Home \ index
 

Ako čistiť riad z nerezovej ocele.

 

Nerezová oceľ je jeden z najlepších materiálov pre kuchynský riad, pretože je odolný aj krásny. Avšak na rozdiel od nepriľnavých panvíc, môže byť čistenie nerezovej ocele tvrdý oriešok, ak sa nepoužíva dobre. Je dôležité čistiť pravidelne a naučiť sa ako efektívne vyčistiť aj odolné škvrny. Tiež je možné ošetriť panvice z nerezovej ocele tak, aby ich povrch bol nepriľnavý, predíde sa tým prichytávanie jedla a čistenie panvíc bude oveľa jednoduchšie. Niekoľko typov na čistenie a ošetrenie nájdete nižšie.

              

Postup .

    

    1      Čistenie odolných škvŕn  .

    
   
 1.            1      Očistite z riadu zaschnuté alebo prichytené zvyšky jedla. Ak je na riad nejaké zaschnuté jedlo, namočte ho na niekoľko hodín (môžete ho nechať namočené aj cez noc) do teplej mydlovej vody. Vylejte vodu a poriadne vydrhnite hubkou. To odstráni všetky zaschnuté jedlo. 
    
  • Nepoužívajte drôtenky, pretože aj keď vyčistí váš riad od zaschnutého jedla, tiež odrú povrch riadu.
  •  
         
 2.  
 3.      2      Očistite pripálené škvrny z riadu. Ak je vaša panva pripálená (napríklad, bola na zapnutom sporáku príliš dlho), môžete ju vyčistiť pomocou jedlej sódy. Uistite sa, že je panva suchá, potom celý povrch posypte jedlou sódou. Vydrhnite povrch panvice suchou handrou, alebo špongiou a jedlou sódou.  
    
  • Môžete tiež pridať trochu vody a vytvoriť zo sódy a vody pastu.
  •  
  • Ak máte stále problémy s pripálenín, použite mierne brúsny materiál ako je Cif. Dajte pár kvapiek na dno panvice, pridajte trochu vody. Vlhkou hubkou vydrhnite a poriadne opláchnite. Vaše panvice budú vyzerať ako nové.  
  •  
         
 4.  
 5.      3      Očistite z riadu škvrny po vode. Škvrny po vode sú spôsobené minerály vo vode a nie len vodou samotnou. Stáva sa to zvyčajne, ak žijete v lokalite s vodou bohatou na minerály, ale škvrny môžu byť tiež od prímesí vo vode, ako je fluorid. Ak manuálne utierate riadu, nebudú škvrny od vody žiadny problém. Ak sa objaví, polejte ich trochou sódy a zotrite handrou, opláchnite a dosucha utrite utierkou.  
    
  • Tiež môžete namočiť panvicu do octu, potom vyčistiť mierne brúsnym prípravkom a mäkkou handričkou.
  •  
         
 6.  
 7.      4      Vyvarte pripálené škvrny. Ak pripálené škvrny nejdú vyčistiť sódou alebo mydlom, môžete ich skúsiť vyvariť. Napustite panvicu nad škvrny vodou a dajte variť. Pridajte do vody niekoľko lyžíc soli a vypnite sporák, nechajte pôsobiť niekoľko hodín. Vodu vylejte a skúste vydrhnúť škvrny hubkou. Ak sú škvrny naozaj pripálené, postup opakujte.  
    
  • Soľ pridávajte až do vriacej vody. Ak soľ pridáte do studenej vody, môže narušiť kov.
  •  
  • Miesto soli môžete skúsiť pridať do panvice šťavu z citróna, alebo ocot. Ďalšia zaujímavá možnosť je variť na pripálené panvici 100% paradajkovú šťavu. Prírodné kyslosť paradajok by mala pomôcť odstrániť škvrny.  
  •  
                   
 8.  
             

    2      Ošetrite vaše panvy  .

    
   
 1.      1      Panvica nahrejte. hreje nerezovú panvicu na miernom plameni, kým nie je naozaj horúca. Malo by to trvať asi 1- 2 min.        
 2.  
 3.      2      Nalejte na panvicu olej. Keď je panva rozpálená, zložte ju z plameňa a pridajte lyžicu oleja (olivový, kokosový, arašidové, alebo ktorýkoľvek uprednostňujete), zakrúžte panvíc kým sa všetok olej nerozpustí.        
 4.  
 5.      3      Dajte panvicu späť na sporák. Zahrievajte, kým olej nezačne fajčiť. Ako sa panva zahrieva a olej rozpúšťa, molekuly na povrchu nerezovej ocele sa roztiahnu a mastnota z oleja priľne k povrchu panvice, čím pokryje panvicu nepriľnavým povrchom.        
 6.  
 7.      4      Vypnite sporák. Keď začne panva fajčiť, vypnite sporák a nechajte olej úplne vychladnúť. Keď olej vychladne a povrch panvice bude lesklý a ako zrkadlo, je panva riadne ošetrená.        
 8.  
 9.      5      Olej vylejte. Keď je panva ošetrená, vylejte vychladnutý olej z panvice do pohára, alebo hrnčeka. Vytrite zvyšky oleja z povrchu panvice papierovou utierkou.        
 10.  
 11.      6      Údržba nepriľnavého povrchu. Doku neumyjete panva jarou, nepriľnavý povrch by mal nejaký čas vydržať. Budete však potrebovať trochu oleja pri varení, týmto predídete pripaľovaniu existujúceho oleja.  
    
  • Ak sa povrch panvice začne meniť na hnedú alebo žltú farbu, môžete znovu ošetriť panvicu tým istým spôsobom.
  •  
         
 12.  
             

    3      Všeobecná starostlivosť  .

    
   
 1.      1      Naučte sa pravidelne čistiť riadu. Kúpa riad z nerezovej ocele je veľká investícia a je dôležité ochrániť túto investíciu dobrou starostlivosťou o vaše hrnce a panvice. Ak je to možné vyberte si set nerezového riadu s medeným alebo hliníkovým jadrom alebo spodnou plochou. Tieto kovy sú lepšie vodičmi tepla, ako nerezová oceľ, to zabráni tvorbe horúcich škvŕn počas varenia a minimalizuje množstvo jedla, ktoré sa prichytia k hrncu.        
 2.  
 3.      2      Čistite panvy po každom použití. Čistenie panvou okamžite po použití ich ochráni od škvŕn a zaschnutého jedla. Ak sú vaše panvice neošetrené, môžete ich umyť jarou a horúcou vodou a jemne utrieť drôtenkou (tou, ktorá je na obojstranných hubkách) podľa potreby.  
    
  • Ak sú vaše panvice ošetrené, len ich opláchnite horúcou vodou, nepoužite jar. Na utretie prebytočného tuku použite papierovú utierku, ak je potreba.
  •  
  • Nikdy na panvice nepoužívajte produkty obsahujúce amoniak alebo bielidlá, pretože reagujú s riadom a môžu ho poškodiť, alebo zmeniť jeho farbu.  
  •  
  • Ideálne by ste mali používať produkty priamo určené na čistenie nerezovej ocele.
  •  
         
 4.  
 5.      3      Osušte panvy utierkou. Urobte si čas utrieť každú panvicu čistou utierkou, po tom čo ste ich umyli. Môžete ich tiež nechať uschnúť, ale to vytvorí škvrny po vode.        
 6.  
 7.      4      Vyvarujte sa umývanie vášho nerezového riadu v umývačke riadu. Aj keď je vaša riad vhodný pre umývanie v umývačke, umývanie v umývačke dramaticky skráti jeho životnosť a zabráni vášmu riadu vyzerať dobre.  
    
  • Ak umývačku musíte použiť, opláchnite ho sódou hneď, ako ho vytiahnete z umývačky a osušte ho čistou utierkou. Tým predídete škvrnám po vode.  
  •  
         
 8.  
 9.      5      Vyleštite váš riad z nerezovej ocele. Ak chcete, aby sa vaše riad lesklo, vyleštite ho leskom na nerezovú oceľ. Naneste lesk na čistú handričku a vyleštite ním riadu.  
    
  • Odtlačky prstov môžete odstrániť z vonkajšej strany hrncov z nerezovej ocele použitím lesku na sklo a papierové utierky alebo jemnej handričky.
  •  
  • Tiež je možné vyleštiť drobné škrabance na vonkajšej strane hrncov, použitím pasty z vody a neabrazívneho prostriedku alebo jedlej sódy.
  •  
         
 10.  
 11.      6      Očistenie nožov z nerezovej ocele. Najlepšia cesta ako sa starať o nože z nerezovej ocele je otrieť je od zvyšku jedla handrou na riad počas a ihneď po použití. To zabráni jedlu zaschnúť k nožu, čo je potom ťažké odstrániť.  
    
  • Buďte veľmi opatrní pri umývaní nožov a predchádzajte porezanie. Držte nôž za držadlo potom choďte handrou na riad po ostrí veľmi pomalým a rozvážnym pohybom.  
  •  
         
 12.  
             

Varovanie .

                  

Veci, ktoré budete potrebovať .

                (1)      
Index populárne:
Ako sa zbaviť zalehnutého ucha.

Ako si navlnit vlasy bez použitia tepla.

Ako držať Paleo diétu.

Ako zamknúť orientáciu obrazovky na iPade.

Ako preprogramovať mozog.

Ako schudnúť tuk na bruchu za dva týždne.

Ako sa rýchlo zbaviť modriny.

Ako rozosmiať ostatní.

Ako držať nízkosodíkovú diétu.

Ako vyliečiť žihľavku prírodnými metódami.

Ako sa prestať potiť v podpazuší.

Ako spoznať príznaky žalúdočných vredov.

Ako zmierniť vzhľad jaziev v tvári.

Ako do svojho jedálnička zaradiť viac vlákniny.

Ako zabrániť banánom v príliš rýchlom dozrievania.

Ako vyliečiť upchaté priedušky.

Ako uzavrieť esej.

Ako sa zbaviť kŕčov v nohách.

Ako sa zbaviť celulitídy.

Ako vyliečiť potenie rúk.

Ako znovu zaktivovať Instagram.