Home \ index
 

Ako si zdriemnuť.

 

Keď si zdriemnete, načerpáte energiu a budete produktívnejší a vnímavejší. Či už ste v škole, v práci alebo doma, mali by ste byť schopní si kdekoľvek bez problémov zdriemnuť. V tomto článku sa dozviete, ako sa to naučiť a tiež ako si odpočinúť v prípade, kedy nie je možné si zdriemnuť.

              

Postup .

    

    1      Ako si efektívne zdriemnuť  .

    
   
 1.            1      Choďte sa vyspať po obede. Najlepšia doba pre zdriemnutie je medzi poludním a 15.00, pretože v túto dobu je hladina melatonínu v tele najvyššie a ľudia majú najmenej energie. Ak ste po obede často unavení, skúste si na chvíľu zdriemnuť - budete mať viac energie a budete produktívnejší.  
    
  • Nemali by ste spať po 16.00, najmä ak trpíte nespavosťou. Keď si zdriemnete neskoro popoludní, nebudete schopní v noci zaspať a ráno budete oveľa unavenejší.
  •  
         
 2.  
 3.             2      nepreťahujte zdriemnutie. Uprostred dňa väčšinou stačí odpočinúť si na 10-20 minút. Keď budete spať dlhšie, budete sa potom cítiť ešte unavenejší a budete sa musieť druhýkrát počas jedného dňa prebúdzať.  
    
  • Ak si však potrebujete zdriemnuť, pretože ste v noci nespali a ste vybavení, snažte sa zaspať na celých 90 minút. Keď budete spať len hodinu, budete sa po celý zvyšok dňa cítiť vyčerpane, ale keď dokončíte celý spánkový cyklus (90 minút), budete mať ihneď viac energie.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Nastavte si budík. Niektorí ľudia nemôžu zaspať, pretože majú strach, že zaspí a prebudí sa príliš neskoro. Zbavte sa stresu tým, že si nařídíte budík, aby ste mali istotu, že vstanete. Vďaka tomu sa nebudete musieť zaoberať časom a budete si môcť v pokoji oddýchnuť.  
    
  • Nastavte si budík na telefóne, alebo požiadajte kolegu, aby vás kryl a po 15 minútach vás prišiel zobudiť.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Dajte si kofeínovú pauzu. Znie to síce kontraproduktívne, ale keď vypijete kávu tesne pred tým, než si pôjdete zdriemnuť, bude sa vám spať dobre a po prebudení budete svieža. Po vypití kávy trvá zhruba 20 minút, než kofeín začne pôsobiť, takže máte veľa času na to, aby ste si v kľude zdriemli.  
    
  • Vypite rýchlo šálku kávy a choďte si ľahnúť. Po 15-20 minútach vstaňte a uvidíte, že sa budete cítiť skvele. Nezabudnite si však nariadiť budík.
  •  
                   
 8.  
             

    2      Vytvorte vhodné prostredie pre spánok  .

    
   
 1.             1      Spite potme. Či už ste v práci, alebo vo svojom vlastnom obývačke, bude sa vám spať lepšie, keď budete mať okolo seba tmu. Zatiahnite závesy, zhasnite svetlá a pohodlne si ľahnite.        
 2.  
 3.             2      Zbavte sa všetkých hlukov a zdrojov rozptýlenie. Vypnite rádio, televíziu, telefón a zhasnite svetlá. Keď si chcete ľahnúť iba na 30 minút, mali by ste sa zo všetkých síl snažiť zabezpečiť, aby ste tento čas využili na spánok. Ľahnite si do tmavej tichej miestnosti a skúste čo najrýchlejšie zaspať.  
    
  • Pred spaním si zájdite na toaletu - iste by sa vám nepáčilo, keby ste museli po piatich minútach vstať.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Použite generátor bieleho hluku, ktorý zablokuje všetky okolité hluky. Ak sa vám nedarí zaspať, pretože vám vadí okolité hluky, kúpte si nejaký generátor bieleho hluku, ktorý vám pomôže zbaviť sa ich.  
    
  • Existujú aj špeciálne videá na YouTube so zvukovými stopami, ktorá by vám mohla pomôcť zaspať. Skúste si niektoré z nich pustiť, iste vám pomôžu sa aspoň uvoľniť.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Ľahnite si pohodlne. Mali by ste si ľahnúť a natiahnuť sa. Aj ak ste v práci, alebo niekde, kde nemáte posteľ, si ľahnite aspoň na gauč, alebo pokojne na zem. Ak ste unavení a potrebujete si oddýchnuť, nebude to nepohodlné!  
    
  • Ak ste doma, ľahnite si do postele alebo na gauč. Gauč je vhodnou alternatívou, pretože sa z neho ľahšie vstáva a pretože existuje menšie riziko, že v ňom zostanete tak ako v posteli. Keď si zdriemnete na gauči, budete vedieť, že musíte čoskoro vstať.
  •  
  • Ak nechcete mať problémy v práci, choďte o prestávke do auta a vyspite sa tam. Pokiaľ máte dovolené prestávky, ale nesmiete spať v kancelárii, nájdite si nejaké tiché miesto.  
  •  
         
 8.  
 9.             5      Buďte v teple. Akonáhle zaspíte, klesne vám telesná teplota, takže by ste si mali nachystať deku, alebo aspoň tričko s dlhým rukávom. U krátkeho zdriemnutie nebudete mať čas hľadať deku a upravovať si polohu - budete si musieť všetko nachystať dopredu.        
 10.  
 11.             6      Zavrite oči a zhlboka dýchajte. Nemyslite na to, či sa vám podarí zaspať, alebo či sa prebudíte včas. Keď budete takto uvažovať, nikdy nezaspíte. Aj keď sa vám nakoniec nepodarí zaspať, krátky odpočinok so zavretými očami v horizontálnej polohe vám rozhodne urobí dobre. Skúste sa uvoľniť a na nič nemyslieť.  
    
  • Ak ste v strese, alebo máte problém utíšiť myšlienky, zamerajte sa na svoj dych. Myslite len na to, ako dýchate. Aj keď nakoniec nezaspíte, budete uvoľnenie a pokojní.
  •  
         
 12.  
 13.             7      Nemali by ste sa cítiť previnilo. Je dokázané, že ľudia, ktorí cez deň oddychujú, sú zdravšie a produktívnejšie. Zdriemnutie podporuje kreativitu, pamäť a produktivitu. Winston Churchill a Thomas Edison boli známi tým, že si radi zdriemli. Spať uprostred dňa neznamená lenivosť, ale naopak aktivitu!        
 14.  
             

    3      Skúste rôzne alternatívy  .

    
   
 1.             1      Meditujte. Namiesto spánku môžete svoje telo i myseľ uvoľniť pomocou meditácie. Nájdite si tiché miesto, posaďte sa na zem a zamerajte sa na svoj dych. Nesnažte sa zaspať, ale snažte sa vyprázdniť myseľ a na nič nemyslieť. Nastavte si budík, rovnako ako keby ste si chceli zdriemnuť a odoberte sa do sveta pokoja a mieru.        
 2.  
 3.             2      Po obede si zájdite na prechádzku. Ak ste po obede vždy unavení, nie ste v tom sami. Skúste si miesto zdriemnutie zájsť s kolegami na prechádzku a trochu sa pretiahnuť. Nemusíte spať - choďte do parku, alebo si chvíľu zabehajte okolo bloku, aby ste si rozprúdila krv. Keď pôjdete von na slnko, budete mať razom viac energie.  
    
  • V poslednej dobe sa na mnohých pracoviskách objavujú malé posilňovne a bežiace pásy. Ak ich máte k dispozícii, využite ich!
  •  
         
 4.  
 5.             3      Zahrajte si nejakú hru. Uprostred pracovného dňa by ste pravdepodobne nemali sedieť za počítačom a hrať Skyrim, ale môžete skúsiť jednoduché a rýchle hlavolamy, ktoré mnohým ľuďom dodávajú energiu a umožňujú im zabudnúť na starosti. Skúste napríklad Sudoku alebo krížovky.  
    
  • Zistite, či niekto u vás v práci rád hrá rovnakú hru, ako vy, napríklad šach. Ak nejakého takého kolegu nájdete, dohodnite sa s ním na partiu a každý deň v obedové pauze chvíli hrajte. Budete sa mať na čo tešiť a dodáte svojmu mozgu príval novej energie.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Nemali by ste viac jesť a piť viac kávy. Keď sa budete snažiť bojovať proti únave pomocou prázdnych kalórií a kávy, budete sa cítiť ešte unavenejšie a budete oveľa pomalší. Výrobcovia energetických drinkov síce tvrdí, že vás ich produkty zbaví popoludňajšie únavy, ale v skutočnosti je oveľa lepšie si na chvíľu zdriemnuť. Ak nemáte hlad, nič nejedzte a nedávajte si zbytočne ďalšiu kávu.  
    
  • Ak máte skutočne hlad, dajte si niečo zdravé a plného bielkovín, napríklad orechy. Orechy uspokojí váš hlad a dodajú vám zdravú energiu. Kúpte si nejaké čerstvé orechy a majte ich v práci stále po ruke.
  •  
         
 8.  
            

Tipy .

                     
Index populárne:
Ako japonsky popriať k narodeninám.

Ako vyrobiť pozitívny tehotenský test.

Ako sa vyhnúť padanie vlasov kvôli stresu.

Ako sa rýchlo zbaviť nafúknutého brucha.

Ako prejsť drogovým testom vlasových vlákien.

Ako zastaviť zvonenie v ušiach.

Ako si vybrať farbu strojčeka.

Ako ošetriť včelí žihadlo.

Ako schudnúť 20 kg za 2 mesiace.

Ako zastaviť zvonenie v ušiach.

Ako na Facebooku zverejniť YouTube video.

Ako sa zbaviť gingivitídy.

Ako japonsky popriať k narodeninám.

Ako sa zbaviť zamorenia blchami.

Ako zmierniť vzhľad jaziev v tvári.

Ako uháčkovať magický kruh.

Ako sa nestarať o to, čo si myslia ostatní.

Ako si zvýšiť krvný tlak.

Ako natočiť video na YouTube.

Ako rozpoznať závislosť na metamfetamínu.

Ako liečiť kožu spálenú od slnka.