Home \ index
 

Ako odchovať kanárikov.

 

Kanárici sú nádherní vtáky, skvele sa hodiace pre domáce chov, a to vďaka svojej nenáročnosti a tiež vďaka tomu, že relatívne dobre znáša samotu. Avšak jeden z aspektov chovu kanárů príliš jednoduchý nie je - máme na mysli rozmnožovanie. Odchov kanárů vyžaduje určité plánovanie, špeciálne výbavu a krmivo, no a samozrejme tiež šťastie. Správny odchov týchto vtákov je veľmi dôležitý preto, že im vďaka nemu zabezpečíte pokojné životné prostredie a väčšiu šancu splodiť potomstvo. Ak plánujete kanáriky množiť, robte tak len vtedy, keď viete, že sa dokážete postarať o všetkých mladých v prípade, že sa vám ich nepodarí udať iným chovateľom.

              

Postup .

    

  Časť 1      Príprava kanárů na rozmnožovanie  .

    
   
 1.            1      Kúpte si potreby pre odchov. Okrem základných potrieb, ktoré by ste pre svoje kanáriky mali mať, budete musieť zohnať tiež veľkú klietku na párenie, hniezdo pre nakladenia vajec a hniezdnu materiál, z ktorého samička hniezdo postaví. Ak sa práve nachádzate v oblasti, ktorej sa dostáva menej ako 14 hodín denného svetla, potom budete potrebovať tiež osvetľovacie lampu. 
    
  • Na trhu sú k dostaniu špeciálne rozmnožovacie klietky, ktoré umožnia, aby si na seba samec sa samičkou najprv zvykli, bez toho aby prišli do priameho kontaktu. Také klietky majú uprostred prepážku, ktorá sa dá odstrániť vo chvíli, keď sú už obaja kanáriky pripravení na párenie.  
  •  
  • Hniezda pre množenie kanárikov zoženiete v špecializovaných predajniach s chovateľskými potrebami. Ak kúpite už pripravené hniezdo, budete musieť kúpiť tiež trochu ďalšieho materiálu, ktorý si samička do tohto předpřipravého hniezda pridá.
  •  
         
 2.  
 3.             2      kanárika držte od seba, kým nepríde čas množenie. Ak nedochádza k aktívnemu párenie, kanáriky musíte držať v oddelených klietkach. Samčekovia sú zvyčajne bojovní a mohli by nepripravenú samičku zabiť. Ich klietky sa ale môžu pokojne nachádzať v rovnakej miestnosti.       
 4.  
 5.             3      Sledujte signály, značiaci, že sú kanáriky v "kondícii," teda že sú pripravení na rozmnožovanie. K množeniu dochádza obvykle na jar. Kanáriky sa radi rozmnožujú pri teplotách okolo 21 ° C a pri približne 14 hodín trvajúcom dennom svetle. Množenie môžete podporiť aj tak, že tieto podmienky budete simulovať vo vnútorných priestoroch. Keď príde na párenie, samce a samice sa správajú odlišne. 
    
  • Samčekovia sú obvykle pripravení skôr ako samičky. Medzi známky toho, že sú už v kondícii pre množenie, patrí napríklad mávanie krídlami pri speve a vydávanie hrubší a hlasnejších zvukov. Môžu tiež poskakovať na bidielku a správať sa v prítomnosti iných samcov teritoriálne.
  •  
  • Samičky dostávajúci sa do kondície začínajú najčastejšie trhať papier, akoby si už chceli pripravovať hniezdo. Najjasnejšie známkou pripravenosti je ale začervenaná a opuchnutá kloaka. Neďaleko samcov tiež začnú dvíhať chvost a prikrčí sa.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Samce sa samicou presuňte bližšie k sebe, ale nie do rovnakej klietky. Prisuňte k sebe ich klietky alebo pár vložte do špeciálnej rozmnožovacie klietky - každého na jednu stranu prepážky. Tento postup zaistí, že si na seba obaja vtáky zvyknú a podľa ich správania poznáte, kedy sú pripravení na párenie.       
 8.  
 9.             5      Do priestoru sa samičkou dajte hniezdo. Ak miesto špeciálne rozmnožovacie klietky používate dve oddelené klietky, vložte ho do tej, v ktorej máte samičku. Akonáhle začne do hniezda pridávať ďalší materiál, jedná sa o známku toho, že je pripravená na párenie.        
 10.  
 11.             6      Kŕmte vhodným krmivom. Hniezdiace kanáriky by mali byť kŕmené správnou stravou, pozostávajúce z obohatených semienok, mäkkého jedla a dodatočného vápnika, a to v rozmedzí niekoľkých týždňov pred párením až po dokončení kŕmenie mladých. Samiciam sa navyše odporúča dať sépiovú kosť alebo grit (štrk), ktorý im dodá vápnik, potrebný pre nakladení zdravých vajíčok. Tieto špeciálne potreby sú k dostaniu v obchodoch s chovateľským tovarom.                 
 12.  
             

  Časť 2      Rozmnožovanie kanárů  .

    
   
 1.             1      Akonáhle obaja kanáriky vykazujú známky pripravenosti, umiestnite ich do spoločnej klietky. Pripravenosť k páreniu spoznáte napríklad podľa "bozkávanie" alebo podľa toho, že samička začne pridávať stavebný materiál do hniezda. Vo chvíli, keď sú obaja kanáriky "v kondícii," začnú sa skrze stredovou prepážku vzájomne "bozkávať" dotýkaním zobákov. K tomuto znamení môže dôjsť okamžite alebo až po niekoľkých dňoch, čo ste pár vložili do dvoch sekcií rozmnožovacie klietky. Akonáhle sú pripravení na párenie, môžete ich dať do spoločného priestoru. 
    
  • Pozorujte akýkoľvek náznak boja. Ak medzi sebou začnú vtáky bojovať, okamžite ich od seba oddeľte a všímajte si, či sú obaja stále pripravení na párenie. Samčekovia môžu byť pomerne agresívne, takže si dajte pozor, aby ste "boj" nezamenili so skutočným párením.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Sledujte rozmnožovacie správanie. Tento proces sa začne tým, že sa samček dvorí samičke. Vo chvíli, kedy je samička pripravená, sa prikrčí a signalizuje svoju dostupnosť. Samec sa potom samice zmocní v niekoľkých po sebe idúcich krátkych prírazov.        
 4.  
 5.             3      Počkajte na vajíčka v hniezde. Samice môže naklásť dve až šesť vajec. Nakladie jedno vajíčko denne, zvyčajne ráno. Typické liahnutie kuriatok potom trvá 14 dní a nemalo by vyžadovať žiadnu asistenciu z vašej strany.       
 6.  
 7.             4      Kuriatka nechajte spoločne so samcom a samicou, kým sa nenaučí samostatne kŕmiť, čo zvyčajne prichádza okolo tretieho týždňa veku. V počiatku bude samica tráviť s mladými všetok čas a samec bude prinášať potravu. Časom prevezme kŕmenie mláďat samec a uistí sa, že sa im dostáva dostatačné množstvo potravy. Akonáhle sa začnú mladí kanáriky samostatne kŕmiť a sú plne vyvinutí v zmysle plne vzrostlého perie na krídlach, môžete ich premiestniť do vlastnej klietky. 
    
  • V tejto chvíli by ste mali tiež opäť rozdeliť oba dospelých kanáriky.
  •  
         
 8.  
            

Warnings .

      

              (10)      
Index populárne:
Ako prerezávať strom.

Ako zmazať účet na Spotify.

Ako prevádzať z desiatkovej do dvojkovej sústavy.

Ako sa zbaviť mozoľov.

Ako vybrať batériu z LG G2.

Ako si zdriemnuť.

Ako pozorovať ľudí.

Ako sa cítiť sebaistejšie.

Ako sa zbaviť mozoľov.

Ako vytvoriť webovú stránku.

Ako rýchlo schudnúť tuk na bruchu (pre ženy).

Ako sa uvoľniť a zbaviť sa stresu.

Ako sa správať introvertne, keď ste extrovert.

Ako si urobiť pekný deň.

Ako vyrobiť ružovú vodu.

Ako prirodzene zvýšiť hladinu krvných doštičiek.

Ako sa zbaviť celulitídy.

Ako čítať EKG.

Ako používať hashtag na Instagramu.

Ako uzavrieť esej.

Ako sa zbaviť plávajúcich škvŕn.