Home \ index
 

Ako si urobiť pekný deň.

 

Kedy ste si naposledy urobili voľno, zabudli na povinnosti a užili si príjemný deň? Ak si nemôžete spomenúť, mali by ste sa nad sebou zamyslieť. Väčšina lekárov sa zhoduje na tom, že občasný deň voľna je dôležitý pre zdravie, šťastie a produktivitu človeka. Naplánovať si deň len pre seba je skvelým spôsobom, ako si oddýchnuť od povinností každodenného života. Či už deň budete tráviť sami, alebo budete mať spoločnosť, iste zistíte, že niečomu tak skvelému, ako je voľný deň, sa nič nevyrovná.

              

Postup .

    

    1      Urobte si pekný deň sami  .

    
   
 1.            1      Dobre sa vyspite. Ak chcete mať pekný deň, musíte začať deň vopred! Keď budete nevyspaný a unavení a budete si musieť uprostred dňa zdriemnuť, neužijete si voľno tak, ako by ste mohli. Snažte sa vyspať sa pred voľným dňom čo najlepšie. Každý potrebuje iné množstvo spánku, ale väčšina dospelých ľudí by mala spať 7-9 hodín denne.  
    
  • Aj v deň voľna by ste mali ísť spať dosť skoro - nedostatok spánku býva spájaný s mnohými zdravotnými problémami, napríklad s obezitou a srdcovými ochoreniami.  
  •  
         
 2.  
 3.             2      Začnite deň malú rozcvičkou. Väčšina ľudí sa ráno z postele vyplazí rovno do sprchy a za malú chvíľu sú už na ceste do práce. Dnes by ste mali začať pomalým pretiahnutím celého tela. Keď sa pretiahnete, uvoľníte svaly, prekrvíte telo a prečistíte si hlavu. Okrem toho sa budete cítiť jednoducho skvele.  
    
  • Ak chcete, môžete sa pretiahnuť ešte v posteli. Natiahnite ruky a pretiahnite si všetky prsty. Potom si pretiahnite zápästia a paže, pokračujte s prstami na nohách, s chodidlami, členky a oboma nohami.
  •  
  • Môžete si k tomu pustiť nejakú svoju obľúbenú hudbu. Keď budete počúvať klasickú hudbu, alebo napríklad Boba Marleyho, budete sa sústrediť na preťahovanie a začnete deň so skvelou náladou.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Dajte si dobrú raňajkách. Ak každý deň pracujete od deviatich hodín do piatich, pravdepodobne raňajkujete čokoľvek, čo vám príde pod ruku. Dnes to skúste trochu inak. Dajte si niečo, čo máte naozaj radi a čo si užijete. Každému chutí niečo iné, ale tu uvádzame niekoľko tipov na skvelé raňajky:  
    
  • Dva plátky celozrnného chleba s maslom a nátierkou, dve vajcia, jablko alebo banán, párok, slanina, alebo šunka.
  •  
  • Odolajte pokušeniu dať si obrovskú raňajkách. Hoci pravdepodobne budete mať chuť na palacinky, slaninu aj omelety, veľká raňajky by vás mohla unaviť na celý zvyšok dňa.
  •  
  • Na raňajky si dajte šálku vášho obľúbeného čaju alebo kávy. Malá dávka kofeínu vám dodá potrebnú energiu.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Oblečte si niečo, v čom sa cítite dobre. Keď budete mať celý deň špinavé tepláky a tričko, budete sa celý deň cítiť ako keby ste práve vyliezli z postele. Oblečte sa o niečo lepšie, než normálne, ako keby ste išli na rande s niekým, kto sa vám naozaj páči. Pozrite sa na seba do zrkadla a usmejte sa.  
    
  • Verte tomu alebo nie - to, čo máte na sebe, má veľký vplyv na to, ako sa správate a cítite. Výskumy preukázali, že keď sa ľudia obliekajú pekne, cíti sa sebaistejšie, darí sa im vo vzťahoch a dokonca pracujú usilovnejšie. Naopak nedbalé obliekanie a zanedbávanie osobnej hygieny môže byť známkou depresie.  
  •  
         
 8.  
 9.             5      Zacvičte si. Cvičenie by malo byť neoddeliteľnou súčasťou každého príjemného dňa. Nielen že je dobré pre vaše zdravie, ale tiež vám krátkodobo zdvihne náladu. Lekári zistili, že pri cvičení sa v tele uvoľňujú endorfíny, ktoré spôsobujú pocity šťastia a pohody. Cvičenie sa často predpisuje ako liek na miernu depresiu!  
    
  • Pokiaľ to bude možné, zacvičte si vonku (choďte si napríklad zabehať, alebo sa prevezte na bicykli). Keď na chvíľu pôjdete von, budete mať lepšiu náladu a budete sa cítiť lepšie.  
  •  
         
 10.  
 11.             6      Venujte sa svojim koníčkom. Každý má niečo, čo mu prináša radosť a naplnenie. V deň voľna by ste sa mali aspoň hodinu venovať niektoré z týchto vecí. Budete mať radosť, že ste si urobili čas na niečo, k čomu ste sa dlho nedostali kvôli povinnostiam.  
    
  • Ak napríklad radi pečiete, skúste si upiecť niečo, čo ste ešte nepiekli. Budete sa môcť precvičiť v tom, čo vás baví a navyše si neskôr budete môcť dať vlastnoručne upečený dezert. Môžete si tiež skúsiť upraviť nejaký svoj obľúbený recept. Pridajte napríklad do čokoládového cesta trochu pomarančovej kôry!
  •  
         
 12.  
 13.             7      Napíšte niekomu list. V čase emailov, inteligentných telefónov a sociálnych sieťach už listy nikto nepíše. Je to škoda, pretože napísať niekomu ručne list je naozaj radosť. Urobte si chvíľu čas a napíšte niekomu, koho máte radi. Nemusíte písať o ničom dôležitom, len vyjadrite svoje pocity a opýtajte sa adresáta listu, ako sa má.  
    
  • Ak neviete, kde začať, napíšte napríklad o niečom zábavnom, čo sa vám nedávno stalo. Iste sa čoskoro rozpíšete. Ak ste boli nedávno niekde na výlete, môžete o tom napísať. Tiež si môžete spomenúť na niečo, čo ste prežili spoločne s adresátom listu a zaspomínať si na to.
  •  
  • Ak chcete, môžete do listu niečo nakresliť, pridať niekoľko fotiek, alebo trebárs aj malý darček. Táto malá gestá dajú adresátovi najavo, že vám na ňom záleží.
  •  
         
 14.  
 15.             8      Prečítajte si nejakú knihu. Čítanie nemusí byť nudné! Nájdite si nejakú knihu, ktorá vás naozaj baví a chvíľu si ju čítajte. Čítanie vás bude baviť v akomkoľvek veku. Ak si to chcete naozaj užiť, vlezte si s knihou do postele a pripravte si teplý čaj alebo kakao. Ak máte domáce zviera, vezmite si ho so sebou.  
    
  • Ak nemáte nič zaujímavé na čítanie, zájdite si do knižnice. Nájdete tam všetko, čo vás len napadne. Môžete si vybrať čokoľvek, na čo budete mať chuť a keď budete chcieť, môžete sa usadiť priamo v knižnici a v kľude si chvíľu čítať.
  •  
                   
 16.  
             

    2      Urobte si príjemný deň s partnerom  .

    
   
 1.             1      Ráno použite svoj obľúbený parfum. Ak chcete voľný deň stráviť s partnerom, použite trochu parfumu alebo kolínskej (hlavne ak to väčšinou nerobíte). Keď budete pekne voňať, váš partner to ocenia a budete pre neho príťažlivejšie. Pripravte sa na to, že urobíte dojem - štúdie preukázali, že vôňa hrá dôležitú úlohu v sexuálnej príťažlivosti.  
    
  • Naneste si trochu parfumu na zápästie a za uši. Môžete trochu dať aj na iné miesta na tele, kde máte silné žily, napríklad pod koleno, alebo na lakte. Len si dajte pozor, aby ste to s vôňou neprehnali.
  •  
  • Mnoho dezodorantov (najmä tie pre mužov) majú dosť silnú vôňu. Ak používate taký dezodorant, nedávajte si cez neho ešte parfum. Keď na sebe budete mať viac vôní, vôňa sa navzájom budú tĺcť a ostatným ľuďom budete voňať nepríjemne.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Užite si spolu nejaký dezert. Zájdite si do nejakej cukrárne a objednajte si niečo dobré. Nemusíte si pred tým ani dávať jedlo. Slovami Ally Craig: "Nevidím dôvod čakať. Čo keby som počas hlavného chodu umrela? "Keď si spoločne užijete niečo dobré, váš spoločný deň pre vás bude špeciálny príležitostí. Celý tento deň by mal byť v podstate dezertom pre vás oboch.        
 4.  
 5.             3      Objavujte. Užite si deň tak, že sa vyberiete niekam, kde ste ešte nikdy neboli. Môžete si zájsť napríklad do zábavného parku, alebo napríklad do lesa. Možnosti sú nekonečné. Zvuk spievajúcich vtákov a vôňa prírody vám zlepší náladu a umožní vám uvoľniť sa a v pokoji sa porozprávať. Okrem toho vás chôdze povzbudí a dodá vám energiu.  
    
  • Ak žijete vo veľkomeste, stále si môžete zájsť na príjemnú prechádzku. Usmievajte sa na okoloidúcich a užívajte si, že môžete tráviť čas spolu.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Nazbierajte si čerstvé ovocie. Choďte do sadu a nazbierajte si lacné čerstvé ovocie. Bude to rozhodne väčšia zábava, než nakupovať v supermarkete. Okrem toho si užijete veľa zábavy a nakoniec si spoločne budete môcť upiecť napríklad koláč!  
    
  • Dávajte si pozor - niektoré rastliny v prírode môžu byť jedovaté. Ak si nie ste stopercentne istí tým, či zbierate správne ovocie, nejedzte ho. Napríklad niektoré bobule môžu síce vyzerať lákavo, ale môžu byť smrteľne jedovaté.  
  •  
  • Pracujte spolu na nejakom projekte. Ak ste spolu ešte nikdy nič netvorili, pustite sa do toho! Maľovanie, kreslenie, písanie piesní, alebo napríklad natáčanie vlastného filmu vám umožní trochu sa zblížiť a stráviť popoludnie produktívne. Možno svojho partnera spoznáte z úplne inej stránky - vaša priateľka má možno skutočné nadanie na natáčanie filmov! Aj keď sa vám projekt nepodarí podľa predstáv, budete sa spolu venovať niečomu produktívnemu a iste sa pritom dobre pobavíte.  
  •  
         
 8.  
 9.             5      Rozmaznávajte sa a zájdite si do kúpeľov. Ak ste spolu nikdy neboli v kúpeľoch, zájdite si tam! Keď si doprajte príjemnú masáž, kúpeľ vo vírivke a saunu alebo paru, budete sa cítiť skvele a uvoľnene. Ak ste obaja často v strese, urobí vám to naozaj dobre. Aj tí najmužnejšie muži neodolajú masážam, tak neváhajte a navrhnite to svojmu partnerovi.       
 10.  
 11.             6      Nemusíte chodiť do drahých kúpeľov. Ak nemáte veľa peňazí, môžete sa rozmaznávať aj doma. Napustite si teplú vaňu a navzájom sa umyte voňavými mydlami. Zapáľte si sviečky, nalejte si víno a urobte si romantický večer.  
    
  • Choďte nakupovať do secondhandov. Prechádzať spoločne Secondhand môže byť naozaj zábava. Pravdepodobne nenájdete vždy niečo skvelého (väčšinou budete nachádzať iba príšerné veci), ale čas od času narazíte na niečo skutočne štýlového. Spoločné nákupy oblečenia sú zábava - nikdy neviete, čo všetko môžete nosiť, kým to nevyskúšate!
  •  
         
 12.  
 13.             7      Nákupy v second handoch majú veľa výhod - nemusíte sa starať o to, že si niektorý z vašich priateľov kúpi to isté, čo máte vy, pravdepodobne budete mať jediný kus v meste! Navyše je nakupovanie v secondhandu oveľa zábavnejšie, než nákupy drahého oblečenia v obchodných domoch.  
    
  • Choďte sa pozrieť na západ slnka. Ak máte čas, zájdite si niekam, kde budete s partnerom môcť pozorovať západ slnka. Niekedy je úžasné len tak ticho sedieť a sledovať, ako slnko zapadá. Tento zážitok vás môže veľmi zblížiť, pretože často nie je možné nájsť si chvíľu na to, aby ste spolu len tak ticho sedeli.
  •  
         
 14.  
 15.             8      Väčšinou je možné zistiť, kedy presne bude slnko zapadať. Potom už si musíte nájsť len vhodné miesto, na ktorom budete môcť západ slnka sledovať.       
 16.  
 17.             9      Choďte tancovať. Zakončite spoločne strávený deň tým, že vyrazíte von a zatancujete si. Môžete si vybrať akýkoľvek štýl hudby a tanca, ktorý vás bude baviť - je jedno, či budete tancovať latinskoamerické tance, alebo pôjdete do klubu na heavy metal! Pravdepodobne bude lepšie ísť si zatancovať do klubu alebo na diskotéku, kde budú aj ostatní ľudia, ale ak chcete trochu romantiky, zatancujte si pokojne na ulici, alebo v parku. Môžete si doma zapáliť sviečky a zatancovať si aj v obývacej izbe!  
    
  • Pri tanci s partnerom nemusíte myslieť na to, ako vyzeráte. Zatvorte oči, ponorte sa do hudby a tancujte. Pamätajte si, že to robíte jeden pre druhého - nie pre ostatných ľudí.
  •  
  • Ak neradi tancujete, nič si z toho nerobte. Môžete si nájsť nejaký tanečné kurz pre začiatočníkov, kde sa spoločne naučíte základné kroky niekoľkých tancov.
  •  
         
 18.  
             

    3      Urobte si príjemný deň s priateľmi  .

    
   
 1.             1      Zájdite si na pláž. Ak je vonku krásne, zavolajte niekoľkých kamarátom a choďte na pláž. Môžete si zaplávať, zahrať si plážový volejbal a iné hry, alebo len tak odpočívať. Aj v prípade, že nie je práve teplo, môžete aspoň stavať hrady z piesku, alebo sa prechádzať po okolí.  
    
  • Ak nebývate v blízkosti pláže, nič si z toho nerobte. Veľa plážových aktivít môžete robiť aj inde. Môžete si ísť zaplávať na bazén, zahrať volejbal do telocvične, alebo sa ísť prejsť po okolí.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Zahrajte si nejaký šport. Budete potrebovať iba loptu a niekoľko priateľov. Zahrajte si v parku futbal, basketbal, alebo iný šport. Môžete si počítať skóre, alebo si len tak kopať, to je len na vás. 
    
  • Niekedy bude potrebné improvizovať ohľadom vybavenia. Ak napríklad hráte futbal, použite tričká a označte si s nimi okraja "gólov".
  •  
         
 4.  
 5.             3      Zájdite si na nejaký koncert. Nie je nič lepšie, ako počúvať obľúbené pesničky naživo a v spoločnosti priateľov. Vyberte si nejaký koncert, kúpte si lístky a vyrazte! Budete si môcť užiť skvelú show a zároveň strávite nejaký čas s priateľmi. 
    
  • Koncerty veľkých hviezd bývajú väčšinou dosť drahé, takže ak nemáte veľa peňazí, skúste si nájsť nejaký lacnejšie. Mnoho umeleckých škôl, divadiel a klubov usporadúva pravidelne živé koncerty. Neuvidíte síce veľké hviezdy, ale ušetríte peniaze a možno si nájdete nové obľúbené interpretov.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Choďte kempovať. Zájsť si s priateľmi niekam do prírody na deň alebo dva je skvelým spôsobom, ako si užiť a odpočinúť. Plánovanie, balenie a cestovanie na miesto pobytu je často to najzábavnejšie. Môžete si večer urobiť oheň, chodiť na prechádzky do lesa, rozprávať sa dlho do noci a užívať si spoločnosť blízkych priateľov. 
    
  • Kempovanie môže byť niekedy aj celkom náročné. Ak si nie ste istí, za máte všetko potrebné vybavenie, prečítajte si nejaké články o kempovanie, aby ste sa mohli dobre pripraviť.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Pracujte spoločne na nejakom projekte. Maľovanie, stavanie sôch, alebo nejaká remeselná výroba je vždy zábava, ale s priateľmi je to ešte zábavnejšie. Skúste napríklad s priateľmi dokončiť niečo, čo ste rozložili v dome alebo na záhrade a už dlho to odkladáte. Môžete tiež robiť niečo len tak pre zábavu. Tu je niekoľko tipov: 
    
  • Vytvorte si "klubovňu" - miestnosť, kde sa budete môcť stretávať
  •  
  • Postavte si pevnosť alebo dom na strome
  •  
  • Ušite si nejaké oblečenie
  •  
  • Vyrobte si vlastné skateboardy (kolieska a dosky zoženiete v obchode)
  •  
  • Pracujte na záhrade a postavte treba múrik
  •  
  • Vylepšite si auto
  •  
  • Uvarte si skvelé jedlo s niekoľkými chodmi
  •  
         
 10.  
 11.             6      Nerobte nič! Niekedy je najlepšie jednoducho len tak odpočívať a nerobiť nič. Nemusíte sa hanbiť, keď sa vám chce len tak ležať na gauči a hrať videohry, alebo sa rozprávať. Všetkým ľuďom urobí dobre, keď niekedy môžu celý deň premárniť. Nie je nutné sa neustále venovať niečomu zmysluplnému. 
    
  • Samozrejme by ste sa na túto metódu nemali spoliehať vždy. Svet je zaujímavý a zábavný a existuje veľa vecí, ktoré môžete robiť. Keď budete celé dni len ležať na gauči, všetky tieto veci vám uniknú!
  •  
         
 12.  
 13.             7      Urobte si filmový večer. Ak je vonku zima, nie je nič lepšie, než pozvať si niekoľko priateľov, pripraviť popcorn a sledovať spoločne filmy. Vyberte si filmy, ktoré chcete všetci vidieť a pripravte si niečo pod zub. Môžete to spojiť aj s dobrou večerou, ktorú si pred filmom spoločnými silami uvaríte.  
    
  • Opýtajte sa priateľov, aké filmy by chceli vidieť. Pravdepodobne nebude možné vybrať film, ktorý budú chcieť vidieť úplne všetci, ale môžete sa pokúsiť aspoň nájsť filmy ktoré bude chcieť sledovať väčšina ľudí.
  •  
         
 14.  
 15.             8      Zoznamujte sa s novými ľuďmi. Čo je lepšie, než tráviť čas s tromi priateľmi? Tráviť čas so štyrmi priateľmi! Nebuďte nesmelí a zoznamujte sa s novými ľuďmi - jedine tak si nájdete nové zaujímavé priateľov. Niektoré činnosti ponúkajú viac príležitostí na zoznamovanie, ako iné, ale nových ľudí stretnete takmer kdekoľvek. Majte otvorené oči a nebojte sa dať sa do reči s niekým novým!  
    
  • Ak napríklad idete s priateľmi do klubu, pravdepodobne budete nejakú dobu čakať, než kapela začne hrať. Počas tejto doby sa môžete prechádzať po klubu a rozprávať sa s cudzími ľuďmi, ktorí počúvajú rovnakú hudbu, ako vy!
  •  
         
 16.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                (5)      
Index populárne:
Ako odstrániť sekundové lepidlo z kože.

Ako sa obliecť do Paríža.

Ako relaxovať.

Ako rozpoznať príznaky mŕtvice.

Ako sa pripraviť na pôst.

Ako používať ústnu vodu.

Ako zmierniť bolesti chrbta bez liekov.

Ako pestovať a užívať aloe vera na liečebné účely.

Ako čistiť meď.

Ako prežiť infarkt.

Ako vyrobiť repelent proti hmyzu z esenciálnych olejov.

Ako nájsť stratený mobilný telefón.

Ako odstrániť sekundové lepidlo z kože.

Ako nájsť stratený mobilný telefón.

Ako zmierniť opuch prstov.

Ako vytvoriť screenshot na Galaxy Note 2.

Ako pestovať paprade.

Ako odpočívať s otvorenými očami.

Ako sa zbaviť odumretej kože.

Ako sa zbaviť odumretej kože.

Ako odpočívať s otvorenými očami.