Home \ index
 

Ako správať andulky.

 

Andulky môžu byť vďaka svojmu veselému cvrlikanie a jasne farebnému operenie vynikajúcimi spoločníkmi. Bežné domáce andulky spadajú do poriadku Melopsittacus undulatus a jedná sa o malé, semenami sa živiaci papagáje s dlhými chvosty. Hoci sa jedná o pomerne nenáročná zvieratá, andulky potrebujú čisté prostredie, vhodnú potravu, spoločnosť a mentálne stimuláciu.

              

Postup .

    

  Časť 1      Výber andulky  .

    
   
 1.            1      Rozhodnite, či chcete chovať klasické andulky vlnkované alebo dáte prednosť jednému zo 100 zvláštnych druhov anduliek. Pozrite si napríklad alexandra veľkého, alexandra malého, papagája dymového (horského) alebo akékoľvek ďalšie druhy, ktoré sú k dostaniu vo vašom okolí. Andulky pochádza z Austrálie, takže sú finančne veľmi nenáročné najmä pre Austrálčanov, túžiacich po operených domácich miláčikoch. Ďalšie druhy anduliek pochádza z Južnej Ameriky, Afriky a čiastočne aj z Ázie, ale sa správne vytvoreným prostredím a vybavením (hračkami) ich môžete chovať takmer kdekoľvek.        
 2.  
 3.             2      Oslovte dôveryhodného chovateľa. Je to rovnaké ako pri výbere iných domácich zvierat - musíte sa uistiť, že kupujete od rešpektovaného chovateľa. Prejdite si internetové stránky a hľadajte pozitívne recenzie. Zvoleného chovateľa požiadajte o ukážku jeho chovu a uistite sa, že vtáky žijú v čistom a vhodnom prostredí, majú dostatok priestoru a zdajú sa byť pokojní a spokojní. 
    
  • Tiež si všimnite, či ich na bidielku nesedí príliš veľa a skontrolujte, či majú dostatok vhodnej potravy, vrátane čerstvého ovocia a zeleniny. V klietke by mala byť tiež sépiová kosť a minerálne blok, čo sú životne dôležité doplnky stravy.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Hľadajte veselé andulky s jasnými očami. Skontrolujte, že sa im okolo ozobie ( "cera" -jakési okuliarnatý nad zobákom) netvorí žiadne krusty a že majú čistú kloaky. Kloaka je orgán, prostredníctvom ktorého papagáj vypudzuje, pričom špinavá kloaka značí zažívacie ťažkosti. Vyhnite sa vtákom, ktorí sa zdajú byť letargickí a zostávajú len na dne klietky. 
    
  • Uistite sa, že sú andulky spokojné, vitálne a teší sa dobrému zdraviu. Vhodnejšie bude, keď chovateľa navštívite niekoľkokrát v rôznu dennú dobu, pretože v priebehu dňa môžu byť andulky unavené po krátkom odpočinku.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Zvážte chov anduliek v pároch. Andulky sú veľmi spoločenskí vtáky a nemajú radi samotu. Ak sa rozhodnete kúpiť iba jedného vtáka, potom s ním musíte byť schopní tráviť každý deň veľa času, aby ste ukojili jeho túžbu po spoločnosti.  
    
  • Ak sa rozhodnete kúpiť niekoľko anduliek, potom je držte pohromade a nechovajte s nimi v spoločnej klietke iný druh vtákov.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Svoju novú andulku vezmite na kontrolu k veterinárovi. Aj napriek tomu, že sa andulka zdá byť zdravá, symptómy rôznych veľmi vážnych chorôb nemusí byť často na prvý pohľad zrejmé, a preto by ste mali zájsť k veterinárovi čo najskôr po zakúpení nového operenca. Lekár andulku pravdepodobne vyšetrí na psitakózu, čo je ochorenie spôsobené nebezpečnou baktériou, ktorú sa môžete nakaziť vy i vaša rodina. Veterinár by mal vykonať aj testy na interné alebo externé parazity, kvasinky, macrorhabdus fungus (megabakteriózu) a ďalšie typy baktérií.                  
 10.  
             

  Časť 2      Príprava klietky  .

    
   
 1.             1      Kúpte klietka vhodnej veľkosti. Klietka by mala mať rozmery najmenej 45 x 60 x 60 centimetrov, ale ak je to možné, kúpte čo najväčší. Uprednostnite šírku klietky, pretože andulky lietajú skôr horizontálne než vertikálne.        
 2.  
 3.             2      Zvoľte klietka z nerezu alebo iného negalvanizovaného kovu. Klietka by mala byť vyrobená z nerezu. Iné kovy, ako je napríklad zinok, meď alebo olovo, môžu byť pre andulky toxické. Rovnako tak by ste nikdy nemali používať hrdzavejúce klietka alebo klietka, z ktorej sa odlupuje farba.        
 4.  
 5.             3      Vyberte klietka s horizontálnym výpletom. Andulky zbožňujú šplhanie, takže by ste im ho mali umožniť tým, že zaobstaráte klietka s horizontálnym drôtovaním, ktorého sa budú môcť chytiť. Jednotlivé drôty by od seba nemali byť vzdialené viac ako 1.5 cm, inak hrozí riziko, že andulka prestrčí hlavu výpletom a uviazne.        
 6.  
 7.             4      Hygienu klietky zaistite vhodnú výstelkou. Podlahu klietky vysteľte papierovými utierkami alebo kopírovacím papierom - obe tieto možnosti sú lepšie ako noviny. Akonáhle stelivo nasiakne výkaly, odstráňte ho a nahraďte ho novým papierom.        
 8.  
 9.             5      Pripevnite ku klietke náustok a misku na potravu. Pre chov anduliek budete potrebovať náustok a misku na potravu. Oboje môžete pripevniť k výpletu klietky niekam do vyššej polohy, aby nedošlo k nechcenému prevráteniu alebo kontaminácii výkalmi.  
    
  • Ak sa chystáte chovať niekoľko anduliek pohromade, dajte do klietky misku na potravu pre každú z nich, aby dominantný vták nemohol ostatné odháňať od jedla.  
  •  
         
 10.  
 11.             6      Pridajte do klietky bidýlko. Ideálne budú vetvy z nejakého ovocného stromu. Zvoľte také, ktoré sú dostatočne silné, aby ich andulky plne neobepnuly ​​pazúriky. Túto požiadavku by mala spĺňať vetvu s priemerom zhruba jeden centimeter. Pre andulky je bezpečné drevo z nejakého ovocného stromu, ako je jabloň, slivka, hruška alebo čerešňa, do ktorého môžu bez obáv únavy a navyše má prirodzené abrazívne účinky, ktoré pomáhajú udržať pazúriky v správnej dĺžke.  
    
  • Drevená bidielka, ktoré sa dodávajú s väčšinou klietkou sú často veľmi chabo spracovaná a nevyhovujúce. Ich priemer býva príliš malý na to, aby sa andulky mohli pohodlne chytiť, bez toho aby im pritom neviseli pazúriky nadol.  
  •  
         
 12.  
 13.             7      Do klietky vložte nejaké hračky. Andulky sú veľmi veselí vtáky sa zvedavú myslí a potrebujú dostatočnú mentálnu stimuláciu. Vložte preto do klietky rôzne hračky, aby si mali s čím hrať. Medzi predmetmi, ktoré majú andulky v obľube, patria napríklad zrkadlá, zvončeky alebo rebríky, po ktorých môžu šplhať hore a dolu.  
    
  • Hračky sú veľmi dôležité pre udržanie pevného zdravia a spokojnosti vtákov. Nudiace sa andulky majú tendenciu nepríjemne vrieskať.
  •  
         
 14.  
 15.             8      Klietka postavte do miestnosti, v ktorej trávite veľa času. Tým zaistíte, že bude mať anudlka neustále nejakú spoločnosť. Andulky sa cíti bezpečne, keď majú možnosť úkrytu, takže je vhodné klietka postaviť aspoň jednou stenou k múru, namiesto aby bola voľne vystavená priestoru zo všetkých strán. Neumiestňujte ju však do blízkosti okien alebo dverí, kde by na ňu mohlo dopadať priame slnečné svetlo - andulky sú veľmi citlivé na teplotu.  
    
  • Vtáčia klietka by ste nikdy nemali nechávať v kuchyni. Výpary z niektorých olejov, ale aj z povrchu niektorých panvíc, sú pre andulky toxické a mohli by im spôsobiť vážne ochorenie.  
  •  
         
 16.  
 17.             9      Celú klietka vyčistite. Výmena papiera na dne klietky sama o sebe určite nestačí. Pravidelne čistite jednotlivé drôty klietky mydlom a vodou, obzvlášť potom, čo ste k nim pripli potravu.       
 18.  
             

  Časť 3      Každodenná starostlivosť o andulky  .

    
   
 1.             1      Stravu andulkám poskytujte primárne vo forme granúl. Hoci sa vo voľnej prírode živia prevažne semenami, tá môžu byť zdrojom bakteriálnych infekcií a ľahko tak znižovať ich zdravie a dĺžku života. Baktérie by sa časom mohli rozmnožiť a vášho vtáka úplne premôcť. Mali by ste premýšľať o úprave potravy vašej andulky tak, aby 60-70% tvorili granule. Vtáky si na granule zvykajú rôzne a niektorí ich môžu spočiatku úplne odmietať, často veľmi agresívne. Napriek tomu sa ale zhruba 90% anduliek adaptuje na túto stravu počas dvoch týždňov, a to za použitia nasledujúceho plánu: 
    
  • Semená dávajte andulkám iba na jednu hodinu ráno a na jednu hodinu v noci.
  •  
  • Po zvyšok času ich nechajte desiatovať granule.
  •  
  • 10% anduliek, ktoré si na granule nezvyknú do spomínaných dvoch týždňov, si na túto stravu ale rovnako v pomerne krátkej dobe zvyknú po krátkom návrate k diéte založenej na semenách.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Potravu vašich vtákov doplňte zmesou semienok, čerstvého ovocia a zeleniny. Okrem semien je potrebné andulkám dávať rôzne čerstvé ovocie a zeleninu, ako je napríklad kel, repa, hrášok, mrkva, petržlen, varené sladké zemiaky, na plátky nakrájané jablko, mandarínky a iné citrusy apod. Ak si nie ste istí, čo andulkám ponúknuť, držte sa pravidla, že nesmie jesť rovnaké jedlo dva dni po sebe. Vyhnete sa tým nadmernej stravovacie záťaži, ktorá môže byť spôsobená práve nadmierou jedného typu potravy.  
    
  • Na stenu klietky pripnite kúsky jablka alebo mrkvy, aby z nich mohli andulky zobať. Väčšie druhy ovocia a zeleniny môžete nasekať v kuchynskom procesore a naplniť nimi misky na kŕmenie.
  •  
  • Andulky môžu bezpečne konzumovať čerstvé potraviny s výnimkou avokáda, baklažánu, jablčných jadier, rebarbory, listov paradajok a zemiakov. Andulkám by ste tiež nikdy nemali podávať kofeín, čokoládu alebo alkohol.  
  •  
         
 4.  
 5.             3      Vodu aj kŕmenie meňte každý deň. Nechajte andulky, aby si na vás a na okolie zvykli. Toho docielite tým, že nebudete robiť nič, okrem udržiavania ich potravy, pitia a klietky. S tréningom lietanie a sedenie na vašom prste začnite až neskôr.       
 6.  
 7.             4      Ponúkajte maškrty. Obľúbenou pochutinou anduliek sú klasy prosa, ale nedávajte im ich veľa (asi len 1,5 centimetra denne), pretože sa jedná v podstate o nezdravú potravu. Vyhnite sa sladkostiam a prílišnému množstvo ovsa - po obojím vtáky priberajú. 
    
  • Klasy prosa sú tiež vynikajúcou pomôckou, ktorú môžete andulky vytrénovať, aby vám bez strachu sedeli na prste.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Robte svojim andulkám spoločnosť. Andulky sú veľmi spoločenskí vtáky, takže buďte pripravení, že s nimi budete musieť tráviť aspoň 90 minút denne (aj keď nie nevyhnutne v jednom kuse), baviť sa s nimi a hrať sa. Andulky sa dajú cvičiť aj klikerom, čo je navyše aj skvelá forma mentálnej stimulácie. S Andulka si tak vytvoríte silnejší puto. 
    
  • Bez pravidelnej a dostatočnej pozornosti stratí andulky záujem o kontakt s ľuďmi. Pár anduliek sa na seba potom vzájomne upne (bez ohľadu na pohlavie) a ľudí bude úplne ignorovať. Ak budete s nimi ale tráviť dostatok času, budú vás brať ako súčasť kŕdľa.
  •  
  • Výborným spôsobom vzájomnej interakcie s andulku môže byť spoločné spievanie. Andulkám tiež môžete pripraviť kúpeľ a ak uvidíte, že rýchlo púšťajú nejakú hračku, potom im ju podajte. Pravdepodobne sa jedná o vyjadrenie túžby hrať sa s vami.
  •  
  • andulkám občas býva smutno. Rozveseliť ich môžete napríklad tým, že k nim budete hovoriť.
  •  
  • Ak chcete andulku prinútiť, aby vám vyšplhala na prst, ľahko ju stlačte brucho a povedzte napríklad "šplhajte." Ak to budete vytrvalo opakovať, začnú to časom hovoriť samy a "vyšplhajú" k vám na prst, kedykoľvek to vysloví, čo bude najčastejšie po tom, čo vylezú na nejaký schod alebo rímsu.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Doprajte andulkám pobyt mimo klietku. Hoci vaši vtáky môžu v klietke lietať, raz denne by ste ich mali vypustiť a nechať preletieť celkom voľne. Dávajte si dobrý pozor na rôzne nástrahy vášho domova a zatvorte okná i dvere, zhasnite sviečky a urobte ďalšie podobné opatrenia. Pre vycvičenie anduliek k návratu do klietky je veľmi vhodný už spomínaný tréning za pomoci clickeru. 
    
  • Na andulky číha nebezpečenstvo v mnohých veciach, do ktorých by ste to normálne vôbec nepovedali. Než andulkám dovolíte opustiť klietku, okrem zatvorenie všetkých okien by ste mali urobiť nasledovné: upratať všetky potencionálne nebezpečné lesklé predmety, ako sú kuchynské nože; vypnúť všetky vetráky; zabezpečiť, aby sa nedostali k deťom a ďalším zvieratám na podlahe a pod. Čím bezpečnejšie prostredie zabezpečíte, tým lepšie.
  •  
         
 12.  
 13.             7      Pripravte andulkám vhodné prostredie k spánku. Andulky spí priemerne desať hodín denne, prevažne v noci, ale v priebehu dňa si tiež občas zdriemnu. V čase, keď vaša andulky spí, sa snažte robiť čo najmenší hluk. Televízie alebo hudba na miernu hlasitosť nevadí. 
    
  • Na noc cez klietku prehoďte prestieradlo, uterák alebo povlak na vankúš. Andulky sa v takomto prostredí cítia bezpečnejšie.
  •  
         
 14.  
 15.             8      Udržujte v okolí správnu teplotu. Andulky sú veľmi citlivé na veľké zmeny teploty. Dobre sa im darí v bežných izbových teplotách, ale vždy sa uistite, že je v klietke nejaké tienisté miesto, do ktorého sa môžu uchýliť a snažte sa teplotu v dome držať do 27 ° C. Klietka neumiestňujte na priame slnečné svetlo.       
 16.  
 17.             9      Buďte svedomití. O andulky sa síce musíte starať, ale odmení sa vám svojou láskyplnú a zábavnú spoločností. Väčšina z nich bude hovoriť, keď je to naučíte a niektoré zvládnu skutočne široké spektrum slov. Pripravte sa, že bude potrebné každý deň vykonávať základné údržbu, a že sa andulkám budete musieť venovať a hrať sa s nimi. Ak na to nie ste pripravení, nájdite si iné hobby.       
 18.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                  

Veci, ktoré budete potrebovať .

      

            (16)      
Index populárne:
Ako vyliečiť kŕče v chrbte.

Ako sa zbaviť pigmentových škvŕn.

Ako odstrániť triesku jedlou sódou.

Ako sa zbaviť hnevu.

Ako si zlepšiť zrak.

Ako predĺžiť životnosť batérie telefónu.

Ako zabrániť presiaknutiu vložky počas menštruácie.

Ako vyrobiť repelent proti hmyzu z esenciálnych olejov.

Ako pestovať a užívať aloe vera na liečebné účely.

Ako si nasadiť kontaktné šošovky.

Ako sa stať motivačným rečníkom.

Ako prekonať depresiu.

Ako znížiť horúčku.

Ako zmeniť užívateľské meno na Twitteri.

Ako spoznať, či máte opar.

Ako si pretiahnuť chrbát.

Ako sa rýchlo zbaviť nafúknutého brucha.

Ako si stanoviť ciele a dosiahnuť ich.

Ako zabrániť banánom v príliš rýchlom dozrievania.

Ako sa vyhnúť potničkám.

Ako sa zbaviť pieh.