Home \ index
 

Ako si nasadiť kontaktné šošovky.

 

Kontaktné šošovky sú skvelou alternatívou okuliarov. Mnohí ľudia s nimi lepšie vidia a navyše vám nespadnú, keď sa predkloníte, alebo športujete. Pre laikov môže byť však ich nasadzovanie pomerne ťažké. Prečítajte si náš článok, ktorý vás krok za krokom prevedie návodom, ako si kontaktné šošovky nasadiť.

               

Postup .

    

    1      Nasadzovanie kontaktných šošoviek  .

    
   
 1.            1      Ak práve kontaktné šošovky nepoužívate, dobre sa o ne starajte. Znamená to predovšetkým:  
    
  • Ak nepoužívate jednorazové šošovky, tak je vždy uchovávajte v špeciálnom roztoku. Roztok je čistí, oplachuje a dezinfikuje.
  •  
  • Nepoužívajte šošovky po doporučenom dátume spotreby. Väčšina šošoviek patrí do jednej z týchto kategórií: jednodňové, dvojtýždňové a mesačné. Skontrolujte si dátum spotreby a dlhšie ich nepoužívajte.  
  •  
         
 2.  
 3.   2      Umyte si ruky mydlom a poriadne ich opláchnite. Osušte si ruky látkovým uterákom (papierové môžu na vašich rukách zanechať drobné kúsky), alebo sušičom rúk.     
 4.  
 5.             3      Vybrať jednu šošovku z puzdra. Ak máte na každé oko inú šošovku, uistite sa, že máte tú správnu.        
 6.  
 7.             4      Položte si šošovku na ukazovák (zaobchádzajte s šošovkou opatrne, nech ju nepoškodíte či nepřevrátíte naruby). Šošovka musí na prste ležať v tvare U a jej okraje sa prsta nesmie dotýkať.  
    
  • Dajte si pozor, aby ste sa šošovky dotýkali pokožkou prsta a nie nechtom. Niekedy pomáha, keď si na prst vopred dáte trochu roztoku.
  •  
  • Dajte si pozor, aby ste šošovku nemali naopak. Je ťažké to rozoznať, ale má to zásadný vplyv na to, ako bude šošovka na oku sedieť. Keď máte šošovku na prste, jej tvar by mal pripomínať mištičku - jej kraja by sa nemali otáčať smerom von. Ak je šošovka naopak, otočte ju.
  •  
  • Keď máte šošovku na prste, dobre si ju prezrite, či na nej nie sú nejaké nečistoty, alebo či nie je poškriabaná. Ak si všimnete nejakých nečistôt či prachu, opláchnite ju znovu v roztoku.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Jemne odtiahnite kožu od oka. Pomocou druhej ruky nadvihnite horné viečko a pomocou prostredníka ruky, ktorú držíte šošovku, odtiahnite spodné viečko. Časom v tom budete zbehlí a bude vám stačiť odtiahnuť len spodné viečko.        
 10.  
 11.             6      Pomaly a pokojne priblížte šošovku k oku. Snažte sa nemrkat a nerobiť prudké pohyby okom. Môže vám pomôcť, keď sa budete pozerať hore. Odporúča sa okom na nič nezaostřovat, ľahšie tak šošovku umiestnite.        
 12.  
 13.             7      Jemne umiestnite šošovku do oka. Uistite sa, že prekrýva dúhovku a ak je to nutné, ľahko okom zakoulejte. Tým sa šošovka správne usadí.        
 14.  
 15.             8      Pustite kožu okolo oka. Napred pustite spodné viečko - ak napred pustíte to vrchný, môžu sa tým vytvoriť jemné bublinky, ktoré by potom oko dráždili.        
 16.  
 17.             9      Pomaly zamrkajte, aby sa šošovka neuvoľnila. Všímajte si prípadných nepríjemných pocitov, alebo bolesti. Ak máte pocit, že s šošovkou nie je niečo v poriadku, radšej ju vyberte, prepláchnite v roztoku a nasaďte ju znova.        
 18.  
 19.             10      Opakujte postup s druhou šošovkou. Keď skončíte, vylejte roztok z puzdra na šošovky a zatvorte ho.                  
 20.  
             

    2      Odstraňovanie kontaktných šošoviek  .

    
   
 1.             1      Ak sú vaše oči vysušené, prokapejte je napred kvapkami. Nie je to nutné, ale uľahčí vám to vybratí šošoviek, ktoré budú v oku lepšie kĺzať. Do každého oka kvapnite pár kvapiek pred tým, než budete šošovky vyberať.        
 2.  
 3.             2      Pozrite sa hore a ukazovákom dominantnej ruky odtiahnite spodné viečko.        
 4.  
 5.             3      Ukazovákom tej istej ruky sa dotknite šošovky. Stiahnite šošovku dole k bielej časti oka.        
 6.  
 7.             4      Opatrne šošovku uchopte medzi ukazovák a palec. Dajte šošovku do obalu s roztokom, alebo ju vyhoďte.        
 8.  
 9.             5      Opakujte postup s druhým okom.        
 10.  
 11.             6      Hotovo.        
 12.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                  

Veci, ktoré budete potrebovať .

                     
Index populárne:
Ako liečiť kožu spálenú od slnka.

Ako sa vyhnúť potničkám.

Ako držať Paleo diétu.

Ako odstrániť hrdzu z chrómu.

Ako odchovať kanárikov.

Ako sa obliecť do Paríža.

Ako sa netrápiť.

Ako sa vyhnúť omdletie.

Ako zvýšiť hladinu leptínu.

Ako prežiť prvých 10 dní Atkinsovej diéty.

Ako čítať EKG.

Ako odpočívať s otvorenými očami.

Ako upokojiť plačúce ženu.

Ako sa prestať cítiť osamelo.

Ako schudnúť 5kg za týždeň bez práškov na chudnutie.

Ako sa prinútiť ísť na veľkú.

Ako zastaviť kýchnutí.

Ako prekonať nepriazeň osudu.

Ako liečiť kožu spálenú od slnka.

Ako odstrániť žmolky z oblečenia.

Ako vypočítať objem trojbokého hranola.