Home \ index
 

Ako sa rýchlo zotaviť z otravy jedlom.

 

Neexistuje veľa vecí, ktoré by vám mohli pokaziť deň viac, než otrava jedlom. Mierne, alebo vážnejšie príznaky, ako je bolesť brucha, nevoľnosť, vracanie, hnačka, horúčka a kŕče sa môžu objaviť už hodinu po jedle, ale aj niekoľko týždňov po tom, čo ste zjedli niečo zlé. V mnohých prípadoch sa toxíny a baktérie do jedla dostanú kvôli zlej príprave, skladovaní, alebo manipuláciu s potravinami. Väčšina ľudí otravu jedlom v priebehu niekoľkých dní prekoná, pretože sa toxíny dostanú z ich tela prirodzene. U malých detí, tehotných žien a starších ľudí je však nutné monitorovať ich zdravotný stav, pretože by im otrava jedlom mohla spôsobiť vážne ťažkosti. Keď budete vedieť, ako v prípade otravy jedlom postupovať, budete schopní zmierniť svoje ťažkosti a čo najskôr sa opäť postaviť na nohy.

              

Postup .

    

    1      Dajte svojmu telu pauzu  .

    
   
 1.            1      Urobte si voľno. Ak ste sa otrávili jedlom, nechoďte do práce - najmä ak pracujete v pohostinstve. Než sa do práce vrátite, mali by ste si dopriať dostatok času na zotavenie (väčšinou je dobré počkať 48 hodín po tom, čo sa zbavíte príznakov).  
    
  • Ak pracujete v pohostinstve a otrávite sa jedlom v práci, ihneď to povedzte svojmu nadriadenému a choďte dole. Nikdy nepripravujte jedlo, keď trpíte otravou jedlom.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Dostatočne odpočívajte. Pravdepodobne budete unavení, pretože sa vaše telo bude snažiť zbaviť všetkých toxínov. Je dobré odpočívať čo najviac, aby vaše telo malo energiu na zotavenie. Snažte sa veľa spať, aby ste sa zbytočne nepreťažovali. 
    
  • Vyhýbajte sa fyzickej aktivity. Keď budete pri únave robiť niečo náročného, ​​mohli by ste sa zraniť.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Dajte svojmu žalúdku pauzu. Nejedzte žiadna veľká jedla, ani žiadnu pevnú stravu. Pravdepodobne rovnako nebudete mať chuť na jedlo a je nutné dať telu dostatok času na to, aby sa mohlo zbaviť toxínov alebo baktérií, ktoré vám spôsobili otravu. Prvý deň alebo dva by ste nemali jesť takmer nič. 
    
  • Namiesto toho pite veľa tekutín a jedzte vývary a polievky. Ak vraciate, alebo trpíte nevoľnosťou, počkajte s jedlom aspoň niekoľko hodín.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Vezmite si ibuprofén alebo paralen. Ak máte horúčku alebo bolesti hlavy, vezmite si odporúčané množstvo voľnopredajného lieku proti bolesti a horúčke. Pomôže vám zbaviť sa aj všeobecných bolesťou a nepohodlie. 
    
  • Neberte si lieky proti hnačke. Hnačka po otrave jedlom je síce nepríjemný, ale ide o mechanizmus tela, ktorý má zabezpečiť, že z tela odídu všetky nežiaduce látky. Preto by ste si nemali brať žiadne lieky, ktoré by hnačka zastavili.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Často si umývajte ruky. Ak máte hnačku, je nutné si čo najčastejšie umývať ruky, aby ste neroznášalo baktérie. S nikým si nepožičiavajte uteráky a nedotýkajte sa jedla ostatných ľudí.  
    
  • Je dobré mať v kúpeľni papierové obrúsky. Po vykonaní potreby utrite všetky povrchy, ktorých ste sa dotkli.
  •  
                   
 10.  
             

    2      Upravte svoje stravovanie  .

    
   
 1.             1      Pite veľa tekutín. Ak trpíte častými hnačkami a zvracaním, vaše telo bude čoskoro dehydrované. Snažte sa piť čo najviac tekutín, aby ste sa dehydratácii vyhli. Ak sa vám nedarí piť veľké množstvo tekutín, pite často, ale po malých dúškoch.  
    
  • Ak trpíte silnou nevoľnosťou a vydávili všetky tekutiny, ihneď kontaktujte lekára. Pravdepodobne budete musieť ísť do nemocnice, aby vám tekutiny boli podávané vnútrožilovo.
  •  
  • Pite vodu, čaj bez kofeínu, alebo šťavu. Môžete popíjať tiež vývar, ktorý vám dodá živiny a tekutiny zároveň.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Pite tekutiny, ktoré predídu dehydratácii. Predávajú sa v prášku, ktorý sa zmieša s vodou. Tieto nápoje vášmu telu dodajú živiny a minerály, o ktoré prišlo počas zvracanie a hnačky. Zoženiete ich v lekárni. 
    
  • Môžete si podobný nápoj vyrobiť aj sami - zmiešajte si pol lyžičky soli, pol lyžičky sódy bikarbóny a 4 lyžice cukru s litrom vody. Dôkladne zmes premiešajte a potom ju vypite.  
  •  
         
 4.  
 5.             3      Jedzte nedráždivé potraviny. Až budete mať trochu hlad a nevoľnosť vás prejde, začnite jesť plané potraviny - banány, ryžu, jablčnú desiatu a toasty.. Tieto potraviny vám upokojí žalúdok a pomôžu predísť nevoľnosti. 
    
  • S podráždeným žalúdkom môžete jesť tiež slané krekry, zemiakovú kašu, alebo varenú zeleninu. Nemali by ste sa k jedlu nútiť a nemali by ste toho zjesť veľa.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Niekoľko dní nejedzte žiadne mliečne výrobky. Keď vaše telo bude musieť bojovať s otravou, budete trpieť dočasnú neznášanlivosťou na laktózu. Preto by ste sa mali vyhýbať všetkým mliečnym produktom - maslu, mlieku, syrom, jogurtu atď. Tieto potraviny by vám otravu ešte zhoršili. Kým si nebudete istí, že ste sa z otravy zotavili, nejedzte mliečne výrobky.        
 8.  
 9.             5      Vyhýbajte sa jedlám, ktoré môžu spôsobiť nevoľnosť alebo zvracanie. Pri otrave jedlom na tieto veci rovnako pravdepodobne nebudete mať chuť, ale napriek tomu si dávajte pozor, aby ste nejedli nič ostrého alebo tučného.  
    
  • Vyhnite sa tiež potravinám s vysokým obsahom vlákniny, ktoré vám môžu podráždiť žalúdok. Patria medzi ne: citrusové ovocie, strukoviny, celozrnné obilniny, orechy a plodiny so šupkou.  
  •  
         
 10.  
 11.             6      Nepite kávu ani alkohol. Kofeín a alkohol narušujú biochémiu tela, takže sa po nich budete cítiť ešte horšie. Okrem toho sú to diuretiká, čo znamená, že po nich budete častejšie močiť. Časté močenie spôsobuje dehydratáciu, ktorá môže v kombinácii s vracaním a hnačkou spôsobiť vážne problémy.       
 12.  
             

    3      Domáce metódy liečby  .

    
   
 1.             1      Pite Ječmenová alebo ryžovú vodu. Pomôže vám to upokojiť podráždený žalúdok a upraviť zažívanie. Tiež do tela dostanete tekutiny, čo sa vám v tomto prípade bude hodiť.       
 2.  
 3.             2      Jedzte probiotiká. Jogurt je skvelým zdrojom probiotík, ktorá regulujú hladinu zdravých baktérií v črevách. Nie je to síce vedecky dokázané, ale mnoho ľudí odporúča jesť jogurt so semenami senovky, ktorá vám pomôžu upokojiť podráždený žalúdok.       
 4.  
 5.             3      Skúste jablčný ocot. Medzi ďalšie obľúbené domáce metódy liečby patrí jablkový ocot, ktorý má antimikrobiálne vlastnosti. Zmiešajte si dve lyžice jablčného octu s šálkou horúcej vody a vypite túto zmes pred jedlom. Môžete jablčný ocot piť aj samotný, ak vám jeho chuť nevadí.       
 6.  
 7.             4      Skúste bylinky. Niektoré bylinky majú antimikrobiálne vlastnosti a dokážu vás zbaviť príznakov otravy jedlom. Pite bazalkovou šťavu, alebo si dajte niekoľko kvapiek bazalkového oleja do vody. Tiež rascou semená vám pomôžu - jedzte je samotná, alebo si z nich urobte odvar. 
    
  • Tymián, rozmarín, koriander, šalvia, mäta a fenikel sú byliny, ktoré majú tiež antimikrobiálne vlastnosti, ale ich účinky nie sú podložené vedeckými výskumami.  
  •  
         
 8.  
 9.             5      Ukľudnite si žalúdok medom a zázvorom. Med má antimikrobiálne účinky a reguluje žalúdočnej kyseliny. Zázvor zasa zmierňuje bolesti brucha a pomáha regulovať trávenie. 
    
  • Uvarte si čaj z čerstvého zázvoru, zamiešajte do neho trochu medu a pomaly ho vypite. Môžete piť tiež zázvorovou šťavu s medom.
  •  
         
 10.  
             

Varovanie .

                  (14)      
Index populárne:
Ako si zlepšiť zrak.

Ako si kýchnuť.

Ako sa zbaviť tuku v podpazuší.

Ako zistiť, či ste tehotná bez tehotenského testu.

Ako zabrániť presiaknutiu vložky počas menštruácie.

Ako ošetriť štípance od roztočov.

Ako spoznať, kedy ovulujete.

Ako znížiť horúčku.

Ako schudnúť 5 kilogramov za týždeň.

Ako rýchlo znížiť hladinu triglyceridov.

Ako používať snapchat.

Ako schudnúť 8 kg za týždeň.

Ako pestovať lekársku marihuanu.

Ako zabrániť banánom v príliš rýchlom dozrievania.

Ako sa chrániť pred búrkou.

Ako prejsť drogovým testom vlasových vlákien.

Ako predĺžiť životnosť batérie telefónu.

Ako zdieľať cudzie fotky na Instagramu.

Ako sa zbaviť bolesti ramien.

Ako vyliečiť upchaté priedušky.

Ako predchádzať nadúvanie.