieho konca stuhy urobte ďalšie slučku s veľkosťou 2,5 cm naľavo od tej prvej. Opäť ju podržte medzi palcom a ukazovákom.        
 6.  
 7.                  4      Striedajte strany. Rovnakú slučku urobte tentoraz na pravej strane. Pokračujte vo vytváraní slučiek a striedajte pritom strany, aby ste vytvorili slučky vždy v páre. Urobte tri až päť párov slučiek, aby ste vytvorili kompletné mašľu.        
 8.  
 9.                  5      mašľami zaistite. Okolo stredu mašle omotajte tenký drôtik. Pevne obtočte, aby sa vám mašle nerozpadla a zvyšok drôtika odstrihnite. Drôtik zamaskujte kúskom stuhy tak, že ju omotáte okolo drôtiku, aby nebol vidieť. Mašľu prilepte alebo prišite tam, kam potrebujete.        
 10.  
 11.                  6      Prečesávajte slučky. Slučky upravte tak, aby boli zaoblené a pripomínali okvetné lístky kvety.        
 12.  
             

    5      Tvarovanie voľných koncov mašle  .

    
   
 1.                  1      Nezabudnite na voľné konce mašle. Zakončenie mašľa hrá vo vzhľade tiež dôležitú úlohu. Nie všetky mašle chvostíky majú, ale tie ktoré ich majú, by mali mať pekné, ostré zakončenie.        
 2.  
 3.                  2      Merajte už na začiatku. Keď robíte stuhu, pamätajte na to, že voľné konce by mali zostať dostatočne dlhé. Môžete ich vždy skrátiť, čo je jednoduchšie, než zničiť si celú mašľu skrátením slučiek.        
 4.  
 5.                  3      Zastrihnite voľné konce. Ich zastrihnutím sa nebudú konce štiepiť a mašle bude vyzerať pekne upraveně.Použijte ostré nožnice na látku. Konce môžete zastrihnúť niekoľkými spôsobmi:  
    
  • Diagonálne: To je strih vedený šikmo ku koncu stuhy.
  •  
  • Lastovičie chvostík: Určte stred stuhy. Zľava i sprava strihnite do stuhy šikmo tak, aby sa strih uprostred stuhy spojil. Ak kúsok, ktorý ste vystrihli, sám neodpadne, opatrne ho odstráňte.  
  •  
         
 6.  
             

    6      Výber stuhy  .

    
   
 1.             1      Rozhodnite, na aký účel bude vaša mašle slúžiť. Pomôže vám to vybrať textúru a farbu. Napríklad, ak bude mašľa slúžiť ako doplnok odevu, zlaďte stuhu s farbou alebo textúrou odevu.       
 2.  
 3.                  2      Vyberajte podľa kvality. Satén je bežný materiál používaný na výrobu stúh, ale ak výrobu mašle skúšate prvýkrát, jeho klzký materiál pre vás spočiatku môže byť zaludny. Hrubší materiál sa bude hodiť lepšie. Potlačená stuha, zamat, lurex a bavlna sú tiež veľmi vhodné. Stuhy, ktoré majú drôtený okraj, sa hodí najmä k dozdobenie darčekov a kytíc.  
    
  • V základe platí, že ak na stuhe možno urobiť uzol, možno z nej ručne uviazať aj mašľu.
  •  
  • Niektoré stuhy sú príliš pevné a na výrobu mašle sa musí zošiť alebo zaistiť drôtikom.
  •  
         
 4.  
 5.                  3      Experimentujte. Vyskúšajte rôzne druhy a šírky stúh a skoro nájdete to, čo hľadáte.  
    
  • Majte vždy na pamäti, že budete potrebovať veľké množstvo stuhy, aby ste mohli vyrobiť mašľu. Všetko to prekladanie a uväzovanie totiž spotrebuje veľkú veľa materiálu.
  •  
         
 6.  
             

Tipy .

                  

Veci, ktoré budete potrebovať .

                (11)      
Záľuby a Remeslá populárne:
Ako si postaviť pracovný stôl.

Ako zmenšiť džínsy.

Ako písať neviditeľným atramentom.

Ako zložiť papier do tvaru srdca.

Ako vyhrať v rulete.

Ako nájsť svoju vášeň.

Ako nakresliť vlnité vlasy.

Ako vyrobiť opičku z ponožiek.

Ako vyrobiť glycerínové mydlo.

Ako zložiť škatuľku z papiera.

Ako zložiť origami draka.

Ako háčkovať dokola.

Ako rozpoznať slonovinu od kosti.

Ako vyrobiť luk a šípy.

Ako vyrobiť leták.

Ako si ušiť sukňu.

Ako si vyrobiť prešívanou deku.

Ako vyrábať keramiku.

Ako si vyrobiť záložku do knihy.

Ako byť fotogenický.

Ako zafarbiť kožu.