Home \ index
 

Ako riešiť problémy.

 

Máte pocit, že ste obklopení toľkými problémami, že to nemôžete zvládnuť? Alebo máte len jeden veľký problém, ktorý nemôžete vyriešiť? Nemajte strach - či už máte problém s partnerom, alebo vám hrozí, že prídete o prácu, v každej situácii existuje niekoľko vecí, ktoré vám pomôžu dostať vaše trable pod kontrolu.

               

Postup .

    

    1      Ako zvládať osobné konflikty  .

    
   
 1.            1      Vyhýbajte sa správaniu, ktoré vaše problémy zhoršuje. Keď máte s niekým problém, najprv sa porozprávajte s niekým, komu dôverujete, či už to bude váš partner, alebo kamarát. Niekedy je ľahké robiť veci, ktoré vám vaše problém zhoršujú a sami si brániť v ich vyriešenie. 
    
  • Ak ste sa napríklad pohádali so svojou priateľkou, pretože si myslia, že ste ju podviedli (aj keď to nie je pravda), nezhoršujte tento problém tým, že budete tráviť veľa voľného času so svojimi kamarátkami. Tým by ste svojej partnerke iba dali najavo, že vám na nej nezáleží a sami by ste sa s ňou nemohli hádať, pretože by si myslela, že nekonáte správne. Dajte si radšej chvíľu pauzu od ľudí a zamerajte sa na riešenie problému, pred ktorým stojíte.
  •  
  • Ďalším príkladom problému s ľuďmi je napríklad hádka s kamarátom kvôli tomu, že ste neprišli na jeho narodeninovú oslavu a namiesto toho ste trávili čas s inými ľuďmi. V takejto situácii by ste sa mali snažiť pôsobiť ľútostivo a mali by ste prejaviť záujem o city svojho kamaráta. Snažte sa urobiť pre neho niečo pekné.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Ujasnite si, čo je vaším problémom. Než sa budete hádať s niekým a snažiť sa nájsť riešenie vášho spoločného problému, najprv sa snažte pochopiť, čo presne je vaším problémom. Niekedy sa ľudia naštvú kvôli jednej veci, ale v skutočnosti je trápi niečo iné. Ak chcete problém skutočne napraviť, je dobré uistiť sa, že obaja riešite to isté. 
    
  • Váš partner môže napríklad povedať, že sa na vás hnevá, pretože ste sa rozhodla ísť na školu do iného mesta, miesto aby ste sa prihlásila na rovnakú školu ako on vo vašom meste a zostala s ním. Samozrejme sa budete môcť stále vídať a budete môcť pokračovať vo vašom vzťahu bez vážnejších problémov. To, čo mu vo skutočnosťou vadí je to, že budete tráviť veľa času niekde inde a mohla by ste si nájsť niekoho iného.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Snažte sa vidieť problém aj z iného pohľadu. Keď sa s niekým hádate, je ľahké si myslieť, že máte pravdu a že robíte všetko najlepšie, ako to ide. Pracujete so svojím vlastným mozgom. Ľudia sa s vami ale nehádajú preto, že jednoducho chcú mať iný názor. Snažia sa zo všetkých síl dosiahnuť spoločného riešenia a daná situácia z ich pohľadu môže vyzerať úplne inak, než z vášho pohľadu. Snažte sa vidieť daný problém z ich uhla pohľadu, aby ste sa mohli dohodnúť a vyjsť jeden druhému v ústrety. 
    
  • Ak máte niekedy problém pochopiť toho druhého, skúste sa ho opýtať, čo si myslí. Požiadajte mu, aby vám detailne vysvetlil, prečo si myslí to, čo si myslia a prečo je jeho názor podľa neho najlepšie. Povedzte napríklad: "Môžeš mi prosím vysvetliť, ako si na to došiel? Naozaj by som to rád pochopil. "Keď porozumiete pocitom toho druhého a pochopíte jeho myšlienkové pochody, podarí sa vám porozumieť aj problému, ktorý riešite a ľahšie nájsť riešenie.  
  •  
         
 6.  
 7.             4      Uistite sa, že tomu druhému preukazujete dostatok úcty. Keď majú ľudia pocit, že je nerešpektujete a zaháňate ich do kúta, začnú sa správať agresívnejšie a bojovněji, aj keď by s vami inak súhlasili. Ak máte pocit, že dochádza k podobnej situácii, skúste spomaliť a dať tomu druhému najavo, že má kontrolu nad danou situáciou a že k nemu máte úctu. Uvidíte, že bude razom ochotnejšie s vami jednať. 
    
  • Mali by ste si napríklad dávať pozor na jazyk. Neurážajte toho druhého a z ničoho ho neobviňujte štýlom "mal by si....."
  •  
  • Dodajte tomu druhému pocit, že má všetko pod kontrolou. Dajte mu na výber z niekoľkých možností a snažte sa vymýšľať alternatívy, ktoré možno považovať za férové ​​riešenie vášho problému.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Porozprávajte sa o tom. Až urobíte základné kroky k riešeniu problému, mali by ste začať pomaly hovoriť o jeho skutočnom riešení. Komunikácia je v tomto prípade kľúčové, ale komunikácia znamená viac, než len povedať tomu druhému, čo si myslíte. Mali by ste sa dobre zamyslieť, než niečo poviete a dávať si pozor na to, ako by vaše slová mohla vyznieť. Tiež by ste tomu druhému mali trpezlivo počúvať a sústrediť sa na to, čo vám hovorí. Snažte sa toho druhého pochopiť. 
    
  • U vážnych problémov, ktoré je skutočne nutné riešiť by ste si mali vyhradiť dostatok času a stretnúť sa s tým druhým na mieste, kde budete mať pokoj a súkromie. Vyhnete sa tým tomu, že vás bude niečo rozptyľovať a zbytočne stresovať.
  •  
  • Keď si o všetkom v pokoji prehovoríte, dáte tomu druhému najavo, že je pre vás dôležité váš problém vyriešiť, čím iste získate plusové body a dosiahnete to, že sa ten druhý trochu upokojí a bude otvorenejší spoločnému riešeniu.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Stretnite sa na polceste. Riešenie interpersonálnych konfliktov je väčšinou nejaký kompromis. Znamená to, že budete musieť na situáciu prestať nazerať čiernobielo. Nemyslite si, že existuje len "váš názor" a "jeho názor." Ste obaja skvelí ľudia a máte jeden druhému čo ponúknuť, takže sa to snažte vyriešiť spoločne a vyjsť jeden druhému v ústrety, aby ste mohli nájsť spoločné riešenie.  
    
  • Ak sa napríklad vaša partnerka hnevá, pretože sa nemôžete zhodnúť na tom, u ktorej rodiny strávite Vianoce, môžete jej navrhnúť tretia možnosť: týždeň pred Vianocami strávite s jej rodinou, týždeň po Vianociach s vašou rodinou a samotné Vianoce strávite iba jeden s druhým.
  •  
  • Ak sa váš kamarát hnevá, pretože s vami chce chodiť na lekcie varenie, ale vy by ste radšej chodili na lekcie jogy, môžete sa dohodnúť na tom, že budete každý chodiť na svoje lekcie vám, ale okrem toho sa budete každý týždeň schádzať v knižnici a budete sa spoločne učiť.
  •  
                   
 12.  
             

    2      Ako riešiť ostatné problémy  .

    
   
 1.             1      Zostaňte v pokoji. Ak riešite problémy týkajúce sa stresujúcich a zložitých životných situácií, ako je vyhadzov z práce, strata bývania, alebo rozbité auto, mali by ste začať tým, že budete pokojní. Nepanikárte a nemajte pocit, že sa vám rúca svet. Doteraz ste vyriešili všetky problémy vo svojom živote a slnko každý deň vychádza, takže si môžete byť istí, že sa vám podarí prekonať aj túto situáciu. 
    
  • Keď sa vám nebude dariť byť v pokoji, mali by ste sa zamerať na svoj dych. Dýchajte pomaly a zhlboka, kým sa nebudete cítiť pokojnejšie a kým nebudete pripravení riešiť to, čo vás čaká.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Získajte čo najviac informácií. Čím viac toho budete o danej situácii vedieť a čím viac možností budete mať, tým ságe sa s problémom vysporiadate. Skúste si vygoogliť potrebné informácie, spýtajte sa ľudí, ktorí majú s danou situáciou svoje skúsenosti a zamyslite sa aj nad plánom C - nielen nad plánmi A a B. 
    
  • Povedzme, že ste napríklad prišli o prácu. Namiesto toho, aby ste panikařili a mysleli len na to, čo budete robiť, si zájdite do niekoľkých personálnych agentúr. Nájdite si poradcu, ktorý vám pomôže prihlásiť sa na pracovný úrad, alebo vám pomôže nájsť prácu, či zdroje, ktoré potrebujete k tomu, aby ste si prácu čo najskôr našli (napríklad nový životopis).
  •  
         
 4.  
 5.             3      Zhodnoťte svoje zdroje. Každý má nejaké zdroje, ktoré v čase krízy môže využiť. Niekedy ide o peniaze, inokedy zase o čas. Niekedy ide o priateľov a rodinu, ktorí sú pripravení vám pomôcť a ktorí vám môžu poskytnúť aj cenné rady. Niekedy však nie je jednoduché tieto zdroje v čase krízy vidieť. Aj vaše vlastnosti (napríklad inteligencia alebo odhodlanie) môžu byť skvelými zdrojmi, ktoré vám pomôžu krízu prekonať. 
    
  • Ak napríklad viete, že máte dobré komunikačné zručnosti, môžete to využiť na to, aby ste svoj problém vyriešili. To, že neexistuje jasný spôsob, ako je teraz využiť, nemusí znamenať, že vaša príležitosť nikdy nepríde.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Ujasnite si, čo sa musí stať. Až budete mať čo najviac informácií a budete vedieť, aké zdroje máte k dispozícii, pripravte si bojový plán. Generáli v armáde majú svoje miesto - vytvorí plán, aj keď je len základné, čo je oveľa lepší, než slepý útek do boja a nádej v to najlepšie. Napíšte si zoznam toho, čo sa musí stať a kedy sa to musí stať. Čoskoro si uvedomíte, že je to oveľa jednoduchšie, než ste si mysleli. 
    
  • Rozdeľte si riešenie na sériu cieľov a tieto ciele si potom rozdeľte na sériu úloh. Rozhodnite sa, kedy každý z úloh vykonáte a kde získate pomoc, ktorú k tomu budete potrebovať. Než sa nazdáte, budete mať skvelý plán!
  •  
  • Keď budete mať plán a začnete pracovať na svojich cieľoch, bude to pre vás oveľa ľahšie, pretože vám ľudia poskytnú väčší priestor a viac času na riešenie vášho problému. Títo ľudia, ako sú učitelia, nadriadení a veritelia potrebujú vidieť, že sa snažíte svoju situáciu riešiť a beriete ju vážne.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Pripravte sa jednať. Keď budete vedieť, čo musíte urobiť, urobte to! Najlepšie je pustiť sa do toho ihneď. Čím skôr začnete svoje problémy riešiť, tým skôr a ľahšie ich vyriešite. Riešiť problémy je desivé, pretože nikdy neviete, ako to dopadne, ale keď budete sebaistí a budete si veriť, nakoniec prekonáte všetky ťažkosti. 
    
  • Berte svoj život ako film. Nezastaví sa len preto, že hlavná záporná postava vytvára problémy. Príbeh pravdepodobne nebude vždy prebiehať tak, ako by ste si priali, ale nakoniec nájdete riešenie. Váš život rozhodne nie je tak depresívne, ako niektoré katastrofické filmy, takže nakoniec všetko dopadne dobre.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Komunikujte s ľuďmi. Posledná radou je to, že existuje len málo problémov, ktoré nie je možné vyriešiť tým, že budete s ľuďmi viac komunikovať. Ľudia sú nastaveni tak, aby jeden druhému pomáhali, takže keď o svojich problémoch budete viac hovoriť, čoskoro si uvedomíte, že je vyriešite oveľa ľahšie. Hovorte s ľuďmi, ktorí sú do vášho problému zapletenie. Hovorte s ľuďmi, ktorí sa v danom odbore dobre vyznajú. Hovorte so svojimi priateľmi a s rodinou. Žiadajte ostatných ľudí o pomoc. Stačí niekomu povedať, že máte problém a možno vám tento človek pomôže nájsť riešenie!  
    
  • Zlá komunikácia môže byť niekedy zdrojom vaše problémy, takže keď budete s ľuďmi viac hovoriť, bude to bohato stačiť na to, aby ste svoj problém vyriešili.
  •  
  • Keď sa vám nepodarí nič iné, dajte ľuďom aspoň najavo, že potrebujete, aby boli trpezlivejší. Povedzte im, že pracujete na tom, aby ste svoj problém vyriešili, ale že už máte plán a robíte všetko pre to, aby ste danú situáciu napravili.
  •  
         
 12.  
             

    3      Ako riešiť mnoho problémov naraz  .

    
   
 1.             1      Zbavte sa toho, čo nemôžete zmeniť. Keď musíte riešiť viac problémov, než je vôbec možné, je dobré začať tým, že sa zbavíte toho, s čím rovnako nič neurobíte. Ľudia sa často týchto situácií držia a majú pocit, že sa im podarí vrátiť čas. To im ale berie energiu na riešenie problémov, ktoré je skutočne možné vyriešiť. Zamerajte sa na to, aby ste sa posúvali dopredu a nesnažte sa vrátiť sa späť. 
    
  • Zbavte sa minulosti. Zabudnite na svoje chyby. Namiesto toho, aby ste sa za nich nenávideli, sa z nich poučte, to bude bohato stačiť. Zbavte sa kamaráta, ktorý vám odmieta odpustiť to, čo ste urobili zle. Zamerajte sa namiesto toho na riešenie ďalších problémov a na to, aby ste čo najviac zlepšili svoj život.
  •  
  • Problémy z minulosti často dôjdu lepšieho riešenia, keď začnete pracovať na svojej budúcnosti. Aj keby to malo znamenať len to, že si uvedomíte, že vaše minulé chyby neudávajú to, kým ste.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Pripravte sa na obete. Keď máte príliš veľa problémov na riešenie, väčšinou to znamená, že tomu budete musieť niečo obetovať. Väčšinou nie je možné nájsť riešenie, ktoré spôsobí, že bude všetko razom v poriadku. Platí to aj pre prípad, keď riešite len jeden problém. Život je ťažký a je nutné si stanovovať priority.  
    
  • Zistite, čo je pre vás najdôležitejšie a zamerajte sa na to, aby ste to dosiahli. Všetko ostatné nechajte voľne plynúť a nevyvíjajte žiadny odpor, aby ste zbytočne neplytvali časom a energiou. Zmierte sa s tým, že to možno neskončí podľa vašich predstáv.
  •  
  • Ak máte napríklad problémy v rodine, problémy v škole a problémy v práci, musíte si vybrať, ktorá z týchto situácií je pre vás najdôležitejšia. Všeobecne platí, že rodina vám bude vždy nablízku a novú prácu si nájdete vždy. V škole ale pravdepodobne nedostanete druhú šancu.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Prestaňte prokrastinovat. Keď máte veľa problémov, nie je nezvyčajné odkladať všetko až na poslednú chvíľu. Pravdepodobne ste paralyzovaný strachom, bez toho aby ste si to dokázali priznať. Čo sa stane, keď sa rozhodnete nesprávne? Čím skôr sa rozhodnete, tým skôr budete musieť riešiť dôsledky svojho rozhodnutia. Keď však budete svoje rozhodnutie odkladať, v podstate sa tým tiež rozhodujete. Toto rozhodnutie často celú situáciu zhorší, takže by ste nemali problémy odkladať. Začnite ich riešiť akonáhle to bude možné. 
    
  • Berte to ako veľkú veľa domácich úloh. Môžete si ich urobiť všetky hneď a vyhnúť sa tomu, že nimi budete zavalení, alebo sa môžete báť, že sa vám to nepodarí a čakať, až sa nahromadí. Keď je neurobíte, nakoniec aj tak dostanete päťku. Keď ich budete ignorovať, nepodarí sa vám je tým vyriešiť.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Choďte na to krok za krokom. Až začnete riešiť svoju veľkú horu problémov, najlepšie bude postupovať pomaly a riešiť problémy po jednom. Nájdite si prvý najlepší krok a pustite sa do neho. Potom si nájdite ďalší krok a pustite sa do neho. Nestarajte sa o to, aby ste robili všetko v tom najlepšom poradí - keď sa do toho pustíte, sami čoskoro spoznáte, ako na to a nakoniec sa vám podarí všetko zdarne vyriešiť.  
    
  • Keď si tieto kroky rozpíšete do tabuľky, pomôže vám to vyriešiť vaše problémy. Táto vizuálna pomôcka vám umožní nájsť spôsob, ako všetky problémy postupne vyriešiť.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Požiadajte o pomoc. Tento krok je nevyhnutný pre to, aby ste si zachovali zdravý rozum a dokázali problémy vyriešiť čo najlepšie. Nikdy by ste nemali mať pocit, že ste na všetko sami. Ste obklopení ľuďmi, ktorí vás majú radi a ktorí urobia všetko pre to, aby vám pomohli. Aj cudzí ľudia vám pomôžu, keď ich o to slušne požiadate. Požiadať o pomoc neznamená prejaviť slabosť alebo neschopnosť. Ľudia sú spoločenské bytosti a vyvinuli sa k tomu, aby jeden druhému pomáhali. 
    
  • Povedzme, že napríklad neviete, ako napísať nejakú správu do práce. Choďte na internet a nájdite si ľudí, ktorí podobné veci riešia neustále. Napíšte príspevok na nejaké fórum a povedzte napríklad: "Nikto ma neučil, ako tento problém riešiť a moc by som si prial to vedieť. Iste to nie je tak ťažké. "
  •  
         
 10.  
 11.             6      Snažte sa hľadať na všetkom to pozitívne. Riešiť veľa problémov naraz vás môže značne vyčerpať. Je bežné cítiť sa v takejto situácii bezradne a zúfalo. Možno budete mať pocit, že sa nič nezmení a váš život zostane stále taký. Keď však budete mať pozitívny prístup, čoskoro zistíte, že budete problémy riešiť s úplnou ľahkosťou. 
    
  • Je dobré vážiť si problémov, ktoré musíte riešiť. Keby ste nemali problémy, nedokázali by ste oceniť to dobré, čo v živote máte. Platí to najmä u problémov s ľuďmi, ktorých máte radi. Ľudia často zabúdajú na to, ako veľmi majú svojich blízkych radi, kým im niečo neukáže, že by o ne mohli prísť.
  •  
         
 12.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                (2)      
Index populárne:
Ako relaxovať.

Ako schudnúť 20 kg za 2 mesiace.

Ako schudnúť aj bez cvičenia.

Ako vyrobiť gél z aloe vera.

Ako pestovať zemiaky.

Ako schudnúť nohy.

Ako zabezpečiť, aby vám fúzy rástli rýchlejšie.

Ako predchádzať suchým a popraskaným perám.

Ako sa zbaviť bolesti ramien.

Ako prestať s nadmerným pitím.

Ako sa prestať potiť v podpazuší.

Ako odstrániť hrdzu z chrómu.

Ako získať sebaúctu.

Ako používať mobilný telefón.

Ako schudnúť 23 kg za dva týždne.

Ako sa zbaviť zlozvykov.

Ako nájsť stratený mobilný telefón.

Ako kombinovať farby.

Ako získať veľa odberateľov na YouTube.

Ako upokojiť spálený jazyk.

Ako nemať mastné vlasy.