Home \ index
 

Ako sa hodiť maród, keď potrebujete deň voľna.

 

Každý občas potrebujeme neplánovaný deň voľna, kedy si odpočinieme a psychicky uľavíme. Ovšem váš zamestnávateľ nemusí také záchvevy spontánnosti zrovna oceňovať a treba dodať, že z dobrého dôvodu. Našťastie ale existuje niečo, čo môžete urobiť a voľný deň tak získať-hodiť sa maród. Samozrejme nejde o typ výhovorky, ktorý by ste mohli používať príliš často, ale občas vám môže zabezpečiť potrebný deň odpočinku. V rámci tejto metódy bude potrebné deň dopredu presvedčiť svojich kolegov, že vám nie je dobre a zavolať nadriadenému s tým, že potrebujete zostať s chorobou doma a zároveň pritom neznít príliš horlivo.

              

Postup .

    

  Časť 1      ospravedlňujúco telefonát  .

    
   
 1.            1      Šéfovi alebo nadriadenému volajte skoro ráno. Neodkladajte to - čím skôr zavolajú, tým lepšie. Navyše budete mať po prebudení zastřenější hlas a pridáte si tým na dôveryhodnosti. Ráno bude tiež pravdepodobnejšie, že spadnete šéfovi do odkazovej schránky alebo ho zastihnete nepripraveného. Ak by ste volali príliš neskoro, vyzeralo by to, ako by ste vôbec nevzali do úvahy, čo si o tom váš nadriadený bude myslieť. 
    
  • Snažte sa konverzáciu zbytočne nenaťahovať. Hoci znalosť symptómov vám dodá na potrebné istote a sebavedomie, nemali by ste rozprávať zbytočne siahodlhé príbehy-ty väčšinou používajú klamári na zamaskovanie svojej neistoty. Nezachádzajte príliš do detailov - jednoducho povedzte, že sa necítite dobre a že neprídete. Dajte šéfovi len toľko informácií, aby vám uveril. Skúste napríklad niečo ako "Bol som hore celú noc" alebo "Mám vážne žalúdočné ťažkosti."
  •  
  • Skúsiť môžete aj niečo typu "Viem, že som sa mal spomenúť už včera na konci dňa, ale stále som dúfal, že sa z toho vyspím." Bez toho aby ste pôsobili príliš snaživo, ukážte, že ste mali skutočne záujem prísť do práce.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Snažte sa znieť choro. Nesmiete to počas ranného telefonátu preháňať, ale rozhodne neuškodí, keď budete znieť trochu choro. K hrubšiemu hlasu, ktorý budete ráno prirodzene mať, pridajte niekoľko potiahnutí nosom alebo prechodne trochu zakašlejte, aby šéf nepoznal, že prehrávate. Môžete tiež hovoriť pomalšie a mäkko, aby ste ukázali, že nemáte dostatok sily ani na rozprávanie. Nacvičujte si túto konverzáciu nahlas, budete potom znieť presvedčivejšie. 
    
  • Ak chcete hlasu dodať na mimoriadnej hrubosti, zarevte z plných pľúc do vankúša asi desať sekúnd pred samotným telefonátom. Bude vás to bolieť, takže najskôr sami seba uistite, že to za to skutočne stojí.
  •  
  • Môžete sa tiež pokúsiť znieť trochu mimo a dezorientovane. Ak budete znieť perfektne jasne a bystro a budete na všetky otázky páliť odpovede bleskurýchlo od boku, nemuseli by ste byť dostatočne presvedčiví.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Pripravte sa na otázky. strkať váš šéf do všetkého nos? Skúste si predstaviť rôzne otázky, na ktoré by sa mohol pýtať. Ak napríklad pracujete s jedlom, šéfa bude zaujímať, či je vaša choroba nákazlivá. Tiež sa vás môže pýtať, či ste vyskúšali všetky možnosti pre to, aby sa vám urobilo lepšie a mohli ste prísť do práce. Najlepšou odpoveďou je, že sa obávate, že by ste skutočne mohli niekoho nakaziť a že ste vyskúšali všetky možnosti, ktoré si viete predstaviť (lieky na bolesť, antacidá, doplňovanie tekutín atď.), Ale všetky bezvýsledne. 
    
  • Mimochodom sa zmieňte o tom, že ste volali lekári do ordinácie a teraz čakáte, až sa vám ozvú späť s voľným termínom. Počas chrípkovej alebo iné podobné sezóny môže trvať aj niekoľko dní, než vás doktor vtlačí niekam do rozvrhu. Ak by šéf vyžadoval lekárske potvrdenie, môžete mu potom povedať, že vaša prehliadka prebehne neskôr v týždni. Pripravíte si tým dostatok času, aby ste k lekárovi skutočne zašli.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Zakončite konverzáciu niečím pozitívnym. Po skončení rozhovoru sa na šéfa pokúste urobiť dobrý dojem, ako najviac viete. Povedzte, že urobíte všetko pre to, aby ste sa mohli čo najskôr vrátiť do pracovného procesu, a že ste mu moc vďační za pochopenie. Preukážte svoju oddanosť prácu a snahu vrátiť sa k svojim povinnostiam, bez toho aby ste to príliš preháňali. Snažte sa jednoducho urobiť dojem, že je vám úprimne ľúto, že prídete o celý deň práce. Nesmiete znieť nadšene a mať v hlave predstavu celého dňa stráveného pred televízorom s prácou odsunutú na nejakú poslednú koľaj. 
    
  • V prípade, že chcete vyzerať obzvlášť dôveryhodne, môžete šéfovi ponúknuť, aby sa ozval v prípade akýchkoľvek pracovných otázok, v ktorých by ste mohli byť nápomocní. Takže ak vám nevadí, že budete počas voľna vyrušovaní, môžete povedať niečo ako "Budem celý deň v posteli, takže mi kľudne zavolajte, keď budete niečo potrebovať..." To ale urobte len v prípade, že máte skutočne pocit, že si vás šéf nemôže dovoliť postrádať.
  •  
  • Konverzáciu zakončite poďakovaním za šéfovu podporu a pochopenie.
  •  
                   
 8.  
             

  Časť 2      Pokračujte vo svojom pláne  .

    
   
 1.             1      Po návrate do práce pokračujte vo svojej chorobe. Nemôžete po prekonanej chorobe vstúpiť do dverí a vyzerať perfektne zdravie. Musíte stále hrať, ako by ste sa zo svojho stavu ešte len spamätávali. Niekoľkokrát sa vysmrkajte a občas trochu zakašlete. Nesmiete príliš prehrávať a správať sa, ako by pre vás bolo utrpením byť opäť v práci. O chorobe sa nezmieňujte a nechajte ostatných, aby sa vás sami opýtali, ako sa cítite. Mali by ste to zahrať veľmi autenticky, napríklad tým, že poviete "Už mi nie je tak strašne, naozaj" alebo "Potrebujem sa z toho ešte jednu noc poriadne vyspať a budem v poriadku." 
    
  • Ak chcete vyzerať obzvlášť autenticky, deň pred návratom do práce skúste menej spať, aby ste v práci vyzerali vyčerpane a prepadla. Podporíte tým svoju dôveryhodnosť pre ďalšiu predstieranie niekedy v budúcnosti (navyše tým pre seba získate ospravedlnenie pre ponocovanie).
  •  
  • Správajte sa celý deň trochu odmerane. Nebuďte prehnane priateľskí a nehovorte príliš s kolegami. Tiež odmietajte rôzne pozvánky. Pamätajte, že stále ešte naberáte silu a potrebujete šetriť energiu.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Nehovorte žiadnym kolegom, že ste choroba predstierali. Môžete si byť síce sebaistejší, že kolegami dobre poznáte, a že medzi nimi nie je žiadna krysa, ktorá by vás podrazil, ale stále by ste mali byť veľmi opatrní v tom, komu poviete o predstieranie svojho stavu. Kolegovia si s vami nebudú búchať, ako ste úžasní, ale skôr si budú myslieť niečo o vašej nezodpovednosti a otravnosti. Navyše ak by prehovoril čo i len jeden z vašich kolegov a všetko by sa donieslo šéfovi, nedostali by ste sa iba do jednorazového průšvih, ale už nikdy by ste nemohli predstierať chorobu znova. 
    
  • Každé predstieranie choroby tiež v šéfovi vzbudí podozrenie zakaždým, kedy budete skutočne chorí. Nechcete sa predsa po celý čas, čo v spoločnosti pracujete, len obhajovať.
  •  
  • Každý čas od času potrebujeme deň voľna, o tom žiadna. To ale neznamená, že o tom budete tárať na každom rohu a ukazovať tak, že svoju prácu neberiete dostatočne vážne.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Buďte k šéfovi priateľskí. Po tom, čo ste sa hodili maród by ste na šéfa mali byť milí a už sa o chorobe nemali zmieňovať, ani by ste šéfovi znovu nemali ďakovať za pochopenie. Namiesto toho by ste mali zapracovať na dobrom prístupe a vysielať smerom k nadriadenému dobré vibrácie. Snažte sa vzbudzovať dojem, že ste skutočne skvelým zamestnancom a nenechajte šéfa na pochybách, že by ste mohli snáď naozaj chorobu len predstierať. 
    
  • Svoje priateľské správanie nesmiete ale preháňať, rovnako tak ako rozprávanie o tom, ako šialene svoju prácu milujete a koľko zmysle dáva vášmu životu.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Snažte sa odviesť dobrú prácu. Akonáhle sa vrátite do práce po predstierané chorobe, skúste vykročiť pravou nohou. Nie je to deň, kedy by ste sa mali do práce přišourat o hodinu neskôr alebo kedy by ste si mali vybavovať súkromné ​​hovory či dohovárať ďalšie dovolenku. Namiesto toho by ste mali zostať v práci celý pracovný čas, zúčastňovať sa aktívne meetingov, odpovedať rýchlo na emaily a vôbec robiť všetko pre to, aby ste zanechali dobrý dojem. 
    
  • Aj napriek tomu, že ste normálne s kolegami zvyknutí nadávať a sťažovať si na prácu, by ste sa po návrate z "choroby" mali upokojiť a byť trochu pozitívnejšie. V takú chvíľu si v žiadnom prípade nemôžete dovoliť, aby šéf začul, ako si sťažujete na prácu.
  •  
  • Raz za čas si urobiť voľno je úplne v poriadku, všetci to potrebujeme, ale ak si z toho urobíte zvyk, vaša práca by mohla byť v ohrození. Preto si po návrate do práce skúste na nič nesťažovať alebo prípadne len veľmi potichu šepkať.
  •  
         
 8.  
             

  Časť 3      Príprava na ospravedlnenie z práce  .

    
   
 1.             1      Vyberte si pre svoj deň voľna vhodnom čase. Ak ste si až doteraz mysleli, že pre predstieranie choroby sa hodí ktorýkoľvek deň, potom vedzte, že pre to budete musieť urobiť trochu viac. Ak si vyberiete nevhodný deň, bude pre vás oveľa ťažšie vymyslieť dostatočne presvedčivý scenár. Radšej sa teda ešte pred začatím samotnej akcie svojho majstrovského plánu presvedčte, že vám všetko pekne hrá do kariet: 
    
  • Pripravte sa na extra presvedčivé správanie, ak sa chystáte dostať voľno v piatok alebo v pondelok. Pre vášho šéfa bude oveľa ťažšie uveriť, že je vám zle s vidinou predĺženého víkendu.
  •  
  • Uistite sa, že ste si v poslednom čase nevyberali dlhší voľno alebo ste neboli chorí.
  •  
  • Nepredstierajte choroba po tom, čo ste sa s niekým v práci pohádali alebo keď ste v poslednej dobe príliš remcali o svojej pracovnej náplni a pod. Rozhodne by nebolo dobré, aby si vás nadriadený myslel, že chcete získať voľno na protest niečomu. Vaša choroba bude oveľa presvedčivejšie, ak až do dňa, keď sa ju rozhodnete predstierať, všetko prebiehalo skvelo a bez problémov.
  •  
  • Nepokúšajte sa predstieraním choroby získať voľno v nejaký deň, o ktorom dopredu viete, že bude niečím nepríjemný. Ak váš šéf vie, že sa obávate pravidelných mesačných porád, potom by ste nemali choroba predstierať zrovna v tento deň-bez ohľadu na to, ako skvelé by to bolo.
  •  
  • Choroba skúste nafilmovať, keď je skutočne chorý aj nejaký z kolegov alebo keď práve prebieha chrípková sezóna. V takú dobu nebude váš nadriadený tak podozrievavý, pretože nebudete jediný, komu nie je dobre.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Položte dobré základy. Ak plánujete predstierať chorobu, mali by ste sa trochu snažiť už deň dopredu, ale zároveň sa vyvarovať prílišnej horlivosti, s ktorou budete dávať svoju chorobu na obdiv. Nesnažte sa kašľať, ale skôr sa správajte trochu spomalene a občas nosom popotahujte ako pri nádche. Cieľom je, aby sa vás kolegovia pýtali, či je vám dobre, a vy ich buď ignorovali, alebo niečím odbili. Snažte sa vyzerať ako chorí, ale zároveň to svojím konaním popírejte. Kolegovia vás potom nebudú podozrievať z predstierania. Tieto základy položte už deň dopredu. Vaša choroba v inkriminovaný deň potom nebude tak nápadná. 
    
  • Deň vopred sa aj správajte trochu odmerane. Ak budete v jednej chvíli plní energie poskakovať po kancelárii a druhý deň naraz zaľahne s chorobou, všetci budú prekvapení a budú vás podozrievať. Preto deň vopred odmietajte pozvanie na obed a podobné veci, ktoré normálne robíte.
  •  
  • Skúste si pred kolegami vziať "trochu" Ibuprofenu.
  •  
  • Smrkejte častejšie, než je u vás bežné.
  •  
  • Ak pôjdete s kolegami na obed, nedojezte všetko, aby to vyzeralo, že ten deň nemáte na nič chuť.
  •  
  • Pokúste sa o nedbalý vzhľad. Rozstrapaťte si trochu vlasy, oblečte si horšie kúsky svojho šatníka a snažte sa nasadiť unavený výraz.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Dobre sa naučte všetko o svojej chorobe. Hoci sa vás šéf pravdepodobne nebude veľmi vypytovať, je dôležité, aby ste vedeli, s čím vlastne chcete maródov a dopredu si všetko rozvrhnúť a ujasniť. Namiesto aby ste len vykladali, že je vám zle, musíte povedať, že máte migrénu, bolesť brucha alebo len obyčajné prechladnutie. To vašu argumentáciu pozdvihne a budete presvedčivejšie. Mali by ste sa tiež pripraviť odpovedať na všetky možné otázky, ako je napríklad to, kedy vám začalo byť zle, kedy sa vrátite a či návštevou so svojím stavom lekára. Musíte znieť rozhodne, inak vás bude nadriadený podozrievať z predstierania. 
    
  • Ak potrebujete niekoľko dní voľna, vyberte si vhodnú chorobu. Migréna alebo ochorenie čriev či žalúdka by vám mali zabezpečiť dva alebo viac dní mimo prácu, pretože sa môžu ťahať aj dlhšiu dobu a objaviť sa prakticky kedykoľvek. Na dlhšiu dobu môže pomôcť zápal spojiviek alebo streptokoková infekcia v hrdle. Nech už vyberiete čokoľvek, dôkladne svoj "stav" spoznajte a pripravte sa popísať bez hanby všetky symptómy.
  •  
  • Túto nepríjemnú konverzáciu môžete skúsiť nacvičiť s nejakým blízkym kamarátom a uistiť sa, že všetko hladko zvládnete. Šéf sa vás pravdepodobne na konkrétny stav vášho žalúdka alebo krku pýtať nebude, ale vždy je lešpí byť připravaný.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Pripravte sa skutočne na odpočinkový deň voľna. Počas predstieranie choroby sa nesmiete zobrať a vyraziť s manželkou zdolávať hory alebo sa zúčastniť divokého večierka s priateľmi. Ak budete predstierať chorobu a pritom sa správať akoby nič, šéfovi sa to donesie. Namiesto toho by ste sa mali hodiť maród len vtedy, kedy si chcete skutočne oddýchnuť a len sa tak celý deň povaľovať-robiť v podstate to, čo by ste robili počas skutočnej choroby, až na ten zlý pocit. 
    
  • Navyše, ak by ste strávili svoj deň voľna vonku a do práce sa vrátili s výrazným opálením, mnoho dôvery by ste zrovna nevzbudzovali.
  •  
  • Počas dňa voľna by ste sa mali odhlásiť zo sociálnych sietí, ku ktorým by vás to mohlo ťahať. K šéfovi sa tak nedostanú žiadne fotky toho, ako pózujete niekde na vrchole kopca alebo komentáre, ktoré by vzbudili podozrenie, zatiaľ čo máte ležať doma s ťažkou chorobou.
  •  
         
 8.  
             

Tipy .

                  

Varovanie .

                     
Index populárne:
Ako získať sebaúctu.

Ako sa zbaviť bronchitídy.

Ako správať andulky.

Ako zabrániť banánom v príliš rýchlom dozrievania.

Ako rozpoznať príznaky tuberkulózy.

Ako schudnúť 5 kilogramov za týždeň.

Ako sa rýchlo zbaviť nafúknutého brucha.

Ako sa zbaviť pieh.

Ako si zvýšiť krvný tlak.

Ako sláviť Chanuku.

Ako zmierniť opuch prstov.

Ako odchovať kanárikov.

Ako schudnúť s ochorením štítnej žľazy.

Ako sa rýchlo zotaviť z otravy jedlom.

Ako pestovať paprade.

Ako používať ústnu vodu.

Ako na Facebooku zmazať skupinu.

Ako vypnúť Hlasové ovládanie na vašom iPhone.

Ako vyčistiť pupok.

Ako budovať dôveru.

Ako sa zbaviť brucha.