Home \ index
 

Ako na pantomímu.

 

Pantomíma je jednou z najstarších foriem divadla, v ktorej herci predvádzajú sériu príbehov iba za pomoci svojho tela, bez toho aby prehovorili. Pantomíma je často vysmievaná, ale v skutočnosti sa jedná o veľmi zábavnú a zaujímavú aktivitu pre mnoho hercov i pre divákov, ktorí sa chcú s priateľmi dobre pobaviť. Všetko čo k ovládnutiu pantomimické techniky potrebujete je vôľa a trocha inštrukcií.

                 

Postup .

    
   
 1.            1      Oblečte sa ako mim (voliteľne). Ak chcete vyzerať ako mím, vyskúšajte nasledovné: 
    
  • Naneste si správny makeup. Mímovia sú na prvý pohľad identifikovateľní podľa bieleho makeupu na tvári (pozor-ne na krku), výrazne čiernych očných liniek s namaľovanými čiernymi slzami, akoby stekajúcimi po lícach, tmavo nafarbeným obočím a čiernou alebo červeným rúžom. Pre vzhľad evokujúce dobrú alebo rozvernú náladu si tiež naneste tvárenkou malá ružová kolieska na líca.
  •  
  • Oblečte si kostým. Seriózny mímovia dnes už tradičný kostým nenosia, ale stále ho môžeme vídať na rôznych maškarných plesoch alebo počas Halloweenu. Zožeňte tričko s horizontálnymi čierno-bielymi pruhmi, idálne s veľkým výstrihom a trojštvrťovými rukávmi. K tomu si oblečte čierne nohavice, čierne traky, biele rukavice (dlhé po zápästie) a čiernu pinč. Tým vzhľad pravého mima privediete k dokonalosti. Tvrdý klobúk však nie je povinná, môžete ju nahradiť čiernym alebo červeným baretom.
  •  
         
 2.  
 3.             2      Používajte reč tela. Počas pantomímy nepotrebujete hovoriť ani naznačovať rozprávanie. Namiesto toho používajte rôzne výrazy tváre, gestá a rozličné pozície tela. Tak totiž "hovorí" mímovia. 
    
  • Použite zrkadlo (alebo publikum) a rozhodnite, ktoré pohyby sú nepřesvědčivější. Pomôžu vám s tým reakcie publika, ich prístup a vyvolané emócie. Pre začiatočníkov je veľké zrkadlo úplnou nevyhnutnosťou, ale musíte mať neustále namysli, že publikum neodpustí všetko tak, ako práve zrkadlo.
  •  
  • Ďalšou dôležitou pomôckou je videokamera.
  •  
         
 4.  
 5.             3      Začnite základnými pantomimickými technikami: mímovia zvyčajne začínajú niekoľkými základnými lekciami. 
    
  • Kultivujte svoju predstavivosť. Pri vytváraní ilúzií sa vám nemôže stať, že by ste to so svojou predstavivosťou prehnali. Pre mima je najdôležitejšia viera v to, že predvádzaná ilúzia je reálna. Všeobecne sa dá povedať, že čím realistickejší je ilúzia pre mima, tým realistickejšie ju bude vnímať aj publikum. Tejto schopnosti môžete dosiahnuť tréningom. Napríklad predstierajte, že stena, o ktorú sa opierate, je reálna. Predstavte si ju vo farbách a jasné textúre, napr. Je na dotyk hrubá, hladká, mokrá, suchá, studená alebo teplá. Rovnakú techniku ​​používajte pre nácvik všetkých ilúzií. Postupne zistíte, že vaše telo reaguje oveľa prirodzenejšie, keď si predvádzané vec v duchu zhmotníme.
  •  
  • Využite výhody pevného bodu. Tejto technike sa hovorí 'pointe fixe' - je to vlastne francúzsky výraz pre pevný bod. Ide o neuveriteľne jednoduchú myšlienku: Mim svojím telom lokalizuje jeden bod a ten udržuje v priestore ako nepohyblivý. Táto technika je základným kameňom pre všetky vykonávané ilúzie.
  •  
  • Pridajte pevným bodom línie. Linku spočiatku vybudujete jednoduchým pridaním ďalšieho pevného bodu. Čo robí z tejto techniky skutočne náročnú vec je potreba udržať dvoch bodov v relatívne rovnakej vzdialenosti od seba. Táto relatívna vzdialenosť sa potom stáva definíciou základného 'konštrukčného bloku'. Táto línia nemusí byť fixovaná, ak dodržíte pevnosť oboch vytvorených bodov. Dobrým príkladom tejto techniky je klasická pantomimické "múr".
  •  
  • Vytvorte dynamickú líniu. Keď spája body pridáte pevnú líniu, nemôže na pevné body vyvíjať žiadnu silu. To dosiahnete pridaním dynamické línie. Ide o ideu využívanú pri 'ťahanie lana', ale dá sa aplikovať na akúkoľvek ilúziu. Tajomstvo tejto techniky spočíva v synchronizácii dopade imaginárnej sily skrze celé telo. V tomto ohľade sa jedná o porozumení fyziky aplikovanej na ľudské telo. Môže sa to zdať pomerne komplikované, ale zvládnete to veľmi ľahko: Postavte sa k stene a priložte na ňu ruky asi na šírku ramien. Ľahko proti múru tlačte oboma rukami. Počas tejto činnosti sa snažte vnímať, aké svaly vášho tela sa napínajú. Mali by ste samozrejme cítiť tlak v oboch rukách, ale zároveň tiež pnutia v ramenách a bokoch. Ak nepociťujete žiadne napätie, zvýšte trochu vyvíjaný tlak proti stene. Skúste tiež ľahko upraviť svoju pozíciu a všímajte si zmien v napätí vašich svalov. Dynamické linky majú za úlohu vyvolať svalovú pamäť a v ilúzii predviesť realistické pnutia tých správnych svalov, ktoré by ste použili u naozajstné steny.
  •  
  • "Manipulujte" s priestorom a hmotou. Jedná sa o vznešenejšie pomenovanie pre "vytváranie jednotlivých prvkov zo vzduchu". Táto technika sa len veľmi ťažko vysvetľuje, pretože kombinuje všetky tri predchádzajúce elementy. Najlepšie si to ukážeme na popisu jednej ilúzie: driblovanie basketbalovým loptou. Použitím jednej ruky mim imituje mnohé z dynamické línie, hoci na to používa práve len jednu ruku, teda len jeden bod. Namiesto dvoch pevných bodov je jeden z nich transformovaný na konkrétny tvar: zaoblená dlaň s ľahko pokrčenými prstami. Tento tvar definuje 'priestor', v ktorom k ilúziu dochádza a umožňuje lopte, teda 'hmote', v rámci ilúzie existovať. Manipulácia s priestorom a hmotou môžete využiť pre vytvorenie mnohých rôznych objektov, postáv alebo udalostí.
  •  
         
 6.  
 7.             4      Popadnite lano. Predstierajte, že sa lano hojdá, zatiaľ čo sa na neho snažíte vyšplhať. 
    
  • stečie dole a potom vyšplhajte späť hore. Docielite tým najlepšieho efektu. Akonáhle "vyšplháte až hore", zotrite si z čela imaginárny pot. Šplh na lane je pre realistické ovládnutie veľmi náročná ilúzie. Predstavte si svoju plnú váhu. Pri šplhu na lane by sa vám silno napínali svaly a v tvári by ste mali bolestivo usilovný výraz. Stieranie potu by bola taktiež prirodzená reakcia. Ak ste na ozajstnom lane nikdy nešplhala, vyskúšajte si to v telocvični pod dozorom druhé, skúsenejší osoby. Snažte si robiť mentálne poznámky o použitých pohyboch a reakciách, a hoci mnoho reálnych aktivít nemožno presne reprodukovať v ilúzii, psychickej vybavovanie si správneho prístupu by malo byť čo najpodobnejšie s reálnym pohybom. (Prečítajte si nižšie sekciu "Varovanie" a nezabudnite sa pred nácvikom ilúzie rozcvičiť.)
  •  
         
 8.  
 9.             5      Predstierajte, že ste uväznení v krabici. Pri uzavretí v krabici môžete tlačiť rukami proti sebe, najprv dlaňami, potom prsty. Skúste hrať, ako by ste sa snažili nájsť cestu von, postupnou identifikáciou rohov a stien. Jednou rukou prejdite po "hranách" imaginárny krabice, ako by ste chceli nájsť poklop, ktorým sa dostanete von. Jednou z možností je skutočne taký "poklop" nájsť a dramaticky vyskočiť z krabice pomocou oboch rúk a zaujať pozíciu s triumfálnom gestom. 
    
  • Šplhejte po rebríku. Pre ilúziu šplhu sa musíte chytiť priečky imaginárneho rebríka. Predná časť plosky vášho chodidla položte na podlahu, ako by to bola jedna priečka rebríka. Pritiahnite sa za imaginárnej priečku rebríka (oboma rukami pohybujte naraz!) A dvíhajte sa pritom na špičku chodidla a následne druhou nohou dopadnite na zem, akoby na vyššiu priečku rebríka. Pri "šplhu" striedajte ruky a nohy tak, ako pri skutočnom lezení. Neustále sa pozerajte smerom nahor, ako by ste pozorovali miesto, ku ktorému sa snažíte vyšplhať. (Ak chcete navodiť ilúziu vysokého rebríka, občas sa vykloňte do strany a predstierajte, že sa pozeráte dole. Opatrne a pomaly nakloňte svoju hlavu, na chvíľku sa zadívajte do podlahy a rýchlo sa v predstierané panike vráťte pohľadom dopredu alebo nahor. Ilúziu tým dodáte na komickosti.) Trénujte a sústreďte sa na správny pohyb nôh, rovnako ako pri reálnom šplhanie.
  •  
  • Prevádzajte "opieranie sa" o nejaký objekt. Predstierajte, že sa opierate o stĺp lampy verejného osvetlenia, stenu alebo skrinku. Na prvý pohľad sa to nemusí zdať náročné, ale opak je pravdou. Táto technika vyžaduje množstvo sily a koordinácie. Základné prevedenie má dve časti. Začnite s chodidlami rozkročenými na šírku ramien.
  •  
  • Horná časť tela: Ohnite lakeť a rameno držte trochu od tela, aby vaše predlaktia zaujímalo spolu so zemou vodorovnú pozíciu a ruka (s pomerne uvoľneným zápästím) sa nacházala v blízkosti trupu. Teraz pozdvihnite svoje rameno a zároveň pohnite hrudníkom smerom k lakťu (lakeť však nechajte vo vzduchu po celú dobu na rovnakom mieste!).
  •  
  • Spodná časť tela: V rovnakom čase ľahko pokrčte koleno a na rovnakú nohu preneste svoju váhu. Zamýšľaným efektom je to, že váš lakeť zostáva na rovnakom mieste, ale vyzerá to, ako by ste svoju hmotnosť sústredili do miesta, ktorého sa lakeť dotýka. Vždy pokrčujte nohu nachádzajúcej sa pod zmieneným lakťom. Druhú nohu musíte po celý čas držať úplne natiahnutú - tým bude ilúzia takmer dokonalá.
  •  
  • Pozorujte sa v zrkadle alebo sa natočte na videokameru a zhodnoťte, ako efektívne je poskytnutie techniky vo vašom podaní. Zistíte, že skúmanú techniku ​​je najlepší predvádzať uvoľnene, bez zbytočne vynaloženého úsilia.
  •  
  • Ak chcete ilúziu opieranie zatraktívniť, môžete do nej pridať prvky ako je predstierané zakopnutie, skĺznutiu po stene alebo úplná strata oporného bodu.
  •  
         
 10.  
 11.             6      Prevádzajte chôdzu v silnom vetre. Predstierajte veľmi veterné počasie, ktoré vám dáva zabrať a len ťažko sa udržíte na nohách. Nechajte vietor, aby si s vami pohrával a hádzal s vami zo strany na stranu. Scénku okoreníte napríklad vtipným prvkom prevráteného dáždnika pod.       
 12.  
 13.             7      pantomimické jedlo. Pozorovať mima pri predstierané konzumácii môže byť veľmi zábavné. Predstierajte, že zjete mizerne pripravený hamburger alebo hot dog a nechajte jeho obsah padať na vaše oblečenie. Akoby omylom vám môže vytrysknúť trocha kečupu priamo do oka. Ďalšou možnosťou je napríklad olúpaní banánu a následné pošmyknutia na šupke.       
 14.  
 15.             8      Chôdza na mieste. Jedným z bežných pantomimických prvkov je tiež chôdza na mieste. Jedná sa o fyzicky náročné číslo, ktoré vlastne prevracia mechanizmus reálne chôdze. "Zadné" chodidlo počas pantomimické chôdze neprenáša žiadnu váhu, ale predstavuje nosné chodidlo ako pri normálnej chôdzi. Preto musí počas ilúzie zostať natiahnuté, aby vyzeralo, že nesie určitú hmotnosť. Na vykonanie falošné chôdze sa držte nasledujúceho postupu. 
    
  • Veľmi dôležité je začať dobrým držaním tela. Spevnite poriadne brušné svalstvo - keby ste si ho nevšímali, bude mať tendenciu k pohybu. Narovnajte sa a vypnite prsia - nehrbte sa! Krk by mal zostať aj vystretý, dávajte si na to dobrý pozor.
  •  
  • Chôdzi začnete prenesením celej váhy na jedno chodidlo. To bude teraz vaša "predné" chodidlo. Potom ohnite koleno a priveďte ho trochu nad prednou chodidlo. Vaším druhým chodidlom ( "zadným") zaujmite pozíciu s prstami paralelne smerujúcim k prstom prednej nohy. Zadným chodidlom sa však nedotýkajte podlahy, ale po celý čas udržujte plôšku vodorovne s podlahou. Túto nohu udržujte perfektne vyrovnanú.
  •  
  • Na prednej nohe trošku poklesne pätou k zemi a celú nohu napnite. Počas udržania chodidlo paralelne so zemou a nohu natiahnutú, presuňte túto nohu dozadu - mali by ste pritom cítiť intenzívny pretiahnutie pozdĺž zadnej strany nohy. Nohu posuňte čo najďalej dozadu, aby ste pritom dokázali udržať všetky vyššie popísané náležitosti a samozrejme aj rovnováhu.
  •  
  • Akonáhle chodidlo privediete do zadnej pozície, otočte ju tak, aby stála súbežne s vašou prednou nohou. Pätu na zadnej nohe sa snažte zdvíhať ako prvý tak, ako pri normálnom kroku. Pri posúvaní zadné nohy vpred začnite ohýbať koleno.
  •  
  • Teraz "dopadnite" zadným chodidlom na zem. Keď sa v tejto fáze pozriete dole na nohy, budú v opačnej pozícii ako na začiatku. "Predné" chodidlo je teraz v pozícii "zadného" chodidlá a naopak.
  •  
  • Prenos váhy medzi oboma chodidlami je úplne kľúčovým aspektom pre vytvorenie správnej ilúzie! Prenos váhy z pôvodného 'predného' chodidlá na nové "prednej" chodidlo musí prebehnúť úplne hladko. V tejto chvíli zdvihnite uvoľnené predné chodidlo a začnite ho presúvať dozadu. Tento pohyb vyžaduje k plnému ovládnutie dlhodobý tréning.
  •  
  • Počas všetky tej náročné aktivity nôh nezabudnite pohybovať aj hornou časťou tela! Pohupujte pažami ako pri skutočnej chôdzi, aby ste vpredu mali vždy opačnú ruku než nohu. Dávajte si tiež pozor na správne dýchanie - pri zdvíhaní zadné nohy a jej presúvanie dopredu sa nadychujte a pri jej presúvaní späť vydychujte.
  •  
  • Ak neprivediete zadné chodidlo späť do paralelnej pozície s predným chodidlom, môžete na neho preniesť váhu a skúsiť moonwalking!
  •  
         
 16.  
 17.             9      Zatraktívnite svoje vystúpenie. Vaša pantomíma môže slúžiť na jednorazové pobavenie publika, ale tiež ju môžete povýšiť na skutočné umenie. Ak dokážete svojím vystúpením tvoriť určitý príbeh, publikum vtiahnete do deja a vyvoláte v ňom naozaj silný umelecký dojem. Dopredu si preto nejaký taký "príbeh" pripravte. Pamätajte, že pantomíma môže byť veľmi krásna a strhujúce, vykonáva Ak sa správne. Pre ukážku niektorých možných scenárov uveďme napríklad: 
    
  • Je veterný deň (pozri chôdza v silnom vetre / prevrátený dáždnik) a vy sa rozhodnete vyraziť k stánku s rýchlym občerstvením, kde stretnete svojho kamaráta, ktorého mačka uviazla na strome. Kamarát vás požiada, či by ste pre jeho mačku na strom nevyšplhala (pozri šplh po rebríku). Za odovzdanie mačky (pantomimické spracovanie zmietajúci sa rozčúlené mačky) vás kamarát odmení hamburgerom (pozri pantomimické jedlo - neporiadok, kečup na oblečenie a v tvári a pod.). Následne odchádzate a pošmykne na šupke od banánu.
  •  
  • Pokiaľ chcete predvádzať niečo vážnejšieho, prispôsobte tomu aj svoje oblečenie, make-up a osvetlenie. Dopredu si pripravte nejaký seriózny príbeh. Napríklad vyzdvihnite problémy ľudí bez domova, přespávajících v mrazivom zimnom počasí vo vonkajších priestoroch. Make-upom si namaľujte smutný tvár, oblečte si rozpárané, ošumelé oblečenie a použite len veľmi tlmené osvetlenie. Dobre si celý príbeh premyslite, aby bolo veľmi zreteľné, že sa ako bezdomovec zúfalo vlečiete po okolí a hľadáte nejaké prístrešie. Pantomimicky stvárnite prípravu provizórneho prístrešia z kartónových krabíc, napríklad pod mostom. Ďalej predstierajte tras a neschopnosť spánku. Čo najviac sa snažte vyjadriť smútok a utrpenie bezdomovcov.
  •  
         
 18.  
 19.   10      Použite časti svojho tela k imitácii rôznych objektov. Tak napríklad ruky môžete použiť na vytvorenie dojmu istého typu dverí. Pomôžete tým svojmu vystúpeniu budovať atmosféru.               
 20.  
             

     Ďalšie informácie  .

                  

Tipy .

                  

Varovanie .

      

                 
Index populárne:
Ako urobiť cvik Plank (doska).

Ako zabezpečiť, aby vám fúzy rástli rýchlejšie.

Ako vyliečiť opar.

Ako odstrániť sekundové lepidlo z kože.

Ako zamknúť orientáciu obrazovky na iPade.

Ako liečiť kožu spálenú od slnka.

Ako vybrať batériu z LG G2.

Ako prijímať viac vitamínu C.

Ako prestať s nadmerným pitím.

Ako na Facebooku zverejniť YouTube video.

Ako prebudovať svoj život.

Ako zredukovať plynatosť spôsobenú vlákninou.

Ako budovať dôveru.

Ako sa prestať potiť v podpazuší.

Ako získať veľa odberateľov na YouTube.

Ako schudnúť nohy.

Ako sa uvoľniť a zbaviť sa stresu.

Ako znovu otvoriť obrázky vo Snapchatu.

Ako sa vysporiadať s nočnými morami.

Ako si vymáčknout pupienok.

Ako potlačiť chuť k jedlu.