Home \ index
 

Ako sláviť Chanuku.

 

Hoci často nazývané ako židovské Vianoce, sviatok Chanuka je vlastne úplne iný sviatok. Chanuka je tiež známa ako židovský sviatok svetiel, pretože hlavným symbolom festivalu je rozsvecovanie sviečok počas ôsmich dní slávnosti. Hoci to nie je jeden z tých najdôležitejších svätých dní židovskej tradície, je stále oslavovaný s tradičným jedlom a obrady.

                 

Postup .

    
   
 1.            1      Spoznajte tento sviatok. Významom Chanuky je ochrana Boha nad Izraelitov a zázraky, ktoré sa v ten deň stali. Tento sviatok oslavuje triumf viery a odvahu nad vojenskou mocou, keď skupina Izraelitov sa postavila za svoje právo byť Židmi. Bolo im zakázané pod trestom smrti, čítať ich posvätné texty alebo vykonávať ich dôležitý micvot. Ich svätý chrám bol poškvrnený a bolo im nariadené, aby uctievali iných bohov. Avšak malá skupina verných Izraelitov, známa ako Makabejští povstala a porazila okupantmi, získala späť chrám a znovu ho zasvätila Bohu. Večný plameň vo veľkej Menor (svietnik) mal byť rozsvietený. Ale svätý olivový olej, ktorý bol potrebný pre horenie v stojane lampy, potreboval 8 dní, aby bol zlisovaný a očistený. Židia mali množstvo oleja, ktoré stačilo iba na jeden deň. Rozhodli sa v dobrej viere, že napriek tomu plameň rozsvieti. Stal sa veľký zázrak. Džbán oleja sa každý deň znova naplnil s dostatočným množstvom oleja na rozsvietenie veľké menor chrámu a takto to pokračovalo sedem dní, čo bola rovnaká doba, ktorá bola potreba na prípravu nového oleja! To, že si niektorí myslia, že olej pravidelne horel po dobu 8 dní, je obyčajná omyl. Tento príbeh je dokonca spomenutý Josephus, židovským historikom z prvého storočia. Od tejto doby, sa Chanuka oslavuje počas 8 dní na počesť zázraku, kedy menora horela v chráme 8 dní. Hlavnou zázrak Chanuky je víťazstvo Machabejcov proti najsilnejšej armáde na svete.        
 2.  
 3.             2      Pripravte si Chanukiu . Najzákladnejšie vec, ktorú potrebujete pre slávenie Chanuky je devítiramenný svietnik, ktorý sa nazýva Chanukia (alebo často tiež menora , hoci technicky Menora je sedemramenný Chanukia a sviečky. Osem z ramien symbolizuje 8 nocí, pričom posledná (táto má inú veľkosť, väčšinou je vyššie ako ostatné) sa nazýva SAMAS alebo pomocné sviece a používa sa pre rozsvietenie ostatných sviečok. Chanukia sa zvyčajne rozsvieti v noci alebo hneď po západe slnka. 
    
  • Posledná noc sa rozsvieti SAMAS a odrieka sa požehnanie. Prvej noci, sa rozsvieti SAMAS a odrieka sa požehnanie a rozsvieti sa prvý sviečka. Prvá sviečka je umiestnená na chanukii ako prvý vpravo.
  •  
  • Sviečky sú umiestnené sprava doľava, ale zapnuté zľava doprava. Sviečka, ktorú rozsvietite ako prvý je vždy zároveň posledný sviečkou, ktorú umiestnite na chanukiu; rovnako ako sviečka, ktorú rozsvietite ako posledný je vždy prvá sviečka, ktorú umiestnite na chanukiu.
  •  
  • Druhou noc, svietia SAMAS plus dve sviečky a tak ďalej až po ôsmu noc, keď všetkých deväť ramien svietnika majú rozsvietené sviečky.
  •  
  • Tradične, rozsvietená chanukia sa umiestni k oknu, takže všetci, ktorí idú okolo, si môžu pripomenúť zázrak Chanuky. Niektoré rodiny, ktoré dávajú chanukiu blízko okna umiestňujú sviečky zľava doprava, takže to vyzerá ako sprava doľava pre tých, ktorí idú okolo.
  •  
         
 4.  
 5.             3      odriekajte požehnanie, keď rozsvecuje chanukiu alebo Menor. Požehnanie je spôsob, ako prejaviť úctu Bohu a židovským predkom. 
    
  • V prvý deň Chanuky, odriekajte nasledujúce požehnanie Baruch Atah Adonai Eloheinu Melech Ha'olam, asher kidshanu b'mitzvotav v'tzivanu l'Hádlík ner Shel Hanukkah. Čo znamená: Požehnaný si, O Pane Náš Bože, Vládca vesmíru, ktorý nás posvätil Vašimi prikázaniami a prikázal nám roznietiť svetla Chanuky. Baruch Atah Adonai Eloheinu Melech Ha'olam, she'asah Nisia l'avoteinu, b'yamim haheim bazman hazeh. Požehnaný si, O Pane Náš Bože, Vládca vesmíru, ktorý konal zázraky pre našich predkov v tých dňoch tejto doby. Baruch Atah Adonai Eloheinu Melech Ha'olam, shehekheyanu, v'kiyamanu vehegianu lazman hazeh. Požehnaný si, O Pane Náš Bože, Vládca vesmíru, ktorý nás nechal nažive, podporil nás a priviedol nás do tohto obdobia.
  •  
  • Vo všetkých ďalších nociach Chanuky, pri rozsvecovanie chanukie, Prednášaj nasledujúce modlitbu: Baruch Atah Adonai Eloheinu Melech Ha'olam, asher kidshanu b'mitzvotav v'tzivanu l'Hádlík ner Shel Hanukkah. Požehnaný si, O Pane Náš Bože, Vládca vesmíru, ktorý nás posvätil Vašimi prikázaniami a prikázal nám roznietiť svetla Chanuky. Baruch Atah Adonai Eloheinu Melech Ha'olam, she'asah Nisia l'avoteinu, b'yamim haheim bazman hazeh. Požehnaný si, O Pane Náš Bože, Vládca vesmíru, ktorý konal zázraky pre našich predkov v tých dňoch tejto doby.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Zahrajte si drejdl. Štvorstranná hračka, ktorá sa nazýva drejdl alebo sevivon sa používa na hranie gamblové hry s malými cukríky alebo oriešky. Hráči dostanú rovnaký počet bonbónov a niektoré sa umiestni do "hrnca" uprostred. Hráči sa striedajú v točenie drejdlu. Každá strana drejdlu má jedno písmeno, ktoré hovorí hráči, či má odovzdať cukrík alebo naopak, či cukrík dostane. Hra skončí tým, že niekto má všetky cukríky alebo ak všetky cukríky zjedení (často v prípade domácností, kde majú malé deti!)       
 8.  
 9.             5      Dajte deťom malé žetóny. Deťom sa dávajú sa malé darčeky s peniazmi ( GELTECH ) každú noc Chanuky. Populárne sú tiež čokoládové mince ako odmeny a darčeky počas Chanuky. Môžete vziať tiež do úvahy, že by ste každú noc dali deťom šek na 5 dolárov, ktoré vy venovali na charitu podľa ich výberu. 
    
  • Darčeky Chanuky môžu byť dané aj dospelým. Hoci sa Chanuka koná počas kresťanských sviatkov, nie sú to "Židovské Vianoce," čo si niektorí chybne myslia.
  •  
  • Skvelé darčeky pre Chanuku pre dospelých môžu byť krásne sviečky na Chanuku, dobrý olej na varenie alebo židovská kuchárka.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Jedzte jedlo varené v oleji. Chanuka by nebola rovnaká, bez tradičných Latkes a jablčnej drene. Latkes (palacinky z nakrájaných zemiakov, cibule, macesového jedla a soli) sú vyprážané v oleji do chrumkavej zlatohnedej farby a následne servírované s jablkovou dreňou (a často s kyslou smotanou). Olej na vyprážanie pripomína oslavujúcim zázrak oleja. Obľúbenou dobrotou Chanuky sú tiež malé šišky s práškovým cukrom, nazývajúce sa Sufganiyot , a to predovšetkým v Izraeli. Témou sú vyprážané, olejová jedla! 
    
  • A k tomu veľa ľudí v období Chanuky konzumujú mliečne výrobky, ako spôsob, ako si pripomenúť príbeh Judity. Judita zachránila dedine od vítězícího sýrskeho generála tak, že ho naládovala slaným syrom a vínom. Keď omdlel, vzala mu jeho meč a odťal mu hlavu. Z tohto dôvodu sú obľúbené syrové Latkes a syrové bliny počas sviatku Chanuky.
  •  
         
 12.  
 13.             7      Hovorte o Tikkun Olam . Využite tieto sviatky ako príležitosť na rozprávanie s deťmi o tom v čo veria a čo to znamená, keď sa postaví za svoju vieru. Hovorte o príkladoch, ktoré podporujú slobodu slova a slobodu vierovyznania a pomôžte im šíriť tieto správy aj storočia po tom, čo sa udial zázrak Chanuky. Veď predsa Chanuka je príbeh o Izraelitoch, ktorí bojovali pre ich slobodu vierovyznania!                 
 14.  
             

Tipy .

      

.

            

Varovanie .

                  

Veci, ktoré budete potrebovať .

      

                 
Index populárne:
Ako prehltnúť tabletu.

Ako čistiť meď.

Ako predĺžiť životnosť batérie telefónu.

Ako užívať byliny pre liečbu rosacei.

Ako sa vysporiadať s nočnými morami.

Ako sa prinútiť ísť na veľkú.

Ako spoznať, či máte horúčku.

Ako obviazať palec.

Ako sa obliecť do Paríža.

Ako pestovať a užívať aloe vera na liečebné účely.

Ako odchovať kanárikov.

Ako si zvýšiť krvný tlak.

Ako sa zbaviť odumretej kože.

Ako vyrobiť gél z aloe vera.

Ako prijímať viac vitamínu C.

Ako schudnúť tuk na bruchu za dva týždne.

Ako liečiť kožu spálenú od slnka.

Ako používať mobilný telefón.

Ako upliesť rybie vrkoč.

Ako precvičovať prsty.

Ako vyčistiť záchod pomocou kolesami.