Home \ index
 

Ako vypočítať objem trojbokého hranola.

 

V matematike myslíme trojbokým hranolom mnohosten s tromi stranami obdĺžnikového tvaru a dvoma rovnakými základňami trojuholníkového tvaru. Pozor - nezamieňajte ho s ihlanom! Ak chcete vypočítať objem trojbokého hranola, musíte zistiť obsah jednej trojuholníkové základne a vynásobiť ho výškou hranola.

                 

Postup .

    
   
 1.            1      Zmerajte základňu a výšku jednej zo trojuholníkových základní. Trojuholníkové základne hranola majú rovnaké rozmery, takže je úplne jedno, ktorú z nich si pre meranie vyberiete. Teraz identifikujte základňu a výšku jedného z trojuholníkov, čo urobíte tak, že vezmete dĺžku jednej strany trojuholníka a zároveň jej kolmice. Ak pracujete s pravouhlým trojuholníkom, potom stačí vziať miery dvoch odvesien. 
    
  • Povedzme, že pracujete s trojuholníkom, ktorého výška je 3 centimetre a základňa meria 4 centimetre.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Vynásobte namerané hodnoty. Prvým krokom je výpočet obsahu základne, čo je v prípade trojbokého hranola trojuholník. Takže: 3 cm x 4 cm = 12 cm. Výsledok uveďte v štvorcových jednotkách, ostatne ako vždy, keď pracujete s obsahom.       
 4.  
 5.             3      Výsledok vydeľte dvoma. K dokončení výpočtu obsahu trojuholníkové základne nášho trojbokého hranola stačí jednoducho vydeliť 12 cm dvoma. To znamená: 12 cm / 2 = 6 cm        
 6.  
 7.             4      Výsledok vynásobte výškou trojbokého hranola. Povedzme, že výška trojbokého hranola (a teda zároveň výška jednej z jeho stien) je 10 cm. Objem trojbokého hranola teda vypočítate nasledovne: 6 cm x 10 cm. 6 cm x 10 cm = 60 cm. Pretože chcete vyjadriť výsledok výpočtu objemu, uveďte ho v kubických jednotkách. 
    
  • Práve ste v praxi použili tento jednoduchý vzorec pre výpočet objemu trojbokého hranola: V = S (p) x v, teda 1/2 x z x v x l.  
  •  
                   
 8.  
             

Tipy .

             
Index populárne:
Ako japonsky popriať k narodeninám.

Ako znovu zaktivovať Instagram.

Ako vyrobiť repelent proti hmyzu z esenciálnych olejov.

Ako prekonať strach z ihiel.

Ako prirodzene zvýšiť hladinu krvných doštičiek.

Ako vyrobiť ružovú vodu.

Ako čistiť meď.

Ako mať svetlejšiu pleť.

Ako uháčkovať magický kruh.

Ako sa zbaviť celulitídy.

Ako predpovedať počasie.

Ako schudnúť s ochorením štítnej žľazy.

Ako sa zbaviť chrípky.

Ako schudnúť tuk na bruchu za dva týždne.

Ako predchádzať nadúvanie.

Ako zastaviť zvonenie v ušiach.

Ako vytrhnúť uvoľnený zub.

Ako vytriezvieť z marihuany.

Ako držať nízkosodíkovú diétu.

Ako vyčistiť koženú sedačku.

Ako odstrániť triesku jedlou sódou.