Home \ index
 

Ako skoncovať s prejedaním.

 

Ľudia, ktorí sa prejedajú, sa správajú veľmi deštruktívne a časom si tým môžu zničiť zdravie. Prestať s takým deštruktívnym správaním nie je ľahké a chce to odhodlanie. Mnoho ľudí bojuje so svojimi stravovacími návykmi a snaží sa s prejedaním skoncovať. Nie je to síce ľahké, ale rozhodne to nie je nemožné. Môžete skúsiť jednoduché tipy, ktoré vám pomôžu zmeniť vaše správanie a vďaka ktorým sa prestanete prejedať raz a navždy.

              

Postup .

    

    1      Prestaňte držať diéty  .

    
   
 1.            1      Vyhýbajte sa diétam, ktoré sľubujú rýchly úbytok váhy za krátku dobu. Všeobecne nie je nikdy zdravé chudnúť príliš rýchlo. Je síce možné prvý týždeň diéty schudnúť až 4 kg, ale väčšinou ide len o zadržiavanú vodu a nie o úbytok tuhu. Odporúča sa chudnúť maximálne 0.5kg-1kg za týždeň.       
 2.  
 3.             2      Prestaňte držať diéty, ktoré vám zakazujú jesť určité potraviny (napríklad Atkinsonova diéta alebo Sušienková diéta), alebo drasticky obmedzujú počet kalórií, ktoré za deň smiete zjesť.        
 4.  
             

    2      Uvedomte si, prečo jete  .

    
   
 1.             1      Prestaňte sa emocionálne prejedať. Ak zistíte, že jete, keď ste v depresii, keď ste osamelí, nahnevaní, alebo znudení, uvedomte si, že jete z nesprávnych dôvodov. Mnoho ľudí spolieha na jedlo a snaží sa pomocou neho zbaviť negatívnych pocitov. Musíte si najprv uvedomiť spojenie medzi svojím správaním a prejedaním.  
    
  • Všímajte si toho, čo vám spôsobuje chuť sa prejedať? Sú to stresujúce dni v práci? Hádky s partnerom? Alebo proste len nuda?       
  •  
  • Vyhnite sa impulzom používať jedlo ako zdroj upokojenie. Keď budete chcieť jedlom bojovať proti negatívnym pocitom, snažte sa zamerať sa na niečo iné.
  •  
         
 2.  
 3.   2      Prestaňte používať jedlo ako odmenu. Ľudia sa často odmeňujú nezdravým jedlom, napríklad dokonca aj za to, že vydržali týždeň jesť zdravo. Keď budete jedlo využívať ako odmenu za zdravý životný štýl, budete sa správať úplne kontraproduktívne. Radšej si dovoľte jesť svoje obľúbené jedlá iba raz za čas bez zjavného dôvodu. Budete tak mať zdravý pohľad na svoje stravovanie a budete si uvedomovať, že si čas od času smiete dať niečo nezdravé proste len tak.     
 4.  
 5.   3      Uvedomte si, čo vo vás vyvoláva túžbu prejedať sa. Keď zistíte, ktoré veci to sú, budete sa im môcť vyhýbať a bude pre vás ľahšie vydržať. Ak návšteva kina automaticky vyvoláva potrebu kúpiť si veľký popcorn a sladký nápoj, nechoďte do kina, ale radšej si požičajte film na DVD a pozrite sa na neho doma. K tomu si dajte napríklad oriešky a perlivú minerálku.     
 6.  
             

    3      Všímajte si svojho tela a svojho prostredia  .

    
   
 1.             1      Jedzte len keď budete mať hlad. Ak jete zo zvyku a nie z hlavu, nekŕmim svoje telo, ale iba svoje zlozvyky.        
 2.  
 3.             2      Prestaňte jesť, až sa budete cítiť plní. Väčšina ľudí inštinktívne sníva všetko, čo majú pred sebou bez ohľadu na to, že už nemajú hlad.  
    
  • Všímajte si signálov svojho tela a až budete mať dosť, prestaňte jesť.
  •  
  • Uvedomte si, že telu trvá asi 20 minút, než zistí, že už nepotrebuje jesť ďalej. Ak sa teda nechcete prejedať, mali by ste jesť pomalšie.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Uvedomujte si svoje prostredie. Všímajte si toho, čo sa dajte okolo vás a uvedomujte si, či vás rozptyľujú žiarivé farby, svetla, hlasné zvuky, hudba, alebo ľudia. Budete vďaka tomu schopní lepšie sledovať svoje zlozvyky a nebudete sa tak často prejedať. Vyhnite sa tomu, že sa necháte tak uniesť prostredím, že zabudnete odložiť vidličku.        
 6.  
 7.             4      Nezostávajte pri stole zbytočne dlho len preto, že ste v prostredí, ktoré vás rozptyľuje. Keď budete chcieť zostať, nechajte všetko jedlo odniesť, aby ste sa zbytočne neprejedali.        
 8.  
             

    4      Jedzte pomaly a dávajte si vhodné porcie  .

    
   
 1.   1      Predstavujte si rôzne predmety, aby ste si uvedomili veľkosť svojich porcií.  
    
  • Jedna porcia orechov, arašidového masla alebo syra je veľká ako golfová loptička.       
  •  
  • Jedna porcia mäsa je veľká ako balíček kariet.       
  •  
  • Jedna porcia ovocia alebo zeleniny je veľká ako tenisový loptičku.       
  •  
  • Jedna porcia tukov (maslo, oleje) je veľká ako hracia kocka.       
  •  
  • Porcie zemiakov alebo ryže je veľká ako počítačová myš.       
  •  
         
 2.  
 3.             2      Naučte sa skutočne oceniť to, čo jete. Užívajte si každú chvíľu a vychutnávajte si všetky chute.        
 4.  
 5.             3      Pred prehltnutím svoje jedlo dôkladne rozhryzte. Tým trochu predĺžite dobu jedla. Navyše dôkladným rozžvýkáním získate z jedla viac živín a budete si môcť lepšie vychutnať jeho chuť.        
 6.  
             

    5      Skúste jednoduché triky  .

    
   
 1.             1      Doma používajte stredne veľké taniere. Keď budete jesť z malých tanierov, budete mať čoskoro zase chuť na ďalšiu porciu. Keď budete jesť z veľkých tanierov, bude vás to nútiť nakladať si väčšie porcie a prejedať sa.        
 2.  
 3.             2      Pri jedle nenechávajte na stole servírovacej misy. Jedlo si dajte na tanier a sadnite si s ním inam. Vďaka tomu odoláte pokušeniu pridávať si na tanier ďalšie porcie.        
 4.  
 5.             3      neochutnávajte jedlo pri varení a príprave. Malé ochutnanie niekoľkokrát počas varenia môže dohromady urobiť vcelku veľkú porciu jedla.        
 6.  
 7.             4      Zaplňte si polovicu taniera iba zeleninou. Ak máte po jedle hlad a chcete si pridať, pridajte si iba zeleninu.        
 8.  
 9.             5      Než si v reštaurácii objednáte, požiadajte čašníka, aby vám priniesol polovičnú porciu. Ak to nie je možné, nechajte si druhú polovicu jedla zabaliť.        
 10.  
 11.   6      Môžete sa opýtať čašníka, či vám odporučí nejaké zdravé špeciality.  
    
  • Požiadajte čašníka, aby vám nenosil pečivo.       
  •  
  • Povedzte obsluhu, aby vám miesto predjedla doniesla šalát a požiadajte o dresing zvlášť.       
  •  
  • Objednajte si varené alebo pečené jedlo a vyhýbajte sa tým vyprážaným.       
  •  
         
 12.  
 13.             7      Požiadajte čašníka, aby vám nenosil syr, maslo, majonézu, smotanu, omáčku ani ďalšie nezdravá dochucovadlá.        
 14.  
            

Tipy .

                  

Varovanie .

                  
Index populárne:
Ako pestovať zemiaky.

Ako prekonať strach z ihiel.

Ako schudnúť 5 kilogramov za týždeň.

Ako si zmerať IQ.

Ako sa zbaviť zápachu dymu z bytu.

Ako prijímať viac vitamínu A.

Ako šprintovať rýchlejšie.

Ako zmeniť užívateľské meno na Twitteri.

Ako odstrániť triesku jedlou sódou.

Ako vypočítať objem trojbokého hranola.

Ako upliesť rybie vrkoč.

Ako sa zbaviť závratmi.

Ako sa vysporiadať s nočnými morami.

Ako sa stať na Instagramu slávnym.

Ako uľaviť boľavým očiam.

Ako si udržať prehľad o liekoch, ktoré beriete.

Ako ošetriť včelí žihadlo.

Ako sa ochrániť pred toxickými ľuďmi.

Ako nebyť apatický.

Ako sa zbaviť vrások s Retina A.

Ako prežiť prvých 10 dní Atkinsovej diéty.