Home \ Záľuby a Remeslá
 

Ako ryžovať zlato.

 

Nechajte sa pohltiť zlatou horúčkou a začnite ryžovať vlastné zlato! Vezmite si príklad z dávnych zlatokopov a užite si skvelý deň na brehu potoka s ryžovacej panvou v ruke. Ak budete všetko vykonávať správne, ryžovanie zlata môže za vaše úsilie prinášať značné odmeny. Držte sa našich rád a naučte sa, ako správne dobývať tento trblietavý kov.

              

Postup .

    

  Časť 1      Oddelenie väčších kameňov a nečistôt  .

    
   
 1.      1      Naplňte ryžovacej panvicu do ¾ štrkom. Potom panvicu pod vodou pridvihnite, aby sa nachádzala tesne pod hladinou.       
 2.  
 3.      2      Niekoľkokrát panvou dôrazne zatraste. Traste s ňou zo strany na stranu i hore a dole. Dajte si však záležať, aby ste nestriasol všetok nabraný materiál.        
 4.  
 5.      3      Prestaňte ryžovacej panvou triasť a začnite s ňou jemne krúžiť. Štrk by sa mal potom začať vnútri panvy pohybovať v kruhoch. Týmto spôsobom z panvice odplavíte alebo rozpustíte väčšinu ílu a špiny. Všetky korienky alebo kusy rašeliny odstráňte z panvice prsty - jedine tak sa uistíte, že s nimi neodstránite aj čiastočky zlata.        
 6.  
 7.      4      Vyzbieraj veľké kamene. Uistite sa, že sú všetky veľké časti odplavené. To by ste mali urobiť hneď po vykonaní predchádzajúcich krokov. Opakujte tento postup, kým všetky väčšie časti nebudú preč a kým sa ťažšie usadeniny (ako je zlato a piesok) neusadí na dne panvy.                  
 8.  
             

  Časť 2      Odstráňte ľahší piesok a štrk  .

    
   
 1.      1      ryžovač panva pridržiavajte tesne pod hladinou vody a neustále sa uisťujte, že je úplne ponorené. Ľahko ju od seba nakloňte, ako by ste chceli zachytiť prúd vody.        
 2.  
 3.      2      kruhoch panvou zo strany na stranu. Použite na to ľahkého pohybu, akéhosi hodu vpred, ako by ste držali horúci koláč a každú chvíľu vám mal spadnúť (samozrejme bez toho aby ste vysypali obsah panvy). Buďte opatrní, ale použite dostatočnú silu, ktorá odplaví ľahšia čiastočky cez okraj panvy.        
 4.  
 5.      3      Narovnajte ryžovacej panvu. Panvice traste a krúžte pod vodou a potom panvicu vždy narovnajte. Docielite tým usadenie ťažších častíc na dne ryžovacej panvice a ľahšie materiály odplaví cez jej okraj.        
 6.  
 7.      4      Tento proces niekoľkokrát zopakujte. Po dokončení tohto ryžovacieho postupu by vám na dne panvice malo zostať množstvo materiálu zodpovedajúce zhruba dvom šálkam. Tento materiál už by nemal obsahovať žiadne väčšie kamienky a ďalšie nečistoty. Usadeniny na dne panvy sú tie najťažšie z celej várky, ktorú ste do panvice pôvodne nabrali a pozostávajú z čierneho piesku alebo "koncentrátov" a, ak budete mať šťastie, zlata.        
 8.  
             

  Časť 3      Odplavenie čierneho piesku  .

    
   
 1.      1      Vyzdvihnite panvicu z vody. V ryžovacej panvici by mala zostať spolu s usadeninami kaluž vody, hlboká asi 3 centimetre. Voda je veľmi dôležitá, pretože po vynorení budete zvyšný nános ďalej preosievať a oddeľovať piesok od prípadných zlatinek.        
 2.  
 3.      2      Nakloňte panvu ľahko smerom k sebe. Potom panvíc jemne točte, aby sa usadený materiál rozhýbal a krúžil po panvici. Týmto postupom budete môcť kontrolovať, či sa v piesku neobjaví nejaká väčšia zlatinka alebo nugety, ktorý by ste mohli vybrať ručne.  
    
  • Ak nejakú čiastočku zlata objavíte, zoberte ju a vložte do pripravenej nádobky. To môže byť buď špeciálny fľaštička na vzorky, zakúpená v obchode, alebo obyčajná poháre či kalíšok od liekov, ktorý nájdete doma.  
  •  
         
 4.  
 5.      3      Znovu ryžovacej panvicu ponorte do vody. Opakujte postup popísaný v tretej časti (striedanie krúživého pohybu s vyrovnávaním panvy a trasením). Pri tomto procese buďte veľmi opatrní a nerobte ho príliš dôrazne. Mohli by ste sa tak zbytočne pripraviť o pôvodne zachytené zlato.        
 6.  
 7.      4      Ak máte plastovú ryžovacej panvicu, použite magnet. Vytiahnite panvicu z potoka a snažte sa z nej vyliať všetku vodu. Potom na stranu dna panvice priložte magnet a pomaly s ním pohybujte po obvode. Čierny piesok je magnetický a prichytí sa tak k vášmu magnetu. Týmto procesom si uľahčíte a urýchlite oddelenie nežiaducich usadenín od zlata.  
    
  • Ak sa rozhodnete použiť magnet, môžete piesok buď jednoducho naberať alebo si pomôcť nasávacie fliaš. Nasávacie fľaše majú na vrchu pripojenú saciu trubicu (tak ako napríklad fľaštička na očné kvapky, ktorú na tieto účely tiež môžete použiť). Po stlačení fľaštičky vytvoríte vnútri vákuum. Uvoľnením stisku potom dôjde k nasatiu cieleného objektu dovnútra (v tomto prípade ide o vodu a zlato). Vaše zlato tak bezpečne uchováte vnútri fľaštičky.  
  •  
         
 8.  
 9.             5      Zvyšok čierneho piesku a zlata nalejte do fľaše. Po preosiatie maximálne možného množstva čierneho piesku je vhodné zvyšný materiál preliať do fľaše. Najbezpečnejšie cestou je použitie lievika, ktorý zasuniete do hrdla fľaše a prelejete skrze neho zlato s pieskom.       
 10.  
 11.             6      Teraz, po oddelení všetkého zlata , už vám nezostáva než si z plných pľúc užiť pokriku 'Heuréka! 'Práve sa z vás stal pravý zlatokop.       
 12.  
             

  Časť 4      Výber vhodnej lokality  .

    
   
 1.             1      Presuňte sa k nejakému vodnému toku, o ktorom sa hovorí, že je zlatonosný. Či už sa bude jednať o vaše obľúbené rodinné miesto alebo úplne novú lokalitu, o ktorej kolujú legendy a vy tušíte, že za tým môže byť kúsok pravdy, skúste to. Nedajte na rady, že známa zlatonosná miesta už sú vyťažená, pretože na nich ryžuje moderné zlatokopovia dlhé roky - zlatonosnej potoky a rieky nesú zlatinky z oveľa vzdialenejších a vyšších miest. Každý rok búrka vyplaví ďalšie množstvo zlata, ktoré si môžete ukoristiť pre seba!       
 2.  
 3.             2      Vyberte si miesto pozdĺž brehu potoka alebo rieky. Také miesto by malo byť hlboké aspoň 15 centimetrov. Príliš plytká voda by mohla byť zakalená a plná listov či ďalších nečistôt, ktoré by bránili vášmu výhľadu na ponorenú ryžovacej panvicu.       
 4.  
 5.             3      Vyberte lokalitu s miernym prúdom. Voda by mala byť dostatočne rýchla, aby zvládla unášať cez panvu preosiatej nečistoty, ale zároveň dostatočne pomalá, aby vám nebránila v pohybe pri plne naloženej a ponorené ryžovacej panvici.       
 6.  
 7.             4      Správne miesto by malo mať pozdĺž brehu veľké kamene alebo padlý strom. Nie je to samozrejme nevyhnutné, ale väčší kameň alebo kmeň, na ktorý si pri ryžovaní budede môcť sadnúť, vám celú prácu značne uľahčí (vaše nohy a chrbát vám za to poďakujú).       
 8.  
 9.             5      Zožeňte ryžovacej panvu. Medzi štandardné ryžovacej panvice patrí ako tie kovové, tak plastové. Plastové panvy sú vhodnejšie pre začiatočníkov, pretože nehrdzavejú, sú ľahšie a často sú vyrábané v čiernej farbe, ktorá uľahčuje hľadanie zlatinek. Tiež môžu byť opatrené rebrovaním pre zachytávanie čiastočiek zlata. 
    
  • Ak sa rozhodnete ako pravý profesionál z čias zlatej horúčky používať kovovou panvicu, odstráňte z jej povrchu najprv všetok olej (ak použijete úplne novú panvicu, s odstraňovaním oleja si samozrejme nemusíte lámať hlavu). Na odstránenie olejov pridržte panvicu pomocou klieští alebo tepluvzdorných rukavíc nad ohňom, nahrejte ju až do matne červenej farby a potom ju ponorte do vody. Týmto procesom zbavíte panvicu všetkých olejov a dodáte jej tmavo modrú farbu, ktorá uľahčí vyhľadávanie zlatinek.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Naučte sa pracovať s rýžovacím sitom. Sitko môžete priložiť k ryžovacej panvici a uľahčiť si oddelenie väčších častí od menších. Používanie sita nie je nutné, ale v prípade, že ryžuje z čierneho piesku alebo koncentrátov, môže byť veľmi nápomocné.       
 12.  
             

Tipy .

                  

Veci, ktoré budete potrebovať .

                (2)      
Záľuby a Remeslá populárne:
Ako nakresliť tvár.

Ako vytvoriť umenia z rozteklých voskoviek.

Ako hrať Baccarat.

Ako sa naučiť kúzelnícke triky s kartami.

Ako vyrobiť bambuľu.

Ako sa naučiť šiť.

Ako vyrobiť dioráma.

Ako si olízať lakeť.

Ako prišiť gombík.

Ako namaľovať tvár.

Ako vyrobiť vankúš.

Ako vyrábať náramky z konopného povrázku.

Ako si doma vyrobiť sviečku.

Ako vyrobiť termit.

Ako vyrobiť luk a šípy.

Ako sa usmievať na fotkách.

Ako zložiť lodičku z papiera.

Ako vyzerať dobre na fotkách.

Ako nakresliť mačku.

Ako zložiť skákacie žabku technikou origami.

Ako si vyrobiť draka.