Home \ index
 

Ako prekonať nepriazeň osudu.

 

Nepriazeň osudu nie je len jeden problém alebo prekážka, ale ide o sériu nešťastí, ktoré vám bránia v dosiahnutí vašich cieľov a nájdenie šťastia. Môže ísť o spoločenskú nespravodlivosť, alebo napríklad o osobnú tragédiu, ako je choroba, alebo smrť blízkej osoby. Každý sa niekedy počas života stretne s nepriazňou osudu, ale keď budete mať správny prístup a budete ochotní tvrdo pracovať, podarí sa vám ju prekonať.

              

Postup .

    

  Časť 1      Upravte svoju perspektívu  .

    
   
 1.            1      Definujte si problémy a určite im priority. Keď sa stretnete s nepriazňou osudu, ľahko sa necháte rozptýliť prekážkami a sklamaním. Tieto veci sa rýchlo nakopia a môžu vás úplne zavaliť. Je dôležité naučiť sa rozlišovať medzi menšími problémami a skutočnými prekážkami a sklamaniami, ktoré vám bránia v dosiahnutí vašich cieľov. Keď vám napríklad prejde autobus a vy prídete do školy neskoro, je to len menšie nepohodlie. Keď však prídete o prácu a nemôžete si dovoliť ďalej platiť za školné, ide o problém, ktorý by vám mohol zabrániť v úspešnom dokončení štúdia. 
    
  • Keď si definujete problémy a určíte si tie najdôležitejšie z nich, pomôže vám to vytvoriť si plán akcie.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Akceptujte nevyhnutnosť nepriazne osudu. Niektorí ľudia majú viac problémov ako ostatní, ale musíte si uvedomiť, že s nepriazňou osudu sa stretávajú všetci. Keď ju akceptujete ako normálnu súčasť života, s ktorou sa stretávajú všetci ľudia, nebudete márniť čas tým, že sa budete zbytočne cítiť bezradne a nerozhodne.  
    
  • Akceptovať nepriazeň osudu neznamená, že sa nebudete cítiť smutne a frustrovane. Dovoľte si pociťovať negatívne emócie, ale stanovte si časový limit, aby ste sa v nich príliš neutápěli. Môžete si napríklad povedať, že budete tridsať minút denne plakať a myslieť na svoje problémy. Až táto doba uplynie, začnite sa venovať nejakému inému úlohy.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Dôverujte sami sebe. Pravdepodobne to nie je prvýkrát, čo riešite nejakú prekážku, takže máte nezvratné dôkazy o tom, že máte schopnosti prekonať nepriazeň osudu. Prežili ste každý problém, s ktorým ste sa doteraz stretli. V minulosti ste vždy našli vnútornú silu nutnú na prekonanie svojich problémov, takže nie je dôvod si myslieť, že sa vám to teraz nepodarí tiež. 
    
  • Napíšte si zoznam svojich skúseností z minulosti, ktorý vám pripomenie, že ste všetky problémy zdarne vyriešili.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Hľadajte to pozitívne. Ak chcete prekonať nepriazeň osudu, musíte sa sústrediť na pozitívne aspekty, či už to budú pozitívne aspekty situácie, alebo pozitívne pocity, ktoré budete mať, keď dosiahnete svoj cieľ. Napíšte si zoznam všetkého dobrého vo vašom živote, alebo všetkého, na čo sa môžete tešiť a uvidíte, že máte oveľa viac dôvodov ku šťastiu, než by ste si mohli myslieť.  
    
  • Ak máte problém vidieť na svojej situácii niečo pozitívne, hľadajte inšpiráciu v príbehoch ostatných ľudí.  
  •  
         
 8.  
 9.             5      Začnite svoje chyby brať ako príležitosti na vzdelávanie. Neberte svoje chyby ako neúspechy. Keď urobíte niečo zle, zamyslite sa nad tým a uznajte to a potom sa snažte zistiť, ako sa z toho môžete poučiť a čo budete môcť nabudúce urobiť inak a lepšie.  
    
  • Ak máte problém nájsť si príležitosti na učenie, skúste niekomu rozprávať svoj príbeh a opýtať sa ho, čo by sa vďaka tejto situácii byť vami naučil. Môžete svoj príbeh potom rozprávať ešte niekomu tretiemu, aby ste získali čo najobjektívnejšie názor.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Zamerajte sa na budúcnosť. Zistite, čo sa môžete naučiť z minulosti a rýchlo sa zase začnite sústrediť na budúcnosť. Minulosť nezmeníte, takže keď sa v nej budete utápať, zbytočne sa budete cítiť bezmocne. Budúcnosť na druhú stranu predstavuje nové možnosti. 
    
  • Ak chcete začať myslieť na budúcnosť, uvedomte si, že vám ťažká minulosť môže pomôcť dosiahnuť úspešné budúcnosti a že si vďaka svojim problémom budete viac vážiť toho, čo dosiahnete. Prekonať nepriazeň osudu pre vás teda môže byť cieľom samo o sebe.  
  •  
                   
 12.  
             

  Časť 2      Pustite sa do toho  .

    
   
 1.             1      Stanovujte si realistické ciele. Keď si stanovíte rozumné ciele a rozdelíte si ich na menšie ciele, ktoré dosiahnete postupne, udržíte si motiváciu a zbavíte sa zbytočné frustrácie. Posilníte si sebavedomie vždy, keď dosiahnete nejakého menšieho ciele a budete o krok bližšie k dosiahnutiu svojho najväčšieho cieľa. Ak napríklad chcete schudnúť 20 kg, stanovte si za cieľ schudnúť 1 kg každý týždeň. Schudnúť 20 kg vám potrvá veľmi dlho, ale keď sa budete sústrediť na menšie týždenné ciele, budete mať veľa príležitostí posilňovať si sebavedomie. 
    
  • Keď sa budete sústrediť na menšie ciele, prekážky pre vás nebudú tak dôležité. Keď sa vám nepodarí schudnúť jedno kilo, nebude to tak hrozné, ako keby sa vám nepodarilo schudnúť 20 kíl.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Vytvorte si vizuálnu reprezentáciu svoje ciele. Keď budete mať vizuálny pripomienky svojich cieľov na rôznych miestach, budete mať väčšiu motiváciu a budete vedieť, ako využívať svoju energiu. Majte tieto pripomienky doma, v kancelárii, v skrinke v škole, alebo napríklad v kabelke. 
    
  • Môže ísť o veľmi základné veci, ale aj o veľké a prepracované úlohy - záleží na tom, čo vám bude viac vyhovovať. Niektorým ľuďom stačí mať po dome a po kancelárii rozmiestnené lístočky s motivačnými citáty a odkazy, iní si zase radi vytvárajú koláže a myšlienkové mapy.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Majte plán B. Hľadajte vždy viac riešenie daného problému a vytvárajte si záložné plány. Keď budete mať viac možností, budete mať stále nádej a budete vedieť, že existujú alternatívy úspechu, aj keď sa vám to na prvýkrát nepodarí.  
    
  • Napíšte si zoznam všetkých možných riešení svojho problému. Keď si napíšete potenciálny riešenie na papier, budete ich vnímať reálnejšie.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Nájdite si mentora. Mentor vám poskytne vedenie a podporu a umožní vám sústrediť sa na svoje ciele. Mentori sú pozitívnymi zdrojmi úniku z nepriaznivých situácií. Môžete si nájsť viac mentorov, aby ste získali rôzne pohľady na situáciu a aby ste mali vedenie vo viacerých oblastiach života. 
    
  • Vybrať si mentora sa môže zdať ako ťažká úloha, ale pravdepodobne vás hneď napadne niekoľko ľudí, ktorí by pre vás boli skvelými mentormi. Skúste si nájsť niekoho medzi svojimi učiteľmi alebo profesormi, členov rodiny, alebo kolegami.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Nevzdávajte sa! Keď sa vzdáte, nevyriešite tým svoje problémy. Väčšina okolností sa nakoniec zmení. Možno nájdete nové zdroje a riešenie len vďaka tomu, že svoje problémy neprestanete riešiť. 
    
  • Je v poriadku si dať chvíľu pauzu od frustrácie, ale až naberiete novú silu, mali by ste sa k svojim problémom čo najrýchlejšie vrátiť.
  •  
         
 10.  
             

  Časť 3      Rozvíjajte zdravé zvyky  .

    
   
 1.             1      Starajte sa o svoje fyzické zdravie. Pravidelné cvičenie, zdravá strava a spánok vám poskytnú celkovú duševnú i telesnú pohodu, zvýši vašu odolnosť a posilní vaše sebavedomie. Začnite žiť zdravo, aby ste mali viac sily vysporiadať sa s nepriazňou osudu a aby ste sa obrnili aj proti budúcim problémom. 
    
  • S cvičením začínajte vždy zvoľna a postupne a než sa pustíte do nového tréningového plánu, poraďte sa so svojím lekárom.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Začnite si viesť denník vďačnosti. Pravidelne si zapisujte všetko, za čo ste vo svojom živote vďační, aby ste si udržali pozitívny pohľad na svet. Pozitívny prístup vám pomôže vysporiadať sa s budúcimi problémami a zaistí, že nebudete mať pocit, že ste nimi zavalení.  
    
  • Každý deň 10-15 minút myslite na to, za čo ste vo svojom živote vďační.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Budujte si pevnú podpornú sieť. Keď budete mať ľudí, na ktoré sa môžete v čase nepriazne osudu obrátiť, budete sa cítiť stabilnejšie. Keď si týchto ľudí nájdete ešte skôr, než budete musieť riešiť vážnejšie problémy, budete mať v prípade potreby na koho sa obrátiť a nebudú vám chýbať potrebné zdroje. Venujte pozornosť svojim priateľom a rodine a udržujte s týmito ľuďmi zdravé vzťahy.  
    
  • Pravidelne sa s priateľmi a rodinou volajte a vídejte sa s nimi, aby vaše vzťahy fungovali.
  •  
         
 6.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

      

            (8)      
Index populárne:
Ako schudnúť s ochorením štítnej žľazy.

Ako čítať EKG.

Ako sa vyhnúť emocionálnemu zneužívaniu.

Ako odstrániť sekundové lepidlo z kože.

Ako odstrániť starecké škvrny.

Ako ošetriť štípance od roztočov.

Ako užívať hormonálnu antikoncepciu.

Ako si ošetriť popraskané pery.

Ako relaxovať.

Ako vyčistiť koženú sedačku.

Ako užívať byliny pre liečbu rosacei.

Ako sa zbaviť zamorenia blchami.

Ako natočiť video na YouTube.

Ako sa obliecť do Paríža.

Ako na Facebooku zmazať skupinu.

Ako sa vysporiadať s nočnými morami.

Ako uháčkovať magický kruh.

Ako vyliečiť potenie rúk.

Ako zastaviť zvonenie v ušiach.

Ako znížiť horúčku.

Ako na Facebooku zverejniť YouTube video.