Home \ index
 

Ako držať nízkosodíkovú diétu.

 

Odporúčaná denná dávka sodíka pre dospelých je 2300 miligramov (1 lyžička), hoci niektoré zdroje odporúčajú toto množstvo znížiť na 1500 miligramov (2/3 lyžičky) denne. Ak tento limit prekračujete, mali by ste obmedziť prísun soli. Definícia nízkosodíkovú diéty sa líši v závislosti na autorite, ktoré sa spýtate, ale všeobecne môžeme povedať, že by sa množstvo skonzumovaného sodíka malo pohybovať medzi 1500 a 3000 miligramami denně.Uvidíte, koľko nových potravín a alternatív máte pri nízkosodíkovú diéte k dispozícii a zároveň vás určite prekvapí, kde všade je sodík obsiahnutý, bez toho aby ste si to doteraz uvedomovali.

              

Postup .

    

    1      Zmeňte svoj životný štýl  .

    
   
 1.            1      Dajte si načas. Bude vás to ťahať k tomu, aby ste vyradili naraz všetky jedlo, obsahujúce sodík, ale pri takomto postupe by bolo pre vaše chuťové bunky veľmi ťažké navyknúť novým podmienkam. Zmeny preto vykonávajte postupne.  
    
  • Začnite napríklad tak, že uvaríte podľa obľúbeného receptu, ale pridajte o polovicu menej soli, ako obvykle. Ak by ste prestali soliť znenazdajky úplne, mohlo by vás to od nízkosodíkovú diéty odradiť hneď v jej počiatku.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Varte si pre seba. Jedlá z fast-foodových reťazcov sú zvyčajne plná sodíka, rovnako ako rôzne polotovary pre domácu prípravu typu sušených zmesí apod. Fast food však nie je jediným vinníkom. Aj veľa reštaurácií, ktoré zvyčajne považujeme za luxusnejšie, sa snaží povzniesť chuť svojich pokrmov soľou. Soľ sa zvyčajne pridáva do každej z komponentov daného pokrmu, vrátane dezertov! Ak si teda pripravíte jedlo zo základných surovín sami, ustrážite si tiež množstvo soli, ktoré v ňom bude obsiahnuté.        
 4.  
 5.             3      Kupujte čerstvé potraviny. Namiesto balených polotovarov kupujte nespracované mäso (chladené alebo mrazené) a čerstvú či mrazenú zeleninu a ovocie. Konzervovaná zelenina obsahuje väčšinou soľ, pokiaľ teda nekúpite takú, ktorá v informáciách o zložení neuvádza niečo iné. Konzervované ovocie by malo byť v poriadku, ak do neho z nejakého dôvodu nie je pridaná soľ.        
 6.  
 7.             4      ošetreného, ​​soleného a baleného mäsa si vôbec nevšímajte. Presne tak - vyhýbajte sa lunchmeatům, klobásam, párkom, sušenému hovädziemu a všetkým ostatným výrobkom s pridanou soľou.  
    
  • Pokiaľ milujete sendvičoch, ugrilujte si kurča alebo hovädzie, orežte z neho plátky a použite ich práve do sendvičov.  
  •  
         
 8.  
 9.             5      Nejedzte jedlo predávané v slaných nálevoch. Potraviny typu olív alebo nakladaných uhoriek sú konzervované v náleve, ktorý sa pripravuje z vody a soli. Počas nízkosodíkovú diéty by ste ich preto vôbec nemali jesť.        
 10.  
 11.             6      Vynechajte šalátové dresingy a koreniace zmesi. Väčšina dostupných dressingov a koreniacich zmesí obsahuje veľké množstvo soli, takže pokiaľ nie sú predávané vyslovene ako "nízkosodíkovú," mali by ste sa im vyhnúť.  
    
  • Niektoré ochucovadlá sú dostupné aj v nízkosodíkovú verzii, takže buďte pri ich nákupe ostražití a čítajte informácie na obaloch.
  •  
  • Aby ste predišli nadmernému prísunu soli z kupovaných dresingov, môžete si pripraviť svoj vlastný. Vynikajúcej chuti docielite jednoduchú zmesou oleja a niečoho kyslého (napríklad citrónovej šťavy). Soľ naozaj potrebovať nebudete.
  •  
  • Skúste si sami pripraviť jednoduchý vinaigrette. Zmiešajte trošku olivového oleja s rovnakým množstvom balzamikového octu. Zmes môžete takto nechať alebo do nej pridajte nejaké bylinky - napríklad nejaký taliansky mix. Ovocné chuti docielite pridaním lyžice obľúbeného džemu alebo zaváraniny.
  •  
         
 12.  
 13.             7      Skúšajte nové veci. Tak napríklad vymeňte slaninu za bravčovú panenku. Bábika nie je opracovaná tak, ako slanina, a so správnym korením, ako je šalvia alebo rozmarín, je veľmi chutná.  
    
  • Skúšajte rôzne zaujímavé alternatívy. Namiesto strúhanky používajte najemno nadrobený brokolicu. Namiesto vyprážaných vajíčok s chlebom a slaným maslom skúste použiť nesolené maslo s cibuľovými krúžkami alebo paprikou.  
  •  
         
 14.  
 15.             8      Soľ vymeňte za bylinky a iné korenie. Skúšajte rôzne nové koreniace zmesi (bez soli), ako je napríklad kari alebo steakové korenie. Ďalšie chuť potom namiesto soli dodajte napríklad trochou balsamico. Pri večeri si nevšímajte soľničky a použite iba korenie. Jedlo môžete ochutiť celou škálou rôznych byliniek a korenia, bez toho aby ste museli pridávať soľ.        
 16.  
 17.             9      Mäso a zeleninu nakladajte do rôznych marinád. Používajte pritom ingrediencie ako citrón, cesnak, cibuľu a olivový olej. Tieto prísady mäso aj zeleninu pred tepelnou úpravou skvele namarinujete, dodajú im na skvelej chuti a vy pritom nebudete postrádať soľ.        
 18.  
 19.             10      Zo stolov odstráňte soľničky. Ak nebudete mať pri stole po čom siahnuť, potom sa soľ do vášho jedla dostane s menšou pravdepodobnosťou. Solenie pokrmov je častokrát úplne mimovoľné, takže už len odstránenie soľničiek zo stola môže mať ten správny efekt.        
 20.  
 21.             11      Potraviny s vysokým obsahom sodíka držte mimo svoj domov. Akonáhle sa naučíte rozlišovať, v čom sa sodík nachádza a v čom nie, prestaňte doma skladovať tie potraviny, ktoré ho obsahujú veľké množstvo. Keď také jedlo nebudete mať na očiach, nebude vás to toľko lákať k jeho konzumácii. Prekvapivé je napríklad to, že veľké množstvo sodíka nájdeme aj v syroch typu cottage. Ak také potraviny musíte doma mať kvôli ostatným členom domácnosti, snažte sa ich skladovať v oddelenej skrinke či polici.                  
 22.  
             

    2      Kontrolujte obaly a strážte si zloženie potravín  .

    
   
 1.             1      Hľadajte nápis "znížený obsah sodíka. " Tento nápis znamená, že v jednej porcii danej potraviny by sa malo nachádzať menej ako 140 miligramov sodíka.  
    
  • Nájsť môžete tiež výrobky s označením "bez sodíka" (menej ako 5 miligramov na porciu) alebo "nízky obsah sodíka" (menej ako 35 miligramov na porciu). Ďalšou možnosťou je vyberať výrobky s označením "nesolené."  
  •  
         
 2.  
 3.             2      Starostlivo kontrolujte informácie na obale. Aj keď žiadny výrobok nenesie označenie, ukazujúce na nízky obsah sodíka, z dostupných potravín musíte vybrať tú najlepšiu. Vyberajte také potraviny, v ktorých je obsiahnuté maximálne 5% odporúčanej dennej dávky sodíka na porciu. Pamätajte, že aj potraviny s označením 'nízky obsah sodíka' ho môžu obsahovať viac, než je váš povolený denný prídel. Informácia uvedená na obaloch sú založené na veľmi všeobecných smerniciach, ktoré nemusia zodpovedať tým, ktoré dodržiavate konkrétne vy.       
 4.  
 5.             3      Strážte si veľkosť porcií. Ak kúpite polievku v sáčku, na ktorej obale je uvedené, že sa jedná o dve porcie a vy zjete celý sáčok naraz, potom je potrebné počítať, že ste zároveň zjedli dvojnásobnú dávku sodíka.       
 6.  
 7.             4      Starostlivo čítajte menu. Veľa reštaurácií dnes ponúka svoje pokrmy v jedálnom lístku spoločne s ich nutričnými hodnotami. Menu si navyše môžete mnohokrát prehliadnuť dopredu na webových stránkach zvoleného stravovacieho zariadenia. Nutričné ​​hodnoty potom zistíte buď tiež s pomocou internetu alebo o tieto informácie požiadajte čašníka. Čašníka môžete poprosiť aj o výmenu určitej časti pokrmu za inú alebo o použití menšieho množstva soli pri príprave jedla.  
    
  • Pamätajte, že tento tip môžete využiť i vo fast-foodoch. Väčšina fast foodov pre vás pripraví hranolky bez soli, ak je o to požiadate.
  •  
         
 8.  
 9.             5      Zostavte si zoznam potravín s ich obsahom sodíka. Zoznam potom zaveste na chladničku, aby ste ho často videli. Keď si potom pôjdete pre niečo na desiatu, budete vedieť, po čom siahnuť.  
    
  • Na zozname potravín s vysokým obsahom sodíka by nemali chýbať nakladané uhorky, olivy, spracované mäso, paradajková šťava, dresingy, chipsy, praclíky, polievky, bujón, korenie atď. Na zozname potravín s nízkym obsahom sodíka by mali byť tieto položky - čerstvá zelenina, čerstvé ovocie, čerstvé alebo mrazené mäso, fazuľa, jogurt, cereálie a pod.  
  •  
         
 10.  
 11.             6      Nezabudnite na skrytú soľ. Počíta sa samozrejme aj malé množstvo soli, ktoré sa môže postupne nakumulovať, bez toho aby ste si to uvedomovali. Soľ totiž nájdeme aj v potravinách, kde by sme to úplne nečakali - napríklad v mlieku a chlebe, kde jej môže byť na porciu aj 130 miligramov a viac. Aj napriek tomu, že tieto potraviny spadajú do tých "nízkosodíkových", ak by ste s nimi vo svojom jedálničku nepočítali, mohli by ste dôjsť k chybným záverom o celkovo skonzumovaného sodíka. Nezabudnite pritom, že soľ sa nachádza aj v sladkých potravinách. Soľ totiž zvýrazňuje sladkú chuť, kvôli čomu sa pridáva do spústy rôznych dezertov a sladkostí.       
 12.  
             

    3      Spoznajte pre a proti sodíka  .

    
   
 1.             1      Pochopte dôležitosť sodíka. V jedálničku by určité množstvo sodíka nemalo chýbať, pretože hrá veľmi dôležitú úlohu v celkovom fungovaní tela. Pomáha funkciu svalov a podporuje prenášanie nervových vzruchov skrze telo. Navyše pomáha udržiavať telesné tekutiny v správnej rovnováhe.        
 2.  
 3.             2      Zistite, čo sa so sodíkom v tele deje. Sodík je v tele spracovávaný obličkami, ktoré sú zodpovedné za to, koľko ho prúdi vo vašej krvi. Keď obličky zistí, že máte sodíka málo, trochu ho uskladní a pomôžu telu správne fungovať. Ak ho máte naopak príliš, obličky prebytočné množstvo odplaví v moči. V niektorých prípadoch však nedokážu sodíka odplaviť dostatočné množstvo. Sodík sa odplavuje tiež skrze pot.        
 4.  
 5.             3      Zistite, čo sa deje, keď máte v tele príliš sodíka. Lekári sa nemôžu zhodnúť na presnom mechanizme, ale prílišné množstvo sodíka v tele môže zvyšovať krvný tlak. Väčšina odborníkov si myslí, že príčinou je zvýšené množstvo krvi, ktoré telu signalizuje, že by malo zvýšiť krvný tlak.        
 6.  
 7.             4      Zoznámte sa so zdravotnými ťažkosťami, ktoré sťažujú vyvážené množstvo sodíka v tele. Kongestívne srdcové zlyhanie a choroby obličiek sú príkladom ochorenia, ktoré sťažujú nastolenie sodíkové rovnováhy v tele. Ak nejakú takú chorobou trpíte, lekár vám pravdepodobne predpíše nízkosodíkovú diétu.        
 8.  
            

Tipy .

      

            (26)      
Index populárne:
Ako obviazať zranenie.

Ako zabezpečiť, aby vám fúzy rástli rýchlejšie.

Ako sledovať Netflix v televízii.

Ako vyliečiť popŕhlení od medúzy.

Ako znížiť horúčku.

Ako vidieť v tme.

Ako maľovať akrylovými farbami.

Ako sa prinútiť ísť na veľkú.

Ako zabrániť zmrznutie mozgu.

Ako sa chrániť pred búrkou.

Ako spoznať príznaky žalúdočných vredov.

Ako vytrhnúť uvoľnený zub.

Ako sledovať Netflix v televízii.

Ako sa netrápiť.

Ako maľovať akrylovými farbami.

Ako obviazať zranenie.

Ako urobiť cvik Plank (doska).

Ako rýchlo znížiť hladinu triglyceridov.

Ako zastaviť zvonenie v ušiach.

Ako získať väčšie hrudník.

Ako sa prestať potiť v podpazuší.